kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

ushia   It's a kind o'magic
10 maja 2019 16:48
przyczyn moze byc mnostwo i mnostwo rozwiazan
najbardziej prawdopodobna przyczyna to dzialanie reki, najbardziej pewne rozwiazanie - trener
przyczyn moze byc mnostwo i mnostwo rozwiazan
najbardziej prawdopodobna przyczyna to dzialanie reki, najbardziej pewne rozwiazanie - trener

Wiesz co jej zachowanie wynika prawdopodobnie z jeżdżenia innych ludzi i po prostu tak ma bez względu na to czy kontakt jest dobry czy nie.
Trener już sam nie ma na nią pomysłu.
Pooxi, - zdrowie: zęby, plecy, bolesność. Błędy w treningu, brak akceptacji kiełzna. Jak trener nie wiem co robić to... trzeba zmienić.
Pooxi Przebadać konia- przede wszystkim. Wykluczyć sprawy fizyczne (u nas kontuzja mięśni szyi się objawiała podobnie, ale może być wszystko).
Później zająć się treningiem, trenerem i przyczynami psychiki u konia. Oczywiście jeśli koń twój, bo jeśli rekreacyjny to nie wiele możesz.
sprawdzilabym przede wszystkim zęby  i plecy 🙂
Gniadata   my own true love
12 maja 2019 15:51
Czym można w domowych warunkach potraktować szczotki przy grzybie żeby skutecznie odkazić?
Gniadata, imaverolem.
Gniadata   my own true love
12 maja 2019 16:28
Gaga poważnie? W tym samym stężeniu co na konia? Nie oblepi tych szczotek? Wydaje się strasznie „tłusty” 👀
Wyprać w Manusanie
Gniadata, przepłukać imaverolem, zostawić na 20 min i normalnie wyprać (np. szamponem).
Zadziała na 100%
Gniadata   my own true love
12 maja 2019 17:39
Gaga super, to tak zrobię, dzięki wielkie! :kwiatek:

somebody no właśnie chlorheksydyna chyba nieszczególnie bije grzybki 🙁
Koń ma małą, ropiejącą przetokę, którą mamy przemywać rivanolem by ją przeczyszczać. Czy zamiast niego można użyć borasolu?
Gniadata Mi zawsze mówiono, że Manusan zabija wszystko (podobno to jest typowy środek do odkażania pola operacyjnego).
Gdy jedna klacz miała grzyba to właśnie traktowaliśmy wszystko Manusanem i nie przeszło na inne konie.
Manusan mocno wysusza, nie wiem czy to można tak, se, o, na ropiejącą przetokę.... Uważałabym. Clarice, jeśli wet kazał rivanolem, to czyście rivanolem - on wyciąga ropę i jest obojętny dla skóry tj. lekko wysusza, ale nie szczypie jak np. jodyna. Przynajmniej na naszą ropiejącą ranę rivanol przyniósł dobre efekty. Na ewentualne ropy w kopycie też zawsze było OK. Wprawdzie było to x lat temu i może teraz się używa czegoś innego, ale, no, jednak sprawdzone.
Clarice raczej nie. Na ropne historie rivanol jest naprawdę skuteczny - eliminuje te grupy bakterii, które je wywołują. Przy tym konie go dobrze znoszą, bo nie piecze.
Używam często w formie opatrunków nasączanych roztworem - po nocy w opatrunku na ogół rana jest już sucha i bez ropnej wydzieliny.
dea   primum non nocere
12 maja 2019 22:55
Do przemywania ropiejących ran używałam też nieraz z powodzeniem nadmanganianu potasu. Różowy roztwór, nie za mocny, bo też potrafi wysuszyć czy nawet być żrący. Różowy jest super, dziecko też w nim kąpałam w razie potrzeby 😉 kilka razy uratował mnie od antybiotyku.

Rivanol nie do przemywania, tylko okłady - fajnie wyciągał ropę.

Manusan to był raczej w kontekście szczotek i grzybicy, nie przetoki.
Clarice na poczatku kwietnia z moja babciną klaczą przechodzilysmy przez wielka przetokę, gdzie można było wsadzić z dwóch stron całą dłoń 🙁 polecam roztwór z Nadmanganianu potasu - codzienne przemywanie a w przetokę wstrzykiwaliśmy roztwór strzykawką. Jak juz na około robił sie twardy strup to go smarowałam maścią tranową żeby zmiękczyć i naprawdę różnice było widać czasami z dnia na dzień. Na początku jak rana się zabrudziła to najpierw przemywaliśmy manusanem na ciepło a potem reszta.
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 maja 2019 16:26
Z manusanem trzeba o tyle uważać, że wyjaławia, również z tych dobrych rzeczy na skórze. U nas nadużycie manusanu przez radosną luzaczkę skończyło się własnie przejściem grzyba na wszystkie potraktowane nim konie.

Na Budyniową ranę wylałam hektolitry Rivanolu, dziwnie się na mnie w aptece patrzyli 😉 faktycznie ładnie wyciągał ropę i generalnie zmniejszał obrzęk
smartini, a tak offtopem zajeżdżając, to jak budyń? Śmiga już zdrowo, odbudowało mu się co tam miało?
Jakie odległości między drągami na galop (na lonży)? Koń 148 cm w kłębie, haflinger.
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 maja 2019 20:47
budyń, a dobrze, została dziura po usuniętym mięśniu ale jest czysty we wszystkich chodach, robilismy nawet wolne spiny 😉 aktualnie jest najszczesliwszy na swiecie, pasie sie i nic nie robi 😀
Halo 🙂 nieraz widać że ktoś jeździ bez ogłowia na samym sznurku wokół szyi. Jak przygotować konia do takiej jazdy, tak aby było to bezpieczne? Od czego zacząć naukę?
ushia   It's a kind o'magic
14 maja 2019 07:19
ale to nie jest zadna filozofia
przecietny kon w miare reagujacy na dosiad wymaga tylko zdjecia oglowia i zalozenia sznurka

ewentualnie jak sie boisz to próbuj z zalozonym oglowiem i zwiazanymi na klebie wodzami "w razie w" i tyle
A co w sytuacji gdy poniesie lub się wystraszy?
To poniesie lub sie wystraszy 😉

Jak ze wszystkim - trzeba sie za takie rzeczy zabierac z glowa.
Nie od razu na prostej w lesie gdzie zwykle zapieprzasz jak torpeda i nie od razu galopem.

Zacznij sobie na lonzowniku np ogrodzonym od stepa i zatrzyman. I wprowadzaj wyzsze chody/wiekszy teren jak czujesz sie pewnie i z kontrola.
A co w sytuacji gdy poniesie lub się wystraszy?


jeśli koń ci się płoszy lub ponosi to zwyczajnie nie jest gotowy na jazdę bez uzdy. Tzn mam na myśli sytuację jazdy na placu, bo wiadomo w terenie każdy koń może sobie coś wymyślić.
Na początek polecam tak jak wcześniej ubranie jednocześniu zwykłej uzdy i cordeo i sprawdzenie czy koń działa na ogrodzonym placu.
Musisz mieć zrobione solidnie przejścia na głos/dosiad bez użycia ręki no i możliwość sterowania koniem dolnymi pomocami
Jakiś łopatologiczny filmik na temat przerywania grzywy?  😡
I przede wszystkim pytanie: czy przerywamy grzywę "z góry" czy "z dołu"?
freya, - z dołu. Ja biorę pasmo, lekko "tapiruje" i zawijam na grzebyk dłuższe włosy, które zostają mi w ręce, po czym wyrywam.
AtlantykowaPanna   "Jeśli idziesz przez piekło- nie zatrzymuj się!"
16 maja 2019 04:05
Freya
polecam oglądać od 1;30 bo po pierwszym sposobie mogą boleć palce 🙂
Piękne dzięki, jesteście wielkie  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się