ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Wyszukiwarka nie pokazała mi tego co chcę wiedzieć, więc przepraszam jeśli powtarzam pytanie:
Czy jest taki przepis że od klasy P nie można startować w tym samym konkursie dwa razy? Dopiero jechałam P dwa razy a dotychczas tylko do L-ki, no i jak ostatnio zapisałam się na 2xP to dostałam info już na miejscu że tylko raz mogę startować bo takie przepisy że w P tylko raz można (już po opłaceniu startowego oczywiście jak się rozprężałam, co dopiero sobie uświadomiłam  :hurra🙂. Czy rzeczywiście tak jest? mogę jechać L i P lub P i N ale nie 2xP?  🤔
nasturcja, tak. Nie możesz jechać dwa razy P czy N.
Buty dla koni - start w zawodach. Przeszukałam wątek i znalazłam jedno pytanie - czy można i jedną odpowiedź - że można 🙂

Po wysłaniu zapytania do OZJ przyszła odpowiedź żywcem z regulaminu PZJ:
'2.3. Całkowita waga osprzętu zakładanego na nogę konia, przednią czy
tylnią (pojedyncze, podwójne ochraniacze, kółka ochronne, itp.) nie
może przekraczać 500 gramów (bez podkowy).'
Czyli tak jakby opierało się to o wagę ochraniacz + but.

Czy w tym przypadku but jest traktowany jak podkowa czy wliczany do sumarycznej wagi osprzęcie na nodze konia? W butach są wkładki filcowe, nie można ich wyjąć - koń się obciera bez nich, a to też podnosi wagę buta.
Po odpowiedzi z OZJ - czystym przepisem, bez interpretacji - wnioskuję, ze możemy otrzymać dyskwalifikację za przekroczenie wagi osprzętu na nodze, a startowanie bez ochraniaczy jest dość słabym pomysłem.

Są gdzieś jakieś bardziej precyzyjne informacje na ten temat?
salkada, a waga nie dotyczy tylko konkursów dla młodych koni?
Szczerze nie spotkałam się nigdy z oceną wagi ochraniaczy, chyba że na na dużych zawodach?
Nie wiem jak jest z butami bo nigdy nie widziałam żeby ktoś w nich startował.
Czasem ważą widziałam na ZO np. w Drzonkowie i Strzegomiu.
Perlica, waga dotyczy wszystkich konkursów skokowych i WKKW.
_Gaga, być może, ale nikt tego nie sprawdza, przynajmniej na ZO zwykłych.
Perlica, hm... ja sprawdzam (osobiście). Nawet przepisy wymagają sprawdzania ochraniaczy w GP lub w konkursach o najwyższej puli nagród.
Niby nikt tego nie sprawdza, ale z drugiej strony jeśli pytanie do OZJ padło i przyszła taka odpowiedź, mogą sprawdzić. Jeśli nikt się nie spotkał z takim problemem, spróbujemy napisać do organizatora przed zawodami jakie jest podejście do tego tematu.
salkada, organizator ma najczęściej żadne podejście. Nie jest sędzią, nie zna procedur i przepisów. To pytanie do Sędziego Głównego zawodów.
A tak w ogóle ważyłaś but i ochraniacz? Może problem nie istnieje?
_Gaga, sama widzisz Ty sprawdzasz i sama dodajesz że sprawdza się w najwyższych konkursach.
Czy ktoś będzie skakał parkur GP w butach ?
Sędziowie w rajdach traktują buty jako podkowy, nie trzeba ich ściągać, wchodząc na bramkę. Wszystko inne trzeba. W regulaminie nie ma o nich mowy, jest tylko o podkowach i ochraniaczach. Traktowane są jak te pierwsze. Na zawodach międzynarodowych też (EDIT: Tak, ludzie jeżdżą takie zawody też w butach).
Perlica, dodaję, że przepis mówi o obowiązku sprawdzania ochraniaczy w najwyższych konkursach. My sprawdzamy randomowo również w niższych.
Gaga, a spotkaliście kiedyś ponad półkilowe ochraniacze?
Ze 2 razy w życiu. Mocno mokre skórzane Prestige starszego typu miewają ponad 0,5 kg.
Szczęściem mało kto ich używa.
_Gaga tak, but był ważony i dobierane najlżejsze ochraniacze. Waga buta coś koło 410. Nijak z ochraniaczem się w wadzenie zmieści.

Sivrite właśnie w tym rzecz - but praktycznie jest zamiennikiem podkowy i wydaje mi się (ale może mi się wydawać wiele), że analogicznie powinien być traktowany. Jednak OZJ Łódź nie udzieliło mi żadnej innej odpowiedzi prócz zacytowania punktu z regulaminu.

Nic, będziemy pytać dalej.
salkada, już nie mówiąc o przepisach, czy skoki w butach są bezpieczne?
Perlica też analizowaliśmy wszelkie za i przeciw ale w tym przypadku wyszło że albo but albo odstawienie konia na jakiś czas od pracy. Wydaje mi się, że przy niższych klasach są nie mniej niebezpieczne jak podkowa. Jedno i drugie koń może przydepnąć. Podkowę zerwie z kawałkiem ściany, buta uszkodzi lub rozwali doszczętnie. Piszę tutaj w kontekście do butów zabudowanych, pełnych, które przez producenta są 'dedykowane' również do skoków.
salkada, zadaj to pytanie Komisarzowi Generalnemu PZJ
Tu masz namiary
Czy macie jakiegoś "bezproblemowego" lekarza sportowego w Katowicach i okolicach? Będę wdzięczna za namiary
salkada, pytam z ciekawości, bo kiedyś miałam konia kóry przez chwilę chodził w butach, raz coś tam skakałam, ale się ślizgał jednak.
_Gaga dziękuję 🙂 Już tworzę pytanie do "źródła".

Perlica chyba duże znaczenie ma tutaj model wykorzystywanych butów Jeśli w butach ślizgał się na skokach to w trudniejszym terenie również nie zda chyba egzaminu (tak mi się wydaje). Wczoraj mieliśmy trening na podłożu dość słabym - nie zasysającym, ale podeszczowym i koń z butami przyczepność miał wzorową na przodach - przynajmniej takie były odczucia jeźdźca i wizualne Model butów Equine Fusion all terrain ultra - testowany był też model wcześniejszy tych butów z mniejszym bieżnikiem i również zadawał egzamin. Też byliśmy ciekawi jak i przede wszystkim czy buty zdadzą egzamin - jak się okazuje w tym przypadku w 100%.

Wracając do meritum, klepię zapytanie i po otrzymaniu odpowiedzi dam znać - dla być może (choć to mało prawdopodobne) zainteresowanych w przyszłości 🙂
Czy jeśli przez jakiś czas jeździłam w barwach klubu X, ale od dwóch lat nie startowałam, a teraz na nowo planuję zacząć, ale w barwach klubu Y to czy wciąż muszę oficjalnie zmieniać barwy ?
Tak, jeśli w tamtym klubie miałaś podpisane bezterminowo.
halo dziękuję  :kwiatek:
Pytanie do komisarzy. Czy dozwolone są w skokach klipsy stabilizujace wędzidło w ogłowiu Micklem?
W skokach obowiązuje znacząca dowolność, jeśli chodzi o kiełzna.
Chyba, że chodzi o Młode Konie - tu nie wnikałam w aktualny regulamin.
halo, młode konie właśnie. Przejrzałam informacje dla komisarzy, znalazłam tylko zakaz w próbie ujeżdżenia w wkkw. Nic więcej. Ale wolałabym mieć pewność.
anai, w regulaminie MPMK nie ma słowa o tranzelkach. Dla koni 4 i 5 letnich obowiązuje kiełznanie wędzidłowe i tyle. Znaczy można.
_Gaga, dzięki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się