Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

ushia   It's a kind o'magic
05 czerwca 2019 11:20
ale z czego Ty go chcesz odpasac?
dobrze wyglada, zrebak nawet powinien byc chudawy (a ten nie jest), lepiej w te strone niz robic z konia opasa, zwlaszcza w okresie wzrostu - odbija sie to potem na zdrowiu
ma miec zapewnione wartosciowe zarcie zeby niedoborow nie bylo, a nie byc okraglym paczkiem....
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
05 czerwca 2019 11:42
Masz chyba racje, nie jedna osoba mi już to mówi. 
Tylko mnie te żebra na wierzchu trochę przerażają  😡
ushia   It's a kind o'magic
05 czerwca 2019 11:51
to sobie tlumacz ze to sa widoczne miesnie miedzyzebrowe bo taki paker jest  😁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 czerwca 2019 11:56
zabeczka17 ushia ma rację, dobrze chłopak wygląda, normalny zdrowy roczniak, lepiej żeby nie był zapasiony.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
05 czerwca 2019 11:59
to sobie tlumacz ze to sa widoczne miesnie miedzyzebrowe bo taki paker jest  😁



hehe tak, w końcu słonina mu zebra wypchała od środka  😁
Domyślam się ze rasy szlachetne tak mają , bo matka do prawie 3 roku świeciła mi  mieśniami międzyzebrowymi  😁 😵

Dobra przestaje się przejmować, gówniarz dostaje owsa+witaminy i ma dużo ruchu po łąkach ( w nocy siano).
A od kiedy z matką są razem skończył się dla niego etap boksowania.
Witam  :kwiatek:  Mam takiego ogierka z marca 2018r, chłopak wysoki mierzony niedawno 156/7cm w kłębie. Może jest tu jakaś dobra dusza co by się wypowiedziała trochę na temat budowy?  :kwiatek:
Albo zostanie, albo pójdzie w świat, póki co nie ma presji. Za to rozmyślam nad kastracją na jesień, tylko chciałabym aby konkretnego szyjska nabrał, obawiam się że kastracja może trochę ten plan zaniechać...
anetakajper   Dolata i spółka
06 czerwca 2019 06:36
Skąd się to bierze, że kastracja w wieku roku nie nabuduje szyjska ?  🙄 jak będzie się spalał do kobył to tym bardziej nie nabierze. Ja swoje wszystkie kastrowałam w wieku roku i mają szyję, a ze wzrostem to niektóre przesadziły 😉
ushia   It's a kind o'magic
06 czerwca 2019 06:49
wczesna kastracja opoznia zamkniecie kosci dlugich, wiec kastrowane roczniaki zwykle sa ciut wyzsze niz bylyby gdyby dostaly testosteronem
szyja sie robi od pracy, a mnie osobiscie strasznie sie nie podoba ogierzy tluszczyk zamiast albo nad normalnym miesniem
Ushia, mojej kobyły synowie, pełni bracia. Ogier 172, wałek 167. Wychowane w tych samych warunkach. Tak więc wczesna kastracja to loteria, jak rozwinie sie nadal koń. Takich przypadków mam kilka. Żaden wałek nie poszedł jakoś specjalnie w górę. U nas tylko trzyma sie ogiery do 3 lat, jakoś wszędzie poza PL tnie się do roku. Ew w stadninach w pl też się jeszcze do niedawna cięło do roku.
Ja właśnie bym nie chciała, żeby wyrósł z niego kolos (liczę na max 170), i też to mnie trochę wstrzymuje przed kastracją. Klaczy w swojej stajni nie mam, jak chodzi obok na padoku to dużo dalej że nie mają kontaktu bo zapewne "przez płot" już by się szczurzył. A nie zrobi się taki rozepchany po kastracji? Bo wałachy to mają chyba tendencje do zapuszczania brzucha...
ushia   It's a kind o'magic
06 czerwca 2019 11:07
Megane - bo to sa minimalne roznice - wczesna kastracja nie zrobi z kucyka 145 kolosa 175 🙂
to kwestia doslownie 1-2cm

tendencje do zapuszczania bruzcha maja konie niepracowane, bez odpowiedniej ilosci ruchu.... 🙄
ushia, ale przykład, który podałam, to ogier od wałacha był wyższy o 5 cm 😉 czyli teoria legła 🙂 żartuje oczywiście. Za wzrost są odpowiedzialne geny, ale w ogromnej mierze żywienie i sposób utrzymania źrebiąt, tzn przede wszystkim zapewniony ruch czy raczej jego brak.
Znam ogierka sprzed 20 lat chyba, który był niziutki (zaniedbane dzieciństwo żywieniowo) ledwo dostał się do ZT ze względu na wzrost, a źrebaki po nim były wysokie 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
06 czerwca 2019 11:53
U mnie są 2 przypadki bardzo dużej rozbieżności wzrostowej. Wychowywane u mnie w tych samych warunkach/ żywienie/ruch itd.
Dwie kobyły -pełne siostry. Jedna 160 cm druga 180 cm
Wałach i kobyła - pełne rodzeństwo. Wałach 180 cm, a klacz 164 cm
Jak widać wpływ mają głównie geny 🙂
Czy ktoś mi podpowie jaki rozmiar kantara kupić dla odsadka ( klaczka wlkp) pony  🤔 cob to kupowałam dwulatce więc raczej będzie za duży. Zaznaczam że nie mam możliwości przymiarki.
borkowa.   silesian team
09 lipca 2019 17:55
Malina_M jeśli jest dość drobna to brałabym pony, u mnie odsadki ślązaki dostają cob 😉
Malina, to loteria 🙂. Moja ma rok i 2 miesiące i właśnie wyrosła z kantara pony, muszę kupić na cito coba 🙂
ok dzięki za info, myślałam że będę sprytna i uda mi się kupić jeden kantar, no cóż konie nie lubią oszczędności 😂 poczekam z zakupem do września aż młoda będzie do odbioru.
Malina_M, rozmiar rozmiarowi nie równy. W decathlonie sa przyzwoite i tanie kantary, u mnie 1 jest od zera do odsada, chociaz mam dorobione dziurki na poczatek. Wiec mysle ze 2 (cob) dla odsada bedzie ok, najwyzej dorobisz dziurki.
Bobek vel Haru również wszedł w fazę kolejnego brzydala i brzucha dostał.
Mój 16 miesięczniak, wyrasta z kantara cob.
Tak oto wyrosło to moje stworzenie. 17 miesięcy minęło 🙂
Piękniś. Chciałabym, żeby moja kara klacz dała karego źrebaka.... ale po siwym ogierze mała szansa 🙁

Mój rudy 3 dni temu skończył 17 miesięcy. Dziś go mierzyłam. 


Jaki wielkolud! Ja mam nadzieję, że Bobek taki wielki nie urośnie, tak ok 165cm mi starczy 🙂

Nie jest taki do końca kary czy tam skarogniady. Sierść na puzdrze ma siwą i 1/3 ogona.
jak to siwą? :o będzie siwiał?
Jak będę następnym razem to aż zdjęcie zrobię. Jak powiekszysz zdjęcie to widać siwe włosy w ogonie.

Nie ma po kim być siwy. Jedynie Frazes (dziadek) był siwy.
dea   primum non nocere
26 września 2019 17:24
Może ma taką "odmianę" dziwną. Znam takiego skarego arabka, który ma jedną skarpetkę przetykaną białymi włosami. Z daleka czarna. Nie zmienia się to z latami.
Dea. Wiem o czym mówisz, jego matka ma dokładnie taką "odmianę" na jednej nodze. Jakby to była odmiana to trochę jej zeszło, bo aż na puzdro 😉
Mój ma takie coś na nodze, ani kształt ani barwa się nie zmienia.
mój rudy (6 lat) ma taką samą siwiznę na tylnej nodze, na brzuchu wielkości 5cio złotówki i siwe pasmo w ogonie. Nie zapowiada się rączej ze wysiwieje. 😉
Dostałam więcej zdjęć 🙂 pochwalę się, a co  🏇
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się