Kącik Ujeżdżenia

Ogłowia w pralce :O tego to nie słyszałam 😀
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 marca 2019 18:34
kittajka, - siodło też? 🤣



Siodło się myje pod prysznicem 🙂
... ja ostanio umyłam siodło myjką parową.
Przeżyło- dobrze mu to zrobiło.
Słuchajcie, wie ktoś może gdzie w Zbrosławicach jest w lato umiejscowiona rozprężania? Bo kojarzę że ich palce zewnętrzny to mniej więcej duży czworobok, a niestety w propozycjach nic nie pisze czy w lato też rozprężalnią jest ta malutka hala..
Trochę zmienię temat  🙂 Kogo spotkam na partynicach na szkoleniu z Manolo Mandezem?   😀


Kitty , ja też będę 🙂 Ale jestem mało rozpoznawalna więc nie wiem czy na siebie wpadniemy w tym tłumie  :kwiatek:
Jakieś zawody w maju/ czerwcu w Poczerninie, Campoverde, Walewice, Bobrowy Staw?? Lub okolice - Polska Centralna
Ja sie podłącze do pytania Wigor, tyle ze o eliminacje do MPMK w tym regionie w czerwcu lub pozniej
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
03 kwietnia 2019 18:22
[quote author=karolina_ link=topic=11.msg2857759#msg2857759 date=1554294846]
Ja sie podłącze do pytania Wigor, tyle ze o eliminacje do MPMK w tym regionie w czerwcu lub pozniej
[/quote]
Pod tym adresem publikowane są terminy i miejsca PZHK
Constantia. Dzieki, wiem o tym. Ale dla tego regionu nadal nie ma info, myslalam ze moze ktos jest na biezaco z kalendarzem WZJtow w okolicy i akurat widzial adnotacje o eliminacjach.
Mam bardzo laickie pytanie.. jak powinien wyglądać kłus roboczy z punktu widzenia sędziego? Szukałam w literaturze konkretnego opisu, ale o kłusie roboczym nic konkretnego nie znalazłam. Jakie powinno być ustawienie głowy konia, rama, jaki wykrok? Ma ktoś definicję wg FEI?
mindgame, - zależy od klasy konkursu. W L ma być równy, rytmiczny, bez wyraźnego usztywnienia, na kontakcie - czyli nie żyrafa, nie pies myśliwski, nie wisząca wodza 😉 Zad aktywnie kroczący, kroki pilne, równe, bez utraty impulsu, bez nierówności, bo na ptaszka spojrzał. Taki generalnie szkolny, różny kłus bez odchyleń. W P powinno być widać początki pracy nad zebraniem.
Interesuje mnie klasa P. Być może będę musiała jechać ujeżdżenie i zaczęłam studiować programy klasy P 😉

edit: a jak poszerzyć wykrok przy ustępowaniu od łydki? Niestety mój koń przy ustępowaniu stawia nogę przed nogą zamiast je krzyżować.
Też mam taki problem, ale to jest praca, zgięcie, "głębokie" wkraczanie wew. zadnią nogą, mój też koń dopiero się uczy.  Chętnie też poczytam o takich ćwiczeniach
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
10 maja 2019 11:35
mindgame, Wigorrr, mojemu pomaga przy poszerzeniu wykroku robienie ustepowan na kole, najpierw w stepie, później w kłusie. Generalnie mój koń jeszcze przy ustepowaniach się często gotuje dlatego w rożny sposób muszę nim robić 🙂 jakby miał mi kto nagrać filmik to mogę Wam podrzucić
Chodzi o ustępowanie na kole czyli poszerzanie koła, czy o koło na dwa ślady (zad i łopaki oddzielnie) ?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
10 maja 2019 11:56
Wigorrr, zaczynaliśmy właśnie od poszerzenia koła, ze powiększyliśmy koło, później tez np całe kolo robiliśmy ustępowaniem. Np. Stoi ktoś/coś w środku i przodem do tego robimy ustępowanie. Jest sporo opcji o przyznam, ze fajnie to działa na mojego, jak tylko zaczyna się coś denerwować to od razu prostuje, lub robię drugie koło 🙂
Ja jeszcze pierwszych ustępowań uczę konia poprzez wyjeżdżdżanie wcześniej zakrętu przed długą ścianą i ustępowanie do ściany. Konie mają w sobie jakiś "magnes" i ciągną w stronę ściany chętnie 🙂 Poza tym to akurat wychodzi 3-4 kroki i ściana. Koń nie zdąży stracić impulsu, człowieka nie korci, żeby pojechać jeszcze jeden krok, a to też ważne, żeby nie zepsuć jak dobrze idzie 😉
Mozecie polecić jakis sprawdzony nocleg blisko Koryt? Zawsze jezdzilam na jeden dzien ale z 4-latkiem to nie przejdzie a tam jest takie zadupie ze nawet nie wiem gdzie czegos szukac. Najchetniej jak najbliżej osrodka
Martita   Martita & Orestes Company
20 maja 2019 14:44
karolina_ A pokoje w samym ośrodku?
Mysle ze moze ich juz nie byc jak bede wiedziala czy na 100% pojade, bo szykuja sie oblegane zawody
Może to trochę  🚫 ale nie mogłam znaleźć właściwego wątku, mianowicie chodzi o rejestrację konia sportowego.
W nowszych paszportach (mój koń z 2006r. tego nie ma) z przodu, na 1 stronie są miejsca na pieczątki. Koleżanka powiedziała, że jeśli koń bierze udział w zawodach musi mieć ten wpis (raz na 4 lata się to odświeża?). O co chodzi z tą stroną, gdzie można się zarejestrować?
Dodam, że koń ma tylko licencje regionalną i nie był jeszcze rejestrowany w PZJ.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 maja 2019 10:27
To dotyczy koni rejestrowanych w PZJ, co 4 lata odnawia się ważność „paszportu PZJ”, czyli płaci się za nową wklejkę w paszporcie.
Słuchajcie - long story short- dziecko na mnie wymusza start w zawodach ( że niby ja mam jechać, bo on chce mi kibicować i to jest jego cytuję "marzenie". Podejrzewam, że na ostatnich wkkwoskich zawodach u nas pozazdrościł kolegom, których ojcowie startowali, pokibicował no i czar chwili i emocje mu się udzieliły.).
Zastanawiam się czy tańszy będzie start czy jednak go " przekupić" i tu pytanie- mam biały czaprak- pad eskadrona. Ma granatową lamówkę ( to wiem, że przejdzie) ale do tego z boku ma to chamskie wielkie logo- taka tarcza. Czy mogę w takim towarzyską l- kę jechać czy nie wolno/nie wypada?
kotbury, - ekhm, ja startuje w białym czapraki z ostro różową lamówką 😁 I w niciaku, z logiem pluszowego konika. Do N włącznie, nikt nie zwrócił uwagi. Generalnie czaprak nie jest określony w przepisach, nawet kolorem, to bardziej tradycja 🙂
Czasami się zastanawiam czy te pytania tutaj to są na poważnie...
Olson- no bez przesady. Gdzie mam zapytać? Nie znalazłam nic w przepisach, a wiem, że jest przepis o logach sponsorów, więc mnie to zastanowiło.
Nigdy nie miałam potrzeby sprawdzać przepisów odnośnie stroju itd. bo w życiu nie planowałam startu, nawet za stodołą.
Chcę zrobić dzieciakowi frajdę ale nie koniecznie chcę wydać na to milion monet bo jak policzę na raz frak, bryczesy, rękawiczki to nawet wersja economy trochę hajsu kosztuje.
Nie ma co przesadzać, jeśli to konkurs towarzyski to czaprak może być i beżowy, tak jak bryczesy, nie sądzę żeby sędziowie odejmowali za to pkt.
Białe rękawiczki możesz kupić zwykłe bawełniane za 15-20 zł, Frak też zwyczajny i koszula ze stójką 🙂
kotbury, - rękawiczki mogą być w kolorze fraka, nie muszą być białe.
Olson, - wiesz, nie każdy ma w stajni profesjonalnie startującą ekipę, a poza przepisami są rzeczy, które wypada lub nie.
W przepisach nie jest ujęty kolor czapraka. Ja raz wysłałam kucyka w pomarańczowym i nic się nie stało.
Może mi ktoś pomóc ? Bo nie znajduje info w przepisach

Mianowicie, czy w kir klasy C może być ciąg w kłusie jeden po drugim ? Tzn. ciąg w prawo KB i od razu w lewo BH? Czy to już uznane jest za zigzag i odpada ? Albo DE i od razu EG...?

Wydaje mi się że ze dwa lata temu widziałam takie coś na czworoboku, ale nie wiem czy nie pozmieniało się coś znowu...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się