Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Cześć Pelleciarze! Od lat jestem wierna pelletowi Equistraw. Zamawiałam zawsze tonę, starczała mi ona na +- pół roku i byłam niezmiernie zadowolona. Tańsze zamienniki używane przez koleżanki w stajni nie były aż tak dobre jakościowo, widziałam jak ściółka się zachowuje na przestrzeni czasu i nie odstępowałam od swojego wyboru. Niestety od pewnego czasu ceny poszły tak w górę, że zaczynam się mocno zastanawiać nad zmianą dostawcy! Co zamówienie to paredziesiąt złotych więcej, już sie nawet przerzuciłam na big baga, ale i to zaczyna być drogie! Macie może jakichs producentów pelletu do polecenia o chociaż porównywalnej jakości do Equistraw?? Szaleństwo jakieś się tam odbywa.... 😜

Dziękuję z góry!


Używałam pellet z Equistraw ale od kilku miesięcy przeszłam na "z drzew iglastych". Jest wydajniejszy i mieścimy się w 200zł na konia miesięcznie. Poza tym daje ładniejszy zapach
gocunio z ciekawości ile teraz wychodzi Equistraw?
Dokładnie tyle:

Cena z transportem
825 netto + 8%vat (66 zł)= 891 brutto
m
1 tona big bag
Cena z transportem
775 netto + 8%vat (62,00zł)=837,00 brutto

Suma sumarum jest to jedna z tańszych opcji na rynku i nie ukrywam, że pod kątem jakości pelletu są bez zażutu.
rox   ogony trzy
08 marca 2019 11:51
Dostanę gdzieś jakiś fajny pellet z przesyłką, która nie zabija?
Nie chcę brać całej tony.
To samo pytanie z trocinami. Ktoś, coś?  👀
Witam,
jakie widły polecacie do utrzymania czystości w boksie ? z praktycznego punktu widzenia które byście polecili bo okazuje się że jest ich bardzo dużo, zacząłem szukać coś więcej niż standardowe i teraz sam już nie wiem które lepsze , np. tutaj znalazłem ich bardzo dużo rodzajów: https://sklep-kosiarki.pl/1050-widly?id_category=1050&n=90
Jak macie jakieś sprawdzone to podajcie które ewentualnie warto kupić

Pozdrawiam
Kamil

Wątek doklejony do tego tematu. Proszę kontynuować dyskusję tutaj.
Viss.
Zapytaj w wątku o własnej stajni.
Zapytaj w wątku o własnej stajni.

A Ty co nam tam taki śmietnik robisz? Wszystko do przydomówki 😉 z każdym durnym pytaniem  😎

Kamillz - najważniejszy jest operator wideł 😉
Ja mam widły Fiscarsa z metalowym trzonkiem bo była na nie gwarancja 30 lat 😉 paragon już zgubiłam oczywiście. Drugie mam podróbki Fiscarsa, są lżejsze i nadal po kilku latach sprawne. Dodatkowo mam zestaw Mistyboy (jest w Twoim linku)
Niestety cały ten sprzęt ma swoją wadę, sam robić nie chce 😉
Pytanie do osób używających pelletu słomianego: jaki macie system sprzątania? Jak często wymieniacie całkowicie ściółkę?
rox   ogony trzy
17 maja 2019 06:51
nagana, wszystko zależy od tego, jaki syf jest robiony przez konia. 
Kupy wybierałam codziennie.
W boksie konia brudasa po tygodniu było wszystko do wywalenia. U czystego konia po tygodniu wyrzucałam tylko mokre miejsce i dosypywałam z dwa worki. Praktycznie nie było sytuacji, gdzie u czystego konia musiałam wyrzucić wszystko do zera - robi w jedno miejsce.

Zdecydowanie wolę trociny 🙂
rox czemu trociny wolisz ?  co do peletu robie tak samo, z tym ze całosc do zera leci po odrobaczaniach.
rox   ogony trzy
17 maja 2019 08:19
pitoszek, zdecydowanie dłużej wytrzymują w stanie, który nie razi mojego poczucia estetyki  😁 Lepiej chłoną, pięknie pachną. Łatwiej mi się je sprząta.
Pellet bardzo śmierdzi w mokrych miejscach. Trociny neutralizują zapach. 
Nawet u brudnego konia wytrzymywały znacznie dłużej niż pellet.  Miałam możliwość właśnie u niego dosypywania trocin, a nie wywalania całości za każdym razem.
Dzięki, a jaką grubość pelletu utrzymujecie w boksie? Nie miałam nigdy do czynienia z pelletem, teraz mam. Niestety odkąd zrobiło się cieplej zapach amoniaku w boksie jest wyraźnie wyczuwalny. Boks sprzątany codziennie. Zastanawiam się co jest przyczyną - sposób sprzątania, częstość wymiany ściółki czy może jej grubość. Wszyscy mówią, że pellet słomiany bardzo dobrze pochłania amoniak a tu zonk. Jak stał na słomie przy codziennie sprzątanym boksie nie zdarzyło mi się nigdy poczuć amoniaku. Nie mam możliwości przestawienia na inną ściółkę, bo cała stajnia na tym stoi, więc szukam jakiegoś rozwiązania.
rox   ogony trzy
17 maja 2019 10:06
Ja pelletu wrzucałam dużo.  Tak, żeby zrobił się "dywan" i nie rozjeżdżał się na boki przy chodzeniu/wstawaniu.
Mokry/wilgotny pellet śmierdzi i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej, a wybieranie mokrego raz na 2 tygodnie można wsadzić w mity.
Jeśli nie masz możliwości nic zmienić, to proponuję kupić sobie Agrisan (środek do dezynfekcji/osuszania) - on rewelacyjnie pachnie i pochłania zapachy 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2019 10:20
A słuchajcie kupię gdzieś trociny w balotach, ale tak żeby nie trzeba było brać całej palety? Może jakaś firma sprzedaje na "pół palety"? Nie uśmiecha mi się płacić 10-15zł więcej do każdego balocika za kuriera 🙄
rox   ogony trzy
17 maja 2019 10:35
zembria, a ile byś chciała kg/sztuk ? Jakiś czas temu robiłam rozeznanie jak to wygląda cenowo, wiec mogę zerknąć w wiadomościach co odpisywali.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2019 10:39
Nie wiem 🤣 No nie tonę, bo mi bardzo mało tego schodzi, konie nie stoją w stajni, a jak stoją to się załatwiają na dworze, wolą w piach robić. Tak z 6-8 balotów? No max 10.
Teraz, jak się muchy pojawią to więcej czasu w stajni będą spędzać więc i brudzić, to muszę się zaopatrzyć w coś.
rox   ogony trzy
17 maja 2019 10:43
Aaaa, to faktycznie niedużo, więc raczej nic sensownego z wysyłka nie znajdziesz 🙁  😁 Zerknij sobie lepiej na olx lub inne ogłoszenia, czy gdzieś ktoś nie sprzedaje. Ja biorę właśnie takie super trociny, grube, nie pylą, od stolarza. Taki ogromny big bag kosztuje mnie 50 zł 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2019 10:52
Teraz miałam właśnie w big bagu, taki niepełny mam od jesieni, a jeszcze mam 1/3 tego została 😉 Ale wolałabym w małych opakowaniach, bo ja nie mam jak big baga przywieźć, ani jak potem przetransportować pod wiatę, ostatnio się udało bo znajomi mi przywieźli itp.
ushia   It's a kind o'magic
17 maja 2019 11:12
agrisan jest super 🙂

jest tez sporo innych srodkow do suchej dezynfekcji dezosan, lubisan itp
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2019 11:32
Dzięki! Trochę dla mnie za dużo, wolałabym połowę tego, ale może spróbuję się z kumpelą zrzucić po prostu i na pół wziąć.
Ja pelletu wrzucałam dużo.  Tak, żeby zrobił się "dywan" i nie rozjeżdżał się na boki przy chodzeniu/wstawaniu.
Mokry/wilgotny pellet śmierdzi i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej, a wybieranie mokrego raz na 2 tygodnie można wsadzić w mity.

Jakiego peletu używałaś? słomiany może?
Ja przetestowałam już wszystkie rodzaje ściółek. No może nie te z papieru i ciętych kartonów 😉
Trociny pięknie pachną- to prawda ale gorzej się je sprząta. Szczególnie, kiedy koń lubi łazić po boksie i srać gdzie popadnie.
Niestety, cena tych profesjonalnych powala.
Torf- masakra do sprzątania. Po paru dniach niewiadomo co jest ściólką a co bobkiem.
Len. Fajnie chłonie, nie pyli się ale trudno się w niego wbija grable, przez to ciężko jest sprzątać bez wyrzucania ściółki.
Najlepszy stosunek ceny do zużycia to pellet sosnowy albo świerkowy. Tylko musi być z czystej trociny, nie jakieś zmielone płyty mdv albo inny syf, który w ogóle nie wchłania i robi się w boksie błoto. :/
Wrzucam koniom 80-100kg pelletu, raz na dwa tygodnie. W międzyczasie sprzątam kupy a mokre, jak jest taka potrzeba. Po dwóch tygodniach pellet nadaje się do wymiany. To co zostało suche, to zostawiam. Zawsze po wyrzuceniu do czysta, sypię Agrisanem. Konie stoja w boksach w sezonie letnim 12h a w zimowym 16.
Płacę za mój pellet 800zł za tonę z przywozem i rozładunkiem w stajni.



rox   ogony trzy
17 maja 2019 15:40
Dorcysia, miałam i pellet słomiany i sosna/świerk ale czysty, bez dodatku właśnie kory czy innych odpadów.

U mnie jeden koń stoi na słomie i mam wrażenie, że najlepiej się na niej czuje. Jeden brudas kiedyś był postawiony na pellecie, później trocinach i sprawdzały się u niego najlepiej. Obecnie ma mix - trociny na spód i na to słoma. I moje końskie dziecie stoi na matach i na to trociny, sprawdza się świetnie, ale to bardzo czysty koń. Poza tym musiałam mieć u niej 100% antypoślizgowe podłoże i to było najlepsze rozwiązanie. No i moja estetyka nie cierpi  😁
Czy ktoś używa ściółki lnianej?
Jak wypada w porównaniu do trocin czy pelletu?
Czy ktoś używa ściółki lnianej?
Jak wypada w porównaniu do trocin czy pelletu?

Ja długo używałam słomy lnianej, jeszcze zanim wymyślili pellet.
Wychodziło drogo jak fix, ponad 250zł na konia miesięcznie.
Fajna ściółka, niepyląca, robi się materac, nie śmierdzi ale ciężko się sprząta kupy,
szczególnie gdy koń z chodzących po boksie i zakopujących.
Dorcysia, a sprząta się gorzej czy porównywalnie do wiórów/trocin?
Dorcysia, a sprząta się gorzej czy porównywalnie do wiórów/trocin?

Gorzej, dużo gorzej. Trudno się wbija grable w ten len. No i on panieruje kupę.  😀 😀 😀
Po długim czasie podpisuję się pod opinią Dorcysi o ściółce lnianej - beznadziejnie się to sprząta i jest nieekonomiczna bo wraz z tym "panierowaniem" strasznie dużo się tego lnu wyrzuca.
No i z tą niejadalnością to różnie bywa bo jeden z moich koni strasznie żarł ten len i musiałam szybko zmienić ściółkę na inną w obawie przed zatkaniem.

Czy ktoś kupował ściółki tu: https://dudanatural.pl/
Mają szeroki asortyment różnych a ja znów szukam pelletu, są jakieś opinie o sklepie i towarze? czy to nie firma krzak?



Weszłam na tę stronę - zainteresowały mnie maty gumowe do boksów , pod trociny (bo niedługo z torbami pójdę) - używa ktoś? Jak to wychodzi cenowo? Jak się sprawdza w użytkowaniu?

Będę wdzięczna za każde informacje i przemyślenia :kwiatek:
Poszukuję wygodnego czegoś do sprzątania duuużej kupy z kwarcu.
Chodzi o to, że mój koń jest tak duży, że jak narobi to muszę chodzić na 3 razy bo inaczej się nie mieści w standardową szuflę... i ogólnie mi za ciężko.
Już normalnie kombinuję jak sobie taki wózek jak na walizki skombinować na dwóch kółeczkach  😂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się