kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
27 czerwca 2019 11:33
Laryngolog mi czymś smarował jak miałam po operacji całe gardło z tylu w aftach. Ale to był horror u mnie. Na zwykle afty dostałam kiedyś od dentysty super maść ze sterydem. Ekstra do jamy ustnej, pamietam ze była różowa i trzymała sie jak wosk. Super sprawa! Ale nie wiem jak sie nazywała.
Jest taki super płyn do płukania dostępny w aptekach.
Mi zawsze bardzo pomaga na wszelkiego rodzaju rany i afty w buzi.
https://www.aptekagemini.pl/eludril-classic-plyn-do-plukania-jamy-ustnej-200ml-79718.html
emptyline   Big Milk Straciatella
27 czerwca 2019 23:25
Tak może ciut od czapy wtrącę, ale może ktoś ma podobny problem do mnie i mu się to przyda. Od mniej więcej 13-14 roku życia mam pokrzywkę cholinergiczną, w skrócie "uczulenie na pot". Okrutnie swędząca wysypka pojawia się przy ćwiczeniach, stresie, zmianach temperatury, w kąpieli. Próbowałam już chyba wszystkich tabletek antyhistaminowych, przez jakiś czas choć trochę pomagała Claritina, potem Telfexo, łagodząc nieznacznie objawy, aż w końcu jakieś 2 lata temu wszystko przestało przynosić jakąkolwiek ulgę. Lekarze rozłożyli ręce i uznawali, że przesadzam i da się z tym żyć, albo kazali się nie stresować i nie uprawiać sportów. Zabawne, doprawdy. Po przeprowadzce do Szwecji dostałam nowe rozwiązanie, zastrzyki Xolair...i jest to wybawienie. Uczulenie zniknęło, mogę robić wszystko i powoli wraca mi radość z życia. :kwiatek: Także jeśli ktoś boryka się z tym samym problemem i wszelkie metody zostały już wykorzystane, zapytajcie o ten lek, u mnie serio zdziałał cuda. Nie wiem jeszcze na jak długo, ale jestem dobrej myśli.
Emptyline ten lek w Polsce nie ma refundacji w przypadku pokrzywki 🙁 a jedna dawka kosztuje od 788 zł do 2135 zł ....
emptyline   Big Milk Straciatella
28 czerwca 2019 09:48
Natasha, no niestety, ale jeśli kogoś stać, a lekarz na to nie wpadł to warto spróbować. Swoją drogą idiotyczne, że nie jest refundowany. W Szwecji płacę jakieś 1000zł, raz w roku, potem przez cały rok jest za darmo.
Zgadzam się, że to chore ale jest jak jest. Chciałam ale wychodziło mi ok 4 tys miesięcznie i zrezygnowałam. Lekarze przepisują  mi sterydy w dużych dawkach....
emptyline   Big Milk Straciatella
28 czerwca 2019 11:28
Natasha, mam wrażenie, że w PL pokrzywka jest bagatelizowana i traktowana wręcz jak użalanie się nad sobą, a to jest naprawdę mało przyjemna przypadłość... Ale w sumie co się dziwię, jak leki na zagrażające życiu choroby też nie są refundowane... Pomagają Ci sterydy?
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
28 czerwca 2019 11:37
Pewnie, z pokrzywka super sie żyje.... tacy ludzie poprostu nie wiedza co mówią 🙁

Ciesze sie, ze Omalizumab ci pomaga. Ja mam na szczescie od pewnego czasu spokoj z pokrzywka, ale moja jest autoimmunologiczna, to wiec wraca kiedy sobie chce 🙁

emptyline   Big Milk Straciatella
28 czerwca 2019 11:55
Gienia-Pigwa, też się cieszę, bo ostatnio było już tak super, że po pięciominutowym prysznicu dostawałam wysypki mimo, że woda była mocno letnia. Ja głownie od lekarzy słyszałam nie wiem ile razy, że się zachowuję jak księżniczka i mam nie przesadzać. Yyyy. Żeby nie było, rozumiem, że są gorsze choroby, naprawdę rozumiem, ale ta wcale nie jest aż tak bezproblemowa. Mam nadzieję, że Twoja Ci odpuści na dłużej. :kwiatek:
Emptyline sterydy pomagają trochę ale dopiero w bardzo dużej dawcę tzn. 60 mg encortonu, ja mam alergie na salicylany i pokrzywkę autoimmunologiczą 🙁

Niby to tylko pokrzywka ale właśnie przez pokrzywkę trafiam najczęściej do szpitala a w sumie choruje na dużo poważniejsze choroby reumatologiczne.
emptyline   Big Milk Straciatella
28 czerwca 2019 15:07
Natasha, też mam uczulenie na salicylany, a przynajmniej na pewno na kwas kwas acetylosalicylowy. To chyba często idzie w parze? Tylko u mnie pokrzywka pojawia się ewidentnie podczas stresu, wysiłku i zmian temperatur. Współczuję Ci bardzo, znam ten problem i jest do dupy za przeproszeniem... 🙁
Od ponad tygodnia mam problem z uszami i powoli zaczynam panikować...
Zaczęło się od tego, że w jednym uchu słyszałam jakby grzechotanie. Potem miałam oczucie zatkania, początkowo jednego ucha, potem obu. Jakby coś tam utknęło. Poszłam do laryngologa, stwierdziła zapalenie ucha zewnętrznego, dostałam antybiotyk w kroplach do ucha +płyn Borasol do płukania. Problem w tym, że stosuję to od środy, mamy sobotę, a jest coraz gorzej :/ Mam takie uczucie, jakbym cały czas miała głowę pod wodą, coraz gorzej słyszę. Dodam, że w sumie nawet mnie te uszy nie bolą, a jak czytam objawy zapalenia ucha to jednak głownym jest właśnie ból...
Miał ktoś tak kiedyś? Spróbuję się w poniedziałek dostać do lekarza, ale do tegon czasu chyba zwariuję  :emot4:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 lipca 2019 10:27
Libella MogęCi tylko napisać, żebyś tego nie bagatelizowała! Moja siostra miała zimą zapalenie ucha, trudno się leczyło, trzeba było przebijać błonę bębenkową, zakładać dren, od tamtej pory, czyli od lutego stale piszczy jej w uchu. Stale! raz znośnie, raz tak że mówi, że to jest huk nie do zniesienia. Nie może spać, pracować, mówi że bywały dni kiedy rozważała czy ze sobą nie skończyć, bo nie dawała rady już tego znieść... potrafiło jej huczeć tak na maksa 18h, nie daje się wtedy funkcjonować. Teraz jest trochę lepiej, podobno jak dren w końcu wypadnie to będzie znów trochę lepiej, ale lekarza mówią, że te piski najprawdopodobniej nigdy nie ucichną całkiem. Ona jeździła już po lekarzach z połowy Polski, jakiś specjalistach i profesorach, wszyscy rozkładają ręce. Są grupy terapeutyczne uczące jak z tym żyć, bo to podobno dość częste powikłanie jest. Także szoruj do lekarza czym prędzej! I szukaj specjalistów, nie daj się zbyć, bo serio może być nieciekawie 🤔
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
07 lipca 2019 11:25
zembria- Po kroplach do uszu może się dodatkowo ucho przytkać. Więc może dojść do kumulacji problemów z uszami.
Zembria jeezu, nie strasz... Ja już i tak panikuję, że zaraz ogłuchnę całkowicie  😲 idę jutro do lekarza, mam nadzieję, że coś wymyśli, bo od kropli, które biorę od środy, to na razie jest tylko gorzej...
Libella, ja mam często zatkane uszy, w takim przypadku jak Twój może być konieczne płukanie uszu u lekarza, mi doraźnie czasem pomaga przepłukanie wodą utlenioną.

Edit. Dodam jeszcze, że u mnie problem właściwie zaczął się od zatok, warto to sprawdzić.
Olencja byłam u lekarza w środę, miałam płukane i nic to nie dało 🙁 ale fakt, mam wrażenie, że mam zatkane zatoki,więc to może mieć związek.
Właśnie najbardziej martwi mnie to, że mimo płukania i tych kropli problem nie przechodzi a wręcz się zaostrza  🙄
Libella, chyba w takiej sytuacji spróbowałabym dostać się do jakiegoś naprawdę dobrego laryngologa, bo to brzmi jak coś bardziej złożonego :/
Bischa   TAFC Polska :)
11 lipca 2019 15:58
Ktoś ma pomysł czym zastapic amol i zrobić inhalacje? Herbata jakaś?
Mam zapalenie zatok. 
Bischa, zioła: rumianek, tymianek, majeranek, mięta pieprzowa albo olejki: sosnowy, lawendowy.
Podobno można też robić inhalacje solą, ale nigdy nie próbowałam.
Dokładnie - inhalacje z solą polecam  😀
A z olejków jeszcze z drzewa herbacianego.
Martita   Martita & Orestes Company
11 lipca 2019 16:40
Libella Jak tam Twoje ucho? Ja miałam problem z uszami od zatok i niestety ale u mnie skończyło się na punkcji zatok. Za to po zabiegu bardzo szybka poprawa i od tamtej pory odpukać tfu tfu nic mi się z zatokami nie dzieje a wcześniej co zima przeziębione. Plus oczywiście zaprzyjaźniłam się z czapką.
Bischa   TAFC Polska :)
11 lipca 2019 16:59
Para mnie parzy jak za nisko mam głowę- musi być wrzątek i musi tak być i muszę wytrzymac? Dawno już inhalacji nie robiłam. 

E: jak odetkac jedną dziurke? Ni cholery nie moge odetkac prawej 🤔 Oczywiscie przed inhalacja. 
Martita w końcu trafiłam na super lekarkę, 4 dni chodziłam z opatrunkami na uszach, ale jest lepiej  💃 w końcu coś słyszę, w poniedziałek myślałam, że ogłuchnę na amen 😉
Mam pytanie o kwestie formalne.
Czy to prawda, że nie ma możliwości zrobienia na NFZ rezonansu całego kręgosłupa? Że jak ma być refundowane to skierowanie może obejmować wyłącznie jeden odcinek?
ascaia, to prawdA bo to bardzo długie badanie. Ja robiłam szyje i lędźwiowy oddzielnie, nie wyrazili zgodę żeby zrobić to za jednym razem.
mils   ig: milen.ju
27 lipca 2019 08:26
Robią mi się siniaki, na nogach głównie (łydki), na rękach od wewnętrznej strony też. Nie są ciemne, ale duże i bolą, mniej lub bardziej, ale odczuwam dyskomfort nawet przy założeniu nogi na nogę. Nie uderzyłam się, a na łydce teraz mam takiego długości ponad 10cm. Martwić się, jakieś konkretne badania z krwi zrobić?
To może być niedobór witaminy K lub C. Bierzesz jakieś leki? Rozrzedzające krew albo przeciwzapalne, antyalergiczne?
Zmierz też ciśnienie.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
28 lipca 2019 21:03
Ile czasu goi się uszkodzony ostatni paliczek palca u dłoni? Nie jest obrzęknięty, ale chrupie przy ruszaniu na boki i trochę boli, zwłaszcza jak się dotknie przy pracy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się