Terapia falami uderzeniowymi SHOCK WAVE THERAPY

Mój koń po 2 kontuzjach miał Shockwave, pierwsza to jak już pisałam naderwane więzadło poboczne boczne st. kopytowego, miał na to 6 zabiegów, po 5 zabiegu więzadło było już całe i gładkie. Druga kontuzja to uszkodzony przyczep mięśnia międzykostnego, po pierwsze to miał to ostrzyknięte lekami oraz 3 shocki, więcej nie chciałam ponieważ nie mam pojęcia czy to działa serio, czy tylko ściema. Aktualnie koń po 5 miesiącach od kontuzji nie miał robionego kontrolnego USG. Dr. Samsel twierdzi, że shock waves pomagają przy takich urazach, ponieważ sam je zalecał. Ja te zabiegi robiłam tylko dla własnego sumienia, bez pewności że są skuteczne 🙂
Robiłam na uszkodzony nadgarstek i po 1 shocku zeszła opuchlizna.
Kiedyś też robiłam na plecy ( zapalenie mięśni), ale to okrągła głowica i efekt top.
To działa wg mnie na pewno tylko trzeba mieć dobra głowicę.
Katharina, odpisałam ci już na pw 🙂
dzięki dziewczyny za odpowiedzi. przetrzepałam internet w poszukiwaniu jakichś publikacji naukowych, i wyczytałam, że u ludzi jakikolwiek efekt stosowania tych fal jest (zależenie od źródła) możliwy do stwierdzenia u około 70% badanych. Czyli nie taka do końca ściema. chociaż w każdej badanej grupie na pewien odsetek nie miało to żadnego wpływu, więc zakładając, że u koni efekty są zbliżone, pozostaje tylko się modlić, żeby nasz koń raczył znaleźć się w tej pierwszej częsci 😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 lipca 2017 05:44
Witam 🙂
Polecono mi terapie falami na zwyrodnienia stawow skokowych u mojej 25 letniej klaczy. Jeden staw zalany od dawna (mam ja 12 lat i juz ze szpatem zostala kupiona), a drugi to sprawa z poczaku czerwca. Dzis bedzie wet prowadzacy to podpytam ale moze tu znajde jakies opinie 🙂
Dodam, ze kon spacerujacy w reku tylko, po zaleczeniu zapalenia nie kuleje (przy zmianie pogody pojawia sie sztywnosc)
Czy moze cos sie nie udac i narobic wiecej szkody?
Z tego ci mi wiadomo - w najgorszym przypadku po prostu nie będzie efektów 😉
My na razie po jednym zabiegu i czekamy na kolejny, także póki co się nie wypowiadam.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 lipca 2017 13:55
Właśnie rozmawiałam z weterynarzem i też mówił, że zaszkodzić nie zaszkodzi.
Teraz się zastanawiam co robić, mam to jeszcze konsultować z weterynarzem, który takie zabiegi wykonuje.
A czy jest ktoś kto stosował terapie w przypadku koni ze zwyrodnieniami stawów? Bo przeglądałam wątek i właściwie wszystkie przypadki to uszkodzenia mięśni i ścięgien 🙂

hedonistka widać po koniu, że faktycznie zabieg bezbolesny? 🙂
Na temat tego, na co są shocki teorie również są podzielone. Jedni mi tłumaczyli, że shock waves pobudza krążenie krwi i stosuje się tylko na tkanki miękkie, ponieważ fala uderzeniowa źle wpływa na "struktury" twarde jakie jak kości i stawy. A na różnych innych stronach można przeczytać że ludzie stosują na "zwyrodnialców" i bądź tu mądry... Mój koń różnie reagował na zabiegi raz był potulny jak baranek i spał przy zabiegu, raz przy zabiegu wyniósł ze stajni 4 osoby i raz po prostu mu się nudziło (przy podniesionej nodze) i machał nogą, wtedy dostał śpiocha. Przy tym zabiegu to wydaję mi się, że główną rolę gra temperament, jeżeli nie masz konia z dziwnymi pomysłami to da radę
My stosowaliśmy na zwyrodnienie stawu koronowego. Wydaje mi sie, że pomoglo, w każdym badz razie po serii falami kon zaczal poruszac sie komfortowo. Potem mial przerwe kilkumiesieczna, a teraz znow chodzi juz pol roku codziennie i ma sie dobrze. Mial robione wszelkie mozliwe zabiegi, schockwave bylo zastosowane na koncu w ramach "eksperymentu" kiedy pozostale rzeczy zawiodly. Dopiero po tym byla poprawa, ale nie moge stwierdzic jednoznacznie, byc moze nalozyly sie pozostale metody leczenia.
Robaczek M., mój koń miał akurat robione na sedacji, natomiast ja trzymałam nogę i czułam te drgania po drugiej stronie kończyny (a miał robione na wysokości stawu pęcinowego), więc boleć raczej nie boli, ale dla co wrażliwszych może być pewnie nieprzyjemne  😉
Odświeżam wątek 😉 Gdzieś od miesiąca koń jest czysty i i w tym tygodniu mamy zacząć galopy. U nas podobnie jak u innych shocki nałożyły się z innymi metodami leczenia (no i z dr.czasem 🙂 ), więc cieżko ocenić wpływ samych fal, ale jestem zadowlona, ze sie na nie zdecydowałam. Generalnie polecam, jakby ktoś się wahał
Ile mieliście zabiegów?
Cztery
To dość mało, nam zalecali przy pierwszej kontuzji 6 i tyle mieliśmy. Przy drugiej również 6 ale po 2 zabiegu zrezygnowałam 🙂
No tak lekarz zalecił 😉 to pewnie zależy od rodzaju kontuzji i etapu leczenia. My w sumie byliśmy już "na końcówce" jak zaczynaliśmy zabiegi. A czemu zrezygnowałaś? Nie byłaś zadowlona z efektów?
Ja efektów nie widziała, poza tym weci okazali się naciągaczami...
Hej słuchajcie mam problem, moja klacz ma zwapnienie w potylicy i weterynarz poleca mi na to zabieg przy użyciu shock waves natomiast mam obawy co do tego czy nie jest to za blisko mózgu, aby tego użyć. Czy ktoś z was miał podobną przypadłość? Bardzooo proszę o odpowiedzi
Skonsultuj to z kilkoma innymi wetami nawet telefonicznie, ja o shockach na potylicę nie słyszałam
Czy w wlkp jest ktoś oprócz dr Przewoźnego co wykonuje shock wavy ?
Katharina   "Be patient and trust in the process"
19 grudnia 2017 21:05
Od siebie mogę napisać, że schocki i w naszym przypadku również prp zdziałało niesamowity efekt i na pewno bez tego po tym samym czasie nie było takich efektów jakie są PO zastosowaniu terapii  😍
Witam 🙂
Czy po pierwszym zabiegu shockwave można przerwać terapie? Czy niezbędna jest kontynuacja?
Bardzo proszę o pomoc  🤔
Można zawsze. Dlaczego miałby być przymus kontynuacji? To nie antybiotyki.
Oczywiście po jednym zabiegu efektu (innego niż przeciwbólowy, i tak chwilowy) nie będzie.
czy ktoś w malopolsce wykonuje shock wave?
maliniaq   Just do your job.
01 lipca 2019 22:01
Mój koń ma najprawdopodobniej nakostniaka na żebrze po jakimś uderzeniu, czy czymś takim, gula na boku zrobiła się widoczna, weterynarz oglądała i zasugerowała terapię shock wave. Miał ktoś do czynienia w likwidacji nakostniaków/stwardniałych urazów z wykorzystaniem tej terapii?
Jeśli chcesz podjąć terapię na nakostniak to warto zrobić zdjęcie RTG i zorientować się jak realnie wygląda ta zmiana.
maliniaq   Just do your job.
02 lipca 2019 17:22
Będziemy robić usg w niedługim czasie, nakostniak jest przypuszczeniem, ale sprawdzam już ewentualne możliwości działania
maliniaq ja korzystałam z terapii przy nakostniaku (na nodze, nachodził na ścięgna) nadal go mamy, ale zmniejszył się na tyle ze nie przeszkadza w codziennej pracy
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
13 listopada 2019 12:19
Stosował ktoś z Was na kissing w plecach? Jakie mniej więcej w mazowieckim są koszty takiej zabawy? I do kogo najlepiej się odezwać?
Hermes, ja kiedyś dawno, jak jeszcze KAsia Żukiewicz-Benoit była w Polsce. Jeden zabieg zdziałał cuda, po niedopasowanym siodle. Musi być do pleców głowcia radialna, a nie wielu wetów ma taką.
Stosował ktoś z Was na kissing w plecach? Jakie mniej więcej w mazowieckim są koszty takiej zabawy? I do kogo najlepiej się odezwać?


Stosowałam na plecach (nie na kissinga). Dr Kaczorowski robi w Mazowieckiem. Kosztów nie pamiętam. Pewnie coś ok 500 zł.
Mam szybkie pytanko czy po schockwave można w tym samym dniu zrobić trening?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się