wrzody żołądka

Gillian u nas była jedna zmiana mocno zaczerwieniona, Wet powiedziała ze w naszym przypadku wyjątkowo złe się leczyło, bo zmiana nieduża. Kon był na omeprazolu i ranitydynie
U nas poza wrzodami w całym żołądku były ropne naloty w odźwierniku, bardzo małe szanse na wyleczenie mieliśmy. Ulgastran podawałam w sumie prawie przez miesiąc, omperazol pełna dawka 14 tygodni i 4 tygodnie pół dawki. Tydzień temu mieliśmy kontrolne gastro - żołądek 100% zdrowy, w odźwierniku małe zaróżowienie...  😀 tak więc jak się chce to wszystko się da. Polecam podawać omeprazol prosto do pyska wcześnie rano (przed śniadaniem), momentami miałam dosyć pobudki po 5 rano, ale warto - satysfakcja z wyleczenia konia gwarantowana 🙂.
Wetnę się z pytaniem.
Czy spotkałyście się z podawaniem koniom wrzodowym jogurtu naturalnego?
Takie zalecenie usłyszałam, pochodzące ponoć od weta, tyle że zza granicy.
Ludziom z wrzodami wiem, że jogurt potrafi pomagać, ale to jest jednak produkt pochodzenia zwierzęcego, więc koniowi...?  👀
ushia   It's a kind o'magic
04 lipca 2019 09:34
Gremma  i Raport dostawały, tez ze wskazania weta

ze wzgledu na ich ogólny stan i sytuację jako taką ciężko powiedzic czy pomagało, ale nie szkodziło

i jajko  na surowo - to na pewno na siersc pieknie dzialalo 😉
O, dzięki. Czyli nie jest to zupełnie pomysł z kosmosu. Warto wiedzieć. 🙂
Murat, sam jogurt nie jest zły. Pytanie, czy konie i ludzie posiadaja tą samą florę probiotyczną jelit?  😉
E. no ja wiem, że nie, i że ogólnie nie za bardzo koniom produkty pochodzenia zwierzęcego się powinno podawać. Dlatego pytam 😉
Andre   I am who I am
19 lipca 2019 10:05
Mój również wrzodowiec 🙁.
Gastroskopię wykonywała A. Biazik.
W przełyku mamy drobne nadżerki przy wpuście, wrzody stopnia 2/3 w części bezgruczołowej a część gruczołowa i dwunastnica czysta, bez zmian. 3tyg ulgastran i 8tyg 4 saszetki omeprazolu, później przez 4tyg połowa dawki.
Najgorsze, że mi teraz okulał, nie podałam przeciwzapalnych. Myślałam o czarcim pazurze, ale z tego co czytam to wrzodowiec ma zakaz. I jak tu żyć 🙁
Andre, poczytaj o boswelli, ona o ile pamiętam nawet wspomaga leczenie wrzodów
Andre   I am who I am
19 lipca 2019 11:10
epk, dziękuję bardzo! Lecę czytać
Edit jako, że mi bliżej do czeskiego sklepu jeździeckiego....
Co myślicie o takim składzie preparatu dla wrzodowca?
https://www.jpostrava.cz/Hyalgel-Liquid-1l-d31365376.htm?listName=Category&listPosition=18
Jest bosswelia ale jest też niepolecane msm  👿
Jak żyć  🙄
Gillian   four letter word
19 lipca 2019 11:47
Andre, kup zwykłą Boswellię. Ja biorę z Dromy, wydaje mi się, że coś daje a brzuch bezpieczny.
https://www.dromy.pl/DROMY-BOSWELLIA-SERRATA-750-g,p,13 jak kupisz w Czechach to będzie taniej 🙂
Andre   I am who I am
19 lipca 2019 19:53
blucha, dzięki, faktycznie w Czechach za 135zł w przeliczeniu 😀
Czy ktoś z Was karmi moze swojego wrzodka balancerem? Jakie sa godne polecenia? 🙂
julita123 może Nuba digest balancer? Karmiłam tym pelnoprcjowyn akurat ale byłam zadowolona bardzo  :kwiatek:
Czy fusy z herbatki na wrzody również można dać koniowi czy samą wodę?
Andre, dlaczego msm jest nie polecane?
Gillian   four letter word
24 lipca 2019 14:46
unity, drażni żołądek, tak mówił mi wet.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
26 lipca 2019 07:14
Poczytajcie o msm, u ludzi jest właśnie polecane na wrzody żołądka, więc wątpię żeby u koni było inaczej. Mój dostaje msm już rok czasu i wszystko jest ok.
Też się czasem zastanawiam z tym msm, czy to sprawdzone info. Słyszę to wszędzie, że msm podrażnia i nie wolno dawać wrzodowcom, ale nikt nie zna wiarygodnego źródła  🤔
Można dawać, działa pozytywnie, rozpuszczać w wodzie, meszu. Można też do piciu 😉 odpowiednio rozcięczone dmso.
Ja słysze pierwszy raz, że podrażnia żołądek. Mój koń dostaje msm okresowo na zwyrodnienia. Działa u nas bardzo dobrze i nie widzę jakiegoś pogorszenia (ale gastroskopu w oczach nie mam  :lol🙂.
podrażnienia/ źle się  czuć mogą być jak ktoś poda w suchej paszy suchy msm. przed podaniem rozpuścić należy. Przecież nawet w uzdrowiskach z wodami siarkowymi leczy się nieżyty żołądka,zaprcia oraz dysfunkcje wątroby czy też pęcherzyka żółciowego.
Czy jest możliwe, zeby wrzodek negatywnie zareagował na wprowadzenie nowej paszy -https://sklep.hippovet.pl/produkty/natur-musli-solo-20-kg/? Do tej pory byl karmiony wyslodkami, sieczka z lucerny I brandonem xs, potrzebujemy wiecej bialka I energii, stad tez w ostatnim czasie wprowadzilismy ta pasze. Wprowadzana byla stopniowo (od 200g dziennie do 800g). Nie wiem czy to przypadek, czy wlasnie jednak nie, ale w tym czasie klacz zaczela miewac ataki bolowe I byc wzdeta (bardzo dawno sie nie zdarzaly). Myslalam, ze moze to przez wyslodki, ze w te gorace dni zaczynaja kisnac, wiec je odstawilam. Jednak nastepnego dnia znow bylo to samo :/. Odstawilam wczoraj musli I zostawilam ją na brandonie z sieczka. Dzisiaj juz w porzadku, stad tez moje watpliwosci, czy czasem nie jest przyczyna to musli, mimo ze sklad ma raczej przyjazny wrzodkom :/
julita123 wszystko jest możliwe. Ja akurat tym musli gardzę, zamówiłam worek na próbę, w worku były wstrętne grudy paszy (takie jak są zazwyczaj w paszach melasowanych ale tu melasy nie ma więc to pewnie kwestia olejów i innych składników), koń nie dojadał - szału nie było 🤔
Moja źle reaguje na Brandona, próbowałam dwa razy wprowadzać i za każdym razem kończyło się wodnistymi biegunkami - odstawiałam paszę, problem znikał. Każdy przypadek jest inny, my się już od dłuższego czasu żywimy nie do końca zgodnie z kryterium niskiej skrobi/cukru i jest lepiej niż jak skupiałam się tylko na tym.
Słuchajcie mam takie pytanie, wiecie może, czy wrzody żołądka (powiedzmy, że stan krytyczny) mogą siedzieć cicho przez wiele czasu i nagle się dość mocno ,,uaktywnić,,? I czy mogą powodować krwotok?
Gillian   four letter word
13 sierpnia 2019 19:20
Tak, mogą siedzieć cicho lub dawać minimalne objawy - u mnie było to ziewanie, oblizywanie się i picie wody. W żołądku masakra. Inne będą pokazywały dyskomfort przy małych zmianach. Zależy od konia.
Gillian, a czy w takim zaawansowanym stopniu mogą wywoływać krwotok?
Gillian   four letter word
13 sierpnia 2019 19:34
Krwotok to przy perforacji a wtedy już raczej nie ma co ratować.
leleiria, u nas za to rewelacyjnie sie sprawdza brandon, tyle ze wlasnie potrzebujemy wiecej energii (ale tez nie za duzo, tak umiarkowanie 😉 ). Moj worek musli akurat fajny, zadnych grud nie ma, zjadala tez chetnie. No nic, odstawimy na jakis czas, teraz zostawie ja tylko na brandonie, lucernie I glucie z siemienia, jak zrobi sie chlodniej sprobuje znowu wprowadzic wyslodki I bede obserwowac.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się