Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

madmaddie, hm, no ma sens, o tym nie pomyślałam 😁 W takim razie czy istnieje jakis nikkor albo chińczyk, który ma też taki ładny bokeh i w ogóle? Raczej ze średniej półki cenowej, używane też wchodzą w grę.
abre   tulibudibu
09 lipca 2019 11:25
budyń, nie, ale istnieje Sigma 😉 Czym jest dla Ciebie średnia półka cenowa?
Noo, tak z 1500 zł za używkę. Albo mniej 😁
Kastorkowa   Szałas na hałas
14 lipca 2019 19:14
Nie wiem czy to właściwy wątek, ale potrzebuję pomocy.
Robiłam dziś zdjęcia jak zawsze, i w pewnym momencie wyskoczył błąd karty sd, wyjęłam ją wsadziłam z powrotem i dalej robiłam zdjęcia po chwili sytuacja się powtórzyła  i już nie wróciła do normalności.
Wsadziłam kartę do czytnika z nadzieją, że się włączy normalnie, ale każe mi ją formatować a to nie wchodzi w grę bo to ważne zdjęcia.

Czy jest jakakolwiek szansa, że ktoś mi to naprawi/jakoś odzyska ? Potrzebuję tych zdjęć  😵
Nigdy nie miałam z nim takiej sytuacji a tu w najgorszy dzień jaki mógł sobie wybrać takie jaja
Cześć, jestem laikiem w temacie fotografii, mam takie pytanko, czy ten obiektyw nada się do robienia zdjęć w ruchu? Polecił mi go znajomy, który amatorsko robi zdjęcia. Podobno z tańszych będzie lepszy od podstawowego, lepiej naświetlony
chodzi o ten obiektyw Sony DT 30 mm f/2,8 Macro 1:1 SAM


edit DodoMod - link gigant rozwala forum
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 lipca 2019 15:44
Jak chcesz mieć zoom w nogach to i tak nie bardzo.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 lipca 2019 05:58
Wigor, potrzebujesz czego w przedziale ogniskowej 50-200mm i w miare jasnego (czyli wartosc przeslony f jest jak najmniejsza). W tej cenie bedzie raczej kiepsko. Zalezy tez co chcesz fotografowac. Jesli to sceny na zewnatrz, to na poczatek nawet taki obiektyw da rade
https://www.ceneo.pl/27003401#tab=reviews
Chodzi dokładniej o zdjęcia na hali i na zewnątrz, mój podstawowy jest niestety za ciemny, a nie chcę wydawać 2 czy 5 tyś na obiektyw, bo mnie fotografia aż tak nie kręci. To mają być zdjęcia do użytku własnego 🙂
Jedna osoba poleciła mi ten mały obiektywek, ale boli mnie to że nie ma zooma :/
A ten który wysłałaś będzie tak jasny jak ten mały? 🙂
Ale pytanie było, czy da się tym obiektywem robić zdjęcia w ruchu 😉 tak więc da się 😉 trzeba odpowiednio czas ustawić 😉 no i w razie czego zoom w nogach 😉 co do pracy AF w tańszych modelach, to pewnie szału nie ma. Porównuje oczywiście do Canona 28mm f2 (chyba nie namieszałam z parametrami) czyli wolniejszy, mniej celny AF mniej poprawnych zdjęć w ruchu, przy czym do zdjęć statycznych bardzo fajny 😉
Na Sony zupełnie się nie znam ale do Canona miałam bardzo fajny zamiennik dla kita Sigmę 17-50 f 2,8 - cena nówki powyżej 1300 ale używane około 750-800. Może poszukaj sobie odpowiednika dla Sony?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 lipca 2019 09:21
Wigor, potrzebujesz zoomu ze stalym swiatlem. Na hali w ruchu stałka nijak nie działa. Tak jak pisze Megane - sprawdź, czy takie obiektywy sa na bagnet sony.
Megane, ja mam 28mm 2.8 i jest w moim stałym składzie na repo w każdych warunkach. Dziala rewelacyjnie - choc jak kupowalam i czytalam opinie, to wydawalo sie ze gorzej 2k nie mozna wydac - dziala swietnie, daje dobry obrazek, pieknie maluje, ja go lofciam, jak mam 85mm 1.4 i 50mm to moge na tych trzech obiektywach cały ślub zrobić (a ostatnio się obrobiłam na 28 i 85 bo wszystko bylo w jednym miejscu) 😉 serio, nie zauwazylam gorszego af
Więc sprawa wygląda tak, ten mały obiektyw już zamówiony, powinien przyjść jutro i poleciał go znajomy właśnie dlatego że jest najtańszy i ma stałe światło i ogólnie jest jasny, na czym nam zależało przy wykonywaniu zdjęć w hali 🙂
Oprócz tego udało się wylicytować używany obiektyw w dobrej cenie: Tokina AT-X PRO 28-80 2.8
Trochę ciemniejszy, ale z zoomem 🙂 Na pewno będzie lepszy do zdjęć na dworze
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 lipca 2019 13:30
generalnie 2.8 to najjaśniejsze zoomy, poza Sigmą 18-35mm, która ma światło 1.8. Chyba, że coś na rynku od czasu tej sigmy się pojawiło, a przeoczyłam 😉
Madmaddie miałam do testów naleśnika 28 stm (z 700d) i o ile był ogólnie fajny, to przy jeżdżącej konno koleżance w warunkach słabego światła (chmury) zbyt szybki nie był, ale do street photo szkło było fajne 😉
Ten naleśnik to tańsza wesja 😉 (porównywalny do tego Sony) Ty pewnie masz droższy 😉

Czyli ten 2.8 też może nadać się na halę? 🙂
A ja pozwolę sobie się wtrącić.

jak mam 85mm 1.4 i 50mm to moge na tych trzech obiektywach cały ślub zrobić (a ostatnio się obrobiłam na 28 i 85 bo wszystko bylo w jednym miejscu)


madmaddie weź mi powiedz (w sumie pytanie otwarte - do wszystkich) jak ogarniasz zmianę obiektywów podczas imprezy? Ja miałam cały czas tą 50tkę, teraz zaopatrzyłam się w 24-35 i...nie ściągam jej z body. Jak miałam jakiś czas temu sesję rodzinną to działo się tyle różnych rzeczy i tyle fajnych kadrów, że doprawdy nie kumam kiedy fotografowie przeskakują między obiektywami (chyba że masz > 1 body 😀 ). Do tego stopnia, że teraz płaczę, że jednak nie dołożyłam i nie wzięłam 24-70. To byłby idealny uniwersal dla mnie. 50tka leży i się kurzy...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 lipca 2019 14:58
Najlepiej mieć na pasku pod ręką. Można mieć też dwa body na szelkach. Ja po prostu robię to turbo szybko i tyle. Na kluczowe momenty wybieram obiektyw wcześniej, na podstawie obserwacji i zakładam to chwilę przed. Zoomow Nie lubię. Kwestia praktyki chyba 🙂

Megane, si, mówiłam o pelnowymiarowym słoiku😉
Wigorrr, nie chcę cię martwić, ale na "naszą" halę nic się nie nada.
Ani w dzień, ani przy sztucznym.
Najwyżej przy słońcu niedaleko od otwartych wrót.
Chyba że ma się jakieś ekstra body, które przy gigantycznym ISO nie szumi.
Nic się na to nie poradzi, zdjęcia tworzy światło,strumień światła.
Nie ma takiego obiektywu, który dodałby światła, szuka się takiego, który "kradnie" najmniej.
Jeśli jest ciemno jak w d*, można ilość światła pomnożyć czasem, ale dla zdjęć zwierząt i sportu to odpada.
Lampy błyskowe też się nie sprawdzają.
Dlatego zawsze dokumentacja foto z tej hali jest znikoma - bo żaden fotograf nie jest cudotwórcą.
madmaddie właśnie ja też wolę stałki ale jakoś nie ogarniam przekładania tych obiektywów 🙁 szczególnie, że ślub jest dość przewidywalny, a sesja rodzinna już mniej (przynajmniej dla mnie, na tym etapie :P ). Ale ta Sigma jest taka cudowna, że wybaczam jej bycie zoomem  😍
Czyli ten 2.8 też może nadać się na halę? 🙂


Musisz sprawdzić to sama. Ogólnie 2,8 używa się do hal, ale tak jak wspomniałam... starsze/tańsze konstrukcje potrzebują lepszych warunków przez słabszy, wolniejszy, mniej celny AF. Wg opisu hali przez halo, to możesz mieć problem.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 lipca 2019 18:19
FurryMouse, chyba kwestia zgrania ze sprzętem. I ja się nie boję postawić obiektywu gdziekolwiek. Np. w trakcie zabawy zostawiam sobie u DJ i wymieniam przy parkiecie. Styki trzeba częściej przeczyścić i filtry oraz tulipany to must have, bo chronią. O.
Poleci ktoś obiektyw do aparatu Pentax K10D? Dla amatora lubiącego robić zdjęcia  😉
Dziewczęta, potrzebuję porady w kwestii oświetlenia.
Potrzebuję jakiejś małej lampy do robienia zdjęć jedzenia wieczorem, gdy nie mam dziennego światła. Mała, bo robię na małej powierzchni. I nic super pro, zdjęcia i tak robię telefonem. Czego szukać? Ja się totalnie nie znam na fotografii a potrzebuję robić zdjęcia w mieszkaniu (mam fatalne oświetlenie w domu).
Infantil - nie wiem jaka ma być aranżacja i czy w ogóle ale może jakiś namiot bezcieniowy z ledami?
Martita   Martita & Orestes Company
19 lipca 2019 16:37
infantil a zwykły ring?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
24 lipca 2019 07:31
ring, albo coś innego ledowego, zależnie od budżetu. Fajna sprawa, te ledy 🙂

chciałabym po latach focenia  😂 zabrać się w końcu za analoga. Co polecacie? Chciałabym, żeby był mały przede wszystkim i w miarę prosty w obsłudze. Nie chcę zenita raczej 🙂
W takim razie poszukam tego ringu, chociaż nie mam pojęcia co to jest, kompletnie nigdy nie miałam z tym kontaktu. A polecacie jakiś konkretny? Albo gdzie najlepiej kupować?  👀
Ja kupiłam lampę pierścieniową Meike. Kosztowała około 200zł i sprawdziła się bardzo dobrze do zabaw w makro. Montaż jest dziecinnie prosty, w zestawie jest cały komplet przejściówek montowanych na gwint filtra obiektywu.
Jak inwestować w dobry tablet graficzny (docelowo do obróbki zdjęć)  to w jaki? Czy dać spokój z tabletem i szukać komputera/lapka  👀
W jakich programach obrabiacie zdjęcia?
Ja mam chyba słaby komputer... Po obróbce zdjęcia są ok, ale po zrzucie na telefon są przesycone i za ciemne 🙁
Używam Adobe Lightroom i na telefonie robię ostatnie poprawki
madmaddie   Życie to jednak strata jest
30 sierpnia 2019 08:29
to nie kwestia programu, tylko ekranu. Jeśli masz laptopa, to spróbuj podpiąć zewnętrzny monitor o lepszych parametrach. W fajnych cenach można wyrwać poleasingowe Eizo i je skalibrować.

A z program Lightroom pozostaje moim one and only. Po tysiącach obrobionych zdjęć i różnych programach - ino Lightroom. W optymalizacji pracy, intuicyjności, prostoście obsługi i jednocześnie ogromnych możliwościach - nie ma nic lepszego.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się