Wady budowy, ocena eksterieru

Sosenka, plus dla Ciebie za dobrze zrobione zdjęcia, rzadko o dziwo ktoś się tak dobrze przygotuje prosząc o ocenę.

Tutaj żadnych tragedii eksterierowych nie ma, ale ewidentnie jest to koń w cięższym typie zaprzęgowym, a nie wierzchowym. Utrudnieniem jeśli chodzi o zabawę w ujeżdżenie może być nie tyle sam eksterier, co i charakter w sensie reaktywność, szybkość odpowiedzi, wrażliwość. Tu będziesz miała na pewno siłę (i nie taką, jaką bym rozumiała jako zaletę, tylko łopatologicznie wykładając jak taki pociągnie, to się będzie jechało na butach, jak machnie łbem na wędzidło, to zdejmie jeźdźca z siodła) i  zrównoważony, niewyrywny temperament. Do zabawy w ujeżdżenie przydałby się też poprawne trzy chody, a na pewno nie liczyłabym na wydajny w użytkowaniu wierzchowym kłus czy galop.

Ale co z budowy - na pewno szyja, która nie ułatwi stabilnego i łatwego kontaktu. Jest bardzo mocna (takie prawie zawsze są mało elastyczne), szeroka przy ganaszu, potężna na łączeniu głowy z szyją. Konia z rzędem temu, kto wyszkoli takiego zwierzaka swobody i przepuszczalności w ustawieniu.
Kłodę masz długą, ale mógł się trafić gorszy tramwaj 😉 Wszystko zależy, jak on się końcowo rozwinie i jakie złapie proporcje. Na pewno będzie z tych na krótszej nodze.
Kończyny mu się naprawdę nie najgorzej już wyprowadziły - brawo! Zwróciłabym tylko uwagę na różne skątowanie przednich pęcin, prawa się trochę kładzie. Tutaj poza kowalem warto zadbać o odpowiednie żywienie - czyli młodziak nie może być tłusty. Widoczne lekko żeberka dają pewność, że mało wytrzymałe stawy i więzadła nie dźwigają za dużo (a pęciny potrafią właśnie siąść, jak źrebię szybko przybiera na masie i za wcześnie pęcina dostaje duże obciążenia. A ten kary będzie na pewno świetnie wykorzystywał paszę 😉

Gość ma chyba fajne usposobienie, będzie mógł być fajny koniem kompanem.


quantanamera Bardzo dziękuję za tak wnikliwą ocenę!  :kwiatek:  Cieszę się, że nie ma tragedii. Też mnie niestety prawa przednia pęcina najbardziej martwi, także cieszę się, że potwierdziłaś to, co mi się wydawało. Porozmawiam o tym z kowalem. Odnośnie jego wagi, weterynarz powiedział mi niedawno, żeby go nie odchudzać, jednak też mi się wydaje że tłuszczu mamy nadmiar  🤔  Odpowiednio zbilansowaną dietę wprowadzić mogłam niestety dopiero w momencie kupna, także jest na niej dopiero od miesiąca i najwyraźniej wymaga korekty bo jego waga stoi w miejscu. Dzięki, że zwróciłaś na to uwagę, wprowadzę drobne zmiany i spróbujemy zgubić trochę tłuszczu.

Odnośnie usposobienia - charakter rzeczywiście ma w sam raz na moje potrzeby 😀 Jest bardzo łagodnym, ale i pozytywnie wesołym ogierkiem, nie boi się niczego i bezproblemowo zostawia stado gdy idziemy na spacery. Zakochałam się między innymi właśnie w jego spokojnej pewności siebie i stabilności emocjonalnej. Jeśli już okazuje bunt to robi to próbując odmówić ruchu naprzód. Na pewno taka reakcja będzie mocno rzutować na całą przyszłą pracę pod siodłem, ale akurat tą "wadę charakteru" dobrze znam i raczej sobie poradzimy, czuję się pewnie z końmi tego typu.
Witam, piszę z prośbą o ocenę mojej 6 letniej klaczy SP (162cm). Chciałabym się dowiedzieć co widzą w tym przypadku bardziej wprawione oczy. Ewentualne wady, minusy czy plusy wynikające z jej budowy, obecnie jest w 6 miesiącu ciąży mam nadzieję że nie przeszkodzi to w poprawnej ocenie. Treningowo kierujemy się bardziej w stronę  skoków oczywiście nie zapominamy o ujeżdżeniu. Teraz koń jest roztrenowany z powodu ciąży i braku warunków 😀 Będę bardzo wdzięczna za każdą opinię
dea   primum non nocere
26 grudnia 2018 19:56
Zawsze stoi z lewą przednią wysuniętą do przodu i prawą cofniętą? Mnie się kopyta nie podobają 😉
Też zwróciłam na to uwagę z tym stawaniem, ale widać, że LP pokontuzyjna jakaś i pewnie dlatego
Zawsze stoi z lewą przednią wysuniętą do przodu i prawą cofniętą? Mnie się kopyta nie podobają 😉

Czy mogę zapytać co sugerujecie jeśli załóżmy faktycznie zawsze by tak stawiała te nogi (nie jestem pewna muszę się przyjrzeć), chętnie wysłucham i zdobędę nowa wiedzę 😀

Ogólnie z tego co wiem od kowala, weterynarza i tego czego się staram na bieżąco dowiadywać, w LP mamy lekkiego kozińca wrodzonego, a prawa tylna noga była kontuzjowana koń teraz chodzi na nią czysto wet nie miał żadnych zarzutów. A i co jeszcze mogę dodać, klacz ma dość delikatne kopyta i nie przepada za chodzeniem po kamyczkowym podłożu.
Chodzi o to, że często koniom np właśnie po jakiejś kontuzji łatwiej jest tak stać. Tzn zawsze na jedną stronę i jedna nóżka bardziej 😉 mam takiego gagatka, ale ten akurat zootechnicznie zawsze idealnie się ustawi, gorzej w drugą stronę 😉 jakbym go nie postawiła, to zawsze się poprawia
Jeśli chodzi o klacz od Akiś, jak Waszym zdaniem wygląda osadzenie szyi i skątowanie łopatki + zadu? Oglądając klacz na żywo, wydaje mi się, że szyja jest dość nisko osadzona, ale znowu na tych zdjęciach tego nie widzę. Ogólnie zastanawiamy się z Akiś jak klacz poradzi sobie w skokach powyżej metra.
co sądzicie o tym panu - a właściwie jego nóżkach :P -  ? 6-cio latek z beczkowatym tyłem, niedawno jeszcze chodzący zawody i normalne treningi, z ogromnym sercem i predyspozycjami do skoków, póżniej mocno zapuszczony przez byłą właścicielkę…. u mnie od niedawna... aktualnie wyprowadzamy go na prostą, kopyta (jak i on)  były bardzo zaniedbane, co tez mocno wpłynęło na nogi, ale z czasem jest widoczna różnica  😎

link do zdj: https://drive.google.com/drive/folders/1kIDEp3VaRGlJF5YHqKI3otG5xTi6O4E_?usp=sharing  niestety w inny sposób przejść nie chcą 🙁
Co powiecie o tym miśku? 9lat, młp

poprawione niżej
Snape Na pierwszym zdjęciu widzimy zad, a na drugim głowę..  🙄
w sensie za duże czy źle zrobione? (zdjęcie)
vissenna   Turecki niewolnik
04 stycznia 2019 08:07
Snape a do czego chcesz użytkować tego konia?

Długi grzbiet, pionowa łopatka... Do zaprzęgu jak znalazł. Pod siodło szukałabym jednak czegoś innego...
w sensie za duże czy źle zrobione? (zdjęcie)


jak się klika na zdjęcie - pierwsze sie powiększa tak, ze widać tylko zad bez głowy, a drugie się powiększa tak, że widać konia tylko z przodu.
teraz chyba jest ok
vissenna   Turecki niewolnik
04 stycznia 2019 08:32
Hmmm...

Długi prosty grzbiet z dużym kłębem. Będzie ciężko znaleźć pasujące siodło, bo kłąb długaśny. Jak wyżej pisałam, dość pionowa łopatka, co nie sprzyja za bardzo pracy ujeżdżeniowej. Szyja ok.

Koń raczej nie jest użytkowany za często w sensownej pracy. Brak jakiegoś sensownego umięśnienia.
Może to wina kiepskich zdjęć, ale tylne nogi jakoś dziwne (postawa zasiebna?, zbieżna?). Potrzebne by było zdjęcie z tyłu. I w ogóle jakieś dobre zdjęcia...
vissenna teraz roztrenowany, raczej skoki - mały sport
To ja dorzucę moją niepracującą babcię 🙂
Ma dużą głowę, ale nigdy jej to nie przeszkadzało 🙂
Coś więcej?

Snape, a masz jakieś zdjęcie w letniej sierści? 🙂
Konik fajny, poprawna dobrze osadzona szyja, grzbiet faktycznie trochę prosty, ale nie ma tragedii i nie wydaje mi się długi, w nogach nie widzę jakichś nieprawidłowości na podstawie tych zdjęć. Łopatka faktycznie mogłaby być bardziej skośna. Ogólnie teraz bez mięśni, ofutrzony i brzuchaty, ale widać fajnego konia pod tym pluszem 🙂

KarolinaB ciężko coś powiedzieć na podstawie tych zdjęć. Zwiąż ogon, ustaw konia prosto/symetrycznie, i zrób zdjęcie z przysiadu
Niestety nie mam innych, ale planuję niedługo jechać sprawdzić i zrobić zdjęcia. Ojciec nawet fajny z potencjałem, ale ten potencjał niewykorzystany
Dacie radę coś ocenić? 🙂 Oczywiście pominąwszy niewidoczne kopyta, i tak jedno w  opatrunku 🙂
Ja też bym prosiła o ocenę.
Klacz 2,5 roku.


Dałoby się coś? 3 l.
Udało się złapać dziewczynę w względnej pozycji  😵
Klacz 8 lat, wraca do mocniejszego treningu po wiosennym chillu.
Chętnie poczytam obiektywne wypowiedzi bo dla mnie jest oczywiście idealna, tylko miejsca na siodlo brak 😂
Zdjęcie do d***, ale myślicie żeby dałoby się to wyprowadzić?
Co wyprowadzić? Kłąb?
Podnieść grzbiet i ten dołek między szyją a kłębem zmniejszyć
Shhera da się, ten koń ma po prostu słabą muskulaturę i na pewno może wyglądać lepiej.
Dziękuję  :kwiatek:
W zeszłym roku wstawiałam zdjęcie źrebaka z dziwnym kłębem. Pokażę jak wygląda rok później.

Tak było.

Tak jest teraz.
Wstawiam to jako ciekawostkę.
Jak widać poprawa jest duża, z czego bardzo się cieszymy.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 sierpnia 2019 20:04
A ostatnio nawet się zastanawiałam jak teraz wygląda 🙂 A nie masz aktualniejszej fotki może?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się