jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2019 13:12
14 cm dla AQH ? rasowego z czystej krwi matki i ojca  😲
Moje dwa konie 180 cm i mają zaledwie 13,5 cm, a kobyła czasami ma 12,5 cm.
Już nie narzekam 🙂
Nie upatrywała bym zależności między rozmiarem wędzidła, a wzrostem konia. Mój ma 167cm wzrostu, a wędzidło 14.5.
Rasowego z czystej krwi matki i ojca - posiadający certyfikat, potwierdzony badaniami genetycznymi (były koniecznie przy wymianie certyfikatu).

Zastanawiam się nawet czy to nie jest częstsze, że konie mają większy rozmiar pyska niż zakładamy że mają tylko mało kto przykłada wagę do dokładnego zmierzenia tzn. włożenia patyczka do pyska, zaznaczenia markerem od kącika do kącika i zmierzeniem tego ile tak naprawdę ma pysk konkretnego konia. Myślę że parę osób mogłoby się zdziwić. Ja się na pewno zdziwiłam. Oczywiście przy zmianie wędzidła na większe skończyły się problemy 🙂
Nique, bo ja wiem - do rozmiaru przykładam o tyle wagę, żeby wiedzieć co zamówić, ale różne wędzidła bardzo różnie się układają. Na to jaki finalnie rozmiar nosi mój koń wpływa kształt tego wędzidła, grubość, rodzaj łącznika itp. Mój koń nosił i 12 i 13.5. Ale standardowe 13.5 podwójnie łamane jest na niego za wielkie i nie muszę mierzyć patyczkiem żeby widzieć, że po tyle co wystaje z pyska to ani nie wygląda ani nie działa jak powinno. Też mi każdy mówił, że niemożliwe, żeby taaaki koń nosił takie małe wędzidło 😉.
bo to jak z rozmiarami butów - co producent to inna rozmiarówka :P . Na moją pasuje 11,5 stubben golden wing podwójnie łamane i równocześnie 13,5 busse rotary zwykłe podówjnie łamane 0_o
A to swoją drogą, że co firma to inna rozmiarówka...
Olaboga, no nie straszcie. Myślałam, że 13,5 cm to 13,5 cm!

Chociaż akurat, że AQH ma 14 cm wędzidło to byłabym w stanie uwierzyć...

Jeśli chciałabym pójść w delikatniejsze wędzidło ze zwykłego podwójnie łamanego, to pójście w jakieś smakowe byłoby dobrą opcją?
Sankaritarina, - zależy. Plastik wcale nie jest taka niunia, bo jest lżejszy niż pełne metalowe - mój koń czuje znacznie większy respekt przed podwójnie łamanym plastikowym, niż przed podwójnie łamanym metalowym. Na metalu się obecnie lonżujemy, a na jazdę plasticzek. Łatwiej nim ruszyć, jest mniej stabilne.
Grrr.... No nic, muszę popożyczać i popróbować. A miało być tak pięknie... 😂
Sankaritarina, może Baucher? Jest delikatniejszy niż zwykłe 2xłamane. Mogę pożyczyć, mam 2 a i tak pomykamy na kimberwicku ostatnio.
Co byście zaproponowali dla młodego, ale dość silnego już konia z zaciśniętym biernym pyskiem, który często spada za pion, na półparadę daje odczucie "trzymania za gumkę" i jak nie ma humoru na współpracę, to próbuje wozić jeźdźca w różnych kierunkach?
Dodam, że jeśli ma dobry dzień i chce współpracować, to da się ją na lekkim kontakcie wyjechać trochę przed rękę - wtedy mamy szybkie przejścia w dół i niezły ster, w pysku też coś się zaczyna dziać. No ale jeśli mamy dzień debila i kobyła mnie wozi, to nie ma miejsca na książkową jazdę niestety.
Jeździmy obecnie ma zwykłym podwójnie łamanym z dość cienkim ścięgierzem, które ma giga kółka. W moim odczuciu nie jest to zbyt delikatne wędzidło, mimo to kobyła lubi z nim "dyskutować" - z respektem średnio, z akceptacją jeszcze gorzej.
No i teraz pytanie, co tu koniowi zaproponować, żeby ułatwić mu przyjęcie kontaktu i wyjście z nosem do przodu, a jednocześnie skutecznie odpierać próby przejęcia sterów.
Plastikowe? D?
Zapewne grubsze, ale wąsy/baucher/kimberwick/wielokrążek (podstawowe kółko).
Coś co wyraźnie ogranicza z boku. Czasem wystarczy solidnie owalna oliwka o dobranej grubości.
Miał ktoś w ręku różne twardości wędzideł Makebe ? Jak wypadają ?
Mi się zdarzył wczoraj problem techniczny  🙁 Po pracy wyciągnęłam z pyska konia mojego ukochanego Sprengera ultra soft bez gumki  🤔 Nie było żadnego momentu walki czy szarpania się, nie zauważyłam żeby cokolwiek z pyska wypadło... Mam nadzieję że nie połknął, nie kojarzę jednak żadnego momentu w którym mógłby tą gumkę przegryżć (nawet nie sądziłam że to możliwe...). Czy tkoś miał może podobne doświadczenia? Mega mi się sprawdzało na młodziakach albo starszych martwych pyskach, ale nie uśmiecha mi się po raz kolejny wydawać 600zł i stracić wędzidło po kilku miesiącach... :/ Czy trafiłam na wadliwy model czy komu zdarzyło się coś podobnego? Czy kojarzycie jakąś pobudzającą do żucia alternatywę dla tego wędzidła?
z góry dziękuję  :kwiatek:
Moniqa ja bym reklamowała takie wędzidło! Tym bardziej, że piszesz że było w użyciu kilka miesięcy.
Moniqa, jeśli nie jest iluśtamletnie to bym reklamowała zwyczajnie. To sie pewnie po prostu może zdarzyć.
No właśnie myślałam o tym, ale kurczę kupione zwyczajnie "do ręki" w sklepie i nie odkopię żadnego dowodu zakupu... (bez komentarza, wiem, mądry polak po szkodzie)
Miałam nadzieję że złapię jakieś używane w ogłoszeniach ale niestety akurat jak na złość cisza (a jak nie potrzebowałam to widziałam i kilka ogłoszeń  😁 )
Moniqa, - płatność gotówką czy kartą? Jak karta to wyciąg z konta jest podstawą. Jeśli gotówką, to o ile znasz datę i przybliżoną kwotę transakcji sklep ma obowiązek wyciągnąć paragon z ewidencji z danego dnia i uznać.
keirashara  ooo, nie wiedziałam! Dziękuję!!!  :kwiatek:
Gillian   four letter word
12 sierpnia 2019 21:35
Czy ktoś mógłby mnie uświadomić jak sie zmienia paski w cygance?  😵 😂 😂
Niestety, nie każde paski pasują do każdej cyganki.
[quote author=_Gaga link=topic=1598.msg2882178#msg2882178 date=1565074654]
Sankaritarina, może Baucher? Jest delikatniejszy niż zwykłe 2xłamane. Mogę pożyczyć, mam 2 a i tak pomykamy na kimberwicku ostatnio.
[/quote]
Hmmm..... jest to opcja w sumie... Skrobię do Ciebie 😉

Moniqa, Też bym reklamowała. Daj znać co tam wyszło 🙂

edit: dobra, uzewnętrznię się trochę, ale może ktoś będzie miał jakiś pomysł.
Ten moj koń to typ okur.... gorącokrwisty 😉 Z tych, co im się szybko styki przepalają. Bardzo szybko. "Naturalnie" nosi wysoko głowę co w niczym nie pomaga, rzecz jasna, ale okej, ciężko było na początku, ale teraz jest fajnie, jest spoko, tylko odnoszę wrażenie, że raz jest aż "nadwrażliwy" na to wędzidło (zęby wszystkie spoko) - a raz ma wszystko gdzieś i nawet odnoszę wrażenie, że przydałby się jakiś mocniejszy środek perswazji - czego, oczywiście, nie zrobię, bo on tego psychicznie nie zniesie. Ja wiem, że młody, że do wszystkiego trzeba dojść z cierpliwością, ale intuicja podpowiada mi, że warto byłoby się zastanowić: może po prostu cięższe wędzidło byłoby... stabilniejsze? Albo może oliwka? Co "nieinwazyjnego" można byłoby spróbować? Mam lekkie podwójnie łamane - może być tak, że mu ten "brak ciężaru" nie odpowiada/nie respektuje go?
Sankaritarina

Moją młodą z którą miałam podobne problemy właśnie lekkie podwójnie łamane wędzidło wkurzało i nie pracowała na nim dobrze. Najpierw zmieniłam na pełne podwójnie łamane - chodziła o wiele lepiej. trzy miesiące temu pękło mi kółko od wędzidła i z braku laku założyłam takie - pojedynczo łamane anatomiczne ciężkie z jakiegoś "złotego" stopu. I dopiero na tym wędzidle zaczęła naprawdę super pracować. Mam wrażenie że lepiej jej się stabilnie oprzeć - a jest wrażliwa w pysku i miała dwa tryby - jestem lamą lub chowam się i mnie nie ma.
Gillian, to zależy. Po pierwsze nie każde paski będą pasować do każdej cyganki, po drugie są też takie z mocowanymi paskami na stałe i trzeba je przeciąć żeby włożyć inne. Co do zasady zwykle któraś strona (sprzączka bądź kółeczko) jest zdejmowalna i blokowana zapięciem do paska policzkowego bądź wodzy.
ewelin_n, :kwiatek: Dzięki, będę kombinować. Może mam w domu jakieś inne, trochę cięższe...
Czy rzuciło się komuś w oczy wędzidło Rotary Busse 2x łamane 14 cm  👀 
Jakiś pomysł na konia, który bierze na kieł wędzidło, ale tak naprawdę jest delikatny ?
Potrzebna kontrola w parkurze , ale z drugiej strony delikatna.
Obecnie proste gumowe, lekko twardsze, jest nieźle ale może być lepiej pewnie.
Musi to być wędzidło nie metalowe.
Próbowane Poponcini i porażka, pobiegł sobie jak chciał, ale zwykłe proste.
Pelham zwykły gumowy za mocny.
Plastikowe z portem.
halo, czyli językowe masz na myśli?
http://hidalgo.pl/plastikowe-gumowe/5720-4944-wedzidlo-port-soft-beris.html

Takie?

Chodził w nim kiedyś tylko na skoki i było za mocne , ale to było jakiś czas temu, więc można spróbować jak jest teraz ;-)
Perlica może korekcik?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się