Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Mnie ta pasza zniechęca, bo na stronie nie ma wcale składu.
Nie ma też kompletnych wartości odżywczych , a nie tabeli żywieniowej.
No i zalecenia dokupienia koncetratu lub supli, bo pasza ich nie zawiera....

Karmi ktoś z was paszami Cavalora? Ja do tej pory używałam tylko Mash and Mix, a i to sporadycznie, w dodatku na jednym koniu (skarmiałam na zawodach, jak byłam z dwoma końmi, a drugi kategorycznie odmawia jedzenia tego, zresztą elektrolity Cavalora też mu ciężko przepchnąć). Zastanawiam się nad przestawieniem konia z Natur Musli St. Hippolyta na coś podobnego z Cavalora, ale w kwestii pasz jestem totalnie zielona, więc chętnie poczytałabym jakieś opinie. :kwiatek:
U nas w stajni karmimy paszami Cavalor: pianissimo, fiber force i endurix. Konie chętnie wcinają i dobrze wyglądają.
Karmiłam seniora, a teraz też zdarza nam sie używać meszu Cavalora i pasz dla Cushingowców. Pozytywnie bardzo.
Dzięki wielkie, w takim razie poczytam składy i zobaczę na co mogę zamienić to musli. 😀
Gillian, ciekawe, mnie właśnie zastanawia podanie takiego totalnie suchego strzępu informacji na temat paszy.


Dodsonem nikt już nie karmi, szczególnie Dodson Elite Sport Musli ? Zastanawia mnie ta jedna ich pasza, ale jak jest podobnej struktura jak Eggersman Green Power czy Pavo Pavo Ease& Excel to odpada. :/
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
17 lipca 2019 10:00
Po 1.5 zjedzonego worka paszy mebio sport pellet mogę powiedzieć, że działa  😀  koń zaczyna ładnie się zaokrąglać a do tego ma duuużo energii. Na żadnej paszy nie miałam takiego efektu- aktywny jet nawet na placu sam z siebie  😀
Szukam dobrego balancera, czy ktos moglby cos polecic? 🙂
Nuba ma fajne. Dla naszego seniora LongLife jest super. Wygląda lepiej niż wcześniej przy wszystkich "szport musli"...
Dzieki Vynth 😀 Jak dawkujecie?
Te balancery z nuby faktycznie wydaja sie fajne, tylko z tego co widzialam powinno sie ich podawac okolo 1.25kg dziennie. Moja uwage zwrocily balancery Saracena, poniewaz wydaja sie bardzo ekonomiczne - 500g na dzien. Ktoś moze stosowal?
julita123 wszystko zależy od tego, czego dokładnie potrzebuje koń i jaki efekt chcesz uzyskać.
Te balancery Saracena są bardzo skoncentrowane i niskoskrobiowe, za to mają bardzo wysoką zawartość białka.
Lillid, balancer mialby byc dla mojej 10-letniej klaczy, folblutki. Potrzebuje wlasnie czegos skoncetrowanego, co da mi pewnosc dostarczenia wszystkich potrzebnych skladnikow w racji dziennej. Klacz dobrze przyswaja pokarm, a dodatkowo jest wrzodowa (takze im mniej tresciwej, tym lepiej; szukam tez czegos niskoskrobiowego). Z tego powodu wydaje mi sie, ze lepszym wyjsciem bedzie zakupienie balancera i ewentualne podbijanie kalorycznosci np zbilansowanymi wyslodkami czy otrebami ryzowymi, niz karmienie sporo mniejsza niz zalecana dawka paszy pelnoporcjowej I uzupelnianie tego witaminami, bo wtedy nie mam pelnego obrazu dostarczanych mikro, makroelementow itd. 🙂
julita123  jak potrzebujesz niskoskrobiowy koncentrat dla wrzodowca, to polecam marstall Faser-Light. Nie zawiera zbóż ani melasy, dawkowanie 1-1,2 kg dziennie.
Ten Saracen też do rozważenia, przy czym pasze dla wrzodków nie powinny być melasowane.
julita123, co do zasady 50/50 z owsem. Co do ilości to 0.5kg mieszanki z owsem dziennie. Koń oprócz tego 24h na pastwisku + siano i słoma.
Warto pamiętać że ten koń to emeryt pracujący 2h w tygodniu (to tak na wypadek jakby ktos chciał na mnie TOZ nasyłać że tak mało karmię...)
lillid, dzięki, ale widzę, że ten z Marstalla ma mało białka. Szukam takiego, który będzie dostarczał go więcej, ponieważ potrzebne jest ono nam do nabudowy mięśni.
Te z Saracena faktycznie mają melasę, jednak czy przy podawaniu w ilości 500g dziennie będzie to miało negatywny wpływ?
julita123  przy tym dawkowaniu może warto spróbować  🙂
julita123  z czystym sumieniem mogę polecić ci Saracen Competition Fit Balancer. Mój 14 letni  folblut już od bardzo dawna jest na tej paszy i wygląda świetnie  😀
Dzieki za opinie eMi1428! 😀
To jeszcze zapytam, jak z energia u Was przy karmieniu nim? (Jak kon pracuje?). Bo wlasnie tez mysle nad tym balancerem, tylko on ma najwyzsza energie ze wszystkich. Drugim nad ktorym sie zastanawiam jest Essential balacer saracena
Przy dawce 0.5 kg dziennie nie będzie to duża dawka energii.
Jeśli nie jesteś pewna zadzwoń do Pań z optifeed na pewno Ci pomogą  🙂
julita123 ja karmiłam essentialem przy wadze 500 kg 500g dziennie do tego dawalam 0,5 kg wysłodków dziennie + 0,8 kg sieczkie alfa a oil oraz ze mój konik nie dostaje owsa to dostawał 0,5 kg  day complexa do sniadania zeby mial energię przed treningiem 🙂
A można tego saracena dawać z owsem pół na pół?

Z banacerów bez owsa i bez melasy, mocno skoncentrowanych, gdzie dawkowanie własnie około 500gr/dzień oscyluje to mi się jeszcze kojarzy NutriPlan balace pro formula.
julita123 ja mogę polecić jeszcze Mebio Active Balance, jest co prawda melasowany, ale dawkowanie to 100g na 100 kg masy ciała, więc niedużo
A Red Mills ktoś karmi ? Zastanawia mnie ta pasza jak przeglądam katalogi, a bardzo sporadycznie ją widuję. Cenowo stoi dość wysoko. W ręku miałam tylko granulat dla zagrożonych wrzodami itp. Zapach miał taki dość sztuczny, niespecjalnie zachęcający. 
Klami, kiedyś karmiłam Balancerami i efekty były super. Jeśli chodzi o Horse Care 10 to mnie zraża to, ze nie podają ile cukrów jest w tej paszy.
Dzięki wszystkim za pomoc i opinie 😀
Perlica, a Ty jakimi balancerami karmiłaś?
julita123, Karmiłam Red Millsem : Oat Balancer jednego konia, a Goldem drugiego. Wyglądały te konie topowo wówczas.
Czy ktoś z Was karmi swojego konia Pavo 18 plus i zechciałby się podzielić opinią? Może być na PW. Z góry dziękuję
belle, Ja czasami, jak nie ma Green Power to wtedy podaję Pavo 18 plus wraz z Pavo Sport, po Pavo 18 plus konie nabierają ciałka.
A co chcesz wiedzieć?
Słuchajcie, szukam i szukam paszy na przytycie konia i nic nie mogę znaleźć🙁 Koń w dość mocnym(jak dla mnie) treningu odkąd go mam, 3/4 razy w tygodniu chodzi w tereny, gdzie raczej sam siebie nie oszczędza. Zawsze wyglądał dobrze, a nawet za dobrze, wiele razy musiałam go odchudzić, a potrafił dostawać dosłownie garść owsa dziennie. Ostatnio mam wrażenie, że mi zbidniał, mięśniowo niby tak samo, ale nawet znajomi mówią, że troszkę szkapa się zrobiła. Siano, trawa i inne objętościowe (trzcina, zioła, gałązki) ma dostępne cały czas. Treściwej nie dostaje za dużo, bo nie dojada, a niestety nie mam możliwości podawania więcej niż 2 posiłki dziennie. Aktualnie wygląda to tak:
Zwykłe musli Hest złotowital
Granulat uni-pasz
Otręby pszenne
Nie wiem dokładnie jak wagowo (podaję w miarkach) na każdy posiłek, ale łącznie, dziennie koń zjada 3kg treściwego (na pół), do tego oczywiście suplementy. I teraz chciałabym ten granulat zamienić na jakąś paszą na przytycie, tylko musi być bez melasy i mieć mało energii, odpadają pasze na bazie lucerny i otrębów ryżowych, bo jaśnie Pan nie tknie  🙄

Dodam, że od strony zdrowotnej wszystko z koniem w porządku, ma regularnie robione zęby, nie ma wrzodów, ani nie jest zarobaczony. Energii również mu nie brakuje.

Ah, i wysłodków też nie ruszy.. 
Koniuszek czyli utrata wagi wynika w takim razie wyłącznie ze zwiększonej ilości ruchu, skoro schudł mimo braku problemów zdrowotnych i zmian w żywieniu? Badania krwi robiłaś? Może jest jakiś problem z wątrobą?
3 kg treściwego dziennie, to wcale nie jest mało 😎 jak na 2 posiłki dziennie rzekłabym wręcz, że dużo, nawet za dużo.
Szukałabym czegoś właśnie wysokoenergetycznego, o niskiej glikemii, żeby w beret nie szło. Coś o wysokiej zawartości tłuszczu, tak 7-10%... (o ile z wątrobą wszystko gra)

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się