Jakie pasze dajecie swoim koniom?

jankesiara, mi na pewno zależy na przybraniu raczej, a nie wiedziałam że taka pasza jak Pur Sport istnieje, bardzo fajny skład tej paszy, tylko cena zabija....
jankesiara, mi na pewno zależy na przybraniu raczej, a nie wiedziałam że taka pasza jak Pur Sport istnieje, bardzo fajny skład tej paszy, tylko cena zabija....


wydaje mi się ze u mojego konia to tycie było związane z problemami trawiennymi bo on jadł porcje prawie głodowe. Cena niestety wysoka, to fakt....
A jak cukrowo i witaminowo stoją pasze Hovelera ?
Klami, no zerknij na strone, kilka produktów mają cukrowo top,dlatego się zaintersowałam tą paszą.

Skrobia: 6,10%

Cukier: 3,50%

To ten Pur Sport
W Hovelerze nisko cukrowe jest Pur.itan, Pur.Sport. odrobinę więcej ale nadal mało ma Western Basic i Western Sport. Natomiast stosunek zawartości do ceny wychodzi najlepiej w tej najdroższej (przeliczenie ile "kosztuje" każdy procent tłuszczu i białka). Moim zdaniem fajna "bazowa" pasza, do której można dodać tyle samo wagowo darmowego owsa i ma się w ten sposób posiłki z ilością skrobii ok. 25% na bazie witaminizowanej solidnej paszy. Przy nadmiarze energii wystarczy odebrać trochę owsa/czasem dodać. Jeśli kogoś trzepie po kieszeni można podmienić część tego Pur.Sporta np. Nubą Promass, bez witamin i z prostym składem, ale parametry te same.

Przy okazji moje pytanie. Nie mam dostępu do gniecionego owsa, a koń którego kupiłam był żywiony takim i z obserwacji wynika, że nie przyswaja tak dobrze całego owsa. Zęby będą robione za tydzień, ale zaczęłam mielić owies młynkiem - czy takie rozdrobnienie może być szkodliwe dla konia? Nasz owies waży 400 g na 1,5l, więc chyba ma sporo łuski, ale po miksowaniu wychodzi z tego mączka, którą daję na mokro. Czy jest coś złego w takim mieleniu (poza tym, że blender pewnie umrze w końcu XD)?
Gillian   four letter word
10 sierpnia 2019 19:11
Jak wygląda sprawa z dostępnością pasz Soymax? Ktoś ostatnio zamawiał może?
Pasze energetyczne i odchudzające, ktoś coś?
Koń ma do zrzucenia 50-80kg na moje oko, typ leniucha, więc w paszy musi być 12,5 MJ energii minimum.
Z czego jeszcze czerpać energię oprócz oleju sojowego?
Wigorrr, - Natur solo muesli, Brandon XP, Struktur Energetikum. Kazda z hippoveta, mój na nich nie tył będąc w treningu, a jest wiecznym okrąglakiem i leniuszkiem 😉 Nawet właśnie zrzucił z wagi. Teraz mieszam Natur Solo ze Strukturem, na samym Natur stał prawie rok, ale myślę, czy nie wrócić całkiem do Brandona jednak.
Wigorrr skąd pomysł, żeby odchudzać konia paszą wysokoenergetyczną? Jadłabyś batoniki chcąc zrzucić wagę?
Jak koń ma być chętny do ruchu i nie tyć, to trzeba poszukać paszy niskoskrobiowej o wysokiej zawartości selenu i witaminy E.
Np. marstall Faser-Light - typowa pasza do odchudzania, ma końskie dawki powyższych. Przetestowane na kilku znajomych kluskach, które oprócz oczywistego sadła miały jeszcze mega problemy ze wzdęciami.
Jednemu obcięliśmy owies z 3 miarek dziennie na 1,5, do tego 1,5 miarki tej paszy - odzyskaliśmy w miesiąc 4 dziurki w popręgu, a koń ma więcej energii i chęci do pracy, niż miał wcześniej.
lillid, wbrew pozorom, kiedy koń ma za mało energii - ciężej zrzucić tłustość 😉 W takich przypadkach dodatek skoncentrowanej energii rzeczywiście może pomóc. Osobiście polecam nadal niedoceniane u nas pasze Eggersmann konkretnie: Hi Energy Musli (ponad 13 MJ/kg). Najtaniej wychodzi w Galopadzie.
_Gaga zrzucanie wagi zawsze polegało i będzie polegać na tym, że organizm zużywa więcej energii, niż mu dostarczamy.
Żarcie ma być takie, żeby dostarczało koniowi wszystkiego, czego potrzebuje bez dużej dawki energii. I żeby ten koń się dobrze po nim czuł.
Oczywiście jeśli zalecane dawkowanie wynosi 1-1,5 kg dziennie, jak przy Struktur E, to pal licho, ile ta pasza ma energii...
keirashara, Natur solo muesli to ja miałam polecane na przytycie, więc jak może być polecany na schudnięcie ?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 sierpnia 2019 12:11
Wigorrr zobacz Eggersmann Green Power  lub Pavo Sports fit

Aktualnie na Pavo Sports Fit+ Hartog Energie Special trzymam klacz, która co roku w sezonie pastwiskowym wyglądała jak źrebna.
I jest super. Jest żywa, jak na nią szczupła. Jestem bardzo zadowolona. Wcześniej trochę się musiałyśmy w sezonie namęczyć, żeby była żwawa i nie tyła.
Perlica, - no jak byk stoi w opisie, że dla koni z nadwagą 😉 Poza tym piszę z doświadczenia posiadania ślązaka, bez temperamentu, z tendencją do nadwagi. Tym karmię i mi się sprawdza, nawet był w pewnym momencie ciut za bardzo fit - choć to akurat była kwestia siana, którego nie raczył jeść. Na pewno nie przybiera mi na nim... choć jak w zimie miał przybrać, to po prostu do solo dołączone były wysłodki dodatkowo.

lillid, - teoria teorią, praktyka praktyką. Miałaś kiedyś konia z tendencją do nadwagi, a niezbyt ruchliwego? Ja mam takiego 10 lat 😉 Pisze to nie złośliwie, po prostu taki koń wymaga innego karmienia niż przeciętny "szport". Jest różnica, między jechaniem konia, który wyraźnie nie ma pary, a pracą z koniem, który ma na nią energię, nawet jak trzeba go zachęcić. W pierwszym przypadku ja się morduje, a koń pracuje na pół gwizdka i tak, w drugim mi jest nieco lżej, a koń jest chętniejszy do ruchu. I tak, potrzebna tu jest pasza energetyczna i nie bez powodu powstają pasze energetyczne dedykowane dla koni z tendencją do nadwagi.
Wszelkie cięcie treściwego ostro i zostawienie konia na siebie nigdy mi się nie sprawdzało. Wiele pasz energetycznych ma w sobie składniki przyspieszajace regenerację po wysiłku i to na prawdę pomaga.
keirashara, jasne, ale też jest napisane, że buduje, więc tym się sugerowałam.

Edit: lusia722 a z dostępnością GP jest słabo niestety  😕 nad czym ubolewam wielce

Czy ktoś wie ile cukrów zawiera Havens Gastro plus ?

Sama znalazłam:
https://www.horsefeed.nl/gastro-plus
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 sierpnia 2019 14:02
Perlica Gastro+ to jest IMO jedna z najlepszych pasz dostępnych na rynku.
różnica 2 tyg. klik
tu różnica chyba miesiąca czy dwóch przed i po
Co do GP to wiem właśnie, szkoda bardzo ciekawa i bardzo ekonomiczna pasza, aktualnie testuje Ease&Excell Pavo jako zamiennik zobaczymy.

Perlica, - tak, buduje, bo tłuszcz to przecież nie mięśnie 🙂 One potrzebują wsparcia do budowania, nawet jeśli jeśli koń ma kilka kg za dużo.
keirashara kiedy ja nigdzie nie napisałam, że pracujący koń do odchudzenia ma stać na samym sianie - przeciwnie, ma stać na skoncentrowanej i wysoko zmineralizowanej paszy, która pozwoli mu się sprawnie regenerować po wysiłku bez dowalania mu dużej dawki energii.
I tak, mam takiego konia pod opieką, znam go od przeszło 1,5 roku. 16-letni wałach oldenburski w starym typie, bardzo ciężki i powolny koń. W kategorii niechęci do ruchu nie ma sobie równych... oprócz fałdów tłuszczu za łopatkami i na tyłku ma też tendencję do wielkiego nadętego brzucha. Testowaliśmy na nim różne pasze, między innymi Struktur E (dawka ok. 1 kg dziennie + owies) i funkcjonował nieźle. Doładowanie go energią z paszy owszem przekładało się na jazdę, ale koń wówczas dalej tył.
Obecnie jest w najlepszej kondycji, odkąd go znam, jest chętny do pracy, brzuch spada. Na pewno jest to po części zasługa żarcia, ale przede wszystkim jednak regularnej pracy.

Tak czy siak obstaję przy tym, że pasza dla takiego konia powinna mieć jak najmniej skrobi, jak najwięcej witamin i mikroelementów oraz stosunkowo niskie dawkowanie.
lillid, - ale to chyba oczywiste, że żarcie ma tylko pomóc w spalaniu 😉 Gdyby od samego żarcia dało się schudnąć, to sama bym próbowała na takiej paszy żyć 😂 Mój doładowany energią z wyżej wymienionych pasz nie tył, na zwiększonej dawce owsa tył, na kilku innych paszach też. Na tych nie i dobrze mi się z nim pracowało.
Mój aktualnie dostanie 3/4 miarki owsa i 0.5 miarki one meal 3 x dziennie (wychodzi ok 1300 g owsa i 1200 g paszy)
Na dniach powinny przyjść wyniki krwi, szkoda że tylko nie zrobiłam dodatkowo wit. e jak poleciła dietetyczka.
Myślałam jeszcze żeby całkowicie zejść z owsa, ale to wydaje się mało ekonomiczne, bo sam owies też daje energię. Niestety ślązaki mają to do siebie, że często mogą stać na samym sianie i wyglądają jak pączki

tu różnica chyba miesiąca czy dwóch przed i po



Przepraszam, to nie zlośliwie bo koń piękny, świeci się itd. ale spojrzałam na kopyta- i ilość i gestość obrączek na przodach sugeruje, że jednak coś z jedzeniem albo metabolizmem jest nie tak.
Chyba, że to ujęcie i fota przekłamuje.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
16 sierpnia 2019 22:01
Cieszę się, że zwróciłaś na to uwagę. Jutro sprawdzę, ale zdjęcie jest jakoś z początków sezonu otwartego. Być może związane to było ze zmianami diety.
Z ciekawostek kucyk z ogromnymi problemami metabolicznymi, po mięśniochwatach.
kilk, klik2
dea   primum non nocere
17 sierpnia 2019 06:44
Czasem mnie zadziwia, jak ludzie są w stanie dostrzec szczegóły na niedużym i nie do końca ostrym zdjęciu...
lusia722, widać różnicę rzeczywiście ogromną i też pamiętam jak kiedyś siwkę wstawiałaś na tej paszy i też była top różnica.
Ciekawe tylko czy energi dostatateczna ilość dla mojego by była na tej paszy, od 7 worków mają darmową wysyłkę, choć w zasadzie mogłabym zamówić sobie na 2 miesiące od razu.
Na razie z uwagi na brak dostępu do Green Power Eggersmana przeszłam Brandona XS i XP , w tydzień koń przybrał od razu, doznałam szoku :-)



Perlica, - na XS konie rosną w oczach 🙂 Mojej mamy RAOwiec od dwóch lat ma problemy z dramatycznym leceniem z wagi na wiosnę - nie je, zawsze był wybredny, a okres pylenia jest dla niego ciężki. Na XS pięknie odbija i z chęcią go zjada 🙂
Czasem mnie zadziwia, jak ludzie są w stanie dostrzec szczegóły na niedużym i nie do końca ostrym zdjęciu...


Zdjęcie, do którego się odniosłam nie jest nieduże i można je powiększyć na ekranie.
Do tego koń ma kopyta czarne i świeżo posmarowane. To się tam mocno rzuca w oczy. Chyba, że tak jak napisałam jakiś cień zrobił tam takiego ' obrączkowego' psikusa.
kotbury, bardzo ciekawe to co piszesz o kopytach. Trochę offtop, ale na co patrzeć na kopytach, żeby stwierdzić że z koniem coś nie tak? Jak wrzucę zdjęcie to mogłabyś powiedzieć co widzisz?
Ja tam zauważyłam (choć wcale może ich tam nie być) obrączki.
Wrzuć zdjęcie do wątku o naturalnej pielęgnacji kopyt.
Na razie z uwagi na brak dostępu do Green Power Eggersmana przeszłam Brandona XS i XP , w tydzień koń przybrał od razu, doznałam szoku :-)



Perlica powiedz mi tym XS karmisz pełnoporcjowo, czy w jakim dawkowaniu?  😉
Też używam Brandona XS. Najpierw mieliśmy w rozpisce z hippolyta 300g 2 razy dziennie + owies raz dziennie. I po tym koń zaczął wyglądać naprawdę przyzwoicie. Teraz mamy 600g 2 razy dziennie żeby nabrać więcej mięśni. No i luzerna do każdego posiłku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się