Kącik Ujeżdżenia

Dzięki, totalnie nie znałam tego tytułu 😉
Jest takie coś i jest super, tylko nie wiem jak z polskim tłumaczeniem: [[a]]https://www.amazon.de/Lektionen-richtig-reiten-Britta-Sch%C3%B6ffmann/dp/3440124843[[a]]
Dzięki, niestety w polskiej wersji pokazuje mi tylko to: https://www.znak.com.pl/ksiazka/klaus-balkenhol-szkolenie-ujezdzeniowe-wedlug-zasa-britta-schoffmann-33503 🙁 Angielski jeszcze ujdzie, niemiecki niestety odpada. Po angielsku tylko znalazłam coś takiego: https://www.goodreads.com/book/show/6148122-dressage-school
malaga właśnie tę angielską (z Isabelle Werth) chciałam ci polecić
Ekstra, dziękuję - mamy z czego wybierać 🙂
Ta Klausa Balkenhola bardzo mnie rozczarowała. Szalenie pobieżna.
Ja odkopałam wczoraj z półki "101 ćwiczeń z dresażu " bo doszłam do wniosku, że zaczyna mi brakować pomysłów. Fajna sprawa! Przynajmniej na naszym poziomie 🙂
Może Jane Savoi ta druga część?

Jeszcze imho "Kottas o ujeżdzeniu" całkiem sporo o pomocach pisze.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
11 sierpnia 2019 12:57
Hej wszystkim, przepraszam za totalną zmiane tematu, bo mam dość nietypowe pytanie jak na tytuł wątku. Bardziej o hodowli jednak myślę że są tutaj osoby które mogłyby mi pomóc.

Szukam POLSKICH hodowli/hodowców koni ujeżdzeniowych, jak na razie to mi się obiło o uszy o Cichoń Dressage i ich aukcja koni. Przy czym kiedy szukam hodowców właśnie tych koni z aukcji, po imieniu i nazwisku, znajduję zero informacji bądź tylko szczątkowe.

Stąd pytanie do was, ujeżdżeniowców:
Jeśli miałbyś/miałabyś kupować młodzież (0-3l), to skąd/od kogo?

Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

Weltmeyer 😍
Bardzo to wdzięczne zwierzaki.
Do tego w konkursach dla młodziaków jest często część, gdzie trzeba konia pokazać w ręku, bez siodła.


Nie znam za dużo Weltmayerow i chyba to jest mój pierwszy jakiego jeżdżę,ale potwierdzam że chłopak ma cudny charakter i jest super nauczycielem.

Donkeyboy
Szukasz koni TYLKO polskiej hodowli?
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
11 sierpnia 2019 13:54
[quote author=paa link=topic=11.msg2881916#msg2881916 date=1564852336]
Weltmeyer 😍
Bardzo to wdzięczne zwierzaki.
Do tego w konkursach dla młodziaków jest często część, gdzie trzeba konia pokazać w ręku, bez siodła.


Nie znam za dużo Weltmayerow i chyba to jest mój pierwszy jakiego jeżdżę,ale potwierdzam że chłopak ma cudny charakter i jest super nauczycielem.

Donkeyboy
Szukasz koni TYLKO polskiej hodowli?
[/quote]

Koni wyhodowanych, urodzonych, lub stacjonujacych w Polsce. Zastanawiam się po prostu czy opłaca się robić wycieczki za granicę po młodzież czy nie
Donkeyboy, wyslalam Ci priv z konkretną ofertą koni.

Cichonie maja stacje ogierow bardziej niz hodowle (chociaz jakies klacze tez maja) i pomagaja w sprzedazy zrebiat po swoich ogierach i tych z partnerskich stacji organizując aukcje. To jest jakis wycinek rynku, poza tym trzeba raczej pojezdzic i poszukac po hodowlach.

Szukam POLSKICH hodowli/hodowców koni ujeżdzeniowych, jak na razie to mi się obiło o uszy o Cichoń Dressage i ich aukcja koni. Przy czym kiedy szukam hodowców właśnie tych koni z aukcji, po imieniu i nazwisku, znajduję zero informacji bądź tylko szczątkowe.

Stąd pytanie do was, ujeżdżeniowców:
Jeśli miałbyś/miałabyś kupować młodzież (0-3l), to skąd/od kogo?

Paweł Mazurek.
W Baborówku jest za niedługo premiowanie źrebiąt. W zeszłym roku było kilka ujeżdzeniowych, byli hodowcy, fajna atmosfera.
Wiecie co, nie jest lekko z tymi książkami... 😉 na jednej stronie przy ustepowaniu od lydki obciąża się wewnętrzne strzemię, a dwie strony dalej w tej samej książce - zewnętrzne 😉
Szczerze? Sprawdź co u ciebie dziala. Miałam to samo tylko w łopatkach i trawersach. Jeden trener: zawsze siedz w kierunku ruchu. Drugi: siedz na zewnętrznej tylnej nodze konia. I akurat to byl kon ktory lubil olac wewnetrzna lydke, oszukac zgiecie i zejsc ze sladu. Wiec sposob nr 2 wygral, co nie znaczy ze na innych koniach sposob 1 nie byl lepszy. Na pewno jeśli w ustepowaniu masz noge na zadzie i wisisz z zewnatrz bo inaczej kon nie idzie w bok to nie jest dobrze bo cię po prostu olewa.
Był nawet cały wątek poświęcony takiej dyskusji.
Po latach mogę wyjaśnić co następuje: zależy, jaki dokładnie rodzaj/wykonanie ustępowania mamy na myśli.
Ponieważ można założyć, że grzbiet ma być równoległy do podłoża (taki opis jest np. w przepisach ujeżdżenia, gdzie nie ma nic o wygięciu ani o rotacji).
A można założyć, że koń jest zrotowany (lekko wygięty) odwrotnie do kierunku ruchu. Taki ruch jest dużo efektowniejszy, sprzyjający równowadze.
Ten styl, bo to chyba wypadałoby nazwać stylem, wykonywania ustępowania dawniej jeźdźcy nazywali pasadą/passadą.
Obecnie na czworobokach widuje się niemal wyłącznie drugi styl, co nie jest dziwne, bo daje większą płynność i obszerniejszy ruch boczny, "uwalnia" zewnętrzną łopatkę.
Ogólnie zasada jest taka, że dystrybucja ciężaru jeźdźca ma być zgodna z zamierzonym środkiem ciężkości konia.
Czyli, jeśli koń jest (lekko) wygięty w kierunku odwrotnym od kierunku ruchu - to ciężar będzie leżał nieco po wewnętrznej (bo ciężar zawsze jest, lekko, po wewnętrznej,
bo jeździec z koniem mają tworzyć układ równowagi; a wewnętrzną/zewnętrzną określamy względem wygięcia konia).
A jeśli jest prosty (co mylnie bywa interpretowane jako "sztywny"😉 to ciężar jeźdźca wskazuje drogę koniowi, który ma się pod ten ciężar podsuwać.
W tym pierwszym stylu dystrybucja ciężaru niemal się nie zmienia przez okres trwania ruchu.
W drugim stylu występuje lekki ruch kołyszący, co, możliwe że mylnie, jest interpretowane jako "rozluźnienie" konia, ale fakt, że rozluźnieniu sprzyja.
W celach treningowych można stosować oba style wykonywania ustępowań, zależy co chcemy rozwijać.

edit: literówki
Dzięki Dziewczyny 🙂 moja trenerka zawsze głosi zasadę siedzenia w kierunku ruchu konia. Natomiast ja po latach odkryłam, że wychodzą ze mnie instynkty wyuczone dawno temu przy trenerach westu... a tam mieli z kolei na odwrót przy chodach bocznych 😉
malaga- ha! Miałam tą samą zagwostkę! 🙂 Ale po przemyśleniu doszłam do wniosku, że przecież nieco inaczej wygląda ustępowanie na kole (powiększanie koła poprzez ustępowanie od łydki,  gdzie koń jest jednak wpisany w łuk) a inaczej kiedy jedziemy ustępowanie na wprost w ustawieniu a nogi konia poruszają się tylko do przodu i w bok.  Na linii, gdybyśmy za bardzo obciążyli wewnętrzne strzemie, koń zgiał by się w kłodzie i albo spóźniał albo wyprzedzał zadem bo inaczej nie dałby rady. Tak mi się wydaje bo takie mam wspomnienia/ refleksje z naszych ustępowań.
Inny jest też cel treningowy ustępowania od łydki na kole a inny ustępowania na liniach. Na kole - prosimy o mocniejsze zaangażowanie wewnętrznej tylnej kończyny co sprzyja lekkości przodu i ma poprawić samoniesienie. Ustępowania na wprost mają działanie bardziej rozluźniające. Aczkolwiek Heuschamnn alarmuje żeby nie przeginać z ustępowaniami - za chiny jednak nie pamiętam dlaczego, muszę odkopać notatki 🙂

Halo - musiałam kilkakrotnie przeczytać Twój post zanim pojęłam ale chyba pojęłam 😀 Mnie też mniej więcej o to chodziło 🙂
Czy ktoś może narysiwać mi jak w programie P-4 ma wyglądać:
AX - Łuk w lewo z dojazdem do długiej ściany
X - Kontrgalop i łuk w prawo z dojazdem do ściany
(powrót na ślad pomiędzy E i H)
H - Kłusem roboczym

Jak zrobić łuk w kontrgalopie na ścianie w prawo?
Hej, może ktoś coś będzie wiedział.  🙂
Znacie może godne polecenia stajnie, ukierunkowane na ujeżdżenie, w których można zatrzymać się na kilka dni i pobierać treningi na koniach "szkółkowych"? To nie musi być żaden zaawansowany poziom, bardziej solidne podstawy i przejście z typowej rekreacji do trochę bardziej sportowych treningów; w skrócie: dobrze zrobione konie i kompetentny trener z dużą wiedzą. Zależy mi na rozwoju, ale chciałabym, żeby to było ładne, poprawne jeździectwo, z zaopiekowanymi końmi. Mile widziana fajna atmosfera.
Dla dorosłych, głównie warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowsze, ale rozpatrzę również inne lokalizacje.  :kwiatek:
KJ Golden Dream 😉 Tylko ze to nie ten rejon 🙂
Jeszcze Lewada, to nie ten region jeszcze bardziej  😉

Edit: dopisek
Wigor: Cos takiego, to jest 1/4 20m kola od X. Oczywiscie ja nie umiem rysować   🤣
Ostatnio tak pojechałam i myślałam że jest źle...
Czemu źle?
Nie dostałam za ten ruch dobrych not, wręcz bardzo przeciętne, nie pamiętam dokładnie jakie. Przejechałam tak że w X koń był praktycznie na wprost litery E, widziałam że każdy jechał to inaczej.
Niektorzy ten luk prostuja jadac praktycznie przekatna od x do ściany, ja tak ostatnio musialam jechać bo 4 latek by mi takiego skretu nie zrobił w kontrgalopie. Co nie znaczy że to zgodne z programem
Hej wszystkim, przepraszam za totalną zmiane tematu, bo mam dość nietypowe pytanie jak na tytuł wątku. Bardziej o hodowli jednak myślę że są tutaj osoby które mogłyby mi pomóc.

Szukam POLSKICH hodowli/hodowców koni ujeżdzeniowych, jak na razie to mi się obiło o uszy o Cichoń Dressage i ich aukcja koni. Przy czym kiedy szukam hodowców właśnie tych koni z aukcji, po imieniu i nazwisku, znajduję zero informacji bądź tylko szczątkowe.

Stąd pytanie do was, ujeżdżeniowców:
Jeśli miałbyś/miałabyś kupować młodzież (0-3l), to skąd/od kogo?

Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂




Mogę polecić Pawła Gąsińskiego i jego Stadninę Koni Drochówka w Płońsku.
KJ Golden Dream 😉 Tylko ze to nie ten rejon 🙂
Jeszcze Lewada, to nie ten region jeszcze bardziej  😉


Dziękuję za odpowiedź, Golden Dream biorę właśnie mocno pod uwagę.  🙂
Lewadę w sumie również.
Gdyby ktoś coś jeszcze, to oczywiście będę wdzięczna.  :kwiatek:
Dreamer113, a na jakim poziomie maja byc te treningi? Kumpela ma profesora do wygrywania w N, udostępnia do współpracy treningowej z możliwością startow w zawodach. W tych rejonach o ktorych pisalas.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się