siodło ujeżdżeniowe

Cześć.
Czy wie ktoś, lub ma może możliwość zmierzyć. Ile cm, ma łęk w Kiefferze wien DL rozmiar M. Bo samo M, mało mi mówi i nie wiem, czy się rzucać czy nie. Sama porównywarka siodeł i rozmiarów, rozłożyła ręce. Nie wiem, już gdzie szukać takiej informacji.
Hej zwracam się do Was z prośbą o poradę. Mianowicie poszukuję dla nas siodła do amatorskiego sportu. Dysponuję budżetem ok 2 tys. max 2.5. Moje dotychczasowe doświadczenia z ujeżdżeniówkami to county competitor 16.5 fit 3 ( mi się siedziało w nim dość dobrze, choć miałam wrażenie, że udadza mnie ciut za bardzo z tyłu) ale niestety są w nim za wąsko rozstawione panele w tylnej części oraz zabardzo zaokrąglone) oraz tekna w rozmiarze 17 i rozstawie MW ( na klacz za szeroka, na mnie trochę za duże). Obecnie jeżdżę w equipe empoiro skokowym o rozstawie M z podkladka podnoszącą tył z wintec i leży bardzo dobrze, rozmiar 16.5 idealnie mi pasuje. Z tego co zdążyłam się zorientować to poszukuję czegoś z dość płaskimi panelami,  rozstawionymi na 4 palce. Z opisów pasował by mi chyba  Lucky dressage ale znalezienie go za tą cenę graniczy z cudem... W co podobnego o większej dostępności mogłabym celować ? 
maniana, - jeśli nie przeszkadza Ci szerokie siedzisko warto sprawdzić wintec isabell. Ma płaskie panele, kanał na 4 palce, wymienne łęki. Klocki na rzepy, można łatwo do siebie dostosować, w budżecie się zmieści na spokojnie 🙂 Ja za 2,5 tys sprzedałam swoją w idealnym stanie i z osprzętem. Materiał go jest magia, człowiek zapomina o smarach i bryczesy bez żadnego leja się trzymają, bardzo wygodne w konserwacji i użytku, tylko się przeciera szmatką.
Możesz też poszukać Albiona SLK, czasami idzie za tyle wyrwać, bo to ciągle mało znane w Polsce siodła. Tu również płaskie panele i szeroki kanał, z punktu widzenia jeźdźca jestem nieobiektywna, bo kocham ten model i nigdy w niczym nie siedziało mi się lepiej 😉
keirashara, podzielam zachwyt nad Albionem SLK.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
14 sierpnia 2019 08:55
maniana, ja bardzoooo chwalę sobie Daw Mag Sylwester w wersji exlusive. Nie byłam przekonana do niego, ale jest świetne. I w tym budżecie znajdziesz 🙂
Ja w Albionie siedziałam i bez szału :P
Wintec i Bates są dość specyficznej budowy, siedzi się dość szeroko, mi blokowało przez to nogę, której nie mogłam puścić luźno. Co do koni nadają się one na dobrze umięśnione i szerookie plecy. Na wlkp leżało bardzo źle, trochę konia popsuło. Więc na wąskie plecki nie polecam.
Z tańszych to na początku miałam Daw Maga Sylwestra i to całkiem całkiem na początek z ujeżdżeniem, nie wymusza postawy i nie blokuje kolana. Mnie Sylwester fajnie przesiadł ze skokówki 🙂
Ja to w Sylwestrze nijak nie mogłam usiąść, masakra to była 😁 Dużo lepiej z DM mi Dominus przypasował. Co tylek to opinia.
Wintec jest szeroki, ale są osoby, którym pasuje. Swojego sprzedałam znajomej i super w nim siedzi 🙂 Dla mnie był właśnie za szeroki.
Kochani, jak wypadają łęki Albiona w stosunku do Prestige? Znalazłam trzy wersje i nie wiem która jest prawdziwa 😉 wiem że potrzebuję łęki 34-35 prestige - to będzie albionowe medium-wide czy wide? Nie spotkałam się jeszcze z łękiem wide na rynku wtórnym i zastanawiam się czy jest sens czekać czy próbować M-W.
z góry dziękuję  :kwiatek:
Moniqa, - próbuj MW śmiało 🙂 Mój ma tak 35-36 Prestige, a Albion MW mu pasuje. Poza łękiem dużo zależy od ogólnej budowy siodła.
keirashara - super, ogromnie dziękuję!  :kwiatek: Biorę na przymiarki w takim razie  😀
Potestowałam sobie Stubbeny. Mam dość mieszane uczucia - koń zareagował naprawdę dobrze na te siodła i przy jej specyfice budowy jest to dobry kierunek, ale... przesiadka z Equipe była dla mnie bolesnym doświadczeniem.
W moim odczuciu dość wymagające siodła - usadzające, ale mało komfortowe. W dodatku we wszystkich modelach z wyłączeniem Centuriona i Genesisa siedzi się dość wysoko nad koniem.
Kwestia serwisu po zakupie też niepokoi. Na nowe siodło czeka się 9 tygodni. Przedstawiciel nie przewiduje pierwszej korekty ani sytuacji, w której w czasie oczekiwania na siodło koń się zmieni (a młody ma prawo) i pomiar straci ważność.
Cennika usług korekcyjnych nie uzyskałam. Na siodło wysłane do korekty czeka się jakiś miesiąc.
Na pytanie, czy rozstaw łęku podlega korekcie, wszyscy nabierają wody w usta...
Baaardzo chciałam sttubena, ale właśnie ze względu na w zasadzie brak możliwości korekt, zrezygnowałam... mój koń ma 19 lat, a i tak co jakiś czas potrzebuję poprawek. Trochę postał, bo kontuzje, a to podkładkę zmieniłam, a to w końcu go odchudziłam.... No nie wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach takiego serwisu. Do mnie przyjeżdza pani, sprawdza, ogląda w ruchu i za tydzień odsyła poprawione.
kitty a co masz obecnie?
Z obserwacji siodeł znajomych wiem, że w Stubbenie łęki da się zmieniać ale...nikt ze znajomych nie dał rady zrobić tego w serwisie. Dla mnie to jest kompletnie bez sensu, bo nie znam nikogo, kto po kupnie nowego Stubbena miał możliwość regularnego serwisu tych siodeł. To że mierzą konia przed zamówieniem siodła a potem czekasz 9-10 tygodni jest w obecnych czasach absurdem. No i mnie kiedyś skutecznie odstraszyli mówiąc, ze na mojego asymetrycznego konia mam sobie podkładkę kupić bo oni asymetrycznie siodeł nie wypychają. Nikt poza nimi nie miał z tym problemu.

kitty a co masz obecnie?

Kitty ma to co ja, czyli Erre - firma ma chyba obecnie jeden z nielicznych bezproblemowych serwisów w PL
epk, z tymi podkładkami i niewypychaniem asymetrycznie siodła to może nie było wcale takie głupie. Ostatnio oglądałam filmiki babeczki, która robi siodła i swoje prace konsultowała z Manolo. Są trzy nagrania, o asymetrycznych terlicach i wypychaniu jest bodajże w trzecim. Ona też tego nie robi
vanille, no niestety to jest jak dla mnie średni pomysł - a raczej dla tego konkretnego konia. Siodło jest dopchane w konkretny sposób i zawsze "siada" w tym samym miejscu. Podkładkę zawsze może się udać położyć trochę bardziej w przód / tył, wyżej wyciągnąć lub niżej. Nie mówiąc już o tym, że może się po prostu przesunąć. Lata całe przerabiałam różne możliwości dla tego konia i tylko dobrze dopchane siodło (lekko asymetrycznie) zdawało egzamin.
epk, spoko, ja prawdę mówiąc nie mam doświadczeń własnych z asymetrycznymi siodłami więc nie miałam okazji wyrobić sobie własnego zdania, raczej tyle, co jakieś głosy wśród znajomych - i na tak, i na nie. Jak wiadomo ile koni tyle przypadków i żadne rozwiązanie nie będzie idealne u 100% koni, a od każdej zasady i optymalnego sposobu postępowania zawsze znajdzie się przynajmniej jeden wyjątek.  A abstrahując od tematu to ogólnie filmiki same w sobie są mega ciekawe i wartościowe i warto je wszystkie obejrzeć :-)
vanille na tych filmach jest mowa o asymetrycznych terlicach... wypełnienie to co innego.
Terlica jest niereformowalna i produkowana seryjnie - musi być symetryczna. Może i jest opcja zamówienia niesymetrycznej bezpośrednio u producenta na podstawie jakichś karkołomnych pomiarów, ale wówczas na pojedynczą terlicę musiałaby powstać odrębna forma. Koszty technologiczne ogromne, szanse powodzenia mocno ograniczone.
Wypełnienie powinno być jednak modyfikowalne w tym zakresie - są konie, które z uwagi na swoją asymetryczną budowę lub przebyte kontuzje już nigdy nie będą proste w plecach.
Pomijając już tak oczywiste kwestie, jak asymetria łopatek - praktycznie każdy koń ma jedną łopatkę cofniętą. Na długim grzbiecie można kombinować cofając siodło, na krótkim - niestety trzeba zrobić miejsce ujmując wypełnienie.
lillid, w filmiku jest o asymetrycznych terlicach oraz asymetrycznym wypełnieniu :-) Nie trzymam się kurczowo tezy, że to niedobre, ale na pewno warto obejrzeć, moim zdaniem jest tam garść ciekawych informacji
vanille, jak już lillid, napisała, nie wiem jak można by skorygować podkładką różnicę 4cm w ustawieniu łopatek u konia 😉. A z takim przypadkiem także miałam do czynienia. Do tego koń w praktyce niezbyt długi (kwestia ostatniego żebra), siodła cofnąć nie było gdzie. I to nie jest odosobniony przypadek 😉. Wracając do sedna - firma, która z góry to odrzuca odpada u mnie w przedbiegach 😉. W sumie to nie wiem czy firma, czy ich serwis w PL, bo to może być niezła różnica 😉
epk po zapoznaniu się z opcjami serwisowymi na niemieckiej stronie Stubbena dochodzę do wniosku, że markę spalił jednak serwis w PL. Tą i wiele innych niestety...
Przykre jest to, że niby jest teraz wiele opcji na zakup dopasowanego siodła, że niby to coraz powszechniejsze, a w praktyce wygląda to tak jak wygląda.
Jeżeli ma się terlicę syntetyczną, to można jeszcze kombinować tak, aby ukształtować ją na gorąco na koniu, zanim się na niej zrobi siodło.
Moj hb laaaaata temu był tak robiony. Syntetyczna terlica została rozgrzana i dopasowywana do konia. Ale nie wiem na ile jest szansa asymetrycznego kombinowania. Pewnie tylko w jakimś niewielkim zakresie żeby potem terlica od przeciążeń nie pękła.
lillid ja mam już kolejne erre, wcześniej miałam sommera ze względu właśnie na serwis, ale nie znosiłam tego siodła szczerze, mimo że na koniu leżało świetnie. Serwis większości marek w naszym kraju to żart, ale prawda jest taka, że możesz mieć najlepsze siodło świata, jak nie będzie dobrze dopasowane, to jest g warte.... My na erre nie narzekamy, siodło wygodne, p. Ola dzielnie pasuje nawet na moją "kruszynkę", więc nie planuję zmiany marki  😉
vanille - zgadzam się z Tobą. To znaczy przy bardzo dużej asymetryczności na pewno trzeba siodło jakkolwiek skorygować żeby nie spadać zupełnie na jedną ze stron ale przy niewielkiej - lepiej dać szansę i możliwość odbudować się tej słabszej stronie. Dać jej po 1. miejsce do rozbudowy a po 2. jeździć tak aby tą asymetryczność zniwelować. Na szkoleniu z Elaine kiedy spadałam na słabszą, prawą stronę siwej całą kością kulszową i nijak nie dało się usiąść prosto mając równomiernie rozłożony ciężar, poleciła mi bym zawsze ciut mocniej czuła lewą. To samo zrobił mi Bogdan przy dopasowaniu siodła - nie przygniótł tej słabszej, łopatki, tego dołka za łopatką konkretnie a zostawił jej ciutek luzu. Coś w tym musi być skoro dwóch, niezależnych ekspertów od dopasowania siodła i dosiadu mówiło jednym głosem...
Miał ktoś ostatnio do czynienia z kupnem nowego siodła Prestige lub equipe? Która firma lepiej dopasowuje do konia siodło?
Ruda77, kupowałam Prestige, ale w zasadzie dopasowanie siodła nie zależy od firmy tylko od fachowości człowieka, który dopasowuje. Dodatkowym czynnikiem jest to, że jak jeździsz na koniu regularnie i trenujesz to jego mięśnie też się rozwijają i może być konieczna korekta siodła, nawet po 3/4 miesiącach od kupna.

Z Prestige byłam zadowolona zarówno na etapie kupna jak i obsługi posprzedażnej. Zmieniają wielkość łęku i dopychają siodła zgodnie z tym, co osoba pasująca wymyśli.
Ruda77 kupowałam prestige 1,5 roku temu i jestem zadowolona z siodła i z serwisu  :kwiatek:
charlieeee, dziekuje :kwiatek:
Dance girl, jestem tego świadoma 😉 Chodzi o dopasowanie na starcie i późniejsza dostępność serwisu 😉
Ruda77, zatem pana Pawła Kostrzewę z Prestige mogę ci polecić z czystym sumieniem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się