ciąża, wyźrebienie, źrebak

To i ja sie pochwale, mloda zaraz konczy 4 miesiace i powoli szuka nowego wlasciciela. A na przyszly rok dwie zrebne, czekamy jeszcze zeby zbadac trzecia ktora nie chciała w tym roku współpracować.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 sierpnia 2019 08:42
Laski młody ma  rok i 5 miesięcy. Był odsadzany od matki  w wieku 7-8 miesięcy, po 13 miesiącach wycięty.
Na wspólne chodzenie bez wybryków zaproszony od początku czerwca tego roku i był święty spokój. Stoja wszystkie 24 h na dobe. Tylko jak młody dostaje posiłki to są oddzielnie.

Dzisiaj rano ja się  patrze a młody cycka ssie, gdzie do tej pory nie było takiej akcji. U Iskry kropelki  mleka na sutkach. 😵
No i ja się pytam WTF? 🤔
Dzieciak possał kilka sekund i zajął się sobą.

yyyy to normalne? co najlepiej zrobić w takiej sytuacji ?

Zabeczka,  może być tak że rozdoi kobyłę  s powrotem i w całe bym się nie zdziwiła. Niestety źrebaki długo trzymane przy matkach  bardzo długo zanika odruch ssania. .
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 sierpnia 2019 11:08
Ja to się mam z tym dzieciakiem
Ja miałam 2 takie przypadki.
Pierwszy:
Młoda odstawiona od matki na miesiąc, rozdoiła matkę w 2 dni po trafieniu z powrotem do stada.
Drugi:
Młoda odstawiona od matki na 2 miesiące, po powrocie w stado rozdoiła matkę po kolejnym miesiącu. Została znów odseparowana - tym razem na 4 miesiące i... po powrocie rozdoiła matkę w tydzień  😁
Więc... nie panikuj jeszcze  😁 😁
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 sierpnia 2019 11:35
Najlepsze jest to że on był odsadzany od matki  od listopada do czerwca ( póki w maju go nie wycięliśmy)... i był spokój.
A dzisiaj niespodzianka 😀  😵
No młodym się czasem przypomina  😁
Zwykle jednak klacze "tupną" dwa razy nogą i się kończy.

U mnie np. oba przypadki dotyczą córek jednej klaczy. Z zasady to terrorystka - w konie kopie z pełnej rury i bez najmniejszego ostrzeżenia 😀iabeł:. Ale swoje dzieci poznaje.
Poznaje do tego stopnia, że jak już po okresie odsadzania młodym się przypomni "cycek" i próbują doić, to klacz nogę odstawia jak sikający pies..  😵
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 sierpnia 2019 15:44
Myślałam że nic mnie nie zaskoczy  😁
Ale, że konie Cię nie zaskoczą? Chyba w to nie wierzysz?  👀 😂

Ja miałam jeszcze gorszy problem. Moja młodzież uwzięła się na ogon jednej z klaczy. To dopiero była jazda bez trzymanki... Normalnie go jadły jak kozy 👿 😵 Co tam trawa... ogon lepszy 🤔wirek:
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
16 sierpnia 2019 17:39
no to nieźle  😵 😁
Wiem że to nie wątek żywieniowy ale... czym karmicie swoje źrebne klacze? Chodzi mi głównie o pasze treściwe. Gotowe mieszanki? jeśli tak to jakie i od kiedy? czy tradycyjnie owies + vit.?
Malina_M Ja używam i polecam pasze firmy Havens, w bardzo dobrej cenie i firma z najdłuższym stażem doświadczeniem.
Pierwszą część ciąży żywiłam bez zmian dbając tylko o witaminy i dobrej jakości siano. Zaczęłam dodawać pasze dla źrebnych i karmiących powoli w 9 miesiącu ciąży sukcesywnie zwiększając dawkę, przyrost płodu w ostatnich 3 miesiącach jest największy.  Dawkę zwiększyłam jeszcze bardziej w pierwszych miesiącach laktacji a obecnie dodaję małemu paszę Havens dla źrebaczków.
Malina_M, ja karmie normalnie do konca 8 mca (granulat dla koni kopytowych majacy malo cukru, wyslodki niemelasowane, 2x w tygodniu siemie lniane). Potem dokladam koncentrat bialkowy stopniowo, daje go sporo pierwsze 3mce laktacji, potem znowu schodze z dawki powoli.


Z innej beczki. Ile kasujecie za odchow zrebakow? Zakładając opieke taka ze wlasciciel nie musi byc wcale. Najlepiej opcje z pasza i jesli pasze daje wlasciciel.
karolina_, ja młodego oddaję z końcem września za 450zł bez paszy dodatkowej, ale będę przyjeżdżać chociaż raz w tygodniu.


U Nas ostatnio trochę słabiej, małemu pokazała się przepuklina 🙁 Weterynarz przyjechał, "wygładził" nadmiar skóry, zszył i powinno być w porządku. Na szczęście mały jest dzielny i szybko wstał, ale ja byłam przerażona 🤣 No i mamy załatwiony żłobek z internatem, więc Mały ostatni miesiąc jest z matką, a ja coraz bardziej to przeżywam 🙁
Windziakowa, a ma swoj boks w tej cenie czy wolny wybieg z wiata?
Ja płaciłam 450zł z własnym boksem za 2latka
Owies+moja pasza+moje witaminy
Dzieki dziewczyny. Jeszcze jedno pytanie - siano do woli czy ograniczone? Planuje wziac 3-4 towarzyszy dla swoich maluchów i nie wiem jak to wycenic.
Mam pytanko choć do wyźrebienia jeeeszcze kupe czasu . Czy jak się klacz źrebi to mogę wejść i np pogłaskać  a potem maleństwo czy lepiej  nie wchodzić nie pokazywać się ? Ktoś coś dzięki za info jestem ,, zielony,,
Mój brzydal skończył 5 miesięcy, jak widać wyrastamy z kantarka w rozmiarze "foal", jaki następny rozmiar kupić, biorąc pod uwagę, że źrebaczek jest ślązaczką?
Pestka ja dla swojego młodego kupiłam juz kantar oczekujący rozmiar Pony
Piotr_48 to zależy od kobyły i sytuacji. Jak poród przebiega prawidłowo to warto tylko obserwować. Ja swoją kobyłę znam i byłam z nią w boksie od rozpoczęcia porodu. Ważne jest abyś był przy źrebaczku po porodzie, podotykal go, powycierał, dopilnował jak wstaje i pobiera siarę. Ja nie chciałabym ominąć tego momentu.
Piotr_48 wszystko zależy od klaczy - ja jest spokojna, ufa to nie powinno być problemu z jakimikolwiek czynnościami przy źrebaczku, natomiast może być tak, że po porodzie będzie agresywna, będzie zasłaniać źrebaka, bronić go, więc najlepiej obserwować, być przy porodzie, kontrolować czy wszystko jest ok, nie ingerować za bardzo jak wszystko idzie dobrze 🙂
pestka jedna z moich śląskich w wieku 7 miesięcy miała rozmiar 2, jak ma dużą regulację to wydaje mi się, że dwójeczka będzie ok 😉
Dzięki Dziewczyny
Piotr_48 warto tez dodac, ze niektore klacze nie lubia podgladania i tu najmniej inwazyjna jest kamera - jak już zaczyna rodzic idziesz na miejsce pilnowac czy wszystko ok i w razie czego pomagac. Oczywiście to zakladajac ze masz stajnie pod domem, bo jesli masz dalej to pierwsze objawy porodu typu posikiwanie i pokladanie sie to juz znaczy ze trzeba jechać jak na sygnale.
karolina_, osobny boks. W obecnej stajni konie mają dostęp do beli pod boksem albo wydzielane i dorzucane jak dojedzą ale tyle, żeby nie zmarnowały. U źrebaków chyba jednak bym stawiała właśnie na balot...
Piotr_48, tak jak dziewczyny piszą - zależy od klaczy. U mnie moja po wyźrebieniu z takim pełnym luzem wpuszczała mnie i właścicielkę stajni, resztę stanowczo odsuwała i odgradzała malucha.
pestka, u Ciebie 5 miesiąc i jeszcze foal, u mnie 4 i już w pony zasuwa 🤣
Windziakowa mała po mamusi ma małą i zgrabną główkę jak na ślązaka. No i teraz nie wiem czy kupować pony, czy od razu w cob uderzać?
Windziakowa, ja bym wziela cob i dorobila dziurki
To wystarczy cob, ale z tą przesuwną klamrą. Podciągniesz ile trzeba i nie martwisz się dziurkami 🙂
Wszystkim paniommm dzięki
Kochani jak szczepiecie swoje źrebaczki? Pierwsze grypa+tężec, drugie sama grypa i trzecie grypa+tężec czy inaczej? I co bardziej polecacie, co daje mniej odczynów Equilis Prequenza czy ProteQflu?
Kolejne, szczepicie pierwszy raz jak ma 6 miesięcy? Ten okres wydaje się i tak już mocno stresujący samym odsadzeniem a do tego jeszcze takie mocne szczepienie.
Wykorzystam ostatnią chwilę by pochwalić się moimi tegorocznymi źrebaczkami miniusiami. Niestety dużych w tym roku brak, a zeszłoroczne to już zdecydowanie kącik młodzieżowy. Ponieważ nie wiem które zdjęcie wkleić, to na pierwszy ogień rzucam najstarszego - ogierek Hopscotch.



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się