Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

W Łącku zrobiłam kilka filmów, jakość nie jest powalająca, ale coś tam widać
https://photos.app.goo.gl/PhBL37vxqfrCEbpt5

Zdjęcia są na stronie Książa, ale tylko ich ogiery : http://stadoksiaz.pl/galeria/pokaz/id/109

A to jeszcze mój trzeci ślązak Intruz:



elita17 bardzo podobają mi się Twoje ślązaki 💘 i fajny dobór ogierów, szczególnie Frombork przypadł mi do gustu 😉
dorzucam od siebie wakacyjne dziewczyny 😉



borkowa dzięki :kwiatek:
Frombork zachwycił mnie ruchem, dynamiką i zwrotnością. On po prostu fruwa, a fule ma jak nie jeden ujeżdżeniowiec.
Rubens to taka trochę loteria, ale jest po Bazylim, którym chciałam kryć, ale nie był w Łącku dostępny.
Tak w ogóle to będzie jego pierwsze źrebię  😜  😅 o ile wszystko dobrze pójdzie  😉

elita17 dlatego moi rodzice wolą kryć starszymi ogierami, które już coś zostawiły, bo to zawsze większe pewność co może się wykluć (choć nie do końca się z tym zgadzam 😉), kilka razy kryliśmy młodymi ogierami (takimi, że to był ich pierwszy sezon) i owocem takiej zabawy jest klacz z trzeciego zdjęcia wyżej - bardzo fajna, ma super stęp (oceniony na pokazie na 9,5), świetny charakter (tutaj wdała się w matkę), tylko, że jest niziutka (to po ojcu) 😉 ojciec po sezonie został wykastrowany i pozostawił jedynie 6 źrebiąt, szkoda, bo moglibyśmy pokryć jeszcze raz 🙄 Rubensa miałam przyjemność widzieć na próbie dzielności, wydaje mi się, że nie zawiedziesz się 🙂 ojciec po Lokanie, matka po Nomenie, moje ulubione połączenie 😉
elita17, ja pamietam jak byłam w ksiazu rok temu, zakochałam sie w Rubensie od pierwszego wejrzenia 😍 nie wiem jaki jest teraz, wówczas był mega uroczy, ciekawski, kontaktowy, No i jego budowa również mi sie podobała. Od tamtego czasu śledzę jego losy i sprawdzam czy są jakieś nowe zdjecia, chętnie tez zobaczę co sie po nim wykluje :-)
catalinak, - nie jest w nowym typie, fakt, że ma dość zgrabną głowę i suchą nogę, ale klaty kawał. Dużo robi zdjęcie i ujeżdżenie, zyskuje w ruchu. Dla porównania fota z zajazdki:

😁

W rozsądnej pracy konie pięknieją 🙂

elita17, - Frombork mi się bardzo podoba, w dość długich liniach jak na ślązaka 🙂 Życzę zdrowia ciężarówką!



O kurczę, faktycznie! Na tych fotkach z zajazdki widać, że ślązak 💘 Bardzo ładnie z nim pracujesz, bo wygląda kwitnąco. Przyznam, że mój młody jest w podobnym typie co Twój, jedynie ma większy, garbaty łeb, który trochę ziemniorem zalatuje, ale rodowód ma całkiem nienajgorszy - Brytan po Jarsen i matka Rumba po Brawo.

Co do siodła... Czy wy również macie taki problem z wyborem siodła? Najgorzej jest znaleźć używane siodło z szerokim kanałem. Przyznam, że w pewnym momencie stwierdziłam, że wale te wszystkie siodła i biore na miare! Jednak producenci siodeł uświadomili mi, że siodło na miare, to dopiero po 5 roku życia. Oczywiście mają racje, ale dla mnie kupno siodła, to stresująca sprawa. Już miałam raz sytuację, ze laska nie chciała przyjąć niepasującego siodła i koniec:/
catalinak ja mam używane, trochę zmęczone życiem griffin thorowgood (o ile się nie mylę) w rozstawie +/- 34 🙂
Mój ma rozstaw 38 😀 aktualnie mamy euroriding diamant, wcześniej bardzo wygodne ale malo znane siodło. Nam siodło dobiera Klinika Siodła - wiem, ze są kontrowersyjni, ale ja jestem zadowolona z obu siodeł od nich.
No właśnie mi teraz też będzie modyfikować Klinika siodła mojego Batesa. Zobaczymy  🙄
catalinak, - mój już nie młody, zajazdka była 10 lat temu 😉

Jeśli chodzi o siodło mamy teraz Albiona SLK, wcześniej był Wintec, wcześniej daw-mag. Dobrze leżał też na nim Prestige Lucky Dressage z lękiem 36. Albiona mam o dziwo medium-wide, ale ma bardzo szeroki kanał i daje dużo miejsca łopatką. Dużo zależy od ogólnej budowy siodła, nie od samego łęku.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
28 sierpnia 2019 09:27
borkowa., co to był za niewysoki ogier? Może coś z jego potomstwa znajdę. Od przyszłego tygodnia biorę się za oglądanie koni, chociaż niskich wałachów powyżej 4 lat w ogłoszeniach jest jak na lekarstwo. 15+ nie widziałam ani jednego :/

catalinak, mam nadzieję, że ci dobrze dopasują - moi znajomi maja same złe doświadczenia z kliniką siodła. Na Miśku też używałam thorowgooda griffin model na standardowy kłąb i to było moje ukochane siodło - wygodne, stabilne i lekkie. Potem kupiłam nowszy model z wymiennymi łękami T4 i jednak trochę cięższe jest. Z batesów tylko wintec 2000 fajnie leżał.
Na_biegunach musi być wałach powyżej 4lat? Mój znajomy ma dwa ogierki do sprzedania pełnych braci, 2-leni gniady i 3-letni kary. Oba będą nie wysokie ok  162cm, fajna głowa, jak na ślązaki całkiem fajnie się ruszają. Nie będą jakimiś wybitnymi sportowcami, ale myślę, że do użytkowania rekreacyjno-terenowo-bryczkowego będą super!
Na_biegunach to zależy, dla mnie niewysoki - 164 cm i w połączeniu z matką prawie 170 cm, urodziło się coś, co ma nieco ponad 160 😵 z jego potomstwem może być ciężko - jedynie 6 źrebiąt, a on został wykastrowany 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
28 sierpnia 2019 10:44
pestka, tak mi się praca poukładała, że realnie nie mam czasu na naukę młodego konia 🙁 I stado 17+ to też dla młodzika nienajlepszy układ. Prędzej niż w 2-latka celowałabym w 20, ale takich koni nie ma. Jestem nieco zdziwiona. Wszystko za granicę wyjechanie 🤔 Przejadę się po hodowlach popytam, choć pewnie mają głównie młodziaki lub kobyły. Poczta pantoflowa na razie bez skutku (wysokie albo kobyły podsyłają), może na jesieni coś się wykluje. Eh... jeszcze nie zaczęłam a już mam dość szukania  😉

Freszmaker, Arlo zostaje na obecnym punkcie.
Na_biegunach, mogę Ci dać namiar na hodowcę mojego ślązaka, ostatnio wspominał że bedzie miał na sprzedaż półbrata mojego, chociaż pewnie 3 latek.
Moj ma 165cm.
kasztankaija   Love you more and more and more.
28 sierpnia 2019 14:09
[b]elita17, borkowa.[/b] - piękne Wasze zwierzaki  😜

Pytanie do Wszystkich właścicieli ślązaków, czy Wasze też jedzą łapczywie? Mój niestety bardzo i wczoraj zatkał sobie przełyk owsem  🙇 Kombinuję co zrobić, żeby spowolnić pobierania pokarmu, sieczke już dostaje. Może jakiś specjalny żłób?  🤔
Tak, mój wita mnie otwartą paszczą... Ma czasem akcje że mnie złapie, staram się go nie karmić z ręki, ale często robią to znajomi "bo jest taki słodki"... Co prawda jeszcze nigdy się nie zakrztusił i jabłko obgryza jak człowiek, ale marchewki i buraki chłapie jak świniak  🤬
A sieczka nie pomoże? Z tym, że to musiałby być sieczka z łodyg, nie taka jak Dengie drobna i delikatna, tylko z dużymi i twardymi kawałkami. No dobra pewnie nie ma sieczki z łodyg, ale wiecie o co chodzi... twarde i grube zdźbła 🙂
Na siano siatka z małymi oczkami, a co do owsa, to wrzuca się do żłoba duże (tak duże, żeby nie zjadł!) okrągłe, gładkie kamienie - pomaga. A ile razy dziennie ma posiłęk?
kasztankaija   Love you more and more and more.
28 sierpnia 2019 14:51
catalinak  poszło PW  😉
Na siano siatka z małymi oczkami, a co do owsa, to wrzuca się do żłoba duże (tak duże, żeby nie zjadł!) okrągłe, gładkie kamienie - pomaga. A ile razy dziennie ma posiłęk?


kamienie świetnie się sprawdzają!  sypie owies i przykrywam kamieniami. dodatkowo zawsze się śmieje, że jak kamienie się słychać to karmienie dobiega końca i można konie wypuszczać na dwor 😉
dodatkowo u mnie konie lapczywe często dostają owies namoczony. nie wiem dlaczego, ale niektóre mają taki nawyk, że wsadzaja cały pysk i rozrzucaja ziarno dookoła, przy moczeniu przed posiłkiem ten problem znika.
Potwierdzam-kamień,nawet jeden większy robi robote.taki wielkości połowy bochenka chleba☺
kasztankaija   Love you more and more and more.
28 sierpnia 2019 23:45
Dzięki, chyba spróbujemy z kamieniem  😜
Ja też moczę owies. Po pierwsze dużo lepsza przyswajalność (ale to trzeba dłużej moczyć niż tylko polanie wodą przed podaniem) Ja rano zalewam i podaję wieczorem, a wieczorem zalewam na poranne karmienie. Po drugie moczone rzeczywiście spokojniej jedzą.
(jeśli chodzi o kamienie, to nauczyły się szybko jak je wywalić ze żłobu  😜 )

Cytat ze strony https://podkowa.eu/upload/poradniki/owies.pdf:
"Moczenie  owsa  przez  od  12  do  24  godzin  przed  jego
podaniem może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Przez ten czas łuska staje się miękka i tym samym łatwa
do strawienia. Łuska owsa zawiera znaczące ilości wi-
taminy E, która jest niezbędna do budowy mięśni konia
i poprawnego działania systemu immunologicznego. We-
wnętrzna część ziarna po namoczeniu staje się żywym
enzymem, co dodatkowo wspomaga trawienie. Kolejną
zaletą moczenia owsa jest jego czystość. Mocząc, wypłu-
kujemy pył oraz nawóz zalegający na owsie. Warto też
pamiętać,  że  w  momencie,  gdy  podajemy  namoczony
owies podajemy też wodę, której nigdy za wiele w orga-
nizmie konia, szczególnie tego pracującego.
Podawanie moczonego owsa
Owies  nasiąka  do  objętości,  na  którą  pozwala  mu
osmoza,  dlatego  powinno  się  moczyć  od  12  do  24
godzin.  Po  około  dwóch  dniach  moczenia  owies
zaczyna pękać i fermentować i nie powinien już być
podawany koniom.
Jeśli do tej pory koń dostawał owies cały lub gnie-
ciony to ilość podawanego moczonego owsa powinna
zostać zmniejszona o jedną trzecią."
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 sierpnia 2019 23:07
Marzena, poproszę. Może będzie miał namiary na starszego.
Jaki rozmiar ogłowia noszą Wasze smoki?  👀
Pytam ponieważ mam jedno w ogłoszeniach i otrzymałam pytanie czy będzie dobre na ślązaka...  😵
To full jest  z Premiere.
4 z dorobionymi dziurkami 🙂
Mój się w Premiere dopinał, z nachrapnikiem będzie słabo jak ktoś lubi jeździć w luźnym
Mały full, w niektóre coby wchodzi 🤣 Części fulli ma za duży nachrapnik. Za to mojej mamy potrzebuje xfulla lub nawet xxfulla.
moje wchodzą w full, część musi mieć xful bo brakuje kilku cm w nachrapniku.
Przeglądając katalog naboru do ZT, można stwierdzić, że znowu będzie bardzo słabo z materiałem poza kilkoma sztukami ;(
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się