Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Perlica, - wzięłam małe opakowanie na test i podawałam od soboty po 1/4 miarki po czym w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę tak po 3/4 miarki do śniadania. Zastanawiam się czy nie wprowadzić drobnej ilości na stałe, ale chwilowo mam te nieszczęsne chrupki i najpierw je chce je zużyć, bo na zawody chyba i tak dopiero w październiku się ruszymy - muszę obronić inż i wrzesień spisuje na straty 😉
keirashara, no ja się zastanawiam nad zamówieniem, spytam pani dietetyk jak to dawkować dokładnie w przypadku mojego dziada.
Otwarłam paszę z Chrupki i żałuje, mogłam jednak puścić w świat :/ Imo okropnie sztucznie wygląda i pachnie, jak takie tanie słodzone płatki śniadaniowe... koń je, ale w zasadzie to ciężko znaleźć coś, czego on nie zje. Dorzucam mu mikrokubeczek do pochrupania z owsem i sieczką, totalnie mnie nie przekonuje ta pasza, ale chyba mu nie zaszkodzi 😉



Miałam dokładanie takie same odczucia... na Cavaliadzie dostałam trochę próbek tej paszy i zdecydowane zrezygnowałam z zakupu.
Próbowałam podpytać o zalety takiej formy "chrupek" ale nie dostałam odpowiedzi.
Jednak wolę standardowe musli znanych firm, gdzie widzę dokładnie skład i  ziarna.
Mogę się mylić bo nie karmię chrupką, tylko znam z wygladu i konsystencji w dotyku, że zaletą tej paszy ma być to, że sporo składników jest ekstrudowanych- czyli ma być lepiej przyswajalnych.
Działanie podobne jak pelety/granulaty bo wytwarzanie metodą ekstruzji.

Lepsza przyswajlność (strawność szybsza), więcej dodatków można w paszę "wkleić" bez dodawania typowych "klejów dla witamin" czyli bez melasy i olejów.
Mniej enzymów naturalnych i naturalnych witamin bo ekstruzja (jako proces- wysokie ciśnienie i temperatura) to zabija.

Jak dla każdej paszy są plusy i minusy. Lub tzw. plusy dodatnie i plusy ujemne. Pewnie zależy od konia.
A mi te chrupki od początku nie pasowały i sama nigdy bym tego nie zamówiła, po 1 nie ma całego składu analitycznego, po 2 cena jest porównywalna z paszami znanych firm (może jeszcze jakby 20kg kosztowało do 50 zł wtedy mooże bym się połaszczyła). I po 3 nie widzę żeby ktoś znajomy dawał tę paszę, chyba firma ma małe grono odbiorców
anetakajper   Dolata i spółka
29 sierpnia 2019 11:50
Ja tam chrupką nie karmię, ale mój koń który nie je melasy, nie uznaje zapachów perfumowanych pasz ala mięta i inne podszedł normalnie do koryta  😲 i zaczął to jeść .
A ja wygrałam Saracen Show Improver ....jesuu do tego stopnia jest to niejadalne, że musiałam koryto wyszorować bo na metr się zbliżyć nie chciała  🤔
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
29 sierpnia 2019 12:21
Wg mnie chrupka pachnie super, ale więcej zalet nie znajduję 😉 znajoma tym karmi swojego konia 50/50 z owsem, wygląda no hmm nie najgorzej, ale to raczej więcej czynników na to ma wpływ. Poza tym wygląda mi trochę jak takie Pedigree dla koni 😉
Mi to wali sztuczną waniliną i cukrem na kilometr 😉 Pati2012, pięknie to ujęłaś, taki Pedigree... W życiu bym tego nie kupiła, nie budzi zaufania.

anetakajper, - mój koń je absolutnie wszystko poza burakami :P Ostatnio porwał tabletkę węgla na sucho i prosił o więcej, kiedyś mi bezczelnie ukradł ciastko z galaretką i loda czekoladowego... nie ufam w jego osąd 😉
Za to buraki są tak bardzo fuj, że jak trafił na jednego w żłobie przypadkiem, to zaczął się krztusić, pluć, po czym płukał pasze dobre 5 minut i poszedł do siana zerkając z wyrzutem na żłób. Wszystko inne w nim stało się z automatu niejadalne. Otruć konia chciano! 😁
anetakajper   Dolata i spółka
29 sierpnia 2019 13:44
moja nie zje marchewki i jabłka dopóki nie pożre buraka  🤣  lizawki smakowe likit,  horslix  jak ja mogę z czymś takim do jej boksu wchodzić 😉 co koń to inne gusta
ja się śmieje, że po Chrupce konie się w nocy świecą  👀 👀
Gdy stajesz na rzęsach i odejmujesz energii bo koniowi się palą styki i się wspina itd. ale chudnie... i po 2 tygodniach wychodzi ropa w kopycie... 😵

Brawo ja po prostu...
Dla mnie ta cała chrupka to takie chappi dla koni. Sztucznie pachnie i wyglada. Informacje o składzie, komponentach itd. skromne bardzo. No i nie przekonuje mnie absolutnie ekstrudowanie wszystkiego.
Gillian   four letter word
30 sierpnia 2019 08:11
Pełny skład paszy jest na stronie w pdf. Może trochę nieszczęśliwie schowany ale jest 🙂
Moje dwa staruszki jedzą Chrupkę pełnoporcjowo - bo worek jest ogromny a nie trzeba dawać kilogramów. Wyglądają jak milion dolców, sierść błyszczy, mają ochotę się ruszać. Wałek zjada na chrupko, kobyła na mokro bo z jej zębów zostało wspomnienie odległe 😉 także mój koń do sportu jest karmiony Chrupką, wspomagam się paszą energetyczną, owszem, lecz dzięki temu mogę zrezygnować z owsa. Nie mam zastrzeżeń.
Chrupka nie jest ani żadnym odkryciem sezonu ani nie wiadomo jakim cudem paszowym. Jest ekonomiczną, budżetową paszą dla przeciętnego konia. W tym zakresie cenowym są także inne lasze, lepsze i gorsze więc tak naprawdę co kto lubi 🙂
Gillian, 62 pln za 20 kg to nie jest jakoś super tanio. A możesz dać link do składu? Bo nie mogę znaleźć nigdzie.
Gillian   four letter word
30 sierpnia 2019 08:27
Jest super tanio kiedy masz do nakarmienia 3 konie i zarabiasz kiepsko 🙂  😂
chrupka
Pod opisem jest karta produktu do pobrania w pdf 🙂
Moim zdaniem chrupka ni jest ekonomiczna  62 zł plus przesyłka, na aminali są pasze do 70 zł z wysyłką, lub np Pro Linen, który też często daje rabaty
Gillian, Eggersman podstawowy granulat wychodzi taniej myślę lub Hoveler, lub Pavo Gold E.

Pobrałam, ale tam nie ma ani słowa o cukrach i skrobii?
Nie ma też Selenu.
O, właśnie... Skąd zamawiacie Eggersmanna? Jest jeszcze jakieś miejsce z darmową wysyłką oprócz Galopady? Kiedyś czekałam wieki na wysyłkę z Galopady i trochę się zraziłam 🙁
a może weżmiecie pod uwage ze czasami kupuje sie pasze stacjonarnie i wtedy nie dolicza sie kosztów wysyłki 🙂
co do pasz to chciałam jeszcze zauważyc że każdy kupuje to co ma sprawdzone dla swojego konia a nie to co jest tańsze, owszem jak sie zaczyna karmić ,,gotowcami,, to na zasadzie prób i błędów, wiec pisanie że coś jest lepsze cos gorsze  😲 tak jak kiedyś już pisałam ja przy paszy z Superhorse widze różnice, np po kopytach, ktoś kto nie ma problemów z kopytami powie - no coś ty, różnicy nie ma wiec po co przepłacać.
a granulaty zawsze są tańsze od musli czy chrupek, tylko czy zawsze jest czas na namoczenie tego ? ja na sucho nie ryzykuje, zaraz przeczytam ze głupoty pisze, ok , wasze konie i wasze pieniadze 🙂
po złych doswiadczenaich z Pro-linen nawet gdyby kosztowało połowe ceny wszystkich innych, ja tego nie kupię.
Moon   #kulistyzajebisty
30 sierpnia 2019 09:01
Sankaritarina, gdańskie Zabookuj? sklep.zabookuj.eu
Lub Bergo.

po złych doswiadczenaich z Pro-linen nawet gdyby kosztowało połowe ceny wszystkich innych, ja tego nie kupię.
Amen.

No i nie bierzecie pod uwagę, że chcąc karmić pełnoporcjowo (jak pisze Gillian, w przypadku dwóch seniorów) to jednak taki Egger czy Pavo już nie zamknie się w tych 70zł miesięcznie ;-)

Karmię od kilku lat Hippolytem, pomiędzy mając krótkie "romanse" z Havensem, Bailaysem Pro-Linen. I chociaż nasłuchałam i naczytałam o "złu" Hippolyta, ta pasza sprawdza mi się najlepiej - Kulek wygląda na niej najlepiej, najlepiej się czuje, co też pokazują wyniki, więc jej nie zmieniam i kropka. ;-)
Gillian   four letter word
30 sierpnia 2019 09:05
Selen 380 mcg w wersji Sport. Skrobii i cukru zaraz poszukam o ile nie wywalę telefonu przez okno  😂
Pro Linen? Nieee, dzięki.
A tak btw prolinen odpisał, przyjęli reklamacje i chcą wysłać worek paszy i próbki w ramach rekompensaty, na miejscu koleżanki walczyłabym o zwrot kaski, ale jej się już nie chce, więc odda worek znajomej. Pasze zmienia chwała Bogu, bo już widziałam oczyma wyobraźni jak z następnych worków to robactwo przepełza do moich pasz  :/
A tak btw prolinen odpisał, przyjęli reklamacje i chcą wysłać worek paszy i próbki w ramach rekompensaty, na miejscu koleżanki walczyłabym o zwrot kaski, ale jej się już nie chce, więc odda worek znajomej. Pasze zmienia chwała Bogu, bo już widziałam oczyma wyobraźni jak z następnych worków to robactwo przepełza do moich pasz  :/


A co było nie tak z pro-linen? 

Czy ktoś karmi bądź karmił dłużej Höveler PUR.ITAN?
Szukam paszy dla mojego grubaska po której nie będzie utyty jeszcze bardziej niż jest - musimy zrzucić trochę kilogramów.
To jest w połowie ziemniak więc "żyje powietrzem" pod warunkiem, że siano i pastwisko jest dobrej jakości.
Przez te susze jest tak średnio niestety i szukam co mogłabym jej dać, żeby miała trochę energii do pracy a nie nabrała kształtu perfekcyjnej kuli.
Będę wdzięczna za opinie o tej paszy. :kwiatek:

edit: a jeśli nie ta pasza to może jakaś inna jest warta uwagi? Staram się ograniczyć melasę w diecie stąd wybrałam tę konkretną.
Gillian, - nie no, ja rozumiem, napisałam tylko osobiste odczucia. Ja absolutnie nie neguje tego, że konie mogą na tym dobrze wyglądać, tylko pisze, że wygląd i zapach nie budzi mojego zaufania. W sumie mam problem co z tym zrobić i jak zmiksować 🤣 No i kurka, jak czytam o naturalnosci, a czuje taki słodko-wanilinowy zapach, to mam takie hmmm.... gryzie mi się to. Chciałam zrobić miks 50/50 z obecną paszą, ale nie widze tego totalnie patrząc na forme tej chrupki.
Mój to wiecznie wygląda dobrze i muszę pilnować żeby nie było za dobrze 😉

Aczkolwiek chyba i tak lepsze chrupki niż pro-linien z robakami 😂

Od 4 lat karmię hippolytem i jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona z pasz, doradztwa i polityki firmy wobec klientów. Póki co same pozytywy. Zdecydowanie mój koń wygląda na tym najlepiej i jest super do pracy - na prawdę czuje różnicę, a pasze są mega wydajne. Nie karmię pełnoporcjowo, a efekt jest super. Pewnie gdybym musiała lecieć pełnoporcjowo to też szukałabym tańszej alternatywy.
a.kaminska robale się wylęgły, jakieś 3-4 strony wcześniej wstawiałam zdjęcia, nagrania też mam jak się ruszają
Moon   #kulistyzajebisty
30 sierpnia 2019 09:44
keirashara, o to to. Obsługa i doradztwo jest super. Też nie karmię pełnoporcjowo, a efekty są takie, jak chciałam mieć <3

Z kolei z Pro-Linen, miałam krótki epizod, ale po tym jak po kilku dniach na paszy pojawił mi się białawy nalot i zaczęła śmierdzieć taką e... kiszonką? stwierdziłam że never-ever.
charliee  Aaa...  Ja też pro-linen bym za darmo nie wzięła bo miałam przygody i nie poczuli się do odpowiedzialności za skandaliczną jakość paszy

Z kolei ja znalazłam mole (larwy) w meszu z Hipploytu, ale jestem na 99% pewna, że wlazły z innej paszy...  Zostawiłam pojemnik z meszem w poprzednim pensjonacie, przed wyjazdem zdążyłam skarmić połowę i było wszystko w porządku, jak przyjechałam zabrać to pojemnik był naruszony (podejrzewam, że ktoś zahaczył o niego taczką, pękła pokrywa) i cały zawalony larwami...  Przed wyniesieniem się stamtąd miałam wrażenie, że widzę latającego mola w paszarni ale nie przejęłam się (moje pasze szczelnie w pudełkach, no i już się pakowałam)  🙄
Moon, a opisz swój romans z Havensem? Zastanawia mnie ta pasza z uwagi na bardzo dobrą cenę paszy Gastro +.
blucha, a dlaczego namaczasz granulaty? Pierwszy raz o tym słyszę.
anetakajper   Dolata i spółka
30 sierpnia 2019 10:23
Moon, a opisz swój romans z Havensem? Zastanawia mnie ta pasza z uwagi na bardzo dobrą cenę paszy Gastro +.
blucha, a dlaczego namaczasz granulaty? Pierwszy raz o tym słyszę.



Jak zalejesz granulat 1 litr + 2/3 litry wody to zobaczysz czemu 🙂
U mnie 1litr granulatu + 2l śruty daje 7 litrów żarcia 😉 ponad 100% więcej od samej s.m.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się