Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
26 sierpnia 2019 20:16
Ganasz - strasznie mi przykro. Wadera była wyjątkowa i miała u Ciebie najwspanialsze, końskie życie, którego życzyłabym każdemu wierzchowcowi.
Wadera pięknie reprezentowała ten wątek. Strasznie mi przykro, zawsze podziwiałam jak świetnie się trzyma 🙁
Ganasz Niesamowicie mi przykro, Wadera była taką gwiazdeczką tego wątku. Trzymaj się ciepło i dużo siły życzę, miała u Ciebie piękne życie do końca.

Ten rok faktycznie jakiś felerny. U nas w stajni niedawno też żegnaliśmy jednego z seniorów...
Ja również przesyłam kondolencje. Smutno jak odchodzą kolejne dziadki...

Razem z moim seniorem szykujemy się właśnie do przeprowadzki. Niestety musiałam dokonać wyboru między dobrą opieką i koniem w zasięgu 20 min a pastwiskami i bardziej naturalnym wychowem. Wybrałam kwaterki i derki, trochę pomimo własnych przekonań, ale kierując się jego zdrowiem i bezpieczeństwem. Nie wiem czy wy też to zaobserwowaliście u swoich dziadków, ale Trevor jest coraz bardziej aspołeczny. Stado w prawo - on w lewo. Ma jednego kumpla, z którym na szczęście razem się przeprowadzamy, a resztę koni generalnie olewa.

Do tego niestety pod kopułką nadal wariat, a siły już nie te i z potyczek pastwiskowych wychodzi coraz gorzej. Susza mocno uszczupliła zasoby trawy, więc i pokarmowo z pastwisk nie korzysta. Dochodzi natomiast potrzeba derkowania, obiadu, dokarmiania trawokulkami i opieki wet, czego w dostępnej stajni z pastwiskami się nie da.

Jako że dziad się nie pakuje pokojowo do przyczepy, to kupiłam pastę z tryptofanem. Nie wiem czy nie chlapnę jej na spółkę z Trevorem, bo ja już od początku tygodnia telepie się ze stresu... a transport mamy jutro. Nie wiem na ile konie mogą przewidzieć co się święci, ale wczoraj w stajni schodząc wieczorem z pastwiska Trevor zamiast do boksu, poszedł do mojego samochodu i zameldował się przy bagażniku. Mam nadzieje że to dobrze wróży temu transportowi.
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/68633817_506416976796371_28241402836025344_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_eui2=AeE-wlTmmKQxC1dqpWXH6tvN_Ljhmq8sessgNDhQn1vnrb4OpFFOgHheOgUfrB5SbH2rLvQLrG-eDapMPqGM0KF0gZrEF5OjSXNFiEcPoelckw&_nc_oc=AQk9cTQAFsu7dYgTG2A27eraODQNZLNbhzeIr8NlT8MoPb0lNPWKd0E2zixi0NmmxHw&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=6b7eb2811020dd353855b57ae09b2230&oe=5DCEF0AD[/img]
Fenek moja zdecydowanie stroni od stada. Zostanie w stajni jak wszystkie wychodzą nie robi na niej wrażenia (łazi luzem po stajni nie, że stoi w boksie). Ma tam jednego ulubionego wałacha w tym stadzie i z nim często gdzieś tam w pobliżu je, ale bez szału z socjalizacją. Faktem jest, że stado też ją zdecydowanie odrzuca. Chyba ze względu na wiek i to, że nie jest w pełni sprawna już.
Spotkaliscie się może z koniem który nie piję w boksie ? Mam wałacha 28 lat i rzadko kiedy piję w boksie, gdy wyjdzie na padok nie ma problemu żeby pil A w stajni coś tam pysk zamoczy i ile było wody tak jest. Mam wiadra, już myślałam ze coś z wiadrem nie tak to mu wymienilam na wiadro z ktorego piję Ale dzisiaj przyszlam i nadal nic. Są dni ze wypije bez problemu ale często zostawia. Martwi mnie to i może ktoś z wam miał stycznosc z takim koniem :/
maleństwo   I'll love you till the end of time...
01 września 2019 17:33
Fenek, a nie, mój nadal jest bardzo towarzyski, kochliwy do pań, lubi być w stadzie, lubi się iskać. Obecnie chodzi z 3 młodszymi wałachami, poustawiał je sobie, i wystarczy że położy uszy, a tamci się usuwają.


Ganasz bardzo mi przykro  😕
Mam do was dziewczyny pytanie poszukuje musli dla mojego sierściucha, zastanawiam się nad tym Hilight Veteran Mix
Może któraś z was zna i poleca ?  :kwiatek:
ganasz Bardzo mi przykro .

Moja Bajana, zrobiła rajd dwudniowy, ponad 40km. ostatnie 10 km wróciła w przyczepie bo się obtarła od popręgu. Tempo miała b. dobre młodsze konie się chowały do niej. Jestem z niej dumna  😍 
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 września 2019 21:35
Siwa239, moi nie piją, ale dostają mokre żarcie. No i piją na padoku.
Ganasz bardzo mi przykro  😕
Mam do was dziewczyny pytanie poszukuje musli dla mojego sierściucha, zastanawiam się nad tym Hilight Veteran Mix
Może któraś z was zna i poleca ?  :kwiatek:


My próbowaliśmy veterana. Generalnie worek został spożyty bez marudzenia, ale mi w tym musli nie pasuje stopień melasowania. Aż się klei w ręku. Co kto lubi, jednak ja wolę troszkę dopłacić i dawać Improvera.
Fenek
Właśnie chodzi mi o to, że nie miałam okazji próbować tego musli.  Jeszcze zostało mi polecane Saracen i sixteen dh ale zerknę na skład tego Improvera 😉 Poszukuje czegoś na urozmaicenie sierściuch zaraz ma 27 lat i chce jej dawać coś dodatkowo 😉
Dzięki za podpowiedz 😉
Ja karmię Saracen Veteran ale granulatem i jestem mega zadowolona, koń zjada wszystko. Wcześniej podawałam musli Saracen Veteran i Dodson Sixteen ale marudził i nie bardzo chciał jeść. A teraz jest jak pączek 🙂

Laptop 20 lat 🙂

ZDJĘCIA GIGANTY! Proszę poczytaj o zasadach wstawiania zdjęć na forum.
Viss Mod.

[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Wrzucanie ogromnych fotek na forum.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
05 września 2019 18:12
Super Laptop wygląda 🙂 bardzo się ciesze, że tak fajnie trafił.
Szkoda że nie każdy rekreacyjny koń ma możliwość na takie życie i emeryture (tu mam na myśli Laptopa sąsiada ze stanowiska).

A wczoraj minęło 7 miesięcy od tego strasznego dnia, codziennie mam te wydarzenia przed oczami, widzę jak upada i jak się poddaje. Mam nadzieje, że moja Monetka biega teraz na zdrowych nóżkach. Zostanie w moim sercu na zawsze.
Utulcie swoich Seniorów z całych sił 🙂 oby zbliżająca się jesień była łaskawa i nie przyniosła złego samopoczucia.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
06 września 2019 10:05
Sellene 19 lat. Za 3 miesiące wskoczy 20  💃 😍
Kastorkowa   Szałas na hałas
08 września 2019 16:22
My wracamy do roboty po praktycznie 3 miesięcznych wakacjach. Od czasu do czasu sobie tuptał na spacery.
Energia do pracy jest mimo 23 lat na karku, trzeba tylko zrzucić kilka nadprogramowych  kilogramów (choć na szczęście i tak wygląda jak na takie wakacje super)
Nawet nam się udało załapać na jakieś zdjęcie. Jak na to, że on po wakacjach, ja z kontuzją i raczej jeździć nie powinnam to jestem mile zaskoczona  😍


Kastorkowa, w ogóle nie wygląda na swój wiek.
Czy Wasi seniorzy się czasem "zatykają"? Mam na myśli zatrzymanie jedzenia w przełyku. Spotkałam się z tym problemem dość niedawno, u naszej młodej, która strasznie łapczywie jadła. Odkąd jednak bardzo pilnujemy, żeby dostawała tylko "grube" siano, i to w specjalnym pojemniku, problem nie powrócił.
Złapałam natomiast na tym moją dwudziestolatkę- raz przy wcinaniu marchewki czy tam suchego chleba, dziś przy sianie (drobnym i delikatnym). Podobno ten problem pojawia się u starszych koni, ale nigdy o tym nie słyszałam. 
BUCK   buttermilk buckskin
10 września 2019 19:48
paa  my i 21 i mega łapczywy obywatel, ale zatkania odpukać jeszcze nie było
BASZNIA   mleczna i deserowa
10 września 2019 20:36
paa, nie, nie zatykają. Czy masz na myśli zakrztuszenia?
paa, zdarzało się, w czasach gdy konie były pod opieką innego dentysty, że przytykały się zwitkiem niepogryzionej trawy albo siana.
blendzior95, ja polecam Spillers Senior Conditioning Mix (jeśli koń robi cokolwiek) albo Complete Care 🙂

Jakie polecacie preparaty wspierające aparat ruchu u starszych koni? Najstarsze kobyłki, od kiedy noce się zrobiły chłodniejsze i wilgotniejsze, pokazują nieznaczną sztywność i strzelają stawami :|
W zeszłym roku 27letni koń w mojej stajni zatkał się sianem , Miał już bardzo mało zębów. Weterynarz plus 5 osób przetykało go przez 4 godziny ale się udało. W 2 tygodnie póżniej przy podobnych objawach padł. Nie wytrzymało serce jak zatkał się drugi raz. Wet nie zdążył dojechać.
trzeszczki   kto nie miał rudego, ten nie miał najlepszego
11 września 2019 10:48


Jakie polecacie preparaty wspierające aparat ruchu u starszych koni? Najstarsze kobyłki, od kiedy noce się zrobiły chłodniejsze i wilgotniejsze, pokazują nieznaczną sztywność i strzelają stawami :|



MOBILITY DODSON czyni cuda
Mój senior który jest już na "zielonych pastwiskach" zatykał się owsem, początkowo od czasu do czasu np. raz na 5-6 miesięcy, potem coraz częściej np. raz w miesiącu, wprowadzenie owsa parzonego, lub długo moczonego praktycznie rozwiązało sprawę, były to krótkie zatkania, zawsze odetkał się sam zanim dojechał weterynarz, w badaniu endoskopowym w przełyku nie wyszły żadne zmiany.
majek   zwykle sobie żartuję
11 września 2019 11:06
Paa, moj tez zaczal sie zatykac (ale nie jakos niebezpiecznie), jak go zeby zaczely bolec niestety. I niestety nie chodzilo tu o potrzebe  tarnikowania, problem byl glebiej, EOTRH. Jak mozesz, to zrob x-ray (ja zreszta polecam zrobic to kazdemu seniorowi).

majek, o zębach bym pomyślała, gdyby nie to, że niedawno robione. Mi zasugerowano USG, ale że to jeszcze nie wet zasugerował, tylko właściciel stajni (a on ma na wszystko teorie swoje, nie przeczę, często słuszne) to drążę.
BASZNIA, mam na myśli utknięcie jedzenia w przełyku, bez wpływu na oddychanie (przynajmniej wizualnie).
 
Na starość i u ludzi i u koni może wystąpić zwiotczenie przełyku.
BASZNIA   mleczna i deserowa
11 września 2019 19:48
paa, rozumiem. To w sumie chyba tak, zdarzyło mi się u seniorów dwa razy.
paa, kiedy te zęby robione? Mój 23 latek na przestrzeni 6 miesięcy zaczął tracić zęby. Na razie to tylko 2, ale mamy zalecenie dawać pasze na mokro, miękkie, zero marchewek itp, żeby oszczędzać je już teraz zanim zaczną się większe problemy.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
11 września 2019 21:20
majek, o zębach bym pomyślała, gdyby nie to, że niedawno robione. Mi zasugerowano USG, ale że to jeszcze nie wet zasugerował, tylko właściciel stajni (a on ma na wszystko teorie swoje, nie przeczę, często słuszne) to drążę.
BASZNIA, mam na myśli utknięcie jedzenia w przełyku, bez wpływu na oddychanie (przynajmniej wizualnie).
 


Paa mój staruch miał robione zęby co 6 miesięcy plus jadał papki, a i tak okazało się, że musieliśmy zrobić RTG i wyszło co wyszło (skończyło się rwaniem) - zresztą opisywałam swoje doświadczenia w tym wątku. Jak przeczytałam Twój opis to pierwsze co pomyślałam to EOTRH. A jak wygląda sprawa nagryzania marchewki? Bo test marchewki to właściwie najprostszy sposób oceny czy należy wykonać RTG. A co do wiedzy lekarzy weterynarii - to nie wszyscy muszą być na bieżąco ze stomatologią, a ten syndrom opisano jednak nie tak dawno.
Jak wrzucisz w googla EOTRH to powinno Ci trochę artykułów wyskoczyć - generalnie od 15 roku życia powinno się koniom oprócz klasycznego tarnikowania co jakiś czas robić kontrolne RTG, zwłaszcza jak się pojawiają problemy z gryzieniem lub na błonie sluzowej pojawiają się nadżerki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się