hucuły.

Mozii   "Spełnić własną legendę..."
07 marca 2019 09:21
Kto się wybiera na próbę do Klikowej 12 kwietnia?
Witalij - O i Obława - W  😉
Oskoła-W i Zawola
Mam pytanko odnośnie wagi jeźdzca dla hucuła. Książki piszą, że to konie wytrzymale i spokojnie 100kg uniosą na grzbiecie. Nie przeczę że nie wytrzymałe ale raczej chodzi mi o to do ilu kg tak na prawdę nie będzie im zbyt ciężko, żeby nie przeciążały sobie kręgosłupa. 100kg na pewno uniosą jak nie więcej ale czy to na dłuższą metę będzie dla nich zdrowe taki ciężar nosić? Od razu powiem że są to 3 hucułki,jedna 139cm w kłebie dosyć drobnej budowy, a dwie pozostałe 141-142cm mocniejszej bufowy. Zalezy mi zeby zadna nie byla przeciązona, myslalam ze max to tak z 60-70kg. Co myslicie? 🙂
Ja mam 100 kg w tej chwili i choć głupio wyglądam to jeżdze próby itp. Choć wszystko trzeba z głową i rozsądnie 😉
Ja mam 60 kg i jest ok. Moj chlop cos  90 i jego chodzi normalnie ale moj jest pod nim wyraznie przygnieciony😉
emptyline   Big Milk Straciatella
09 kwietnia 2019 21:07
mon-mal, 60-70 na luzie, te mocniejsze myślę, że i z 10 więcej. To też zależy jaki jeździec. Jeśli dobrze jeżdżący to mniejszy problem niż np. 90 kilo walące ciągle tyłkiem w siodło.
Moim zdaniem wszystko zależy od jeźdźca, ale też i konia bo hucuł hucułowi nierówny 😉
O ile moja dała radę iść normalnie pod jeźdźcem ok 80/90 kg, tak inna kobyła się pod nim zapadła i ledwo stępem szła.
Niemniej uważam że lepiej dla konia jak ma jednak mniejszy ciężar na grzbiecie i mam obecnie małe wyrzuty sumienia bo mi się przytyło 🤣
Zdjęcia z kwalifikacji ogierów - http://www.peckiel.pl/huculy/uznawanie-ogierow-huculskich-11-kwietnia-2019/
[hr]
10. Ogier WILK-W POLAN hc (Len – Figa / Hawrań), ur. 2015-03-23, wymiary: 142-179-18,5, bonitacja: 13-4-13-6-6-8-7-8-13=78 pkt
8. Ogier AŁUN-W PIETROSU hc (Wrzos-W – Alaska-W / Semen), ur. 2016-03-29, wymiary: 139-177-19,0, bonitacja: 14-4-14-7-7-7-8-7-14=82 pkt
9. Ogier OMAN-W POLAN hc (Len – Ona / Nokturn), ur. 2015-05-10, wymiary: 142-176-18,0, bonitacja: 13-4-14-6-7-8-7-7-14=80 pkt
Mam pytanie... jak stawy u waszych hc? Szczegolnie skokowy? Niedawno znalazlam informacje w necie, ze rasa ogolnie predysponowana do problemow stawowych... U mnie obydwa maja klopoty, tak sie zastanawiam czy faktycznie cos jest na rzeczy . Uzytkowane delikatnie, rekreacyjnie. Oba z rodu Polana. Tak z ta waga jezdzca mi sie skojarzyło. Moj Łaciaty zachorowal zanim zaczał pracowc wiec to nie to. Tajmi zdaniem weta ma tez jakis baaardzo stary uraz/zwyrodnienie (?), ale on pracuje od kilku lat wiec tu bardziej niewiadomo. U niego zmiana lekka, nie ma wplywu zdaniem weta na uzytkowanie. Wyszla przypadkiem.  Niemniej wet tez sugerowal ze u pewnej grupu hc to sie zdarza, ze generalnie stawy slabe...Macie jakas zwiekszona ilosc przypadkow? Jakies linie predysponowane? Czasem sie zastanawiam nad zwiększeniem stadka ale zaczęłam sie dygać, czy nie trafie znowu z bonusem...
Wiadomo czy chempionat w Racocie się odbędzie? Patrząc na ostatnie wydarzenia związane z wirusem w wlkp  👀
KaskadaD30 moja hucułka z rozwaloną trzeszczką więc i ciągłą kulawizną( uraz mechaniczny) mimo tego od 2 lat nie ma trafionych stawów, owszem miała stany zapalne ale już dawno po krzyku. Z racji tego że mowa o kończynie miednicznej to powiem tak u nas te problemy wtórne dotyczyły stawu kolanowego i krzyżowo biodrowego, skokowy nie wysiadł ani razu  🙂
KaskaD30 U nas problemów ze stawami nie ma. Oberek (po Piaf, od Ożanka po Jaśmin) ma skończone 20lat,funkcjolanie nadal super. Raz w roku,zimą  podaję suple na stawy,typowo profilaktycznie.
Drodzy pasjonaci hucułów, tak z ciekawości, jakich siodeł używacie na swoich podopiecznych? Nasza kuleczka (w sensie bez kłębu, nie w sensie otyła) okazała się w tym temacie całkiem trudnym przypadkiem. Na razie szukamy i szukamy...
unity Pasowanie siodła do hucuła to jak mission impossible  😁. Nam wreszcie spasował bates, wszechstronna 16  🙂
Kastorkowa   Szałas na hałas
22 lipca 2019 18:12
My mamy ujeżdżeniowego winteca 17' z niebieskim łękiem. W sumie nie miałam nigdy kłopotu z pasowaniem na hucki siodeł a trochę ich było pod moimi skrzydłami. Tylko żaden nie był grubiutką kulką.
Jak miałem do niedawna 135 cm srokatego Brago to pasowała na niego moja rajdowa17" z Dawmaga . Teraz pasuje równierz na fryzia.
Ja miałam od pana Andersza, było super. Szyte na miarę siedzisko 16'5 z krótkimi panelami i szerokimmm kanałem
Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi i za wszelkie inspiracje  :kwiatek:.

Obiś, cieszę się, że wam ten Bates spasował :-).

Mój hucek nie jest grubiutki, należy też do wyższych, ale kłęb nie ma wcale i jest koszmarnie krótki. Nie ma na grzbiecie miejsca dla innego rozmiaru niż 16,5, idealnie 16, co znów dla mnie jest za mało. Większe siodła już mają za długie panele. Na razie mamy winteca isabell 16,5 z czerwonym łękiem. Niby ok, hucek nie marudzi, ale trochę się przekręca i nie ma idealnego odcisku po jeździe, zatem szukam dalej. Aktualnie rozważam siodło na wymiar, tylko wiadomo jak z siodłami na wymiar - mimo to mogą nie pasować i potem jest problem zwrócić/sprzedać.
Ja mam euroridinga, zmienilam z winteca wlasnie ze wzgledu na dlugosc.
polecam siodła  Massimo dedykowane  krótkim i okragłym - łek nawet do 47    😉 mozna trafić uzywkę
Tak jak marysia550 mam Euroridinga, sprawdza się do rekreacyjnej jazdy (w tym tereny, dużo terenów 😀) i do niskich podskoków również. Nasze siodło było dopasowywane pod konkretnego konia przez firmę siodlarską i okazało się, że na bezkłębowego hucka da się wsiadać bez obracającego się w najdziwniejszych momentach siodła. Trzyma się ładnie, koń nie narzeka (co więcej, od zmiany siodła własnie na to zaczął mi o niebo lepiej współpracować - nie dziwię się 🙂 ), mi też wygodnie pod tyłkiem.
Wikusiowata,  kto Ci dopasowywal? Ja musze je poszerzyc ( o ile konia nie sprzedam)

Wam też konie zarastają już z początkiem sierpnia? Ja właśnie kudłacza musiałam ogolić, bo przez te upały to wiecznie była mokra. Zrobiłam to pierwszy raz sama 🙂
marysia550 Traveling Saddler - z tym, że kupowałam u nich nówkę (pomierzyli konia, obejrzeli, jakiś czas później zamówiłam sobie Euroridinga Opal, ogarnęli rozmiary żeby pasowało mi i koniowi i przysłali - leżało jak ulał 😀 ). Ale myślę, że używkę też przerobią, warto zapytać. 🙂
Gruby jeszcze nie zarósł, zaś Młody już coś powoli zaczyna (młody... 10 letni, poważny koń  🤣 ). Stojąca u mnie od niedawna hucułka też jeszcze w letniej sierści i ani myśli zmieniać 😀
Oberek zaczyna zarastać. Ale nie tylko on bo kilka innych koni (nie hc) w stajni też powoli zarasta.
Problemu z potliwością nie mam, spocony tylko pod siodłem i popręgiem po jezdzie, ale to wiadomo raczej norma.



Pozdrawiamy terenowo  😉
Ogiery ze ścieżki w Rudawce - http://www.peckiel.pl/huculy/rudawka-rymanowska-23-25-sierpnia-2019-ogiery/
[hr]
6. Ogier WAG-W GORAL hc (Nefryt – Figa po Hawrań), ur. 2012-03-04
1. Ogier FOLDER HROBY hc (Potencjał – Fala po Sonet), ur. 2015-05-28
II część Rudawki, tym razem klacze - http://www.peckiel.pl/huculy/rudawka-rymanowska-23-25-sierpnia-2019-klacze/
[hr]
25. Klacz OREGONA HROBY hc (Puszkar – Olga po Rygor), ur. 2012-08-07
42. Klacz PUSZTA Z BRZEZIA PIETROSU hc (Baca – Ponowa po Sonet), ur. 2009-03-29
Ma ktoś jakieś wieści z czwartkowego uznawania chłopaków? Bo czekam na wyniki z niecierpliwością jak zawsze, a teraz ciekawie jak dla mnie było bo sporo srokaczy 😀
Foto z uznawania, wynik kwalifikacji w opisie - http://www.peckiel.pl/huculy/uznawanie-ogierow-huculskich-17-pazdziernika-2019/[hr]
6. OKSER-O OUSOR hc (Lotnik – Olimpia-O po Ważniak), ur. 2016-10-20, hod. i wł. ZDIZ Odrzechowa (RZ), wymiary: 141-177-19,25, bonitacja: 14-5-14-7-7-7-7-7-14=82 pkt
9. TORUN PIETROSU hc (Watażka – Tigra po Grajek), ur. 2016-07-14, hod. Bogusława Szmigielska (RZ), wł. Konrad Pelc (RZ), wymiary: 140-176-18,75, bonitacja: 14-5-14-6-7-7-8-7-14=82 pkt
Wytłumaczcie mi, czy dobrze rozumiem, że hucuły są jedyną rasą, gdzie wymaga się zdanej próby dzielności klaczy.
W przypadku braku ścieżki klacz jest wykreślana z księgi i jej potomstwo już nie jest w rasie.
Wydaje mi się, że to wcale nie jest dobre rozwiązanie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się