Wady budowy, ocena eksterieru

Ta ostatnia fotka jest z końca zimy, a teraz jest tak samo, tzn. kłąb nie sięga już tak daleko w stronę zadu i raczej  nie będzie konieczne jakieś specjalne siodło.
Ostatnio nie robiłam mu zdjęć.... Jak w przypływie czasu zrobię, to wstawię  🙂
Proszę o ocenę. Niestety nie mam lepszych zdjęć. Konisko ma niecałe 2,5 roku.
Witam,moge prosic o ocene mojej klaczy? ma 10 lat



Wiem, że nie ma koni idealnych i nie o takiego mi chodzi, tylko o to, czy jej wady budowy mogą w przyszłości sprawić jakieś poważniejsze problemy, czy tylko jest to niewielka wada, którą nie trzeba się przejmować. Klacz ma 7 lat i jak najbardziej chodzi pod siodłem.


Konie z rodowodami częściowo ujeżdżeniowymi często mają podobną wadę jak ten którym pani się interesuje.
titina, czytasz posty sprzed 10 lat i na nie odpowiadasz?
Potrzebuję pomocy 🙂 szukam młodziaka z predyspozycjami ujezdzeniowymi,
jednak ciezko mi ocenic konia bez jezdzca na grzbiecie.. dlatego zwracam sie o pomoc.
Załączam zdjecia i film, prosze doradzcie czy budowa tego konia bedzie mu pomagac czy przeszkadzac w ujezdzeniu

Nie podoba mi sie szyja, jej osadzenie i dlugosc.
claudss, szyja faktycznie jest bardzo ważna, choć mocno poddaje się modyfikowaniu,
tyle że przebudowa szyi jest trudna.
Bardziej interesowałoby mnie dlaczego prawie 5-latek nie śmiga efektownie pod siodłem.
Chyba że śmiga, to wtedy ocena "saute" jest mniej ważna.
Z szyją chodzi o to, że oprócz znaczenia dla efektowności sylwetki (kształt szyi równie mocno widać co akcję nóg)
- balansuje konia, tzn. stanowi łącznik do głównego "ciężarka" czyli głowy.
I tu ten koń chodzi, jakby głowy z szyją nie miał. A jeśli zacznie się pracować nad szyją - może się posypać cała naturalna równowaga.
Dzięki śliczne za pomoc  :kwiatek:
szukam i szukam i nie moge niczgo fajnego znalezc 🙁
jeszcze ta kobyle biore pod uwage:


aczkolwiek tez mi cos w niej nie gra
claudss hmm kobyłka niepodkuta i wygląda na nieszczęśliwą z tego powodu. Jest tam jakaś nieregularność z przodu, do sprawdzenia. No i młody koń, ma prawo mieć jeszcze każdy krok w innym kolorze. Ogólnie kobyłka całkiem ładna, wygląda dużo lepiej od wałka.
A wałek troszkę koszmarny pokrojowo, nie tylko przez tą szyję. Ma też lekkiego karpia w plecach, ogólnie ten grzbiet wygląda problematycznie. Ja bym go odpuściła.
Czemu szukasz konia za granicą?
lillid, bo tu mieszkam i mam blizej  🤣
chyba musze poszukac kogos kto poprzeglada ze mna te miljony ogloszen, ktore znalazlam
ta kobyła z powyższego filmiku tak wali od palca, że aż żal patrzeć.
tajna to protest  ze jej podków nie dali 🙂
Szczerze mówiąc ta kobyła wygląda właśnie jak koń, który wcześniej był okuty i ktoś go uszczęśliwił na siłę.
Wyglada jak mlody kon, ktory tlucze od palca co krok.

Kto i czym mu tak zaoral kopyta (marny wychow, zle werkowanie czy inne czynniki) to z filmu o takiej rozdzielczosci mozna sobie powrozyc.
kokosnuss, to prawda, ale myślę, że na tak kiepskie kopyta mogły mieć wszystkie czynniki, które wymieniłaś.
a moze ktos szepnie slowko na temat mojej kobylki ? 😉
Wziąwszy pod uwagę wszystkie wasze rady kopytowe i szyjne  🤣 znalazłam wałacha
Wydaje mi się lepszy od dwóch poprzednich koni, ktore tu wrzuciłam. Ale znowu pewnie czegoś nie widzę, bo jak czytam co wy widzicie w tych koniach to po prostu stwierdzam, ze jestem slepa  😉

https://media.ehorses.de/videos/004/1781004_1.mp4


claudss, ja tam się specjalnie nie znam, ale mnie jakoś uderzyło to chodzenie z tak odstawionym ogonem... Nie do końca wygląda mi to "zdrowo", ale lepiej niech się wypowiedzą nasi wyjadacze...  🙂
Ja podobnie jak poprzedniczka znam się mało, ale też mnie ten ogon tak niesiony nie podoba. I jeszcze nie podoba mi się prawy tył w stępie.
claudss kulawe to to. Nie ma co.
Pojechać i zobaczyc możesz. Kon tez zywy organizm i ma prawo być czasem sztywniejszy. Ale jeśli stale chodzi z tak odstawionyn ogonem i tym prawym zadem to moze niestety cos miec w plecach/miednicy, trzebaby zrobić tuv.
To znaczy, że jeśli koń ma normalny ogon i na pierwszy rzut oka nie znaczy to nie trzeba robić TUV?  👀
Nie trzeba robić TUV właśnie wtedy, kiedy coś wizualnie już danego konia deklasuje, po co inwestować.
Ten ogon niesiony tak wysoko mówi ....ałć, ała, boooliiii.
Znalazłam przejazd ogiera - ojca tego rudego, i też tak nosi ogon, wiec moze ojciec mu to w genach dał?



mam jeszcze film luzem no i ten ogon nadal wysoko :/

https://media.ehorses.de/videos/004/1781004_2.mp4
claudss Kij z ogonem, ten koń jest totalnie kulawy na ten prawy zad.
Bo co badać konia, który na pierwszy rzut oka jest trefny...
Ojciec tez zdrowy być nie musi.
W chodach bocznych, pasażu, zmianach, piruetach i cofaniu.
W stój i stępie ogon zachowuje się normalnie.
W ogóle w tym przejeździe obserwuję dość duży dyskomfort dla kopytnego.

lillid - bo ten ogon też wskazuje na niezłe problemy. Nie każdy kulawiznę zobaczy.
Ja czasem słyszę od właścicieli, że "on tak ma". No sorry ale tak ma, bo boli....oprócz arabów rzecz jasna.
Na zawodach też widuję konie z kitą w górze i to zarówno skokowe jak i ujeżdżeniowe.

ps. Oczywiście, to może być jakaś chwilowa sytuacja typu naciągnięcie mięśni tylko, kto (na boga) filmuje w takim momencie konia.

claudss ....luzem to mogłaby być ekscytacja skokami. Mnie ten pierwszy filmik niepokoi bardziej.
A co mógłby oznaczać ogon w ruchu ustawiony cały czas w jedną stronę? Nie uniesiony, tylko przestawiony. Miednica? Więzadło krzyżowe?
Widuje takiego konia, a wątpię, że coś z tym robią/w ogóle zwracają uwagę.
TUV sie robi zawsze, ale jakby mi sie kon bardzo podobal to bym nie pytala internetowych fachowcow oceniajacych po jednym filmie, tylko zrobiła tuv i na tej podstawie konia wziela lub nie.

Ojciec tego walacha zdrowy nie jest bo dawno nie zyje, ale chodzil z sukcesami GP mając lat naście.
Biorąc pod uwagę, że konie chodzą GP w wieku lat ...nastu toooo 🙂
Jasne, że TUV można zrobić. Pytanie brzmi czy warto angażować w to czas i środki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się