Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Mole spożywcze są .. no robalami, jak komus nie przeszkadz, że je je to jego sprawa, wiadomka.

Tyle tylko, że te mole i larwy żerując w paszy, produktach spożywczych do niej za przeproszeniem srają.
A produkty przemiany materii robali są toksyczne i neurotoksyczne.
U ludzi jedzenie tego to egzemy, problemy oddechowe (nawet astma jeśli długotrwale), zaburzenia zachowania. Czy u koni podobnie? Nie wiem. Ja gdybam, że tak.

florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
20 września 2019 09:57
Skąd bierzecie informacje o wartości pokarmowej komponentów paszowych?
Niestety producenci nie kwapią się do podawania składu analitycznego poszczególnych komponentów, a źródła internetowe i literaturowe skupiają się głównie na produktach dedykowanych trzodzie chlewnej/krowom/drobiu. W związku z tym bez problemu można znaleźć informacje o składzie zbóż/kiszonek/mączek oraz niektórych produktach przetwórstwa ale niestety jak chodzi o wszelkiego rodzaju zboża mikronizowane, susze/wytłoki owocowe, makuchy, łuskę słonecznika czy inne dodatki stosowane u koni to jest już kicha... Próbuje przetrząsnąć internet, dostępne książki ale nic nie mogę znaleźć...
Może ktoś wie gdzie szukać informacji, albo sam posiada już zebrane takowe?
Chodzi mi o podstawowe parametry: Energia metaboliczna, Białko ogólne, Włókno surowe, Tłuszcz surowy, zawartość makro- i mikroelementow oraz aminokwasów (głównie chodzi o Ca i P oraz te które są szczególnie istotne w danym komponencie - np. zawiera go wyjątkowo dużo/mało)
Jeśli ktoś jest w stanie pomóc będę bardzo, bardzo wdzięczna  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Próbuje odpowiednio zbilansować menu swoich koni ale bez tych informacji to niemożliwe 🙁
Skąd bierzecie informacje o wartości pokarmowej komponentów paszowych?
Niestety producenci nie kwapią się do podawania składu analitycznego poszczególnych komponentów, a źródła internetowe i literaturowe skupiają się głównie na produktach dedykowanych trzodzie chlewnej/krowom/drobiu. W związku z tym bez problemu można znaleźć informacje o składzie zbóż/kiszonek/mączek oraz niektórych produktach przetwórstwa ale niestety jak chodzi o wszelkiego rodzaju zboża mikronizowane, susze/wytłoki owocowe, makuchy, łuskę słonecznika czy inne dodatki stosowane u koni to jest już kicha... Próbuje przetrząsnąć internet, dostępne książki ale nic nie mogę znaleźć...
Może ktoś wie gdzie szukać informacji, albo sam posiada już zebrane takowe?
Chodzi mi o podstawowe parametry: Energia metaboliczna, Białko ogólne, Włókno surowe, Tłuszcz surowy, zawartość makro- i mikroelementow oraz aminokwasów (głównie chodzi o Ca i P oraz te które są szczególnie istotne w danym komponencie - np. zawiera go wyjątkowo dużo/mało)
Jeśli ktoś jest w stanie pomóc będę bardzo, bardzo wdzięczna  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Próbuje odpowiednio zbilansować menu swoich koni ale bez tych informacji to niemożliwe 🙁


a próbowałaś pisać bezpośrednio do producentów? Ja pisałam kiedyś do Hippoolyt ile dokładnie dana pasza ma cukru, bo na stronie wszędzie jest <20% i odpisali bez problemu.
często też szukałam na zagranicznych stronach i tam znajdowałam odpowiedzi.
dariamajka, pytanie jest komponenty paszowe, a nie pasze
Witam dziewczyny  :kwiatek: :kwiatek:

Mam pytanko czym się różnią otręby ryżowe od owsianych? oprócz znaczną ceną. Otręby owsiane są bardziej szkodliwe? I jaką dawkę stosować, żby były efekty.
przepraszam ale musze: surowcem? 😀
angelika95, otręby ryżowe są z ryżu, owisane z owsa... nie słyszałam jednak aby ktoś karmił otrębami owsianymi. Żadne nie są szkodliwe...
Oj no przecież chodzi o różnice w działaniu...  😵
Witam dziewczyny  :kwiatek: :kwiatek:

Mam pytanko czym się różnią otręby ryżowe od owsianych? oprócz znaczną ceną. Otręby owsiane są bardziej szkodliwe? I jaką dawkę stosować, żby były efekty.

lapaj
https://myhorse.pl/editorial/218/ywienie-otreby
https://equista.pl/editorial/353/ywienie-zimowa-dieta-koni
Dokładnie o różnice w działaniu i które są lepsze, wiem że są też pszenne i które są lepsze na masę, rozbudowę konia.

Tiri dziękuje 🙂.

faith myślałam, że zrozumiałe o co pytam.
Lov   all my life is changin' every day.
20 września 2019 17:28
Kto karmi Mebio Sport Plus? Musli faktycznie mocniej energetyczne od granulatu? I ewentualnie, ile waży miarka granulatu? 😁
Gillian   four letter word
21 września 2019 16:27
Otworzyłam dziś worek Soymaxa i znalazłam mole 🙁 niestety nie wiem skąd ten konkretny worek bo zamawiałam z dwóch sklepów jednocześnie. Mam jeszcze w zapasie dwa worki, ciekawe czy tam też są.
A ja muszę zwrócić honor wysłodkom buraczanym z Pro-linen. Na początku worka koń nie jadł ich zbyt chętnie ale gdzieś w połowie worka sytuacja się zmieniła i jadł z apetytem. Nie wiem, gdzie leżała przyczyna.
Lov   all my life is changin' every day.
21 września 2019 22:06
Może zjadł już wszystkie robaczki 😁

Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać 😉
Skąd bierzecie informacje o wartości pokarmowej komponentów paszowych?

Jako osoba w wielu już lekko "posuniętym" korzystam w tej kwestii z książek o wspólnym tytule "Normy żywienia zwierząt gospodarskich". Można coś takiego również znaleźć w Internetach, np TU
🙇 🙇 🙇 dzięki
przyda się.
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
22 września 2019 18:56
_Gaga  dziękuje bardzo, jednak to wciąż tabele i literatura dedykowana paszom dla zwierząt gospodarskich, ja potrzebuje informacji o paszach znacznie rzadziej stosowanych u takich zwierząt i niestety nieujmowanym w wymienionych źródłach  😕
Kto karmi Mebio Sport Plus? Musli faktycznie mocniej energetyczne od granulatu? I ewentualnie, ile waży miarka granulatu? 😁


ja dawałam Mebio Sport Musli, nie mam porównania do granulatu.
Ja to dawałam jako paszę z energią wolno uwalnianą, dla konia z gorącą głową. Ale tez u nas w pewnym momencie była za mało energetyczna i na sezon przeszliśmy na BrandonaXP. Na zimę wracamy teraz do Mebio
Epikea Saracen Enduro 100 to pasza dla rajdowych i wkkw.
Jak radzicie sobie z myszami w paszarni ?
Trutka, łapki. my paszarni nie mamy, ale w siodlarni trzymamy pasze (najczęściej w plastikowych pojemnikach)
florcia9, o jakich paszach potrzebujesz informacji? Na marginesie koń to zwierzę gospodarskie.

Jak radzicie sobie z myszami w paszarni ?

Instalujemy kota 😉
Siwa239, koty sobie radzą. Temat nie istnieje.
Może jestem przewrażliwiona, al nie wyobrażam sobie trutek itp. porozkładanych w tym samym pomieszczeniu co trzymane są pasze. No i jeszcze kwestia psów poruszających się z właścicielami po stajni. Jak by porozkładać trutki to wtedy psa też nie można nawet na sekundę spuścić z oka dla jego bezpieczeństwa.
Lov   all my life is changin' every day.
23 września 2019 12:16
Epikea, o, dzięki, właśnie potrzebuje coś na takiego gorącego, ale żeby go nie rozniosło 😀
Ale większość trutek mumifikujących jest bezpieczna dla zwierząt domowych. U nas też są koty, biegają psy pensonariuszy i żadne nie połaszczyło się na trutkę, a mamy posypaną na podłodze.
A jak kot zje taką mysz zmumifikowaną?
Siwa239, - koty i najzwyklejszy porządek, żeby nie było bajzlu, porozrzucanej paszy.
Do tego wydzielona, dokładnie zamykana paszarnia. Do tego= do kota 😉
Lov Porównania z granulatem nie mam ale przeszłam na mebio sport plus z brandona xl jak kucyk zaczął znów systematyczną pracę po zmianie siodła. Wybierałam pomiędzy musli solo hippolytu a tym mebio i zdecydowałam się na mebio z racji mniejszej iości białka w sytuacji gdzie koń właśnie rozpoczynał "sezon łąkowy". Na chwilę obecną z tego co widzę, to jest to taka fajna, równa, wolno uwalniająca się energia. Ja nie mam konia nadaktywnego ale nie sądzę, żeby ta pasza była w stanie dać jakiegoś mega kopa, raczej właśnie powoli uwalniająca się energia po prostu.
Gdzie kupię stacjonarnie na południu Wawy paszę Mebio Basic?  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się