wrzody żołądka

Gillian   four letter word
10 września 2019 13:01
Ja chyba spróbuję.
Tylko pytanie co lepsze? Pasta przez 15 dni czy proszek przez miesiąc?
olciiik   `Dzień dobry, kocham Cię`
10 września 2019 18:10
Nadżerki i przekrwienia w okolicy krzywizny mniejszej, wrzody + nadżerki i obrzęki w okolicy odźwiernika. Podawaliśmy proszek - jest niesmaczny, więc i tak przemycany w strzykawce. Podaliśmy całe opakowanie proszku po kuracji omeprazolem i wtedy była widoczna największa poprawa. Teraz od ok 2 tygodni podajemy znowu - w ramach kuracji jesiennej, widać było gorsze samopoczucie, zmiana stajni, leki przeciwzapalne. Od tygodnia ulgastran osłonowo. Ewidentnie po kilku dniach podawania widać poprawę w zachowaniu konia... Ale jak wszyscy wiemy - na jednego zadziała, na drugiego nie...

schemat wyglądał tak:
1 gastroskopia
omeprazol + ulgastran + pod koniec hippolyt gastrointensinal
2 gastroskopia - brak poprawy
dokończyliśmy kurację omeprazolem + ulgastranem i włączyliśmy cavalora
na 3 gastroskopii po cavalorze była widoczna znaczna poprawa
olciiik, fajnie, że tak opisałaś. Dzięki  :kwiatek:
Może i ja spróbuje 😉
Dziś 3ci dzień podaję Gastro Aid. Zapach ma specyficzny, ale z wysłodkami lub meszem koń je bez problemu. Zobaczymy jaki będzie efekt za 4 tygodnie 🙂
Hej wszystkim,

Aktualnie jedziemy na Mebio Sport Plus i Brandonie XL,  ale wpadła mi w oko pasza z Agro-Vital http://agro-vital.pl/agrovital-control-multifree-14-kg-bez-melasy-otrab-i-zboz-p-22.html  składowo wypada nieźle.

Czy ktoś z was stosował?

Ekonomicznie to ogroomna różnica wyjdzie, a jak myślę o zamówieniu kolejnej partii paszy to mi się słabo robi  😵.  Czy ktoś z was tutaj karmi paszami z agro-vital i jest w stanie się wypowiedzieć?

mindgame, to jest ten suplement z Cavalor?
a.kaminska ja karmiłam http://agro-vital.pl/agrovital-control-20-kg-bez-melasy-i-otrab-p-20.html prawie rok, koń dobrze się  na tym czuł, wiosna/lato wyglądał bardzo dobrze, ale na jesień/zima spadł z ciałka. Potem przestawiłam na Brandona xs i żadnej spektakularnej zmiany na plus nie zauważyłam. Postanowiłam wrócić do Agro, ale po rozmowie z osobą lepiej znająca temat żywienia wyszło na to, że  Agro wypadałoby uzupełniać (przynajmniej to które ja dawałam) i po przeliczeniu wyszło podobnie cenowo jak za paszę droższą, która tego uzupełniania nie potrzebuje. Teraz jesteśmy na Prolinen Quarter  Horse, w zasadzie pełnoporcjowo od niedawna, więc jeszcze nie potrafię powiedzieć jak wypada przy Brandonie i Agrovitalu. Na pewno jest najsmaczniejsza w opinii mojego konia  😉
chomcia  uzupełniać pod jakim względem??

Akurat z masą u mojego nie ma problemu bo jest gruby i mamy problem, że tyje 😀
Nie dopytywałam dokładnie, myślę, że chodzi o zbilansowanie pod względem witamin , jakieś drożdże paszowe... Prolinen ma te dodatki w składzie  😉
a.kaminska, ta pasza podaje się rozmoczona czy może być też sucha?
Perlica, tak to Cavalor gastro aid w proszku.
mindgame, to zdawaj relację na bieżąco, bo się zastanawiam nad kupnem.
Kogo najlepszego polecacie do gastroskopii w Warszawie? Przewija się kilka nazwisk, w tym Paweł Dukacz. Czy orientuje się ktoś jakim sprzętem dysponuje? Nie jestem w temacie, ale chyba długość sondy (czy czegoś tam) ma znaczenie, bo przy 330 cm można już zobaczyć początek dwunastnicy. Będę wdzięczna za Wasze opinie.

Edit: wcięło mi kawałek tekstu i dopisałam
malem Myślę, że ważniejsza jednak jest jakość kamery i tworzonego przez nią obrazu bo jeżeli lekarz wykonuje gastroskopię to musi mieć gastroskop odpowiedniej długości sięgający żołądka i odźwiernika no i też oczywiście ważna odpowiednia ocena tego co widać
Magdzior, nie, gastroskopy są długie i krótsze,  a krótsze nie dochodzą do oddzwiernika
malem, super sprzęt i umiejętności ma Ludmiła Strypikowska i jej współpracownicy, plus dostajesz pełen opis tego co wyszło wraz ze zdjęciami i zalecenia
Chciałabym dostać video z gastroskopii, żeby ewentualnie móc to skonsultować czy porównać po leczeniu. Wiem, że Luda ma super sprzęt natomiast ja osobiście nie bardzo chcę z nią współpracować. Dlatego szukam kogoś innego z dobrym sprzętem i doświadczeniem.
malem, dr Biazik na pewno daje filmik na pendrive.
malem, dr Agata Kamionka
Czyli o Pawle Dukaczu nie za wiele wiadomo...ale gdyby ktoś jednak chciał się wypowiedzieć to chętnie posłucham
Druga kwestia, która mnie interesuje to czas głodówki. Niektórzy piszą 24h, niektórzy 14h a inni nawet 12h. Jak go wynika z Waszego doświadczenia? Jak konie to znoszą? I skąd takie rozbieżności?
malem, bo każdy koń jest inny.
Mój głodował za 1 razem jakieś 14h i był czysty.
Zniósł w zasadzie bardzo ok, czym byłam zdziwion,oczywiście w kagańcu.
PRzed kontrolnym gastro rozwalił kaganiec i coś tam podjadł, ale też było widać.
Gillian   four letter word
26 września 2019 11:01
malem, robiłam niedawno przygotowanie do gastro, wet kazał przetrzymać 18h minimum i faktycznie tyle było. Koń zniósł bardzo dobrze, ja panikowałam bardziej niż on. Nawet się za bardzo nie domagał jedzenia, w godzinach karmienia był wyprowadzany ze stajni do karuzeli i wracał jak konie zjadły - żeby nie widział jedzenia. I to był dobry pomysł, bo nie denerwował się. Natomiast za pierwszym razem była tragedia, deski z boksu fruwały, dziura w podłodze wykopana.
malem, u nas było 14 h bez jedzenia, 4 h bez wody. Koń zjadł kolację. Był bez śniadania, na trocinach. Gastroskopia była o 9😲0 rano. Więc ze strony konia nie było jakiejś mega afery (bo „aferka” o śniadanie oczywiście była  :icon_rolleyes🙂.
Dr Biazik zawsze mówi, że ma być 24h na głodzie, w tym około 4 ostatnie bez wody.
Perlica a to, że są którsze i dłuższe to wiem, ale myślałam, że jak ktoś robi gastroskopię to dysponuje tym dłuższym bo jednak w odźwierniku wrzody bywają i niełatwo się je leczy.
Gillian, Dance Girl, Perlica czy u Was był badany odźwiernik i początek dwunastnicy?

Trochę się doedukowałam więc się podzielę, może komuś się przyda  🙂

Gastroskopia.
Żeby zbadać podczas gastroskopii cały żołądek (czyli część gruczołową i bezgruczołową), odźwiernik a także początek dwunastnicy jest potrzebna 24 h głodówka oraz 6 godzin bez wody. Inaczej istnieje prawdopodobieństwo (choć pewnie zawsze tak nie musi być, bo pewnie zależy to od konia), że nie będzie widać części odźwiernika a także początku dwunastnicy. A tam wrzody również się robią. Do tego ciężej się je leczy, wymagają podania innych leków a także innego czasu leczenia (oczywiście dłuższego). Do tego, aby zbadać te odcinki przewodu pokarmowego jest potrzebny gastroskop o długości conajmniej 300 cm (320 cm to chyba standard w tym przypadku).

A więc moim skromnym zdaniem, jeśli już robić gastro to trzeba je zrobić tak jak należy, czyli mieć pewność, że zobaczymy wszystko.
Aczkolwiek nie zmienia to faktu, że nie wiem jak przetrwamy z koniem te 24h bo to jednak strasznie długo. W moim umyśle do zaakceptowania była myśl o 14h (czyli noc bez kolacji i bez śniadania).
Gillian   four letter word
27 września 2019 09:35
Tak, było badane. Żołądek był czysty i wet pochwaliła doskonałe przygotowanie konia do badania. Może mój koń szybko trawi 😀
malem, tak,bo mój tylko tam miał wrzody, ani jednego w żołądku.
Leczy się je  ciężej, ale piszesz, że wymagają podania innych leków czyli jakich ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się