Dopasowanie siodła

Kulawizna na tył od zębów? 🤔
aisak5 to nie jest kulawizna od kopyt... koniecznie zmień weta na porządnego ortopedę, bo koń naprawdę ma problem!
Kulawizna na tył od zębów? 🤔


Tak. IMHO często. Nie każdy koń macha głową czy ucieka z kontaktu gdy coś haczy w pysku. Są takie, które właśnie dupskiem skompensują. Czasem mylona z tą od ręki. Moja kobyła była kulawa na tył po tej stronie gdzie złamała przedtrzonowca.
Mo B., jedyna osoba o której wiem, że robiła coś takiego z sukcesem to Piotr Ząbczyk. Zadzwoń, on na bank ci powie, czy się podejmie.


Pan Ząbczyk napisał mi tak - a chciałem zrobić wymianę wypełnienia w panelach siodła- "Witam niestety na dzień dzisiejszy nie jest możliwa moja usługa, najwcześniej wrócę do pracy około połowy września ale to jest i tak nie pewne."

W związku z tym ja wysłałem siodło do x-horse, do Sebastiana Szeląga, ale jeszcze nie wróciło.
Kochani co sądzicie o tym rozstawie łęku ? Dobrze jest położony czy nie, wydaje mi się że nie :/ Kupiłam miarki z daw maga i według nich klacz powinna mieć rozstaw XL czyli 33, wziełam do przymiarki siodło z rozstawem 32-33 i tak to teraz wygląda. Jutro mogę zrobić więcej zdjęć, niestety na szybko udało mi sie zrobić tylko takie.


@Siwa239 - moim zdaniem nie sposób tego powiedzieć, na siodle bez jeźdźca, pod obciążeniem może znacznie pójść w dół, co może oznaczać że jest za szeroko. A jak skątowanie? bo tak troszkę jakby się wbijało za łopatką? i - może to przez to, że zdjęcie pod kątem - wydaje się że jest jakoś mało wypełnienia w panelach.
Ale to moje zgadywanie, bo mało widać.
Nie pisz posta pod postem- edytuj
Cześć wszystkim,
od stycznia mordujemy się z dopasowaniem siodła. Przez ten czas nauczyłam się wiele o budowie Rudzielca... xd Na przykład tego, że miejsce na popręg wypada jej bardzo z przodu i każde możliwe siodło popręg ciągnie mi do przodu. Sprawdziłam nawet na zdjęciach poprzedniej właścicielki, która miała tych siodeł naprawdę dużo, już nie mówiąc o tych, które sama przymierzałam... Każde ląduje na łopatkach, nawet jeśli dobrze leży statycznie. Zaczynam szukać rozwiązania w postaci popręgu anatomicznego Mattesa (https://shop.mattes-equestrian.com/girth-shapes-and-how-to-measure-correctly). Pod względem budowy powinien być asymetryczny, ale będzie ściągał siodło do przodu. Zostaje athletico i crescent. Athletico ma na logikę odpowiedni kształt, ale wg. opisu to crescent ma zapobiegać zsuwaniu się siodła do przodu. Zauważyłam, że zwykły popręg anatomiczny ze Starta minimalnie pomaga (tylko że nie z moim siodłem, no i minimalnie xd). Macie może podobne doświadczenia? Załączam zdjęcia Rudej sylwetki i siodła po treningu. Po osiodłaniu popręg jest dłoń dalej w stronę brzucha i w ciągu jazdy tak się przesuwa coraz bardziej na łokcie...
Mam też możliwość wymiany przystuł na ujeżdżeniowe (do skokówki, na zdjęciach nie moje siodło, ale problem ten sam), ale nie wiem czy to coś da. Plz help ;_; 
Napisałam Ci w drugim wątku info. Dodatkowo to siodło wydaje się z tej pesrpektywy być za wąskie na konia.


Pan Ząbczyk napisał mi tak - a chciałem zrobić wymianę wypełnienia w panelach siodła- "Witam niestety na dzień dzisiejszy nie jest możliwa moja usługa, najwcześniej wrócę do pracy około połowy września ale to jest i tak nie pewne."

W związku z tym ja wysłałem siodło do x-horse, do Sebastiana Szeląga, ale jeszcze nie wróciło.


Czyli Pan Ząbczyk na razie nie pracuje w ogóle? Ktoś wie, czy wróci? Kto w Krakowie może w takim razie przyjechać i dopasować/podopychać siodło?  😕
To prawda, chciałam sprawdzić tylko jak zachowa się siodło z większą przestrzenią przystuły-poduszka kolanowa.  Na co dzień pracujemy w innym, ale to zdjęcie w tym siodle miałam pod ręką 🙂. Dziękuję za odpowiedź.
Emara, jeden mój koń ma taką budowę, że całkowita większość siodeł uciska łopatkę (ma w tym miejscu bardzo obszerny ruch) plus miejsce na popręg jest z przodu. Pomimo tego, że inaczej ma łatwy grzbiet do dobierania siodła, mamy za sobą długą drogę z siodłami. Ogólnie popręg asymetryczny jest fajna sprawa i dużo pomógł, ale nie rozwiązał całkiem problemu. Problem rozwiązało tylko siodło dziwacznej budowy, które nie ma czym uciskać łopatki. Tyle, że koń jest powoli rencistą i żadnych sportów nie uprawia, zatem siodło angielskie do biegania po górkach i pagórkach dla nas nie jest konieczne.
Są też siodła specjalnie szyte dla takich koni, kurcze nie przypominam sobie tak szybko markę - wyszukiwarka na pewno znajdzie.
Łosiowa Caval Maria Puchała
Emara - potrzebujesz mieć przednią przystułę doszytą bardzo z przodu:




Mam podobnego konia i tylko tak doszyta przystuła plus ogólnie dopasowane siodło zdały egzamin - ostatnio też w pakiecie z popręgiem Prolite (http://www.prolitepads.com/girths/42-prolite-girth). Wszelkie inne kombinacje kończyły się siodłem prędzej czy później (np dopiero po galopach) siodłem zjechanym na łopatki  :kwiatek:
Ja bym była ostrozna z takim mocowaniem popręgu. Nie jest to remedium na przesuwanie siodła w przód a nacisk popręgu na tej wysokości jest bardzo niekomfortowy dla konia (zobaczcie filmik saddlefiterki od Manolo) + odciąża tył i może spowodować lewitację :/
Olq - możesz wrzucić zdjęcie siodła na koniu?  :kwiatek: Co się dzieje jak staniesz w strzemionach? Tył siodła przylega do grzbietu?
Emara - siodło nie leży w równowadze (plus faktycznie wygląda na zbyt wąskie ale żeby to stwierdzić potrzeba innych fot a najlepiej zmierzenia czy rozstaw łeku pasuje do łopatek - Schleese , test z długopisem). Nie zjeżdzasz w tył? Zobacz gdzie wypada Ci najgłębszy punkt - nie jest to na pewno środek siedziska...
Milenka - przylega 😉
Dopasowywał mi angielski master saddle fitter - myślę, że wie co robi 😉
Koń nie narzeka, siodła nie zjeżdżają, bolesności pleców nie stwierdzamy  :kwiatek:
Dorobię wieczorem foteczkę i podeślę🙂
milenka_falbana, możesz wytłumaczyć co to jest test z długopisem?
Perlica kładzie sie długopis albo ołówek na siedzisku aby sprawdzić czy siodło leży w równowadze, ołówek ma być dokładnie tam gdzie środek ciężkości konia.
ansc nie ten 😉 chodzi o dopasowanie rozstawu łęku do skątowania łopatek - Schleese zakłada, że łęk musi mieć rozstaw zgodny z łopatkami, żeby łopatka poruszając się mogła wejść swobodnie pod sztycę łęku.
Tu zobrazowanie i przykład zbyt szerokiego łęku - linie łęku i długopisu powinny być równoległe.
lillid i dokładnie 🙂 Nie mogę teraz znaleźć tego filmu, to nie jest w serii 9 steps... Kurcze.... Mam wrażenie, że już kiedyś to linkowałam, jak znajdę to wstawię  :kwiatek:
olq - to super 🙂 Natomiast jeśli obejrzałaś podlinkowany przeze mnie filmik to rozumiesz czemu odniosłam się krytycznie do mocowania popręgu z przodu... Mówił mi tez o tym Bogdan w trakcie pasowania Barnsby w kontekście drugiego siodła, Schumachera, który miał jeszcze dodatkowo przesunięte w przód to mocowanie. Może u Was się sprawdziło ale generalnie to nie jest dobre i trzeba uważać. Mam konia z niskim kłębem z tendencją do przepudowanie zadem. Pisze z tendencją bo nie jest przebudowana ale taką ma budowę grzbietu, że też mi wszystko zjeżdża w przód. Przystuły w Barnsbym zostały wręcz COFNIĘTE podczas przeróbki. I siodło się nie przesuwa, nawet dziubki w czapraku mi zostają 🙂 Oczywiście po dopasowaniu także reszty elementów.
milenka_falbana To zdjęcie po jeździe pokazujące jak siodło przesuwa się do przodu. Nie wiem jakim cudem miałoby leżeć w równowadze, skoro się przesuwa. Tak jak KAŻDE. Statycznie leży ok biorąc pod uwagę najgłębszy punkt siedziska i faktycznie jest za wąskie, z czego zdaję sobie sprawę. Ubrałam je dla sprawdzenia, czy szersza przestrzeń przystuły-poducha kolanowa + bardziej płaska terlica wpłynie na to, czy siodło się przesunie. Moje siodło różni się od tego ze zdjęcia pod tymi względami. Proszę mi nie mówić o testach długopisa itp., bo po pół roku mordęgi znam to wszystko na pamięć i jestem na skraju załamania nerwowego ;_; Bardzo dziękuję za film 🙂
Mi też się siodło przesuwało jak miałam proste popręgi, kupiłam zwykły "anatomiczny" skórzany, że środkowa część jest szersza, a pod pachami chyyyba nieco wężej, ale głowy nie dam - problem rozwiązało. A przynajmniej wydaje mi się, że to to, a nie korzystny układ planet 🤣 Zmieniłam w międzyczasie też siodło, z wszechstronnego winteca na pro jumpa, ale nie sądzę by to na cokolwiek wpłynęło, panele takie same.
milenka_falbana a pokażesz jak Ci leży to Barnsby z cofniętymi przystułami - ciekawa jestem. Mój koń ma akurat bardzo z przodu miejsce, do którego dążą popręgi i takie cofnięcie przystuł bankowo mi ściągnie siodło na łopatkę.
Kluczem chyba też jest nie tylko manewrowanie przystułami, ale tez ogólnie znalezienie dobrego balansu siodła, dobre wypełnienie paneli itp, plus do tego pomoc odpowiednio zamocowanych przystuł.
olq - dokładnie, przystuły to sprawa na koniec 🙂 Jasne , cykne.
Emara - wybacz, może umknał mi gdzieś początek dyskusji  :kwiatek: Ale wszystkim na tym wątku śni się po nocach dopasowanie siodła jako największy z koszmarów, więc rozumiem!  :kwiatek:
olq milenka_falbana Bardzo liczę na Wasze zdjęcia :>
milenka_falbana Nic nie szkodzi. Dzięki za nowe filmiki do nauki 🙂
budyń w tym starym Pleszewie (na zdj.) zwykły anatomiczny ze Starta faktycznie nieco pomógł. No ale nie jest to moje siodło i nie jest dopasowane (za wąskie, za szeroka terlica i mostkuje), no i ten patent z moim siodłem nie działa ;_; Dlatego myślałam o tych bardziej profilowanych z Mattesa. Nawet pisałam do nich w kwestii dobrania odpowiedniego modelu, poprosili o zdjęcia. Ale to jeszcze przemyślę po spróbowaniu innych rzeczy.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi <3
No nie wiem, moje książątko chodziło wczoraj jak pokraka, bo z rozpędu zapięłam z jednej strony na 1 i 3 przystułę zamiast na 2 i 3... no i był foch, koń nieczysty w ruchu, związany przodem. Baba zsiadła, popatrzyła, poprawiła i zwierze ozdrowiało. On to ogromnie czuje i widzę bardzo dużą różnicę w pracy łopatek zmieniając układ zapięcia popręgu, aż z początku sama nie wierzyłam jak dużo zmienia taka niby pierdoła.
Siodło ogólnie pasuje, sprawdzane i kontrolowane, ale jakbym teraz wzięła na testy i pozapinała na 1 i 3 to pewnie bym powiedziała, że to totalnie nie dla niego, bo ło matko jaka masakra 😉
Hej! Gdzie mogę dokonać poszerzenia lęku w siodle zgodnie z pomiarami wykonanymi przez saddlefittera?
Siodlo to Ken Taur IKAROS.
Spróbować skontaktować się z producentem- wtedy wysyłka do Czech i wymiana łęku na inny rozmiar (nie zalecają gięcia), spytałbym też w Elfabie, DawMagu i u Travelling Saddler.
whisperer13 tylko Elfab Horse. Pan Adrian to najlepszy rymarz, jakiego spotkałam, a zajmuje się dystrybucją tych siodeł.
Potrzebny namiar na rymarza/osoby od dopasowywania siodeł w okolicach Warszawy/Warszawie najlepiej dojeżdża do stajni, żeby zmienić /uzupełnić wypełnienie w siodle (plus przed tym sprawdzić na grzbiecie o ile i jak 🙂 )
Help🙂
Siodlo daw mag grand prix wypełnione wełna. Kupione nowe na tą klacz robione 4 lata temu- mam jednak wrazenie ze wypełnienie jest do zmiany bo się poubijalo itp
Magda Saracyn dopycha siodła, ze swojej strony polecam 🙂
dziekuje🙂 wspomożesz kontaktem?🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się