wrzody żołądka

Perlica tego jeszcze nie wiem  🙂 Wet udzielił mi takiego info. Na razie jeszcze nie zgłębiam tematu bo jestem przed badaniem. Jak będę więcej wiedzieć to się podzielę.

Czyli może oszukam system i 18h wystraczy  🏇
malem, mi starczyło, ale kontrola już miał więcej brudów.
Także też zależy od dnia pewnie.

A kto będzie robił?
Jeśli nie wyjdzie ci poza żołądkiem to proszę spytaj tak czy siak o leczenie wrzodów poza.
Witam Kochani! Jakby ktoś potrzebował leków ze Stanów to po informacje zapraszam na priv!  🏇 👀
Gdyby ktoś potrzebował ROKITNIK suszony owoc fix. Z kuponem zniżkowym "SUPLE" 10% taniej.
http://www.suplementykonie.pl/kategoria-produktu/konie-z-wrzodami/
Pomocy.
Daję ommeprazol- takie ludzkie tabletki- i dostałam zalecenie, żeby dawać go na czczo, przed pierwszym posiłkiem. Dotychczas koń dostawał je rozpuszczone w wodzie- strzykawką do pyska przed śniadaniem. W piątek wyjeżdżam na dwa tygodnie i niestety nikt nie będzie tracić czasu na rozpuszczanie i wstrzykiwanie tabletek mojemu koniowi. I teraz mam dwa pytania:
1. czy mogę tak jak dotychczas rozpuścić tabletki w wodzie ale dać je DO śniadania, a nie przed?
2. czy takie rozpuszczone tabletki mogą być do paszy dodane wieczorem, a podane na śniadanie? (ktoś szykowałby koniowi śniadanie wieczorem)
Z góry wielkie dzięki za pomoc! 🙂
Karmelita, pytanie czy koń to zje, bo one są gorzkie po rozpuszczeniu z tego co kojarzę...
Zje, już to sprawdziłam 😉
Bardziej chodzi mi o to czy takie podawanie w ogóle ma sens?
Czy wszyscy podajecie omeprazol na pusty żołądek przed śniadaniem?
Karmelita, Ja nigdy nie podaję na pusty na pusty żołądek, nie miałam też takich zaleceń.
Na pusty żołądek to Ulgastran,ale nie omeprazol.
Podawanie na wieczór wydaje mi się logiczniejsze, bo jak koń śpi to nie je, więc kwas nie ma co trawić, a omeprazol łagodzi ten kwas..  wet tak zalecił żeby rano podawać?
mindgame, poczytaj o tym w jaki sposób koń wydziela kwas i kiedy w literaturze naukowej  😉
Perlica z tego co czytałam to kwas jest cały czas wydzielany, ale doczytam.
mindgame, dokładnie tak, więc nie rozumiem idei podawania omeprazolu na noc.
Zasada jest taka że sulfakrat należy podanć min 2h od omeprazolu, w zasadzie to tyle.
Perlica po co podawać omeprazol rano jeśli koń idzie na pastwisko i cały dzień pobiera pokarm, więc kwas ma co trawić? Natomiast gdy śpi to siłą rzeczy pokarmu nie pobiera, więc żołądek pustoszeje, a kwas jest nadal w sposób ciągły wytwarzany. Jak dla mnie to bardzo logiczne.
Ja przy każdej kuracji dawałam omeprazol do śniadania.
mindgame mój koń śpi na dworze, zdarzało mi się wpadać bardzo późnym wieczorem, nie spał tylko wcinał sianko. Natomiast w ciągu dnia poza sezonem pastwiskowym dostęp do siana ma różny bo w stadzie jest nisko (w nocy zostaje mniej koni i problem znika) - myślę, że to też zależy jednak od danego przypadku, u nas uważam zasadne podawanie rano  😉

Wracam z moim tematem jedzeniowo-kupowym  😁 „Ulewanie brudną wodą” utrzymywało się u nas na Brandonie xs, potem byliśmy przejściowo 1:1 Brandon + Quarter Prolinen - też ulewanie. Wyjechałam na ponad tydzień, koń w tym czasie dojadł Brandona i przeszedł na samego Quartera, po powrocie zastałam czyściutki tyłek, w końcu  😜 Jestem w szoku bo o tej porze roku i przy takiej pogodzie te objawy nie byłyby zaskakujące, a jednak. Zobaczymy ile ten stan się utrzyma, jeśli pojawią się biegunki/będzie skarżył się przy czyszczeniu to wkraczam z lekami. Ogólnie w tym roku planowałam kuracje 8tyg na okres zima/wiosna bo ten zdecydowanie gorzej znieśliśmy rok temu.
Ja też robię kurację 8 tygodni , choć nic się nie dzieje, ale na wszelki zrobię.
Bardzo dziękuje za pomoc!
Słuchajcie jak już o kuracjach mowa, my skończyliśmy w ogóle terapię omeprazolem w lipcu (wrzody wykryte pod koniec lutego). Teraz dostaje yarrowię gastro, calcium sorbinum i drożdże, do tego mnóstwo sianka i oczywiście dieta. Nic się nie dzieje, koń wygląda spoko więc nie wyskakiwałam z omeprazolem na razie ale nie daje mi spokoju możliwość, że przegapię moment.  Jak jest u was? Robicie kurację przypominającą tak często, czy w większych odstępach?
a.kaminska, chodzi o zmiany ciśnień i pogodę, ludzie też mają nawroty wrzodów na wiosnę oraz jesień.
Musisz patrzyć na objawy, które widziałaś w tym momencie kiedy miał wrzody.
U mnie tego nie ma w tej chwili absolutnie, ale robię na zapas, bo mam akurat środki finansowe,to mówię zrobię, bo doszłam do wniosku że nie zaszkodzę.
my mamy wrzody wykryte w styczniu, teraz są zaleczone, ale podaje pełną kurację od września- wet powiedziała, żeby wejść najpóźniej w październiku
Ja leczyłam wrzody za pierwszym razem +/- 14 tyg (2016r). Po kontrolnej gastro (wyleczony) mieliśmy zalecone co 2 lata robić profilaktycznie kurację 8tyg w okresie jesień/wiosna. Póki co wychodzi na to, że robię kurację co rok, ale cóż poradzić jeśli koń potrzebuje  😉
Perlica mogłabyś przybliżyć temat powracania wrzodow na wiosnę i jesień?
elle, aż tak mocno się w ten temat naukowo nie zagłębiałam, ale wiem, że tak jest z autopsji ( jak kieyś miałam wrzody). Są opracowania naukowe wtym temacie, ale nie znaleziono z tego co wiem, co jest przyczyną tego , że tak się dzieje, ale jest potwierdzone, że tak się dzieje. Tak samo np. jeśli ktoś ma chorobę skóry wywołaną gronkwcem, to też nawroty najczęściej wiosna i jeśień.
Jeszcze co do podawania omeprazolu na rano czczo. Może dlatego wet tak zalecił, bo są badania, że jeżeli podaje się na czczo, to wystarcza niższa dawka. Może po prostu lepiej się wchłania przez co jest bardziej skuteczny.
unity, to jest bardzo możliwe, bo część leków ludzkich na wrzody też podaje się na czczo, a cześć bez znaczenia kiedy.
Perlica dziękuję  :kwiatek: tak, w przypadku wrzodowców weterynarze zalecają podawanie omeprazolu na czczo.

To mam kolejne pytanie, bo co wet to inna opinia. Wrzodowiec na słomie czy niejadalnej ściółce? Jedni mówią tak, inni inaczej, może ktoś się zagłębił w temat?
Chyba obojętne, ważne żeby miał 24 h na dobę dostęp do siana. Ja mam 2 konie- wrzodek stoi na słomie, siano w siatce mój stop wisi w boksie a na padoku ma siano i wodę, drugi stoi na pellecie - kaszlak plus siano w siatce, niestety Pellet jest trochę gorszy na kopyta, co widać na każdej wizycie kowala- trudno utrzymać ich dobre nawilżenie zwłaszcza w suchych okresach



Perlica dziękuję  :kwiatek: tak, w przypadku wrzodowców weterynarze zalecają podawanie omeprazolu na czczo.

To mam kolejne pytanie, bo co wet to inna opinia. Wrzodowiec na słomie czy niejadalnej ściółce? Jedni mówią tak, inni inaczej, może ktoś się zagłębił w temat?
elle, też od weta słyszałam, że słoma nie polecana przy wrzodach, ale to droga impreza, więc na pewno wet nie mówił że to "must have".
Karmelita, Ja nigdy nie podaję na pusty na pusty żołądek, nie miałam też takich zaleceń.
Na pusty żołądek to Ulgastran,ale nie omeprazol.

Ostatnio  w klinice u Przewoznego  powiedziano mi,  ze najwieksza skutecznosc w podawaniu Omeprazolu jest rano  przed pierwszym posiłkiem. Nigdy wcześniej  nikt o tym nawet nie wspomniał...
To jest w sumie bardzo ciekawy temat (dla naszych portfeli), tutaj artykuł, gdzie im wyszło przy podawaniu omeprazolu rano, że 1 mg/kg może mięć podobną skuteczność jak 4 mg/kg: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/evj.12287
Ja kiedyś czytałam badanie też u wyścigowych koni, ale nie mogę tak na szybko znaleźć i tam też było, że jeżeli podaję się na czczo przed pierwszym jedzeniem, to można dawkę mocno obniżyć.
unity, fajnie wiedzieć ,  ale jak koń w pensjonacie to upierdliwe...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się