Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

whisperer13 Ergon po Drab 😉
borkowa. łączę się w "bólu" 😉  - Persja też coś koło 160, a jest po nie małych rodzicach

zdjęcia z maja, teraz ma na dodatek wielkie wiszące brzuszysko  😜






Również łączę się w bólu - Mój 161 cm, a chłopak🙁
U nas doszło do 170 cm w 5 roku
U nas też 170 było w 2018 i 700kg 😎 ciekawe czy coś podrósł jeszcze.
To ja mam akurat średniaczka - 165 i 630kg 🙂
Pozdrawiamy fotkami z zawodów, sierpniowy Drzonków i Leszno z zeszłego tygodnia:



Totalnie zawaliłam swoje czworoboki, ale było nieźle i tak, super poszedł pod wspóldzierżawczynią i wykręcili sobie 63,4 i 65,8 w debiucie w P 😍
W dodatku zdobył serca sędzin, takie urocze komentarze były w protokołach:

😍
keirashara faktycznie słodki  😁 taki kompaktowy.
Mi tam doskwiera ten wzrost zwłaszcza przy czyszczeniu i siodłaniu 😉
Słodki konik to i słodki opis  💘
Rzeczywiście, takie 165 to jest idealne. Mój Intruz ma dokładnie tyle i to jest wystaraczająco, a nie trzeba się wspinać na palce przy czyszczeniu.
Ale waży dużo więcej, no ale  jak się ma taki zadek  😜 😜 😜
Mam nadzieję, że Persja (3,5 roku) jeszcze trochę podskoczy, bo Intruza kupowałam w wieku 4,5 roku i wtedy miał 161 (było zmierzone), więc nieco się zdziwiłam jak go niedawno zmierzyłam i wyszło 165.
Trzecia - Liza też coś ok 162 na dzień dzisiejszy, ale ona młodziutka (3 lata), więc liczę, że przekroczy te 165.



Liza


i cała gromadka
keirashara Czad 🙂 Gratulacje!

Przy okazji mam pytanie. Czy macie pomysł lub znajomości gdzie można zakupić młodego ślązaka w nowym typie?
Interesuje mnie coś takiego jak [url=https://www.olx.pl/oferta/klacz-CID103-IDBNsxt.html#e05bb29ad8]TA klacz[/url]

Z naszych okolic znam dużą hodowlę ślązaków w Juryszewie koło Płocka, ma kilkadziesiąt koni w różnym wieku, ale wszystkie surowe, bo to typowy hodowca. Nie ogłasza się raczej, ale ma tyle, że chętnie sprzedaje jak się znajdzie zainteresowany. Można wybierać i jest jest w czym wybierać.

Jeśli nie musi być koniecznie klacz, to polecam konie od tej pani
https://www.olx.pl/oferta/piekny-2-letni-ogier-slaski-CID103-IDwM63z.html

[url=https://www.olx.pl/oferta/piekny-2-5-letni-walach-slaski-CID103-IDBu06n.html#e4dfee9a70]https://www.olx.pl/oferta/piekny-2-5-letni-walach-slaski-CID103-IDBu06n.html#e4dfee9a70[/url]
Tak mój tez miał 161 jak miał 4 lata 😁 A teraz 😜
Czyli długo rosną, więc jest szansa, że młode nie zostaną takie kurduple  😁 😁 😁
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
10 października 2019 11:49
Tak mój tez miał 161 jak miał 4 lata 😁 A teraz 😜

Ło matko, ten Twój to już przegiął!  🤣

No ja nie podejrzewałam  😉 165 by w zupełności wystarczyło
Ja akurat bym chciała trochę wyższego 😉 Tylko ze mnie jest kawał baby, sama mam 171 i dość długie nogi. Takie 168-172 to moje optimum konia.

Co do słodkości - to on robi taką minę pluszowego misia szczególnie wtedy, gdy wie, że robi źle 😂 Jest cudowny, ale momentami mam ochotę go zamordować.
Kochane, szukam zdjęć rodziców klaczy którą chcę kupić, ale bazakoni świeci pustką 🙂
Ojciec Rubin - o. Rapid, m. Rycyna , oraz matka Mospani - o. Palant - Enzian, Pytia,  matka Marka- Madan, Barka. Może ktoś ma zdjęcia tych rodziców ? Rozmyślam nad kupnem z myślą o dalszej hodowli i nie wiem czy warto 🙂
Widocznie rodzice są mało znani
pszczolka90 chodzi Ci to tego konia?
https://baza.pzhk.pl/horse/id/1236626.html

Jeśli chcesz do hodowli to sobie odpuść, przez maść kasztanowatą nie dostanie wpisu do ksiąg.
Do śląskiej nie dostanie, ale potomstwo po innych szlachetnych ogierach będzie sp.
Zależy co chcesz hodować
Pestka dokładnie o nią. Źle napisałam, nie myślałam o hodowli, tylko o tym aby wziąć ją w trening i potem sprzedać jako konia pod siodło. A dlaczego tak jest, że maść ją dyskwalifikuje ? Pytanie laika, dopiero się wdrażam w tematykę 🙂
Jeżeli miałaby być do hodowli to raczej bym kryła czymś lżejszym. Na zdjęciach wygląda dosyć lekko, nie jak typowy Ślązak dlatego złapała mnie za oko 🙂

Edit:
ok, doczytałam o rasie.
"Maść gniada, ciemnogniada, skarogniada, kara, dopuszcza się maść siwą, inne maści eliminują
konia z hodowli"
Mój wałaszek w tym miesiącu 7 lat

Tak dla przypomnienia przed weekendową próbą w ZT Książ - http://www.peckiel.pl/slazaki/ksiaz-11-12-wrzesnia-2019-cz.-I/
[hr]
14. Ogier ROMANTYK śl. (Eckermann sch.warm. – Regencja po Bank), ród Edelman/Eidam, ur. 2016-05-19, hod. i wł. OHZ w Kamieńcu Ząbkowickim – Stado Ogierów Książ (WŁ), bonitacja: 14-4-13-7-7-7-7-8-14=81 pkt., wymiary: 167-196-24,0
32. Ogier DAKAR śl. (Nefryt – Dalba po Aron), ród Edelman/Evento, ur. 2016-04-10, hod. Zbigniew Sytek (WŁ), wł. Andrzej Pasternak (WŁ), bonitacja: 14-4-14-7-7-7-8-7-14=82 pkt., wymiary: 165-196-24,5
jakieś przecieki z dziś? :kwiatek:
To ja tutaj od siebie galeria ze zdjęć z pierwszego dnia próby dzielności w Ksiązu
Na zdjęciach też ogiery z prób Alternatywnych
https://www.facebook.com/PatrycjaSzymanskaPhotography/
To ja dorzucam swoje zdjęcia:
http://www.peckiel.pl/slazaki/ksiaz-8-9-listopada-2019-cz.-I/
http://www.peckiel.pl/slazaki/ksiaz-8-9-listopada-2019-cz-ii-2/
[hr]
28. Ogier ŁOWCZY RK śl. (La Paz – Łuczniczka RK po Sword xx), ród Rufer, ur. 2017-01-06, hod. i wł. Grażyna Kraciuk (LB), wymiary: 165-197-22,0, wynik: 85,00 pkt., ocena: bardzo dobra, miejsce: 7/30
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
14 listopada 2019 20:47
Super, jak będzie chwila czasu pooglądam z przyjemnością wszystkie zdjęcia. Wydaje mi się, że w tym roku jest na czym oko zawiesić 🙂
Zakład treningowy ogierów w Książu w roku 2019 za nami więc warto podsumować tą bardzo ważną imprezę hodowlaną koni śląskich. Najpierw ogólnie oceniając całą stawkę ogierów należy przyznać że był to bardzo dobry rocznik 27 ogierów uzyskało licencję i wiele ciekawych ogierów weszło do hodowli.

Ród Condora wzbogacił się o 5 ogierów z licencją i z tego rodu pochodzi zwycięzca zakładu ogier Memfis syn ogiera Rezydent po Nomen i klaczy Marsylia po Palermo. Ogier Memfis został zbonitowany na 82 punkty był to jeden z najlepiej ruszających się koni zakładu stęp oceniony na 8 punktów kłus na 9 punktów. Na zwycięstwo ogiera Memfis złożyły się bardzo dobre wyniki właściwie we wszystkich próbach jakim został poddany i tak na czworoboku nie miał sobie równych uzyskał 43 punkty i był najlepszy w tej konkurencji, w próbie szybkości w kłusie na dystansie 1 km zajął 4 miejsce z czasem 2:56, próbę wytrzymałości w kłusie na 2 km zakończył z drugim czasem 5:58, w stępie również potwierdził swoją wartość i w próbie na dystansie 500 m z czasem 3:49 zajął 4 miejsce. Kierownik zakładu, komisja i obcy powożący również bardzo wysoko ocenili tego ogiera co złożyło się w sumie na końcowy sukces ogiera Memfis. Ponadto z rodu Condora zakład ukończył ogier Babilon KG syn ogiera Ramzes po Nokturn i klaczy Babilonia po Evento, który uzyskał najlepszy czas w próbie wytrzymałości w kłusie na dystanie 2 km 5:52 zajął 4-5 miejsce z wynikiem bardzo dobrym. Ogier Lenox syn ogiera Aron po Nomen i klaczy Leda po Hutor zajmujął 4 - 5 miejsce ocena bardzo dobra.  Z tego rodu licencję uzyskał jeszcze ogier Rubin syn ogiera Aron po Nomen i klaczy Randia po Hondaker 11 miejsce ocena dobra oraz ogier Jar syn ogiera Lotny po Nomen i klaczy Jagna po Literat zajmując ostatnie dające licencję 27 miejsce i oceną dostateczną Jest to pierwszy syn ogiera Lotny który uzyskuje licencje wynik może nie powala ale miejmy nadzieje że w przyszłych latach będzie już tylko lepiej. Trzeba uznać że ród Condora i potomkowie ogiera Nomen bo 4 wymienione tu ogiery to jego wnukowie spisał się w tym roku najlepiej ze wszystkich rodów uczestniczących w próbie.

Ród Ogiera Edelmann
od lat najliczniej reprezentowany na próbach dzielności nie inaczej było w tym roku bo do próby przystąpiło 13 ogierów z tego rodu 12 z nich uzyskało licencję. Zacznę od potomków ogiera Eidam. Pierwszym z nich jest ogier Heban syn ogiera Roger po Len i klaczy Haga po Hus zajął 17 miejsce z oceną dostateczną przy tym ogierze warto wspomnieć o jego bardzo ciekawym rzadkim rodowodzie. Następne 3 ogiery to potomkowie ogiera Eckermann po Indygo własności Stada Ogierów Książ. Najlepszy wynik z tych 3 synów ogiera Eckermann uzyskał ogier Romantyk od klaczy Regencja po Bank zajmując 9 miejsce ocena dobra to już 5 syn tej klaczy który uzyskuje licencję więc należy uznać  klacz Regencje za jedną z najlepszych obecnie klaczy hodowlanych w SO Książ. Ogier Nadir syn klaczy Narew po Nomen zajmując 12 miejsce ocena dobra. I ogier Rokoko syn klaczy Rebeka po Nomen zajmując 23 miejsce ocena dostateczna. Trzeba tutaj dodać że następni 2 wnukowie ogiera Nomen uzyskują licencje tylko tym razem mają Nomena w rodowodzie od strony matki. Przejdźmy teraz do potomków ogiera Enzian który miał 5 potomków w próbie dzielności 4 z nich uzyskało licencję. Najlepszy w tej grupie okazał się ogier Lotnik syn ogiera Iluk po Palant  i Lewada po Nomen zajmując 8 miejsce i ocena dobra (następny wnuk Nomena). Ogier Wassi syn ogiera Impet po Impuls i klaczy Wanessa po Lemat wyróżniający się świetnym kłusem i ciekawym rodowodem zajął 14-15 miejsce  z oceną dostateczną. Ogier Legion syn ogiera Nobel po Deport i klaczy Licencja po Prom zajął miejsce 18-19 z oceną dostateczną tu należy pogratulować hodowcy i zarazem właścicielowi ogiera który regularnie od wielu lat wprowadza do hodowli koni śląskich ogiery ze swojej hodowli.  Ogier Ribord syn ogiera Impuls po Palant i klaczy Riana po Harcap miejsce 21 ocena dostateczna. Ogier Leo syn ogiera Nikon po Palant i klaczy Linda po Bulwar niestety nie uzyskał licencji zajmując 29 miejsce ocena niedostateczna. Przyszła pora na potomków ogiera Evento  który miał 4 swoich przedstawicieli 3 synów Nefryta i jeden syn Algera. Najlepszy z nich ogier Royal syn ogiera Nefryt po Evento i klaczy Rita po Rekurs zajął 14-15 miejsce z ocena dostateczną. Następny był ogier Radetzky syn ogiera Alger po Nefryt i klaczy Rewolucja po Pikolo zajął 18-19 miejsce ocena dostateczna. Ogier Dragon SG syn ogiera Nefryt po Evento i klaczy Dosia po Romeo zajął 20 miejsce ocena dostateczna. Ogier Dakar syn ogiera Nefryt po Evento i klaczy Dalba po Aron zajął 26 miejsce ocena dostateczna. O potomkach Nefryta można powiedzieć że przy ich prezentacji rzuca się w oczy ich ładna głowa i szyja co również komisja doceniła i dwie maksymalne oceny za ten element budowy otrzymali właśnie potomkowie Nefryta ogier Royal i Radetzky.

Ród Gambo skromnie reprezentowany przez dwa ogiery. Niestety jeden ogier Adwokat syn ogiera Mecenas po Szach i klaczy A –Arizona po Bulwar nie dotrwał do końca zakładu i został wycofany przed jej finałem. Natomiast  ogier Poker II syn ogiera Posejdon po Hutor i klaczy Persi po Portos to jedna z gwiazd tegorocznego zakładu zajął 2 miejsce z oceną bardzo dobrą. Ogier zbonitowany na 80 punktów z rewelacyjnym stępem ocenionym na 9 punktów i kłusem ocenionym na 8 punktów co się przełożyło na wyniki w próbie szybkości w stępie na dystansie 500 m którą ogier wygrał z czasem 3:42  i szybkości w kłusie 5 miejsce z wynikiem 2:57. W próbie wytrzymałościowej też niezły czas 6😲2 i 5 miejsce. Obcy powożący i komisja na czworoboku bardzo wysoko ocenił jego przydatność do zaprzęgu.

Ród ogiera Gido reprezentowało 5 ogierów 4 uzyskały licencję. W tej grupie było 3 wnuków ogiera Lokan. Najlepiej spisał się ogier Milano syn ogiera Palermo po Lokan i klaczy Mołdawia po Elekt zajmująć 3 miejsce z oceną bardzo dobra kompletując tegoroczne podium zakładu treningowego. Ogier Milano zbonitowany na 81 punktów charakteryzujący się świetnym chwytającym za oko ruchem szczególnie w kłusie gdzie uzyskał 9 punktów stęp również na wysokim poziomie ocena 8. Ogier Milano zajął 2 miejsce w próbie szybkości w kłusie z czasem 2:54 w próbie wytrzymałości w kłusie zajął 2 miejsce z czasem 5:58, w próbie szybkości w stępie z czasem 3:48 zajął 3 miejsce. Ogier został bardzo wysoko oceniony przez kierownika zakładu treningowego za charakter i przydatność do zaprzęgu.  Ogier Wulkan syn ogiera Narwik po Lokan i klaczy Wenera po Ametyst zajął 16 miejsce ocena dostateczna. Ogier Mer syn ogiera Subiekt po Bojkot i klaczy Mera po Elton zajął 22 miejsce ocena dostateczna. Ogier Baltazar syn ogiera Arlo po Lokan i klaczy Burza po Szach zajął 25 miejsce ocena dostateczna. Ogier Lion syn ogiera Hematyt po Harcap i klaczy Luboya po Jarsen niestety nie uzyskał licencji zajmując 28 miejsce ocena niedostateczna. Opisując przedstawicieli rodu Gido nasuwa się wniosek że w tym roku rewelacyjnie spisali się potomkowie ogiera Palermo zwycięzca zakładu treningowego ogier Memfis ma w rodowodzie ogiera Palermo po stronie matki natomiast 3 miejsce ogier Milano jest synem ogiera Palermo. I następne spostrzeżenie że ogiery mające ogiera Palermo w rodowodzie charakteryzują się rewelacyjnym ruchem. Miejmy nadzieje że potwierdzi się to w przyszłości bo we wcześniejszych latach potomkowie ogiera Paleromo rzadko byli widywani na imprezach hodowlanych rasy śląskiej

Ród ogiera Rufer
był reprezentowany przez 4 potomków ogiera La Paz 3 synów i jednego wnuka. I trzeba przyznać że spisali się świetnie plasując się w czołówce zakładu treningowego. Najlepiej wypadł ogier Romeo II syn ogiera La Paz po Santiago i klaczy Roma po Nomen (następny wnuk Nomena) zajmując 6 miejsce ocena bardzo dobra rewelacyjnie kłusujący ogier ocena za kłus 9. Następny był ogier Łowczy RK syna ogiera La Paz po Santiago i klaczy Łuczniczka RK po Sword zajmując 7 miejsce ocena bardzo dobra również świetnie kłusujący ocena 9 za kłus. Ogier Latino-Ś syn ogiera Rolex RK po La Paz i klaczy Limona po Panek zajął 10 miejsce  ocena dobra. Zamyka stawkę tego rodu ogier Iron syn ogiera La Paz po Santiago i klaczy Irmina po Arkan zajmując 13 miejsce ocena dobra. Wszystkie te ogiery charakteryzują się bardzo dobrym ruchem co może w przyszłości zaowocować dobrymi wynikami w sporcie jak oczywiście otrzymają taką szanse.

Ród ogiera Lord reprezentowany przez dwa ogiery. Chyba największe rozczarowanie na zakładzie treningowym. Głównym atutem tych ogierów miał być ruch, waleczność i przydatność do zaprzęgu. Miały zapoczątkować nowy ród w rasie śląskiej. Czy to się uda zobaczymy wszystko w rękach hodowców. Próbę zaliczył jeden ogier Rex Lord syn ogiera Lord Udo i klaczy Roksana po Hondaker zajmując 24 miejsce ocena dostateczna słabo oceniony przez kierownika zakładu i obcego powożącego, czasy szybkościowe i wytrzymałościowe w dolnej części tabeli. Ogier Zoom II po Lord Udo i klaczy Zaleta po Hutor nie uzyskał licencji zajął 30 miejsce ocena niedostateczna.

Licencje uzyskały jeszcze dwa ogiery po alternatywnych próbach dzielności. Pierwszym z nich jest ogier Amaro syn ogiera Amant po Nomen i klaczy Aroma po Falstart. Ogier zbonitowany na 82 punkty z bardzo dobry ruchem. Drugim ogierem jest ogier Izert II syn ogiera Lokan i klaczy Izera po Nomen   również wysoko zbonitowany na 82 punkty  i świetnie się ruszający. Ogier z dużym temperamentem nieźle radzący sobie w sporcie. Zwycięzca Mistrzostw Polski Młodych Koni w zaprzęgach jednokonnych w kategorii 5 latków

To by było tyle analizy zakładu treningowego. Chciałbym się w tym miejscu odnieść do mojego wcześniejszego opracowania w którym opisywałem poszczególnych przedstawicieli rodów. Pisałem o ogierach Nomen, Nefryt, Hutor, Hondaker, Lokan, Aron. Po tegorocznym zakładzie treningowym każdy z tych ogierów gdzieś zasygnalizował swój wpływ na obecną hodowlę. Na pewno ogier Nomen pokazał swoją klasę jego obecność w rodowodach czołówki ogierów tegorocznego zakładu treningowego jest bardzo mocno widoczna na drugim miejscu wymieniłbym Lokana którego wnukowie mocno zaistnieli w tym roku głównie dzięki jego synowi Palermo  ale i jego syn Izert II również zasługuje na zapamiętanie. Na trzecim miejscu umieściłbym Arona którego wnuk La Paz zaprezentował w tym roku bardzo wyrównane potomstwo które świetnie się spisuje na zakładach treningowych. Nefryt również potwierdził że jest najlepszym obecnie synem Evento i regularnie wprowadza do hodowli swoich synów cechujących się nieprzeciętną urodą. Potomstwo Hutora mocno zostało przesiana na kwalifikacji ale i tak Hutor był  obecny w wielu rodowodach po stronie matek ogierów z zakładu treningowego. Podobnie Hondaker ale jego obecność w rodowodach chyba była najmniej widoczna na tego rocznym zakładzie treningowym.

I jeszcze parę słów o aukcji jaką zorganizowano w Książu po zakładzie treningowym ogierów. Wielkim optymizmem napawa fakt że kończy się powoli era sprzedaży koni po cenach nie adekwatnych do kosztów jakie są ponoszone na wyhodowanie tych koni. Oczywiście nie wszystkie konie znalazły nabywców ale ceny odsadków według obserwatorów był zadowalające a wahały się w granicach 6-9 tysięcy ale były i takie po 20 tysięcy co prawda nie znalazły nabywców ale to pokazuje trend i kierunek w którym zmierzamy w hodowli koni śląskich. Młode klacze hodowlane po 20-25 tysięcy i para wałachów chodzących w zaprzęgu 90 tysięcy.
I czym tu teraz kryć? Analiza daje wiele do myślenia. Zazwyczaj większość się kieruje tym co ma najbliżej pod ręką ale chyba trzeba to bardziej przemyśleć. Dla trzymaczy koni nie ma to znaczenia byleby łatwo i tanio. Dla ludzi zajmujących się sportem zaprzęgowym po tym co widziałem według mnie warto pójść w  ogiera La Paz. Świetnie się ruszają po nim te konie a hodowlanie też nie jest to głupi pomysł. Zaciekawił mnie mocno Palermo mało powszechny ale z tego co wiem też w sporcie chodził. Kto chce poprawić szyje i głowę i wyciszyć temperament chyba powinien uderzyć do Nefryta albo jego synów. Nomen i Hutor lub ich synowie świetne konie jak ktoś chce wyhodować sobie matkę jak najbardziej polecam. Ludzie z misją którzy chcą wspierać rasę śląską i dbać o jej różnorodność powinni chyba szukać ogierów z rzadkim rodowodem i tu ten nieszczęsny Rex Lord po Lordzie Udo powinien dostać szanse i ewentualnie jakieś ogiery z rodu Rolanda jak jeszcze  jakieś są gdzieś dostępne. To takie moje przemyślenia po zakładzie.
Brawo Dinar takich analiz i sprawozdań mi brakuje i w naszej prasie i np. publikacjach związku. A tu znalazłem bardzo wiele ciekawych spostrzeżeń. Jeszcze fajnie by było jakby inni coś od siebie dodali i wiele można by się o tej naszej śląskiej rasie dowiedzieć
Dinar, - mi jako totalnemu laikowi w sprawach hodowli też się rewelacyjnie czyta takie sprawozdania i pięknie dziękuję za nie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się