Jakie pasze dajecie swoim koniom?

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
07 października 2019 12:41
Poważnie wszystkie konie potrzebują takie energetyczne pasze?
Ja bym zastanowiła czy przyczyna braku energii nie leży gdzieś indziej, można sobie pasze zmieniać na rajdowe czy wyścigowe, ale jak koń chory czy jest błąd w treningu to zmiana diety nie bardzo pomoże.
lusia722, przy pełnoporcjowym , w dodatku wrzodzie to myślę, że mając konia nie - gorącego to może być wyzwanie.
Obecnie mam takiego, siła do pracy jest zawsze, do galopu też, ale czasem brakuje iskry,która potrzebna jest akurat jemu na parkurze, bo inaczej tu sobie puknie, tam sobie puknie ;-)

Jednak na owsie, to moje konie nigdy nie potrzebowały żadnych pasz, ewentualnie balancer podawałam. Wiec na owsie nie wyobrażam sobie dawania "busterów" czy też wogóle pasz, bo nie ogarniam po co. Suplementy lub balancer tylko.

epk może ślązaka nie mam ale za to grubszego owszem i tyjącego z powietrza. 😁
Nie dość, że wcale nie wydaję mniej niż Ci co muszą tuczyć to jeszcze nie mogę kupić kantara bo jest ładny, trzęsę się nad kupnem każdej derki i ochraniaczy.
Nawet kupienie ogłowia nie jest łatwe. 😂 No i w oczach wielu innych właścicieli jestem okropna bo nie daję mojej stać na trawie 24/7. 😜
Euphorycznie, dobra dobra, już mnie nie pocieszajcie  😀iabeł:
Piękny wygląd z powietrza też nie zawsze oznacza tanie żywienie. Mój jest taki, że generalnie wygląda sam z siebie dobrze i jak nie pracuje to na samym sianie może być (inna sprawa, że on przejada tego siana jak tonowy ziemniak), a i tak wszyscy myślą, że jest w treningu i żre bóg wie co. Ale jak się go odpali do pracy to nagle robi się paręset złociszy miesięcznie, bo jest tak specyficznie trudnym, elektrycznym i spalającym się koniem, że wtedy na sianie schudnie w tydzień i będzie szkieletem, a z kolei nakarmić go nie jest tak łatwo, bo po prawie wszystkim chodzi na dwóch nogach i bryka w boksie mimo całodziennego padokowania.
I tu dopiero zaczyna się żywieniowa misja - jak nakarmić konia, któremu de facto nie powinno się dawać jeść jeśli chce się pojeździć 🤣 Odpowiedź brzmi: drogo  🤣 🤣 😵
Poważnie wszystkie konie potrzebują takie energetyczne pasze?
Ja bym zastanowiła czy przyczyna braku energii nie leży gdzieś indziej, można sobie pasze zmieniać na rajdowe czy wyścigowe, ale jak koń chory czy jest błąd w treningu to zmiana diety nie bardzo pomoże.

Niestety potwierdzam. Czasem warto mocno sprawdzić (i hmm....zweryfikować) stan zdrowia, warunki wychowu oraz trening.

epk, Kolejnego możesz kupić małopolaka - też tyją z powietrza (a przynajmniej mój...), a dereczki i ochraniaczki w normalnym rozmiarze dostać można... Tylko wiatr we włosach poczujesz czasem 😁
Mój nie potrzebował, aż przyszedł wiek nastoletni, którego niby nie widać, ale czasami czuć 😉 Zwiększenie owsa powoduje, że jest rozkojarzony i nie fajny do pracy. Poza tym bez wspomagania dużo wolniej budują się mu mięśnie i czasami ma dni "niechcemisia". Jak wypadnie taki dzień normalnie, to lżejsza jazda i po sprawie, a jak wypadał na zawodach to cóż, chyba łatwiej byłoby go wpakować na plecy niż przepchać przez czworobok 🤣 Przykro jest, jak nie można pokazać tego co wypracowane, bo koń nie ma mocy - mój musi fruwać żeby wyglądać, bo mu natura nie dała uwarunkowań 😉 Nie mówiąc o tym, że kiedyś do mnie komisarz biegła z czekoladą, bo wyglądałam jakbym miała z niego spaść 😂
To wszystko zaczęło się zdradliwie pokazywać jakoś dwa lata temu, takie pojedyncze gorsze dni bez pary, bo tu coś popracował i obciążył, tu pogoda nie sprzyjała. Teraz ma ponad 16, a mogę mieć go chętnego i fruwającego przez 3 dni w upale... to ja wolę tak niż orać na ugorze 😉
Czy jakieś firmy/sklepy oprócz animalii mają darmową wysyłkę na pasze?
Evson, optifeed jeśli weźmiesz 3 worki.
Allegro w opcji SMART.
kotbury, - pełnoporcjowo? Może tak, mieszając z owsem ja się zamykam w ok 120-150zł na miesiąc. Ciężko policzyć dokładnie, bo mesz czy sieczka starczają mi na ok. 3 miesiące, worek paszy też na ponad miesiąc. Koń mocno ponad 600kg, chodzi w zasadzie codziennie.


Ja się nie zamykam.
Karmię pół na pół z owsem.
Schodzi mi w takim wariancie 2 worki paszy 20 kg. To już jest 160pln.
Do tego:
1. witaminy do uzupełnienia niepełenoporcjowego żywienia
2. Sieczka z lucerny (nawet licząc worek sukcesy raz na 2 miesiące to to jest kolejne 20pl na miesiąc)
3. Wysłodki
4. Od czasu do czasu otręby ryżówe.

Tym sposbem łącznie (pomimo starań i kupowania prawie wszystkiego via lokalne sklepy, żeby za przesyłkę nie bulić) jednak wychodzi więcej.
Potrzebuję na szybko zamienić połowę owsa "czymś" o zbliżonej energetyczności, po taniości.
W żłobie powinno być sporo. Wysłodki odpadają.
Koń niewybredny.
Pytanie: sukces sport czy panto?
w Panto jest melasa, jeśli Ci to nie przeszkadza 😉
halo, - wizualnie brałabym sukcesa, panto dla mnie nieciekawie wyglądało i pachniało. Jeśli zdecydujesz się na sukcesa, to z tego co pamiętam granulat wychodził lepiej wartościami niż muesli.
Moze zerknij jeszcze na mebio?
W obu jest melasa. Dla mnie oba odpadają...
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 października 2019 22:02
Czy ktoś kupował tę lucernę? https://allegro.pl/oferta/susz-z-lucerny-pellet-granulat-20-kg-8301569720
Szukam lucerny po taniości do posiłku na mokro dla konia z brakami w uzębieniu. Sieczka niestety już odpada 🙁
keirashara, no, o granulacie myślę. Mebio kiedyś brałam, i akurat dla tego konia okazało się bardzo bardzo o niczym.
Równie dobrze mogłabym go karmić banknotem 🙂
Teraz potrzebuję po prostu mniej owsianego zastępstwa owsa, uzupełniacze koń dostaje w codziennym meszu.
Jeśli panto faktycznie mało porywające, to biorę sukces, bo chcę operację przeprowadzić w możliwie prosty sposób.
Dostateczne bujamy się z meszem domowej roboty (ile czego etc.) Z meszu nie zrezygnuję, bo świetnie robi koniom.
Sytuacja jest taka, że musiałam ściąć owies, bo coś mu zaszkodziło, nie mógł pracować. I okazało się, że na małej dawce koń jakby mocno inny, pozytywnie.
I już myślałam, że może tak zostanie, ale siano było dobre. A dziś - patrzę na siano - smuteczek.
Wygląda na to, że sukces mnie urządza. Za 100 mam 50 kg, w sam raz na miesiąc dosypki.

Gillian, hedonistka, melasa czy cokolwiek - w ogóle mi nie robi, i tak myślę o granulacie.
Są pewne korzyści z konia, który wciągnie wszystko 🙂
Bez owsa jeszcze Hoveler ma nową paszę:
https://hoeveler-sklep.pl/strona-glowna/227-blattihorse-sport-25-kg.html

i jeszcze Pro Linen wypuściło granulat bez owsa w przyjemnej cenie

https://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Pencils-Light-20-kg/540

Potrzebuję na szybko zamienić połowę owsa "czymś" o zbliżonej energetyczności, po taniości.
W żłobie powinno być sporo. Wysłodki odpadają.
Koń niewybredny.
Pytanie: sukces sport czy panto?


halo, agrovital  🙂
http://agro-vital.pl/agrovital-do-owsa-25-kg-p-17.html
ewelin_n, ta z prolinen to nie ma prawie makro i mikro, ale ten granulat Blattin to kurczaki jest niezły naprawdę. Szkoda, że nie podają ile ma skrobii...
Perlica

Właśnie nie mogę znaleźć informacji o cukrze i skrobii jeśli chodzi o tą pasze Blattin.

Przy karmieniu pół na pół i tak muszę dawać suple, więc ten Pro Linen chyba wypróbuję. Mój koń i tak za dobrze ostatnio wygląda.
Halo, a re-leve Saracena?
Nie wiem co prawda jak się to ma do wartości zbliżonych do owsa ale Energys ma tanie pasze.  Granulaty od 49 zł za 25 kg. Niewybredny koń zjada bez zastanowienia.
elle, To jest jedna z droższych pasz...
Polecam tę lucernę:

https://equ-horsefeed.com/pasza/lucerna-dla-koni/

moj kon ją pochłania, jest cudowna, pięknie pachnie i wygląda  😀
Dziękuję wszystkim, nabrałam orientacji.
Póki co problem rozwiązałam tak, że kupiłam na allegro (błogosławiony smart) jednak musli bez owsa,
w cenie wielu granulatów (59/25 kg) plus lucernę granulowaną (39/20kg).
Przyszło błyskiem, wizualnie i zapachem super.
Zobaczymy jak koniowaty będzie reagować.
Gdyby coś nie pasowało, to dzięki waszym radom i wyszukiwarce 🙂 chyba znalazłam już granulat,
tyle że nie byłby teraz na bardzo szybko, a chciałam mieć już dziś.
Przy okazji, to te musli dawałyby możliwość żywienia pełnoporcjowo bez owsa za mniej niż 300 PLN.
Bo 100 kg na miesiąc powinno wystarczyć (jeśli wierzyć dawkowaniu) i zostaje na dodatki.
halo, A co to za muesli?
Czy ktoś zna składy lizawek Horslyx ? Czy to jest coś wartego uwagi czy też bomba cukrowa ubrana w piękną teorię ?


halo, brzmi dość abstrakcyjnie w dzisiejszych realiach rynku pasz. Co to ?

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
13 października 2019 15:42
Klami 1/3 cukier
Podejrzewam, że Jarpasz.

lusia722, znaczy lepiej niż Likit, ale i tak bez szału.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się