Sesja/Studia i t d ;)

smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 października 2019 10:55
Dziękuję  :kwiatek: I tak totalnie każdy jest bezpłatny? Chodzi mi o to, że kiedyś kazano mi podpisywać jakiś kwit na drugiej uczelni, że jak nie będę w gronie 30% najlepszych studentów to będę musiała płacić.. rozumiem, że już teraz to zniesiono?


Swoją drogą - czy na studia stacjonarne można iść w każdym wieku? Czy są jakieś ograniczenia np ustawowe?  🤔 (coś na zasadzie: do jakiegoś momentu państwo wspiera, a dalej to już trzeba samemu). Albo inne ograniczenia, niekoniecznie związane z wiekiem, jak np dotychczasowe wykształcenie?  🤔
smarcik, jedyne ograniczenie, o jakim wiem, to że powyżej 26 lat nie przysługują zniżki studenckie w komunikacji publicznej 😉 Ze mną na kierunku byli ludzie z tytułem magistra, którzy na przykład robili drugi z innego kierunku i nie słyszałam, żeby musieli załatwiać coś dodatkowego.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 października 2019 12:14
Spoko, te zniżki jakoś przeboleję  😂  choć nie ukrywam, że obecnie bardzo je doceniam, zawsze to 55zł zamiast 110zł miesięcznie w Warszawie  😜 ale już powoli żegnam się z nimi.


Zachciało się studiowania  🏇

Z tą zniżką to akurat nieprawda 🙂
Nie wiem jak w innych miastach, ale w Warszawie jak jesteś studentem to zawsze masz zniżkę na komunikacje miejską nawet mając 40 lat. Info potwierdzone, w dodatku na stronie ztm można wyczytać to samo.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
14 października 2019 14:18
gdzie indziej zniżka przepada 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 października 2019 14:20
Na stronie ztm zapis jest taki:
Studenci studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich

Ważna legitymacja studencka wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. z 2018 r. poz.1861), w związku z art. 81 oraz 105 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668)



Ostatnio jechałam pociągiem za 15 zł, i trochę mi smutno, że był to pewnie mój ostatni raz  😡  😉
madmaddie, w Gdańsku też obowiązuje niezależnie od wieku. W ogóle Gdańsk był chyba pierwszy, który to wprowadził 😀 ale no pociągów to niestety nie dotyczy, tylko ZTM.
smarcik no właśnie. Nie ma nic odnośnie wieku. Także można jeździć. Mój kolega ma 37 i niezmiennie od lat jest stale studentem dla zniżek 😀
Np. w przypadku zagranicznych studentów jest już zapis o 26 r.ż.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 października 2019 14:34
Na mojej legitymacji jest wiek napisany.

Ale nie wnikam, daleko mi jeszcze do podjęcia studiów 🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 października 2019 15:25
maiiaF, tak? Na serio? Od kiedy?
Strzyga, nie interesowałam się wcześniej, ale kiedy pierwszy raz to sprawdzałam, to już tak było 😉 moja siostra ma 30 lat i jeździ na ulgowych. Teraz znalazłam jakąś podstawę prawną, że niby wszędzie powinna ulga obowiązywać niezależnie od wieku, jeśli tak jak mówi aaga84, nie są to studenci zagraniczni, nie dotyczy też studiów podyplomowych. W każdym razie w Gdańsku w regulaminie jest zapis "bez względu na wiek" 😉
smarcik,
zniżkę do 26 lat masz na PKP. Na ZTM w Warszawie nie ma ograniczeń o ile masz ważną legitymację. Potwierdzone info, zaczynałam drugie studia mając 27 lat 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
14 października 2019 21:20
kasska no o PKP właśnie pisałam  😉 po mieście jeżdżę rowerem  😉 ale to serio jakiś poboczy temat się rozkręcił, bo akurat zniżka na komunikację jest ostatnią rzeczą, którą brałabym pod uwagę decydując się na studia  😂

Rozkminy mam raczej na zasadzie, czy pchać się na studia stacjonarne, czy zrobić podyplomówkę  😀
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 października 2019 21:57
Szokłam.
Strzyga, no to jeżeli studiowałaś a jeździłaś po mieście na normalnych to... Współczuję 😉 polecam ogólnie czytać regulaminy tego, z czego się korzysta, ja np. nie wiedziałam, że w Gdańsku w komunikacji miejskiej pies nie musi mieć biletu, bo w paru innych miastach był taki obowiązek. Dobrze, że sprawdziłam przed pierwszymi wycieczkami 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
15 października 2019 06:26
To ja może dodam, że Parlament Studentów RP właśnie wczoraj opublikował post, że wygrali w sądzie sprawę w Białymatokiem o te zniżki dla osób po 26 r. ż. Więc też nie wprowadzamy ludzi w błąd, bo po pierwsze jest to zupełnie nowa sprawa dla niektórych miast, a po drugie wcale nie dotyczy wszystkich miast, choć jest to niezgodne z prawem 😉 jak ktoś jeździ to super, a jak ktoś jeździ na normalnych to niech jeździ, ale żeby od razu mu współczuć?  🙄

Co więcej - na wzorze legitymacji jest zapis 26 r. ż więc prawo prawem, a w wielu miejscach pewnie i tak trzeba wykłócać się z kanarami. Ciekawa jestem jak jest np w przypadku kolei mazowieckich w ramach wspólnego biletu z ZTM - można czy nie? 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
15 października 2019 11:43
maiiaF, nie, nie jeździłam specjalnie, nie cierpię komunikacji miejskiej, poruszam się albo rowerem, albo samochodem. wsiadam tylko czasami jak jadę z kimś do domu z imprezy i akurat ie bierzemy ubera.
aaaale mi tym zrobiłyście dzień, dziewczyny 😍 to ja już się mentalnie szykowałam na odcebulenie i jeżdżenie na normalnych ostatnie kilka miesięcy studiów ale skoro dalej będę lecieć na ulgowych to przecudownie 😜
smarcik, współczuję po prostu niepotrzebnie wydanych pieniędzy, bez przesady z tym przewracaniem oczami 🤣
Strzyga, chociaż tyle. Ja też prawie nie jeżdżę, wiadomo jak się jeździ tramwajami po Gdańsku 😁

Edit: Smarcik, na mojej legitymacji jest, że uprawnia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej, a także uprawnia do korzystania-do ukończenia 26 r.ż.- z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów. Czyli wg tego też 26 r.ż. nie obowiązuje przy komunikacji miejskiej 😉
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
15 października 2019 16:06
maiiaF tylko to jest Twoja interpretacja a nie kanara w autobusie  🙁 jak pisałam wyżej - PSRP sądzi się z miastem o taką sprawę (wygrali, ale wyrok nieprawomocny). Więc naprawdę bywa różnie.
smarcik, tu się niestety zgodzę, ale właśnie dlatego warto czytać regulaminy, bo to już bezwzględny dowód na to, że kanar nie może zinterpretować tego inaczej. A są tacy, co próbują po prostu zgarniać mandaty za niewiedzę podróżujących 😉 sama byłam świadkiem niedouczonego (albo chciwego) kontrolera i studenta, który odmówił przyjęcia mandatu i momentalnie znalazł sobie w telefonie regulamin w pdf 😉
Nie wiem czy to nie lekki  🚫 ale dotyczy studentow więc...
Czy ktos slyszal opinie / korzysta z czegos jak "studentmed" od eter-med w Gdansku? Jest to podobno darmowa przychodnia dla studentów. Dla zaocznych tez? Akurat jestem na etapie rozwazania innej przychodni niz moja obecna i to wydaje sie byc kuszace...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 października 2019 07:28
madmaddie, w Gdańsku też obowiązuje niezależnie od wieku. W ogóle Gdańsk był chyba pierwszy, który to wprowadził 😀 ale no pociągów to niestety nie dotyczy, tylko ZTM.

czuję się oszukana przez Śląsk :P
smarcik poszłam na drugi konczac pierwsze w calosci mgr inż i są niepłatne - potwierdzone🙂 w busach prywtnych zniżki mi dają, w autobusach tak jak dziewczyny mówiąz zależy od miasta, jedynie szkoda pkp ale trudno.

Matko toż ten ostatni semestr zapycha jak nie wiem, a ja tylko czasami czuję się jak prawie lekarz. Mam jakieś rozdwojenie jaźni jednego dnia mam milion pomysłów co potem, drugiego załamanie, ze nie mam żadnego albo co gdy żaden nie wypali. Ale baaardzo powoli mi się klaruje, wiem na których katedrach czuję się dobrze, a gdzie się męczę.

I mimo że cały studia mi konie z głowy ludzie rózni chcieli wybic to cóz ja poradzę jak ja lecząc je czuję, że żyję i nie umiem tego wytłumaczyć? Pieski, kotki fajne ale tylko jeśli chodzi o chirurgię. Tak więc składając jedno z drugim do kupy chirurgia końska to moje marzenie, ale jeszcze nie do końca mam pomysł jak je zrealizować🙂 Coraz częściej wizja doktoratu też puka mi do mózgu i chyba prędzej rzy później sien a tym skończy nie wiem tylko czy już teraz. Chyba zwariowałam, podczas gdy większość z uczelni chce uciekać mi zaczyna tu być dobrze🙂
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
19 października 2019 05:48
Magdzior bardzo dziękuję za informację  :kwiatek:

Chirurgia końska brzmi świetnie! Trzymam kciuki, żeby udało Ci się zrealizować ten cel  😀
Mamy tu sporo ludzi po SGGW, więc zapytam. Robicie coś w związku z wyciekiem danych osobowych? Nie wiem czy mam panikować i wymieniać dowod, czy nie ma potrzeby... Jakie kroki podejmujecie Wy?
fin, ja na razie nie mam pojęcia co zrobić 🙁 dowód mam na szczęście wymieniony po ślubie, który brałam po studiach...
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
18 listopada 2019 16:38
A tak z ciekawości - z jakiego powodu SGGW w ogóle zbierało numery dowodów osobistych studentów? Pierwszy raz słyszę żeby uczelnia posiadała takie dane.
Gniadata   my own true love
18 listopada 2019 17:54
smarcik podawane były przy rekrutacji

ja póki co dowód zastrzegłam, dzwoniłam do banku żeby zgłosić że takie coś miało miejsce plus muszę się zebrać i napisać maila do inspektora danych osobowych mojej szanownej alma mater, bo ponoć ma on obowiązek udzielić informacji czy moje dane aby na pewno tam były... :/
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 listopada 2019 09:55
jest możliwe, żeby nie dostać się na studia zaoczne? Mam mocno przeciętny wynik z przedmiotów maturalnych branych pod uwagę i się zastanawiam 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się