Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Podwójna siatka, u nas w UK to była norma przy otyłych i wrzodowcach.
Dambala - a czy jest powód, żeby ograniczać? Otyłość albo coś tędy? Pytam totalnie serio. Bo jeżeli nie ma, a masz możliwość ją tak karmić to zostaw. Mój przejada właśnie tyle. Koniczek 160 cm w kłębie, ok. 460-470 kg. Od zawsze miał takie potrzeby i nie jest to typ obżartucha - np. nie tyka słomy wcale, nawet kiedyś przegłodzony po kolce nie zainteresował się nią nic a nic i nadal czekał na kolejną wyznaczoną porcję siana. Puszczony na trawę nie zachowuje się jakby mu paszcza przyrosła do podłoża. Treściwe posiłki (które i tak dostaje w znikomej ilości) pobiera bez specjalnego entuzjazmu, a i tak najbardziej lubi z nich objętościówkę. Nie rzuca się na siano, nie je cały czas, zjada małymi porcjami, a często, wolno, dokładnie i bez stresu. I tak sobie rusza tą paszczą i rusza i te naście/eścia kilo wjeżdża spokojnie, czasem przy mrozach to i więcej. Są takie typy, które właśnie tak powinny zjeść. Pamiętaj, że te normy dla objętościówki wyznaczane na 1,5-2% masy ciała to tylko normy, oczywiście dają ogólny pogląd i zarys, ale to wciąż tylko normy, a nie żywienie dopasowane do danej konkretnej jednostki. A właśnie tak należy podchodzić do żywienia koni - indywidualnie. No chyba, że Twoja je łapczywie i szybko. Wówczas to inna kwestia. Ale jeśli Cię tylko martwi ilość przejadanego (zarówno już jak i potencjalnie) siana to... zostawiam Cię z powyższą refleksją.
Jak stała sobie na rekonwalescencji w boksie i ode mnie zależała ilość siana to miała siatke wypchana po brzegi i nie przejadała tego (jedna z większych siatek, nie wiem ile to ważyło ale miałam problemy z wieszaniem). Teraz jest w innej stajni i chyba zaczynaja oszczędzać na sianie, ale 1.5-2% jest zachowane wiec nie wiem czy to powód do zmiany stajni czy jeszcze nie, bo niby ok. Za to koń mógłby jeść cały czas (była głodzona wcześniej) wiec cała siatę na noc między 6 a 9 kg, zjada jakos do 22 i potem nie ma nic. Żadnych problemów z otyłością nie ma, ale nie mam możliwości dołożenia więcej do siatki, mogę co najwyżej zmniejszyć oczka albo zmienić stajnie. Już sama nie wiem 🙁 gdyby to ode mnie zależało to bym wolała żeby dostawała więcej ale niby norma jest...
Interesują mnie sieczki Dangie, polecacie, czy nie bardzo? Dożo ich ostatnio widać w sklepach, ale czytałam sporo niepochlebnych opinii z 2017 roku. Jakość się poprawiła, czy raczej bez zmian?
amazonka89 Od ponad roku daję dengie hi fi bez melasy. Dla mnie jakość super, nie pyli, ma dodatek ziół i czuć to, dodatkowo kucyk ją uwielbia. Osobiście jestem zadowolona.
A Nuba Equi ktoś karmi? Jakie opinie? Intrygują mnie te pasze z trzech powodów. Po pierwsze mieszanki pozbawione są melasy co jest dość nietypowe na rynku. Po drugie, do wielu produktów dodają olej kokosowy. Why? No i to nasza krajowa marka jednak.
Klami  ja karmiłam ponad rok, tylko pasza dla wrzodowca za drogo mi wychodziła jedynie dlatego zmieniłam  👀 ogólnie polecam ładne, sypkie, ale niepylące musli  😉 nadal korzystam z wielu produktów tej firmy jak sieczki, otręby, mesz ( jest najlepszy, mój wybredas kocha  😍 ) czy promass  :kwiatek:

https://www.instagram.com/p/Bdxpe8dl2HM/?igshid=1fqc1irmnncfe

Tu link jak go ładnie odpasłam na tym po wrzodach  :kwiatek:
Klami, ja karmię wszystkie moje konie Nubą. Od musli, po sieczki, mesze kończąc na dodatkach żywieniowych. Największy minus jest taki, że trzepie po kieszeni, a na rabaty nie ma co liczyć. Podejmowałam próby zmiany pasz, ale zawsze wracałam mimo wszystko. Lubię ją, moje konie też.
Gdzieś tu kiedyś wstawiałam fotkę mojego odkarmionego chudzielca.

charlieeee, rox, dzieki za opinie.

A o red mills co sądzicie?
Obiś dziękuję za opinię, chyba po prostu kupię i sama przetestuję. Mają fajny duży wybór tych sieczek 😉
Klami, bardzo dobre pasze, jedne z najlepszych chyba. Kiedyś karmiłam i efekt super był.
Perlica, ale prawie nikt tym nie karmi. Zastanawiam się dlaczego skora są takie super. Dotychczas tylko gdzieś tam coś słyszałam o istnieniu tej marki, teraz nam okazje pierwszy raz widziec konie tym karmione i wydaje mi się, ze sprawdzają się u tych koni te pasze. Natomiast nie znam nikogo innego kto tym karmi, na zawodach raczej tez nie widuje.
Zastanawiam się czy chodzi o cenę bądź dostępność, czy jednak nie są takie super.
Klami, - obstawiam dostępność, cenę i totalny brak marketingu w Polsce. Nuba, Hippovet, Prolinien, Pavo, Eggersmann, Optifeed - wszystkie te marki się promują w jakiś sposób, dość mocno, są dostępne w wielu punktach, przeciętny koniarz kojarzy i jest w stanie wskazać kogoś, kto tym karmi. Red mils niekoniecznie, a nie jest też marką "budżetową", więc nie przebija się do świadomości.
amazonka89 podaję od kilku miesięcy Hi-Fi apple i jestem zadowolona, koń też  🙂 Na końcu worka zbiera się trochę takiej drobnej frakcji, ale raczej w granicach normy. Pięknie pachnie, nie pyli; ja polecam.
Klami, moim zdaniem głównie cena, ale jak pisze wyżej keirashara, . Światowi jeźdzcy LR te pasze pormiują, ale nie w PL, tymbardziej że pasze przez naszych jeźdżców są promowane  #żywieniekoni, więc raczej mało się to kojarzy z Red Mills.
Dużo koni wyścigowych jest też na tym, np. konie Vani, co jest też reklamą na poziomie światowym raczej.

Ja karmiłam tym 3 lata temu, ale wtedy oba konie balancerami i wyglądały i czuły się top. Potem zmieniłam stajnie i nie było juz łątwego dostępu, więc korzystałam z innych pasz.

Jedyne co mnie martwi, że nie podają ilości skrobii w Horse Care 10, więc obawiam się że nie jest najniższa.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
28 października 2019 13:20
W PL na Red Millsie jedzie m.in. Wojcianiec. Prawie wszystkie stajnie wyścigowe używają RM.
Ja też używam i sobie chwalę.
Będę totalnie szczery - Red Mills, myślę, że jedna z bardziej premium marek paszowych dla koni. Nie bez powodu najlepsi skoczkowie na świecie jak Edwina, Scott Brash, czy Bertram Allen karmią konie tą paszą  😎 W Polsce szeroko dostępna, można ich spotkać na Cavaliadzie, czy kilku większych zawodach jeździeckich w Polsce ze stoiskiem. Ale tak jak piszecie, leżą kwestie marketingowe, nie mają tyle dostępnych gratisów - czapeczek, derek, miarek, wiader etc i przez to logo i brand nie jest tak opatrzony.
Wojenka, Wojcian już nie jedzie na RM, a na Lanno.
Na pewno na RM jedzie Aga Olszewska od Osadkowskich.
Perlica, na pewno Dawid Kubiak. Wszystkie jego konie są na tym od dłuższego czasu, nie na St Hippolit.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 października 2019 14:32
Czy skład jest super w Red Millsie nie wiem, ale stoją u nas w stajni trzy konie na tym.
Jeden już „z tą dietą” był zakupiony, a po tym jak wiosną jeden koń tej właścicielki stojący pełnoporcjowo na Brandonie XS, wyglądał jak koń z cushingiem. Chudł, część sierści miał długą jak niedźwiedź, część wymienione na letnią, ale i ta i ta bardzo brzydka taka matowa. Wcześniej stał na Brandonie i było ok, problem pojawił się wiosną. Poradziłam, żeby sprobowała może przestawić na Red Millsa, skoro i tak zamawia i teraz trzy konie na tym trzyma. Wyglądają bardzo dobrze.
Czasem skład, składem ale po prostu dana pasza musi pasować konkretnemu koniowi.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
28 października 2019 14:37
Wojenka, Wojcian już nie jedzie na RM, a na Lanno.
Na pewno na RM jedzie Aga Olszewska od Osadkowskich.


A, to wypadłam z obiegu w takim razie  😁

lusia722, racja, ale na RM konie wyglądają top, tyle, że w większości te pasze mają melasę, a wiadomo, że jak cukier to konie wyglądają top, ale nie zawsze jest to dla ich zdrowia.

Z ciekawości napisałam do RM z pytaniem ile skrobii i cukrów jest w Horse Care 10, bo to ich pasza wrzodowa.

Ja z Brandona bardzo zadowolona, przeszłam od teraz na Hoveler, bo mam dowieziony do stajni, więc zobaczymy. Jak się nie sprawdzi mogę wrócić na Brandona lub właśnie na RM, bo teraz mam znowu łatwy dostęp, bo znowu mam konia w Opolskim.
Perlica, ale to napisałaś o zawartość skrobi maila do irlandzkiego producenta, czy jakiegoś polskiego dystrybutora? Daj znać co odpiszą 🙂

Mi obiło się o uszy, że raczej mają sporą zawartość oleju, nie melasy, stąd konie kondycyjnie wyglądają na nich bardzo dobrze.
horserider, oleju też mają sporo, bo jest w składzie podany. Nie mniej melasa jest także.
Napisałam do producenta bezpośrednio : email i na fb, zobaczymy co odpiszą.


Edit: info ze strony polskiej:
https://www.zywieniekoni.pl/sklep/horse-care-10/

Chwalą się niski poziomem skrobii czyli 18%. Porównując do poziomu skrobii w paszach dla wrzodów innych producentów ( -4 czy 7%) nie wygląda to zachwycająco, ale pytanie co na to konie  😉
horserider, - dużo oleju to też niekonieczne super, bo obciąża wątrobę.
Ciąg dalszy ciekawostek odnośnie RM.

Zanim znalazłam informację na stronie polskiej napisałam bezpośrednio do RM, a oni i odpisali że nie moga mi odpowiedzieć na to pytanie, bo tajna receptura coś jak Coca Cola, ale że poniżej 5%.

No to 5 czy 18?
Jakoś nie wierzę w 5 skoro w składzie na piątym miejscu jest podana melasa:
Composition
Soya (bean) hulls (1), Dried (sugar) beet pulp, Barley, Wheatfeed, Alfalfa meal, Cane molasses, Maize, Soya bean extruded (1), Soya oil (1), Sunflower seed meal, Monodicalcium phosphate, Sodium chloride, Maerl 0.75% (2), Magnesium oxide, Sodium bicarbonate, Mannan-/fructooligosaccharides 0.2% (3) (1) produced from genetically modified soya beans, (2) Acidbuf, (3) MicroFOS Ultra

Konie na tych paszach wyglądają naprawdę topowo,nawet przy minimalnym dawkowaniu. Ja bardzo z tych pasz byłam zadowolona.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 października 2019 06:10
No to 5 czy 18?
Jakoś nie wierzę w 5 skoro w składzie na piątym miejscu jest podana melasa:

Ale Ty pytałaś o poziom baw czy skrobi? Jeśli skrobi to co do tego ma melasa? W melasie nie ma skrobi.
zembria, starch and sugar i dostałam odpowiedź taką jak wyżej.
Co to jest baw?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 października 2019 08:29
"związki bezazotowe wyciągowe" czyli węglowodany wszystkie poza włóknem, to co w uproszczeniu nazywamy "cukrem" w paszy.
zembria, racja, nie mniej nie podają ani jednego ani drugiego, tylko, że poniżej 5%, co tak czy siak gryzie się z zwartością melasy jak składnik nr 5 .
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się