ciąża, wyźrebienie, źrebak

draskaeb ja bym w żadnym wypadku nie doiła, to tylko pobudza laktację 😉 przede wszystkim ruchu, ruch i ruch, kontrolować wymię, generalnie kilka dni i powinno być dobrze 🙂
No wczoraj musiałam ją zdoić bo wymię sztywne, gorące aż biedna zadem nie mogła iść. Jak chwilkę zdoiłam to puściły jej strzyki i mleko sikało po ścianach przez dobrych kilka minut. Dziś rano już lepiej, po całym dniu na wybiegu wymię nabrane ale nie na sztywno. Mam nadzieje, że powoli się wyciszy.
Co do dojenia to wiem, że to pobudza laktację ale jak mleko jest już w wymieniu to gdzieś musi znaleźć ujście, samo się nie wchłonie.
draskaeb - Myślę, że to zależy od konia. Mam jedna bardzo wysoko mleczna klacz, którą zawsze muszę zdajać. Początkowo 2 x dziennie, potem raz. Gdybym jej nie zdajała to nie wiem czy nie skończyło by się to zapaleniem wymienia. Pozostałe 5 klaczy mogę normalnie. 
No ja odruchowo zdoiłam trochę bo myślę, że nie dało się inaczej. Wymiona miała jak dwa arbuzy między nogami. Mam nadzieje, że dziś będzie lepiej.
Dziewczyny, czy któraś spotkała się z poronieniem (7 miesiąc) spowodowanym leptospiroza?  Macie jakąś wiedzę z praktyki jak potem z ponownym zazrebieniem? Jakie antybiotyki i dodatkowe leczenie było wdrażane?
Jakieś rady co do zabezpieczenia siebie?
Witam wszystkich po tak długim czasie 👀
U mnie 5 dni po odsadzeniu, obydwoje przyjęli to z godnością. Mleko zeszło raz dwa, w pierwszy dzień trochę spuściłam bo były ogromne i twarde, ale teraz już nie ma po co, malutkie, bez mleka. Nie sądziłam że tak szybko pójdzie. Młody kończy za tydzień 7 miesięcy więc trochę dłużej pobył przy mamie  😜
A na dole zdjęcie, jak miał niecały tydzień i aktualne. Ma już prawie 140cm więc spory tinker z niego będzie, w sumie od małego był wielki  😁

peeepejack ale Twój chłopak jest wieeeelki!  😲 Ale i masywny też na solidnej nodze. To i Ty zmieniasz wątek razem ze swoim młodziakiem-przedszkolakiem.

U mnie kobyla też już dobrze, wczoraj cyce niewielkie, mleka niemalże już brak. Jeszcze kilka dni i zacznę pakować więcej żarcia bo chuda szkapina z niej.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
11 listopada 2019 19:47
No to zaczynamy. Od dzis na paście na wrzody. Portfel lzejszy ale nadzieja mnie nie opuszcza. Po jakim czasie możliwe są efekty? A tak poza tematem Duduś kończy jutro 8 miesięcy 🤔
montana, mocarny 😀
montana, Piękny. Kawał chłopaka.

Jeśli już w temacie wyźrebień, to mam dwie panny. Ruda na 22-23 kwietnia, Czarna na 16 maja.
Ruda już brzuch dostaje 🙂
Tajnaa, moja jedna z terminem na poczatek maja juz wyglada na mocno brzuchata, ale ona tak zawsze. Z kolei druga, pierwiastka, z terminem 6 dni po tej pierwszej w ogole nie wyglada na zrebna. A trzecia ma termin na lipiec ale jest po prostu tłusta. Ten kon przyjechał do mnie wyglądajac jak traken, pojechala do Łącka do inseminacji gdzie ja konkret odkarmili i od tego czasu mimo lekkiego karmienia jak traken to wyglada tylko z paszportu, poza tym typ pogrubiony  🤣
Moje obie za dobrze wyglądają. U Czarnej brzucha ciążowego nie wiać, ale ona wielka, pewnie dlatego.
Jutro cyknę jakieś fotki 🙂
montana ale ładny kawaler i jaki mocny!
montana, to też Bonik?
Dziekuję za miłe słowa.
Tak, młody BONik 🙂 W przyszłym roku czekamy na 8 !
Montana piękny i rzeczywiście mocny. Patrząc na jego zdjęcie cieszę się, że nie wybrałam Bona (też się nad nim zastanawiałam), bo by mój źrebak wyszedł chyba jak pogrubiany
Moje dziewczyny:
Czarna upasiona na zimę, ale brzuch też chyba się zarysował.
Ona weszła w 5 miesiąc.

Tak wyglądała latem, więc chyba coś już widać poza ciążą spożywczą  😉


Ruda 6 mc będzie za 4 dni.
U niej zdecydowanie lepiej widać, ale też jest sporo mniejsza od Czarnej.
Taka była przed sezonem.


A taka dziś:
tajnaa czym krylas?

Moja kocha jesc, wiec w sumie nie ma duzej roznicy w wygladzie.
Rudą Zoltarem, bo chcę mieć izabelowate potomstwo, a Czarna Islander VDL (kwpn)  http://www.mareklewicki.pl/ogiery/islander/  …. i blagam pod niebiosa, żeby nie wyszedł siwy  😁
W przyszłym sezonie zamierzam ją pokryć czyms top ujeżdżeniowym, bo papier ma bardzo dobry ujeżdżenowy.
Tez krylam siwym i licze na gniade  🤣
Tez krylam siwym i licze na gniade  🤣

Szanse z karego są:

18.75% -
Black
18.75% -
Gray (Bay)
18.75% -
Bay
18.75% -
Gray (Black)
12.50% -
Gray (Red (Chestnut/Sorrel))
12.50% -
Red (Chestnut/Sorrel)
w jakim kalkulatorze to sprawdzalas?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
18 listopada 2019 19:12
Właśnie zaczął się 5 miesiąc, chyba już spokojnie mogę się z gniadą dopisać do wątku. Mam nadzieję, że tym razem się wszystko uda  🙂
Też się bawię kalkulatorem maści. Ojciec kary, ale miał kasztanowate potomstwo. Najbardziej mi się marzy skarogniade źrebię a kasztana chciałabym uniknąć.
FirstLight, zobacz https://www.animalgenetics.us/Equine/CCalculator1.asp
montana, mały cudny, ale mamuśka idealna!



Na_biegunach, dzieki z ten kalkulator, wyreczyl mnie z liczenia ktorego by mi sie nie chcialo robic  😉 u mnie z jednego polaczenia 37.5% szansy na karego, tyle samo na gniadego i 25% na kasztana. Kary po tatusiu byłby mile widziany 🙂 Druga klacz wg kalkulatora najprawdopodobniej da gniadego, ale moze tez dac kasztana (65% do 25% plus niewiele na karuska). A trzecia pinda jest chyba homozygotycznie gniada - po gniadych rodzicach i dajaca dotad gniade (lub skare) potomstwo, wiec albo ta pani moglaby juz grać w totolotka albo jest po prostu homozygotycznie gniada i nic innego niz gniadego sie od niej nie doczekam.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 listopada 2019 07:40
Mojej wychodzi przewaga gniadego nad karym. Co mnie cieszy zdecydowanie. W najgorszym wypadku 25% na kasztana. Przeżyję, byle zdrowe było 🙂
Nie wiem czy moja jest homo czy hetero gniada. Plus jest po siwym ogierze - mam nadzieję, że dziadek już nic nie może domieszać i nie pojawi mi się siwizna 🤔

Troszkę zmieniając temat. Jest gdzie lista pasz niewskazanych dla źrebnych?
Na biegunach, siwy wychodzi tylko jak jedno z rodziców jest siwe. Ale tak jak piszesz, byle zdrowe bylo
Jakie podajecie witaminy swoim ciężarnym klaczom? polecacie jakieś konkretne?
Reformin Plus , ma dobry sklad, granulki, konie chętnie to jedzą. Przy zakupie worka 25 kg za 215 zł wychodzi ekonomicznie. Dla moich trzech ogonow, w tym dwie wysokoźrebne mam na prawie miesiąc
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się