Wady budowy, ocena eksterieru

Minimalny wiek konia w gp to 8 lat. Co nie zmienia faktu ze Breitling do lat nastu chodzil i startowal, czyli taki ostatni zdrowotnie nie byl... A ile ogierow uzywamy ktore po konkursach mlodych koni sa juz w zasadzie użytkowane w hodowli i nie wiadomo jak znioslyby zdrowotnie ciezki trening?

Co do walaszka, jak dla mnie film to jest pierwszy odsiew, drugi odsiew ogledziny osobiste, trzeci weterynarz. Jak kon jest ciekawy i dobrze sie jezdzi to nie ma co zgadywac co on gdzie ma a czego nie ma, tylko brac weta. Bo i tak do etapu weta niewiele koni dochodzi
ten ogon wyglada na ogolony u nasady po prostu.
kruszoon, chodzi o to, że jest notorycznie uniesiony.
A co mógłby oznaczać ogon w ruchu ustawiony cały czas w jedną stronę? Nie uniesiony, tylko przestawiony. Miednica? Więzadło krzyżowe?
Widuje takiego konia, a wątpię, że coś z tym robią/w ogóle zwracają uwagę.


Nie musi być krzywy 😉. Problem może być naprawdę banalny. Mam takiego 4ro latka i właśnie przez ten ogon go sprawdzałam bo miał być bardzo krzywy. Koń prosty bez usztywnień.
Jedyny problem to jeszcze luźne rzepki kolanowe, musi nabudować więcej mięśni zadu, a że koń ogromny to potrzebuje trochę więcej czasu.  Mam dużo galopować, a kłus bardziej sobie odpuszczać 🙂

Mi ten koń z filmiku się podoba. Ruchowo jest naprawdę fajny. W stępie przekracza o 4 kopyta. Co mi się nie podoba -ta głowa sztywno/zrolowana w dole. Pięknie go złamali na jakiś linkach.Zero pracy kręgosłupem przez co ten ogon może być taki odstawiony.
Puma  według badań Dr Sue Dayson ogon przekrzywiony jest w strone źródła bólu, czyli jeśli ogon w prawo to boli z prawej strony etc. może również być  również objawem rotacji tak jak dziewczyny wcześniej pisały
Przekrzywiony czy nienaturalnie noszony ogon zawsze jest alarmujący.
Co do kasztana z filmiku, ciężko określić jego naturalny ruch bo na filmiku goniony jest do przodu. Prawa zadnia noga jest niepokojąca. Bardziej jednak martwi mnie połączenie tego jak wysoko niesie ten ogon i tego jak bardzo lubi zaokrąglić szyję do swojej klatki piersiowej. Tak jakby koń próbował unieść ten grzbiet ale tak naprawdę to on opada jeszcze bardziej.
Dobrze, ze mi wybiłyście rudego z głowy. Przysłali mi kolejny filmik... ten koń praktycznie jest tak zrolowany, ze to nie wyglada fajnie.

Jade oglądać coś innego  😅
Zdecydowanie bardziej podoba mi się ruda 😉
Jak będziesz mieć pod siodłem to podrzuć proszę 😉
A co mógłby oznaczać ogon w ruchu ustawiony cały czas w jedną stronę? Nie uniesiony, tylko przestawiony. Miednica? Więzadło krzyżowe?
Widuje takiego konia, a wątpię, że coś z tym robią/w ogóle zwracają uwagę.


Czasem naturalne skrzywienie nad, którym ktoś nieumiejętnie pracował i się nie poprawilo tylko utrwaliło.
Czasem kulawiznę w nodze, która koń kompensuje obciążaniem przeciwnej strony (po przekątnej), czyli specjalnie się krzywi i bierze to w plecy, żeby odciążyć kulawą kończynę.
draskaeb  rude dziecię nie zajezdzone jeszcze:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=H7VbQtvXLEc

gniada za to jak najbardziej:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=nT6W3jms1l8
Claudss, a nie myślałas pojezdzic po polskich hodowcach? Jak policzysz krótszy dojazd i transport, i tanszego weta do tuv w Polsce, to myślę ze znajdziesz pare hodowli gdzie w tej samej koncowej cenie bedzie podobny papier i ten sam kolor paszportu a kon lepszy.

O rudej ciężko cokolwiek po tym filmie powiedzieć, gniada jest ok ale nie wow.
Obie maja ciut miekkie peciny  z tylu, a gniada dodatkowo chyba krowia postawe 😉 Nie sa to jakies duze wady wykluczajace w uzytkowania.
[quote author=karolina_ link=topic=4885.msg2897141#msg2897141 date=1573496703]
Claudss, a nie myślałas pojezdzic po polskich hodowcach? Jak policzysz krótszy dojazd i transport, i tanszego weta do tuv w Polsce, to myślę ze znajdziesz pare hodowli gdzie w tej samej koncowej cenie bedzie podobny papier i ten sam kolor paszportu a kon lepszy.

[/quote]

Mam inne zdanie (ostatnio). U nas musisz cały kraj zjeździć i jedziesz na drugi koniec, oglądasz aż jednego konia z ogłoszeń, który na filmie był niby top, a się okazuje potem, że tępe, niejezdne, nic nie umie itd... a do tego upsik i np. cysta w kopycie...

A tam jedziesz i w jeden dzień objeżdżasz 4 stajnie, wszędzie ci pokazują minimum 3 konie. Wszystkie odpicowane na twój przyjazd tak, że możesz normalnie drugie filmy sprzedażowe od razu kręcić jak samemu wsiadasz.
Nikt ci nie podstawi głupka jakiegoś co się na plecy wywala. Konie jezdne, wychowane, ufne do człowieka, nie jakaś dzicz.
Jak się ktoś z tobą umówi, że robisz TUV, to nie ma sytuacji, że na drugi dzień dzwoni, że ma klienta i sorry.

Jest, że się tak wyrażę, inna kultura sprzedaży koni. A ceny nie są już wyższe niż w PL za konie niepremiowane, czy takie które nie startowały.
mnie u rudej wydaje się szyja trochę krótka i głowa chyba trochę nieproporcjonalnie mała do reszty... na zdjęciu wygląda fajnie bo ma wyciągniętą szyję, ale tak przecież chodzić na codzień nie będzie.
Kotbury, to jezdzisz po stajniach handlowych/sportowych wtedy bo hodowla jest w DE bardzo rozdrobiona i tam moze obejrzysz 2 konie w roczniku na hodowce, o ile nie sprzedał zrebaka. TUV jest kwestia kultury, ja osobiście pozwalam na wszystkie badania i mówię w 100% to co wiem i realnie pamiętam (ropy w kopycie 3 lata temu moge nie pamietac). A wsiadanie... Nie wiem jakie jest prawo w DE pod tym kątem i ile możesz oddac konia, ale może tez byc tak, że przed Twoim przyjazdem kon chodzi 2x dziennie albo i 3 i dlatego jest milusi. W PL taki numer teraz juz nie przejdzie, chociaz kilkanascie lat temu przechodził.
FirstLight serio widzisz tam miękkie pęciny z tyłu? Jak dla mnie oś tych pęcin trafia z grubsza tam, gdzie powinna trafiać (czyli w kąt wsporowy).
Obie kobyły totalnie inaczej zbudowane, pierwsza przebudowana przodem, mega wykłębiona i krótka (czyli trudna do osiodłania), druga długa szeroka parówa bez kłębu (stąd wrażenie krótkiej szyi, która wcale nie jest krótka), też trudna do osiodłania. No i młodziutka - jako 6-latka może być długa jak tramwaj.
Ale to wszystko jest nie ważne - znaleźć konia, który ma 4 nogi, głowę i ogon, jest regularny w ruchu i nie wygląda, jak Quasimodo, w średnim polskim budżecie (czyli jakieś 30k), to wyczyn.
Bałabym się szukać w DE szczerze mówiąc... no, chyba, że ktoś ma naprawdę dobre kontakty, jeździ w stałe miejsca od lat, ma możliwość obejrzeć naprawdę dużo koni w niedużej odległości i ma sprawdzoną klinikę.
Mam pytanie odnosnie strychowania u roczniaka, czy może to mu po prostu przejsć z wiekiem, bo jednak rozwija się i rosnie czy raczej nie?
amazonka89 młodziaki są zazwyczaj krótkie, szczególnie po 3 miesiącu życia zmieniają proporcje bardzo intensywnie i często mocno wkraczają zadem a co za tym idzie mogą się strychować. To jeszcze może się bardzo zmienić, szczególnie jak masz roczniaka to on ma jeszcze tak naprawdę 2 lata intensywnego wzrostu.
lillid myslisz, ze 3 latka jeszcze sie rozrosnie wzdłuż? wydawalo mi sie ze w tym wieku juz w miare proporcje sa zachowane

Jeszcze coś takiego tam maja:

Claudss, ta bym wziela sama gdybym miała wolny boks i finanse.
claudss ta najfajniejsza z tej trójki, ja mam słabość do koni po Negro.
Czy tylko ja widzę na koniec filmu jak stępuje w stronę kamery i przednimi nogami idzie tak wąsko jak po linie?
claudss tak, kręgosłup kostnieje jako ostatni, nawet do 7 roku życia. Konie najpierw rosną w zwyż, potem wzdłuż właśnie. Może się zatem okazać, że koń krótki jako 3 latek po kilku latach będzie akurat, a taki wpisany w prostokąt będzie tramwajem.
claudss ta najfajniejsza z tej trójki, ja mam słabość do koni po Negro.
Czy tylko ja widzę na koniec filmu jak stępuje w stronę kamery i przednimi nogami idzie tak wąsko jak po linie?


Też to zauważyłam. Ktoś się wypowie na temat takiego stawiania kończyn w stępie?
Moze byc kwestia tego ze sie krzywi, jeden krok zrobila normalny. To by trzeba bylo poprosic o film w reku i dluzszy odcinek
Jeśli faktycznie tak stawia nogi to czy jest to duża wada w użytkowaniu?
To zależy co chcesz zrobic z tym koniem. Jesli ujezdzenie, to ogolnie kazdy typ ruchu gdzie zad nie idzie tym samym śladem co przod w podstawowych chodach bedzie oceniany źle. Natomiast ja bym zywo stepowala bez jezdzca po ścianie, zeby prosta byla zachowana i tak sprawdziła czy to jest problem czy tylko przejściowa faza
A taka kobyłka:
To chyba jeden z dziwniejszych grzbietów, jakie widziałam 😲
Stęp wygląda fatalnie. Ogólnie ten koń wygląda jak ofiara selekcji hodowlanej...
Poproszę o ocenę Dzidziulka, 4 lata, młp 🙂

A taka kobyłka:


to kuń czy owczarek niemiecki? :P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się