Nasza twórczość fotograficzna cz. II

madmaddie   Życie to jednak strata jest
30 listopada 2019 17:15
smartini, te z Dominiką i Izą super, ale te z żarciem średnie - wydają się nieostre i wzrok mi się na nich rozjeżdża, a mega foty jedzeniowe przecież robiłaś 😉
Megane, ścieżka fajna, zazdroszczę spaceru 🙂

Ja w sumie tylko psu robię fotki. Te szczególnie lubię:

(nie chce mi się mazać linki, no nie)



Muszę wysłać 28mm do serwisu, bo po którymś ślubie coś zaczęło w nim brzęczeć w środku, podejrzewam, że w coś uderzył 🙁
smartini   fb & insta: dokłaczone
30 listopada 2019 17:58
bo robione zupełnie nową dla mnie GO i jeszcze nie moją Sigmą, skalibrowaną pod inny aparat 😉 więc nie są idealnie w punkt ostre. Ale podoba mi się kierunek w który chcę iść, bardziej jedzeniowego repo niż 'martwej natury' 😀

Megane dzięki 😀 byłyśmy umówione na mroczne zdjęcia wr mgle bo utrzymywała się dwa tygodnie wcześniej (i ponad tydzień później) a akurat tego dnia odpaliła wiosna. W październiku 😁 ale z tych drzewek mam jeszcze kilka Izy i Opi, pięknie tam poświęciło
Rv też niszczy zdjęcia. Dziś w innym wątku wrzucałam zdjecie kota i oryginał jest ostry, a po wrzuceniu na forum jakieś delikatnie ujmując zmiękczone mocno 😉

Madmaddie masz bardzo fotogenicznego modela 😉
Czy któraś z was ma swoją działalność gospodarczą i chciałaby służyć pomocą na priv  :kwiatek:
Ja mam, ale księgowe sprawy ogarnia mi księgowa, więc mogę nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania😀
Może mi pomożecie  :kwiatek:

Chciałabym 3-4 duże (50x70) czarno-białe, piękne zdjęcia z końmi, dokładniej z dyscyplinami końskimi.
Mignęło mi tu gdzieś, hen daleko, super zdjęcie z toru, chyba Wojenki, ale nie potrafię go odnaleźć.
Chciałabym: wyścigi, ujeżdżenie, wkkw i powożenie.
Gdzie szukać?
Jak kupić?

Nie znam się w ogóle - pomóżcie  :kwiatek:
smartini   fb & insta: dokłaczone
06 grudnia 2019 18:49
Iskra de Baleron, wyścigi to u Wojenki, uj u Julii Swietochowskiej bym szukała. Skoki od Oliwii Chmielewskiej? Wkkw fajnie focą Karolina Wapińska i Kaskal 😀 a konie ogólnie to Kasia Okrzesik  obowiazkowo, mam jeden wydruk od niej i kocham

Kasia ma gotowe odbitki, co do reszty - myślę, że napisanie do autorów i prośba o zakup odbitki to najlepsza droga, raczej nikt nie powinien odmówić, nawet jeśli nie mają od ręki to pewnie drukną i wyślą 😉

aaaa, nie wiem co ja z tymi skokami - zaprzęgi to nie wiem od kogo, podpytalabym o jakieś ujecia od dziewczyn ktore wymienilam. Ja mam kilka ujęć z powożenia z Cavaliady
Facella   Dawna re-volto wróć!
06 grudnia 2019 18:58
Smartini  💘
Zapraszam do siebie po zdjęcia z WKKW, mam wprawdzie również i ujezdzenie, ale są lepsi (Łukasz Kowalski, Julia Świętochowska), zaprzęgowo niestety prawie nic i w sumie nie bardzo wiem do kogo mogłabym Cię skierować. Link do fanpage mam w podpisie. Możesz wybrać każde zdjęcie, jakie tam znajdziesz 🙂
Dziękuję  😅

Kasia Okrzesik ma chyba głównie konie solo (?)
Ja chce ekspresję której u niej nie brakuje 🙂 ale w konkretnych dyscyplinach.
Rozwarte chrapy, piach w powietrzu, żyły, pot i brud 😉
Po stokroć dziękuje  :kwiatek:  💘
Pędzę przekopywać albumy  😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
06 grudnia 2019 19:27
Iskra de Baleron, dużo piachu w powietrzu to mam z reiningowych zawodów 😁 no ale to trochę inny klimat 😉
jestem ciekawa ostatecznych zakupów, koniecznie się pochwal!
Mam nadzieję, że dobry temat wybrałam  😉

Do kogo/gdzie na Śląsku warto udać się na kurs fotografii i obróbki zdjęć? 👀
Znacie godne polecenia miejsce?
madmaddie, jeny, jaka ona biała 😀 Podoba mi się drugie foto 🙂
Megane, droga w lesie skąpana światłem 😍 uwielbiam takie klimaty, też ostatnio coś takiego sobie pstrykałam 🙂
smartini, jak zwykle klasa 😀 Kiełbasa w fotelu rządzi! I to ostatnie bardzo do mnie przemawia 🙂

A robicie coś świątecznego? 🙂 Ja mam za sobą jakieś tam pierwsze próby, ale brak mi dobrego doświetlenia w domu, nawet jasny obiektyw nie pomaga 🙁


Ja mam nadzieję, że uda mi się zrobić coś nowego świątecznego w Polsce. 😀 Tymczasem wzięłam się za dwa kolejne portrety konia, którego wstawiałam tu wcześniej.

klik1
Nie mogę się zdecydować, czy robić coś z tym prawym tyłem? Beznadziejnie ucięłam kadr, nie mam za bardzo możliwości wykadrowania tego. Zastanawiałam się, czy nie zamalować tej skarpety, brązowa bardziej wtopi się w tło i nie będzie wyglądać jak taka szkita. 👀

klik2
Czy poleciłybyście mi jakiś darmowy program do amatorskiej obróbki zdjęć? Di tej pory używałam Picasa, ale że już  od 5 lat go nie wspierają to się zestarzał (rip 🤔mutny🙂. Przetestowałam dziś 5 innych programów i byłyby ok gdyby dało się załadować całą bibliotekę(folder), na niej pracować A potem hurtem wyeksportować ze zmianami  jak w Picasie, a nie pojedynczo otwierać i zapisywać zdjęcia, bo to strasznie dużo czasu zabiera  :/
Będę przeogromnie wdzięczna za jakiś namiar :kwiatek:.
Facella   Dawna re-volto wróć!
25 grudnia 2019 01:17
PhotoScape ma opcje mass exportu.
podbijam temat 🙂
po przetestowaniu z 15 programów pokornie wróciłam do Picasy 🙁 (Facella PhotoScape jest jeszcze starszy, nie jest wspierany od 2014). Super mi się obrabiało zdjęcia w Lightroomie, ale że korzystam z programu raz na kilka miesięcy to nie uśmiecha mi się płacić 140 E rocznie za to  🙁

Ostatnio przypadkiem trafiłam na darmowy odpowiednik Lightrooma, jeszcze nie testowałam, ale na pierwszy rzut ka wygląda bardzo obiecująco. Może komuś się przyda -  Darktable 3.0
https://www.darktable.org/

🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
12 stycznia 2020 13:30
Nie używałam PhotoScape od lat, jedynie kojarzę ze z darmowych programów to właśnie on miał taka opcje. Nie wiedziałam, ze jest niewspierany.
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 stycznia 2020 15:40
Jeszcze chyba Afinity ma odpowiednik Lightrooma, jest płatny ale jednorazowo i znacznie mniej niż Adobe
madmaddie   Życie to jednak strata jest
12 stycznia 2020 16:07
Darktable używają Linuxowcy, ja też miałam na Ubuntu, tylko beznadziejną mam matrycę w tym lapku i przestałam używać. Ale jest super funkcjonalny - jak ktoś wsiąkł w LR jak ja, to trzeba chwili, żeby ogarnąć, ale w necie jest sporo tutoriali. Jak na open source, super sprawa. Powiedziałabym, że momentami lepiej pomyślany niż Adobe.
Orientujecie się może czy można zrezygnować z wykupionej licencji Adobe na rok wcześniej?  Czy wtedy przysługuje zwrot części środków. Zmieniłam robotę i nawet nie mam kiedy skorzystać z programu... 😵
smartini   fb & insta: dokłaczone
15 stycznia 2020 08:58
Latissimus, można ale z tego co kiedyś się wczytywałam to z dość dużą karą, pytanie, czy już nie lepiej dokończyć licencji. Można też zrobić downgrade jeśli nasz np pakiet full i przejść na foto, tylko wtedy musisz znowu rok płacić dany pakiet (od dnia downgrageu)
Latissimus, można ale z tego co kiedyś się wczytywałam to z dość dużą karą, pytanie, czy już nie lepiej dokończyć licencji. Można też zrobić downgrade jeśli nasz np pakiet full i przejść na foto, tylko wtedy musisz znowu rok płacić dany pakiet (od dnia downgrageu)

Dziękuję  :kwiatek:
smartini
Dzięki za polecenie  :kwiatek:

Dziękuję  😅

Kasia Okrzesik ma chyba głównie konie solo (?)
Ja chce ekspresję której u niej nie brakuje 🙂 ale w konkretnych dyscyplinach.
Rozwarte chrapy, piach w powietrzu, żyły, pot i brud 😉
Po stokroć dziękuje  :kwiatek:  💘
Pędzę przekopywać albumy  😀


Jakby coś to ja większości zdjęć nie publikuje nigdzie, więc zapraszam do kontaktu 🙂
Polecicie książki o fotografii? I na poziomie początkującym i zaawansowanym, dzięki  :kwiatek:
Polecicie książki o fotografii? I na poziomie początkującym i zaawansowanym, dzięki  :kwiatek:


Elle wystarczy kilka dobrych artykułów o podstawach, nawet taki jak ten:
https://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumiec-poradnik

Jeśli książki to tutaj chyba najbardziej liczą się dwa nazwiska: Scott Kelby i Bryan Peterson

Do tego dokładna lektura instrukcji Twojego aparatu 🙂

Ja osobiście bardzo lubię tutoriale Petera Mckinnona
https://www.youtube.com/channel/UC3DkFux8Iv-aYnTRWzwaiBA
madmaddie   Życie to jednak strata jest
28 lutego 2020 12:31
ja jeszcze Szeroki kadr polecę 🙂
A ja z durnym może pytaniem, ale sobie nie radzę 😉
Psy pędzące na wprost.
Staram się uchwycić w miarę ostry obrazek a nijak mi nie wychodzi. Nie jestem zwolenniczką strzelania z serii i do tej pory starałam się dobrze wycelować w psa i zrobić ze 3 zdjęcia (taka mini seria). Lipa, więc przestawiłam aparat na serię 8 zdjęć na sekundę i  próbuję. Efekt marny. Moje ustawienia: punkt AF centralny, f 3,5-4, 1/640 sek Iso 100 do 400 (mam marny zakres i szumy, więc staram się wyżej nie wychodzić) no i nie wiem, czy te psy aż tak szybko biegną, ale punkt ustawiony na pysk a ostrość na grzbiecie. Aparat nie ma bf/ff przy zdjęciach statycznych.
Podglądam ustawienia na podobnych zdjęciach u fotografów i u nich czas to 1/500 czasem nawet 1/200... Co robię źle?
Aparat ustawiony na priorytet AF szybki. AF Servo
Psy ciemne 😉 bury i brązowy
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 lutego 2020 12:51
Megane, wrzuć przykładowe zdjęcie to raz. I napisz jakim obiektywem robisz bo aparat to nie wszystko, bardzo prawdopodobne, że masz zwyczajnie za wolny obiektyw 😉
Mam Sigmę 70-200 f 2,8 APO DG HSM - tu się raczej nie ma do czego przyczepić. Body 7d.
Wiem, że ja gdzieś robię błąd, tylko wolę podpytać aby nie strzelać na ślepo zdjęć bez sensu. Gdzieś błądzę.
Wieczorem wrzucę jakąś próbkę tylko nie mam nawet jednej, z której byłabym zadowolona
Megane, w tej notce jest fajnie opisane to, o co pytasz 🙂

A dokładniej w tym fragmencie:


W przypadku zdjęcia na wprost. Ustawiacie psa w miejscu, z którego ma ruszyć. Zabawkę zostawiacie za sobą, na przeciwko niego, ale tak aby biegnąc nie zrobił sobie krzywdy i nie staranował Was. Ostrość najlepiej ustawić kawałek przed psem, chyba, że zastosujecie dużą głębię. Dlaczego? Dlatego, że na małej płaszczyźnie ostrości, gdy ustawicie ją na psi pyszczek, w momencie, w którym pies poruszy się do przodu, już Wam z niej wyjdzie. Najlepiej znaleźć jakiś charakterystyczny kawałek krzaka, liść, większe źdźbło trawy i pstryknąć serię zdjęć, gdy pies po ruszeniu wejdzie w okolice naszej płaszczyzny.

[img]https://vukobordercollie.files.wordpress.com/2019/03/xxxxwdwewew.jpg?w=640[/img]


Tutaj pomogłam sobie walającą się w okolicy kłodą. To na niej ustawiona była ostrość. Po zwolnieniu psa, zaczynałam pstrykać w momencie gdy był chwilę przed nią. W ten sposób z powiedzmy z 3 – 4 zdjęć, mam jedno to, w którym pies trafił z oczami w płaszczyznę ostrości. Może nie być to widoczne tutaj, ale jeśli przyjrzelibyśmy się zdjęciu w większym formacie, zauważylibyśmy, że nos i futerko pod pyszczkiem nie jest już ostre.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się