lustra na hali i placu zewnętrznym

Nie znalazłam nigdzie wątku o sposobie montażu i rozmiarach luster na placach dla koni.
Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie i może podpowiedzieć jak wysoko je zamontować, czy prosto (równolegle) do ściany hali czy pod kątem (jakim?), czy ich ustawienie lub to co jest pod nimi wpływają na to czy są zaparowane? Czy im większe lustra, tym lepsze.
Jak je rozmieścić. Całą ścianę czy tylko część, czy też całe dwie ściany, krótką i długą?
Czy montaż na zewnątrz w naszym klimacie wogóle ma jakiś sens?
Aha ja chcę je montować na hali 20/40, chciałabym aby jadąc po długiej ścianie hali było widać całego konia po drugiej stronie.
Jak to jest w Waszych stajniach ?


Powiem tak: najlepiej by było mieć lustra wszędzie 😉 A tak naprawdę wystarcza po lustrze na brzegach krótkiej ściany, tak, żeby było widać konia na śladzie. Jeśli jedno z tych luster jest szersze i widać też linię środkową albo chociaż ćwiartkową, to też świetnie. Plus- lustro na środku długiej ściany, obejmujące X.
Co do luster na zewnątrz- dobre pytanie, nie spotkałam się z takim rozwiązaniem w Polsce, ale w DE- owszem, a klimat podobny.
Lustro na hali musi być pod kątem, pod jakim- zależy od tego, jak dużo chcesz w nim widzieć. U nas w trakcie wieszania wjeżdżałyśmy, żeby określić, co i jak.
Jesli chodzi o parowanie, to wydaje mi się, że nie tyle to, co jest pod lustrem czy kąt jego zawieszenia ma znaczenia, a powietrze na hali. W poprzedniej stajni straszliwie parowały, w obecnej- właściwie wcale, musi być pootwierana hala i mgła. A, i zaparowane bywa tylko rano, po nocy. Hmm, może na dworze bardziej by parowały?
Wymiary, wysokość- możemy pomierzyć 🙂
Hej paa, dzięki za odpowiedź. Mam zakupione 30 tafli luster 160/220 wiec jest tego bardzo duzo. Wystarczy na obłożenie całej długiej i krótkiej ściany hali. Nie wiem czy będę wieszać wszystko, czy też część sprzedam, zostawię na inne place, zobaczymy. Na razie muszę ustalić na jakiej wysokości to powiesić, żeby było bezpiecznie i wygodnie. W niektórych stajniach są pionowo w innych pod kątem. Chyba faktycznie trzeba na bieżąco podczas montowania określać kąt nachylenia.
Ktoś mi kiedyś mówił, że zaparowanie może być spowodowane złym materiałem którym lustro jest podklejone.
arivle   Rudy to nie kolor, to styl życia!
24 października 2015 18:05
paa, ja się osobiście nie zgodzę, że wystarczą na brzegach krótkiej ściany.

Moim zdaniem koniecznie cała krótka ściana, pojedyncze lustro na krawędzi to zdecydowanie za mało przy ćwiczeniu chociażby chodów bocznych. Na długiej ścianie są zdecydowanie mniej potrzebne 🙂
Zdecydowanie krótka ściana i narożniki. U nas jest 25 metrów bieżących luster na bardzo dużej hali, z czego najdłuższy moduł na krótkiej ścianie, kolejny mniejszy na środku długiej ściany i lustra metrowej szerokości w narożnikach (świetnie w nich widać łopatki, trawersy, wyprostowanie konia itd.). Trzeba tylko pamiętać, żeby takiego lustra nie montować w samym narożniku, bo nie będzie nic widać. Najlepiej przy wieszaniu użyć modela z koniem i dopytywać, kiedy się dobrze widzi 😉
ja się osobiście nie zgodzę, że wystarczą na brzegach krótkiej ściany.


U nas są zamontowane tak, że nie łapie się tylko kawałek hali (jedno obejmuje faktycznie prawie wyłącznie ślad, ale drugie jest dużo szersze i zamontowane pod odpowiednim kątem). Z chodami bocznymi nie ma kłopotu.
możecie polecić firmę (najlepiej sprawdzoną), która dostarcza lustra na ujeżdżalnie?
ile mniej więcej trzeba teraz liczyć za m2?
możecie polecić firmę (najlepiej sprawdzoną), która dostarcza lustra na ujeżdżalnie?
ile mniej więcej trzeba teraz liczyć za m2?


[CIACH]
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Nachalna reklama w nieprzeznaczonych do tego miejscach
deborah   koń by się uśmiał...
28 listopada 2016 08:23
podbijam bo rozważam zamontowanie lustra u nas na hali. jakie musi mieć minimalne wymiary, żeby jego montaż miał sens? To prywatna inwestycja więc nie obłożę komuś całej hali w lustra. chce zamontować dwa max 3 w newralgicznych miejscach.
interesuje mnie głównie wysokość lustra.
Odgrzebuję stary wątek, ale szukam firmy, która w okolicy Warszawy zrobi lustra na hali. Z racji że firmy które robią lustra dedykowane są mega drogie, zastanawiam się nad alternatywą. Może jakiś dobry szklarz? Macie jakieś doświadczenie w tej kwestii? Jakies namiary?
Czy ktoś ma doświadczenie z lustrami na placu zewnętrznym?
Ja w tym roku bede robić na placu lustra. Plan taki zwykłe lustra od szklarza pokryte folią i ważne żeby klejąc je klej był rozprowadzony po całej powieszchni. Myślicie że starczy żeby przeżyły na otwartym placu?
klaudusia1015, to będzie zależało od konstrukcji podłoża. Bo każde podłoże pracuje,
ok, beton na wietrze mało 😉, ale też kurczy się i rozpręża.
Podpowiem tyle, że próba totalnego zafiksowania jest błędem.
Duża płaszczyzna musi mieć możliwość nieco się "chwiać", być zamontowana elastycznie, sprężyście.
A sam płaszczyzna pod lustra musi być mocno sztywna, o ile szkło nie jest specjalne.
Lustro działa jak żagiel, a w dodatku jest ciężkie.
To wyzwanie konstrukcyjne. Nie sztuka przykleić szkło, sztuka to zamontować.
majek   zwykle sobie żartuję
06 marca 2020 14:39
Nie widzialam szczerze mowiac szklanych luster (no sorry, raz widzialam drzwi przesuwane takie od szafy - szklane - zamontowane na ujezdzalni). Raczej plekse z efektem lustra.
U nas prawie wszedzie te lustra na ujezdzalniach na zewnatrz.
Majek, to jest pleksa? Myslalam że widzialam tez i szkło, ale moze po prostu lepiej zrobioną plekse  🤣 ja mysle nad zrobieniem calej krotkiej sciany w lustrach na grubym drewnie, a z drugiej strony dać szybko rosnace krzaki jako wiatrołap. Myslicie ze to sie sprawdzi?
karolina_
Czy drewno narażone na działanie czynników atmosferycznych nie będzie zanadto pracować? Kurczyć się, puchnąć, paczyć?

Widziałam jakieś zdjęcia "luster" zewnętrznych i tam były ramy z metalu.
Iskra, z tylu tez metal? Czy jednak drewno?
majek   zwykle sobie żartuję
07 marca 2020 14:51
U mnie były drewniane stelaże w każdej ze stajni, w których jeździłam/jeżdżę.
To nie pleksa tylko jakaś zwykła inna plyta tańsza jednak.
Majek, i oklejona folia lustrzana po prostu?

Iskra de Baleron, dzięki
majek   zwykle sobie żartuję
09 marca 2020 08:56
Tak, zobaczcie, to zdjecie chyba z zeszlego roku . W tamtej stajni byla jakas plyta na pewno, stelarz drewniany, tylko na gorze i na dole ramka metalowa. Tam lustra byly na calej krotkiej scianie.

A tu z nowej stajni, najbardziej kretynskie ustawienie luster, bo sa tylko trzy na krotkiej scianie. Znowu - stelarz drewniany, tylko kawalek ramki trzymajacy ten plastik. I wierzcie mi, wiatr pizga na tej ujezdzalni jak ch***.  Jak wieje, o te lustra troche `pracuja` tzn jak mozcno wieje, to mamy troche efekt gabinetu luster z lunaparku. Zapomnialam, moglam wam obfocic te lustra z kazdej strony, jak bede miala czas w piatek, to to zrobie.

EDIT: guzik, zdjecia nowe sie nie chca wgrywac


hej odkopuję 🙂 chcę namówić właścicela stajni, w której stoję na lustra (w wersji budżetowej, profesjonalna firma raczej na pewno nie przejdzie :/) więc mam pytanko: jakie wymiary (wsokosć/szerokość grubość) są optymalne dla jednej tafli tak zeby się nie wyginała?
czy pleksa z folią lustrzaną wystarczy na halę namiotową (w sesnie nie bezpośrednio na warunki atmosferyczne, ale też nie murowany szczelnie oddzielony od zewnątrz budynek).
czy trzeba by to jeszcze czymś pokryć?


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się