Młode Konie

Moje dziecko miało mieć dziś chill, po czym na hali samo zaczęło atakować korytarz, mam jedno nagranie nawet (biegał w kółko i skakał, my tylko patrzyliśmy jak na wariata  :hihi🙂 Myślę, że ma potencjał  😉




Dziś został włączony do stada, co to się działo, aż szkoda się rozpisywać  🥂

edit.

Screen z samodzielnego korytarzowania  😉 stojaki mają powyżej 170, przynajmniej ja mam tyle, a jestem od nich mniejsza  😉

Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
21 grudnia 2019 21:01
Meise widać , że ma chłopak zabawę 🙂 Podmieniłam link z padoku Dworek

Dorzucę jeszcze mojego siwka z jego drugich zawodów. Mam nadzieję, że w tym sezonie pójdziemy dalej 🙂 Dwór
Oj, Twoje też ładne szaleją, tylko one mimo wszystko wzdłuż ogrodzenia, a mój się rozpędza i szturmuje wyjście  😁 on jest w ogóle wariat, wczoraj nie zrozumieliśmy się z trenerem, on zaczął poprawiać przeszkodę, a ja myślałam, że mam najeżdżać. W ostatniej chwili uskoczył, a mój koń... skakałby choćby przez człowieka  😲 😲 😲 także hycnął niemal bez zawahania bandyta czorny..

Dziś też był problem z padokiem dopóki nie odkrył kolegi na padoku obok, mogłam iść pokrzątać się po stajni, a one się tam przez płot miziały.

Poszliśmy za ciosem, wpuściliśmy młodego do stada - klacze, źrebaki i wielkie wałaszysko. I okazało się, że mój koń zatrzymał się na poziomie źrebaka i jeszcze daleko mu do dorosłego konia. Trzy źrebaki podeszły od razu do niego i zaczęły tak śmiesznie dziamgać, szybko zostali best friends. Wałaszysko go odpędzało, ale młody włączał wtedy takie turbo doładowanie, że absolutnie żaden koń nie próbował za nim nawet biec  🤣
Generalnie zachowywał się świetnie, konie były interesujące, ale najbardziej rajcowała wielka przestrzeń do dzikich galopad z kitą w górze i kupska do wytarzania się...

Latał jak szalony, na noc go ściągnęłam, bo był mokrusieńki. No i kazał się ściągnąć wystając przy wejściu  😉 muszę mu derkę kupić i będzie stopniowo przyzwyczajany do chodzenia także nocą.
Co do tekińców jeszcze (tak będziemy odświeżać co stronę :hihi🙂 to długo się zastanawiałam czy wrzucać tu ten filmik. Ale w końcu się zdecydowałam, bo raz, że pokazuje wycinek zachowania konia, a dwa, że na fb i priv nie było źle.
Filmik z przyzwyczajania konia, że coś się dzieje na grzbiecie. Rozkruszek jest wzięty po dwóch tygodniach nic nie robienia, nie wyganiany i pierwszy raz widzi owce.
filmik

Meise cicho Wam kibicuję i wow. Masz super konia i bardzo mnie złapał za oko 🙂.
Meise ależ mi się Twój młody podoba w skoku. Ciasteczko!
Mój 6- latek po Chacco Fly też sam skacze przeszkody na hali, więc stawiając korytarz nawet nie trzeba zabezpieczać taśmą.
Tylko on skacze jeszcze bardzo mocno w górę, zamiast składać podwozie.
Mam nadzieję, że jeszcze wyrobi sobie technikę, bo uczucie z siodła jest nieprzyjemne przy wyższych skokach- wywala jak z katapulty.
EDIT: znalazłam zdjęcie z korytarza.
Muchozol - no zachowuje się jak większość chodzących po padoku, znających człowieka młodych koni 😉  :kwiatek:
A ja po prawie dwóch latach bez konia ponownie zacznę się udzielać. Dziś podpisałam umowę na kobyłkę- moja pierwsza baba od 10 lat  😁 kuc, 143 cm rocznik 2017, ojciec fryz matka wlkp. W końcu koń dopasowany gabarytami, wyglada trochę jak welsh cob.  Przyjedzie do mnie w połowie stycznia z racji remontu w stajni  😍




olq prawda 😀. Dziwne jest to, że nie raz, nie dwa było "niemożliwe, że młody koń Ci tak stoi i to na kantarze". To spontanicznie nagraliśmy filmik 🙂.
dairoxtoci gratulacje 🙂. Śliczna 😀.
Muchozol, pati, dziękuję  :kwiatek:  😍

Pati, mój niby technikę ma, ale jak na nim skaczę to wrażenia też są dosyć intensywne. Na innych koniach tak nie mam, a mój ma jakąś taką amplitudę w skoku, że mam wrażenie, że skaczemy 150... myślę, że muszę się przyzwyczaić.

dairoxroxi, śliczna panienka, ale... ile Ty masz wzrostu, że 143 to Twoje gabaryty? Czy po prostu wolisz mniejsze konie?  🙂 i dokąd poszedł Twój cudny karusek? Ile on miał w kłębie?

U nas przerwa. Reset. Ja potrzebuję i koń też. Po świętach wracamy do jazdy. Zamierzam sobie rozpisać plan treningowy, żeby był jakiś porządek w tym wszystkim.
Meise Ja mam z 155 cm  🤣 a karusek jest u mojej znajomej 20 km dalej jako koń w tereny i do rekreacji prywatnie. Niestety jako 4 latek miał już 175 cm i jeszcze nabierał masy jak dziki po tatusiu oldenburgu w starym typie  👀
Twój za to jest prześliczny!! Ja mam mega słabość do karnych koni haha, szukałam kuc D albo konia E grupę karego ale ciężko było
Ok, rozumiem :P Dla mnie tak do 165 jest idealnie, większe konie też mnie nie przekonują. Niby w siodle tak się tego nie odczuwa, ale w obejściu to potrafi być kłopot...
Dobrze, że kary fajnie trafił, byłam jego wielką fanką  😍

Ja mam na punkcie karych koni kota od zawsze, odkąd oglądałam Zorro jako smark  😁
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
22 grudnia 2019 21:51
dairoxroxi bardzo ładna klaczka (tfu, tfu) 🙂

Meise fajnie, że młody przyjął się do stada. A do skoków się przyzwyczaisz. Ostatnio na jednym z moich skakałam okserek, (taki 70-80 cm) już fule wcześniej wiedziałam, że nie będzie to mały skok i pofrunęliśmy na 130  🤣  A co chłopak będzie sobie żałował 😉
No mam nadzieję, że się przyzwyczaję, tym bardziej, że on atakuje przeszkodę i się mocno napala, ale to chyba większość młodych koni tak ma  😉
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
23 grudnia 2019 17:02
Meise siwy mnie tak targał na początku. Dużo pracowaliśmy na woltach przed przeszkodami, gimnastykach i galop po drągach i kawaletkach. Potem było lepiej, chociaż on lubi trochę wciągać w przeszkodę i przez to daleko ląduje a co za tym idzie ciasno mu potem w liniach. Teraz po przerwie pewnie wszystko będziemy zaczynać od nowa, ale już wiem jak i co najlepiej dla niego się sprawdziło 🙂
Bardzo słusznie piszesz, u nas wolty i gimnastyka, bo na ten moment czy skacze luzem, czy ze mną na plecach to jest wciąganie w przeszkodę a w szeregu zawsze za ciasno. On jeszcze ma taką tendencję, że jak jest szereg z trzech przeszkód, to dwie pierwsze są niemal ignorowane i on zawsze patrzy i atakuje ostatni najwyższy człon przeszkody i najczęściej wtedy jest nam już bardzo ciasno...
Będziemy przez zimę męczyć gimnastykę, skok-wyskok i niskie wysokości, bo wyższe przeszkody powodują, że konik się gotuje  😉
Znalazłam bardzo fajny filmik o pracy z młodymi końmi. Dosyć duża część treningu Ingrid Klimke z młodziakiem. Po Niemiecku, ale myślę, że nawet jak ktoś języka nie umie, można bardzo dużo wyciągnąć.

[url=https://www.wehorse.com/de/videos/show/11/anlehnung-und-durchlaessigkeit-verbessern-ingrid-klimke/?utm_source=B2C+deutsch&utm_campaign=f1a9f6d112-Sondernewsletter-KW03-FreeVideo&utm_medium=email&utm_term=0_4f6efe37bb-f1a9f6d112-213912617] klik [/url]
Ja polecam wszystkie CD z treningami Ingrid dla 4, 5 i 6 latków. To co jest w niemieckiej wersji, można kupić też w angielskiej. Ja mam wszystkie i je kocham. Ale ja też nie ukrywam mojej słabości do talentu Ingrid 🙂

A poza tym na 1 CD dla 4 latków jest trening z ogierem ,który jest swiezakiem. Ten film jest super, bo koń jest tam pokazany taki jaki jest. Bryka, wylamia się, nie potrafi się skupić, popełnia masę błędów i ten cały trening wygląda tak , jak jest w rzeczywistości. Bez ściemy że 4 latki chodzą idealnie i lepsi jeźdźcy nie mają problemów.

A w gratisie macie kasztankę. Super koń  😍 Przygotowujemy się aktualnie do licencji klaczy 🙂
Też bardzo lubię Ingrid  🙂 - zresztą ile można znaleźć tak wszechstronnych jeźdźców? Plus olewających modę na byle szybko 🙂. Plus jeżdżących tak poprawnie 🙂. Można by wymieniać.
Unity, dzięki za link, ten patent z wodzami ciekawy i do wyprobowania
Znalazłam bardzo fajny filmik o pracy z młodymi końmi. Dosyć duża część treningu Ingrid Klimke z młodziakiem. Po Niemiecku, ale myślę, że nawet jak ktoś języka nie umie, można bardzo dużo wyciągnąć.

[url=https://www.wehorse.com/de/videos/show/11/anlehnung-und-durchlaessigkeit-verbessern-ingrid-klimke/?utm_source=B2C+deutsch&utm_campaign=f1a9f6d112-Sondernewsletter-KW03-FreeVideo&utm_medium=email&utm_term=0_4f6efe37bb-f1a9f6d112-213912617] klik [/url]



Tam jest opcja zmiany języka komentarza - najeżdżając na słuchawki rozwija się menu 😉
Iskra de Baleron, a widzisz.  :kwiatek: Tyle już oglądam ten portal i nigdy nie zauważyłam. Chociaż dla mnie wszystko jedno, bo rozumiem oba  🙂.
Edit: Widzę, że opcja po niemiecku ma aż 16 minut, po angielsku tylko 46 sekund.
KaNie, a wiesz może czy w PL można gdzieś dostać te płyty?
Jak to dobrze znać biegle ten piękny język  😁

Bardzo ciekawe są te filmiki, obejrzałam z dużym zaciekawieniem, dzięki  :kwiatek:
Marianna
Nie mam pojecia. Ja dostałam w prezencie od szefowej na święta i wiem że ściągała specjalnie dla mnie anglojęzyczna wersję z UK. W DE dostała tylko niemiecka wersję dla siebie.
Bardzo fajnie wyglądają te filmiki, może się też skuszę  🙂.

Angielską wersję znalazłam na angielskim ebayu:
[url=[[a]]https://www.ebay.co.uk/itm/HORSE-DVD-SET-BASIC-TRAINING-FOR-RIDING-HORSES-by-Ingrid-Klimke-VOLS-1-2-3/202802812542?_trkparms=ispr%3D1&hash=item2f37fd567e[[a]]:g:6woAAOSwEGpb0aIJ&enc=AQAEAAACUBPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qXQrUSC2IwSNaaOAEHsQJZ9CSeuAOv%2BTi4CkV6%2FRGXEOSEAFcH2%2FzZED%2BVHTwW7uAv%2FZnUF3L1Gs95PUbPZYGGACws%2BJ50X6x%2FiiPm%2FciPD88Tgw43eMQkAUFIJvN5I3kyPG9LpZoUcymVyoO8hn5pFsUyvvxh%2F%2FaNcF89uS1sAnbHhfdRKxD6vl8nMAfGUdPm5os4BvihBzpLs9BQXL68XR7dJtRxtm9gvSCRgraC1KIQt5d2zq1rbfravGlhLs3JCtKW%2FNdFjv1fV2g4SOzFNmKT1Gi9L0%2FHxdbZ7HB05%2Fchns%2BhTi3Gi5hsw%2F7AxxECrDDRx2O286UFdZwq%2FBD60D9bSnkpCIWb7qwTvryNq%2BTXmnw2kOuIuiSxjoKWaEWc2LUCR0dzUxIhBOJZuo83sm9t%2B0viP7GGUW3bEDrQrPuiIkpFtPfDVYbQusWmfj3ZTc%2Bb1qS%2B6NGJQiEyXfH9ZlW0CB1wcFZepcrjUkL116a3EqJeZ0i4SrCqaAegoUMkychGzzUcQO9NxHpcLGPe7lk%2FtxgUlUVFPaQW%2BaF2xTfKyG7FYGMZ7Yr9BiJPeEihCXR5nt8%2B3yDZ2T378X2y05ps2Syo3lP9Iu9zetlk62wgJcvUi4oHkwyPrPO8BVrc0kZLJjjkZCLvvIXCbDNEQS0Xdj4jWLuoZzhxn6LtMonbXnUQ5YbJ5MaWWTLttUseFMBCQOHlwVOV8KkQ3vTfM36TP624qKrWw0eJR2GcostWNerbVKL6A4J%2BWPwQb1Qs%3D&checksum=2028028125423865c7315b6b456a8f56529e52fe3e7b&enc=AQAEAAACUBPxNw%2BVj6nta7CKEs3N0qXQrUSC2IwSNaaOAEHsQJZ9CSeuAOv%2BTi4CkV6%2FRGXEOSEAFcH2%2FzZED%2BVHTwW7uAv%2FZnUF3L1Gs95PUbPZYGGACws%2BJ50X6x%2FiiPm%2FciPD88Tgw43eMQkAUFIJvN5I3kyPG9LpZoUcymVyoO8hn5pFsUyvvxh%2F%2FaNcF89uS1sAnbHhfdRKxD6vl8nMAfGUdPm5os4BvihBzpLs9BQXL68XR7dJtRxtm9gvSCRgraC1KIQt5d2zq1rbfravGlhLs3JCtKW%2FNdFjv1fV2g4SOzFNmKT1Gi9L0%2FHxdbZ7HB05%2Fchns%2BhTi3Gi5hsw%2F7AxxECrDDRx2O286UFdZwq%2FBD60D9bSnkpCIWb7qwTvryNq%2BTXmnw2kOuIuiSxjoKWaEWc2LUCR0dzUxIhBOJZuo83sm9t%2B0viP7GGUW3bEDrQrPuiIkpFtPfDVYbQusWmfj3ZTc%2Bb1qS%2B6NGJQiEyXfH9ZlW0CB1wcFZepcrjUkL116a3EqJeZ0i4SrCqaAegoUMkychGzzUcQO9NxHpcLGPe7lk%2FtxgUlUVFPaQW%2BaF2xTfKyG7FYGMZ7Yr9BiJPeEihCXR5nt8%2B3yDZ2T378X2y05ps2Syo3lP9Iu9zetlk62wgJcvUi4oHkwyPrPO8BVrc0kZLJjjkZCLvvIXCbDNEQS0Xdj4jWLuoZzhxn6LtMonbXnUQ5YbJ5MaWWTLttUseFMBCQOHlwVOV8KkQ3vTfM36TP624qKrWw0eJR2GcostWNerbVKL6A4J%2BWPwQb1Qs%3D&checksum=2028028125423865c7315b6b456a8f56529e52fe3e7b] klik [/url].

Z ebaya bezproblemowo wysyłają do PL. Widzę ich też na amazonie, ale z amazonu z tego co kiedyś coś tam próbowałam zamówić, nie zawsze dało się z wysyłką do PL.

Też kiedyś zamawiałam treningowe dvd dla młodych koni od Philippa Karla - też są fajnie zrobione. On szkolenie młodego konia dzieli na 2 części - "school of aids" i dopiero potem jak już koń kuma wszystkie pomoce zaczyna "gymnastics".
A poza tym na 1 CD dla 4 latków jest trening z ogierem ,który jest swiezakiem. Ten film jest super, bo koń jest tam pokazany taki jaki jest. Bryka, wylamia się, nie potrafi się skupić, popełnia masę błędów i ten cały trening wygląda tak , jak jest w rzeczywistości. Bez ściemy że 4 latki chodzą idealnie i lepsi jeźdźcy nie mają problemów.


Czy ten filmik jest gdzieś tutaj do znalezienia?

https://www.wehorse.com/de/videos/overview/
Meise
Trailer tego treningu tak.
https://www.wehorse.com/de/videos/show/1/andreas-busacker-arbeitet-mit-4-jaehrigem-hengst-an-takt-und-losgelassenheit-ingrid-klimke/
Ogólnie na tym CD są treningi każdego konia z ujeżdżenia, cavaletti, skoków i crossu. Na tej stronie są tylko małe kawałki. Ale z tego też można wyciągnąć coś fajnego 🙂
Świetne są te filmiki 🙂
Już obczaiłam, że dostęp do nich jest płatny, zastanawiam się nad wykupieniem dostępu  😡

Mój młody jutro ma kowala, zrobimy kopyta na zicher i koniec wakacji, trener nas bierze w ostre obroty  💃

edit. Naszły mnie też pewne przemyślenia nt. swobodnego ruchu konia po padoku, luzem. I poprawnego wzorca ruchu do jakiego dążymy w pracy wierzchowej.
Mój koń z racji wieku i tego, że jest świeżynkiem w kwestiach tak dużego padoku, którym może się cieszyć po kastracji, lata jak opętany cały dzień. Ale jak lata... no właśnie... Jak na niego patrzę to mnie samą kręgosłup boli i moja hiperlordoza się odzywa.
Szyja jest cofnięta, napięta, uszy na sztorc, nos w górze, a ogon.... to jest hit. On nawet nie jest uniesiony jak u arabów w Janowie. On jest pionowo postawiony na sztorc, niczym trafiony piorunem  🤔wirek: plecy rzecz jasna są odgięte i w ten sposób mój koń galopuje i kłusuje w kółko przez kilka godzin. Widzę napięte na szyi mięśnie oporu i zastanawiam się dokąd to zaprowadzi  😉 czy tak wyglądający swobodny ruch konia jest poprawny? Czy robi on krecią robotę podczas szkolenia wierzchowego.

Chętnie posłucham mądrzejszych  :kwiatek:
Meise, Chcesz poprawiać ruch konia na padoku? :>
Konie mają różne tendencje. Tendencja mojego młp/xxoo (btw, te nazwy mogą występować zamiennie czy niekoniecznie?) wygląda mniej-więcej tak:


... i to stwarza/stwarzało dramaty przy jeździe codziennej. Trudno nakłonić takiego konia, żeby pracował w niskim ustawieniu. Żeby w ogóle pracował w ustawieniu. 😉 Trudno "uruchomić" plecy - a powinno się zwrócić na nie szczególną uwagę w takim przypadku. Jeśli ma dobrze rozwinięty "ten dolny" mięsień szyi, to przepracowanie tego też trochę zajmie.
U nas było tak, że jakakolwiek sytuacja stważająca w umyśle konia jakieś zagrożenie powodowała uniesienie łba w górę, "lama in my ujeżdżalnia|" i potem dłuuugie momenty powrotu do czegokolwiek....
My akurat teraz jesteśmy na etapie "szukam drogi do dołu", ale znowu koń zaczął zwalać się za mocno na przód i za nisko szukać tego ustawienia, co też nie jest dobre. Ale pracujemy. Mam nadzieję, że skoki jeszcze wzmocnią mu grzbiet i szyję, robota się zrobi...

Ale uważam odwrotnie = padok nie szkodzi, niech ten koń łazi jak chce, natomiast odpowiednia praca z jeźdźcem potrafi zmienić ruch luzem.
Ale! Zauważ, że każdy koń potrafi tak biegać jak się "nafuka", "nabzdyczy" i ogólnie krew buzuje. 😉 Byłam świadkiem jak z ogonem (i szyją) w górze biegała prawie 30 letnia a'la zimnokrwista kobyła... no prawie Janów. 😉
młp/xxoo (btw, te nazwy mogą występować zamiennie czy niekoniecznie?)



Nie mogą absolutnie.
Konie małopolskie, ewentualnie niegdyś zwane xo te z dolewem czystej lub pełnej krwi,
aktualnie część przedstawicieli rasy jest AA i ma to już podane w imieniu i w paszporcie.
Konie xxoo, to czyste angloaraby, w których rodowodzie są tylko oo i xx.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się