wrzody żołądka

Kogo polecacie do gastroskopii i w razie wrzodów do kompleksowego leczenia, woj. łódzkie, okolice Pabianic?
Kogoś z doświadczeniem
Od razu poproszę o numery tel.
Hej, wiem że "najlepsze" diagnozy co do własnych koni stawiają przewrażliwieni właściciele(w tym ja...), dlatego chcę się skonsultować z kimś mądrzejszym ode mnie nim rozpocznę alarm.
Mam konika- nerwuska, bardzo pobudliwego, wręcz nadpobudliwego, płochliwego, kręcickiego, ogólnie już się przyzwyczaiłam, za chwilę stukna nam 2 lata razem i tak jest od poczatku (koń ma 11 lat, a od 2 jest u mnie). Zdarzyły nam się do tej pory 2 nie do końca zdiagnozowane kolki, jedna została przypisana nażarciu się zielonych jabłek które spadły z drzewa po burzy, druga za to była podobno stricte stresowa (burza, wiatr, mocniejsza jazda itd). Pogodziłam się z faktem że mam co mam i po prostu go obserwuję, nikt nigdy nie zalecił gastroskopii.
To, co mnie zastanowilo ostatnio to jego zachowanie po zmianie stajni (juz we wrześniu co prawda, ale nie miałam okazji wsiadac do tej pory), na taką, gdzie mamy ciągle dostęp do siana, na wieczór w siatkach, na padoku w paśnikach itd, we wcześniejszej tego nie było. Koń kiedy jest najedzony siankiem od razu robi się spokojniejszy i to w zauważalny sposób, fajerwerki absolutnie nie robią na nim wrażenia, a bywały dni kiedy bał się liścia lecącego z drzewa.
Przechodząc do pytania, czy fakt, że jest mu lepiej z pełnym brzuszkiem może świadczyć o chorobie wrzodowej?
Jeśli wcześniej nie miał zapewnionego stałego dostępu do siana, to jak najbardziej może mieć wrzody. Te kolki też nie brzmią dobrze.
Nawet jeśli miał zapewniony stały dostęp do siana, to i tak może mieć wrzody. Niestety ale 90% konie je ma.
Nerwowość, płochliwość, dziwne kolki- to już są objawy wrzodowe.
Madzikowska Odpowiadając na pytanie tak, może to o tym świadczyć, jeśli żołądek jest wypełniony kwas solny nie działa bezpośrednio aż tak na błonę ślizową żołądka a tym samym w mniejszym stopniu drażni wrzody czy nadżerki jeśli tam są, dlatego też nie doprowadzanie do tego żeby koń był głodny jest podstawą w utrzymaniu koni wrzodowych. Ale oczywiście do postawienia dlagnozy powinnaś zrobić gastroskopię bo tak to tylko gdybanie.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, spróbujemy się w takim razie w tym kierunku diagnozować...
Mój nowy nabytek jest właśnie po gastroskopii w szpitalu na Służewcu.
Potrzebuje kuracji saszetkami abprazole.
Moze ktos mi pomóc w zdobyciu ich ?
Ostatnio widziałam w ogłoszeniach ale jeszcze nie wiedziałam ze mi będą potrzebne  🤣
Mój nowy nabytek jest właśnie po gastroskopii w szpitalu na Służewcu.
Potrzebuje kuracji saszetkami abprazole.
Moze ktos mi pomóc w zdobyciu ich ?
Ostatnio widziałam w ogłoszeniach ale jeszcze nie wiedziałam ze mi będą potrzebne  🤣


wejdź na OLX zawsze tam ktoś sprzedaje
No własnie o dziwo nie ma nikt( a jesli już to kilka sztuk a ja potrzebuje na 8 tygodni ). Chętnie bym sie dołączyła do większego zamówienia .
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
02 stycznia 2020 18:16
Grupa na Facebooku revoltowi konscy wrzodowcy
Czekam na akceptacje  🙂
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
02 stycznia 2020 18:22
Już 😉

Ostatnio ktoś sprzedawał duża ilość. Coś znajdziesz na pewno 🙂
Super, dzięki.
Tez jedna osoba sie do mnie na priv odezwała to będe miała troche na start bo odbieram kobyłe w sobotę z kliniki i chciałabym od razu wystartować z leczeniem bo ostro nam kolkowała i to prawie 3 dni.
ciska, PW
Przeczytałam praktycznie cały wątek i zastanawiam się jak karmić kobyłe.
Zamówiłam musli dla wrzodowców ale przyjdzie dopiero w czwartek. Saszetki też zamówione przyjdą chyba w ten sam dzień.
Zastanawiam się jak przetrwać te kilka dni. Wezmę paste od kliniki w zastępstwie abprazole ale co z treściwym.
Nakupiłam siemienia lnianego i oleju, tylko teraz z czym to dawać  🙄 Mam wysłodki i granulat podstawowy....  owsa już wyczytałam ze nie.
Gnieciony jęczmień tez nie wchodzi w gre ? Otręby pszenne ?
Siano konie mają do oporu na dworze w paśniku ( chów wolnowybiegowy).
Unikać cukru, skrobi i melasy czyt. zdecydowana większość pasz i zboża, unikać jabłek.
Zalecane karmienie to lucerna, najlepiej granulowana, oleje tłoczone na zimno, siemię lniane, susz z rokitnika, z owoców jako smakołyk polecane banany, gruszki. No i siano do bólu i najlepiej lucerna podawana przed wysiłkiem.
Zalecane karmienie to lucerna, najlepiej granulowana


Z czystej ciekawości dlaczego granulowana?  👀
draskaeb, przyłączam się do pytania Alaska
Jakiś czas temu wspominałam tu o badaniach z USA przeprowadzonej na grupie koni, którym przed badaniem wykonano gastroskopię i stwierdzono brak występowania wrzodów. Po 2 miesiącach skarmiania sieczką z lucerny wykazano w badaniu gastroskopowym nadżerki różnej wielkości bądź zarysowania ściany żołądka w części wpustowej. Tłumaczą to tym, że sieczka z lucerny w postaci suszonej jest dosyć twarda i ostra i podczas wpadania do żołądka powoduje mikrourazy delikatnej błony.
draskaeb,
pytałam ostatnio o to dr Biazik i powiedziała coś w stylu, że lucerna siekana jest lepsza niż pelet bo pelet szybciej "przelatuje" przez konia.
mindgame bardzo możliwe. Ale czy w związku z tym, podanie granulatu przed jazdą nie będzie dawało szybszego efektu? W pelecie lucerna jest rozdrobniona i szybciej rozpada się w żołądku a co za tym idzie proces neutralizacji soków będzie szybszy w porównaniu z włóknem?
draskaeb,
nie mam pojęcia 🙂 dr powiedziała, że bez względu czy pelet czy sieczka, przed jazdą dobrze jest dać całą miarkę lucerny. I to tuż przed jazdą, nie godzinę, ani pół godziny przed. Im później tym lepiej 🙂
Ale na chłopski rozum, jak pelet się szybciej rozpada i trawi to chyba właśnie niedobrze? Może go nie starczyć w żołądku do końca treningu? (nie wiem ile czasu potrzeba na strawienie miarki peletu).
Z innych ciekawostek to dr powiedziała, że jak wybieramy się w teren powyżej 2h to powinniśmy mieć jakiś posiłek dla konia w plecaczku 🙂
Odnośnie sieczki przed jazdą: moja wybredna kobyła nie zje samej sieczki, w sensie niezmieszanej z paszą/meszem itp. Jeszcze garstkę jestem w stanie jakoś przemycić ale miarkę? - no way. Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić żeby jednocześnie koń tuż przed jazdą nie napychał się paszą..?
Ja jestem jeszcze przed gastroskopią i czekam na Panią dr, która jest na urlopie. Po badaniu będę wymyślać i kombinować.
Moja kobyła sieczkę z lucerny z Nuby je od ponad roku, wcześniej była na Dengie Good Doer. Teraz przeszłam na granulowaną z Jarpasz i zdecydowanie chętniej ją pobiera i bardzo fajnie długo ten granulat żuje.
draskaeb, masz na myśli te trawokulki ?
http://jarpasz.pl/kategoria/pasza-dla-koni/trawokulki-z-lucerny

Dziwne wydaje mi się to , że lucerna jest na tyle ostra. Przecież konie pobierają ostrzejsze rzeczy : ziarno owsa, jakieś korzonki i gałązki itp.
Chyba właśnie o to chodziło żeby sieczka pobudzała wydzielanie śliny.
Kiedyś już pisałam - u mojego konia kiedyś lucerna granulowana dawała wyraźne działanie, natomiast sieczka nie.
Teraz znów eksperymentuję z sieczką, ponieważ jedzenie nie podaję ja i koń nie je wysłodki, i ja jednak całkiem suchego granulatu trochę się boje. Zauważyłam też, że nie jest sieczka jak sieczka. Wcześniej kupowałam pierwszą tańszą z allegro - i dało by się to określić jak grube i ostre badyle pomieszane z drobnym suszem, najwyraźniej cieli jak leciało bez selekcji.
Teraz dostaje sieczkę Sukces i jest o niebo lepiej, konsystencja ładna, całkowicie nie ma grubych badyli. Koń mimo przeprowadzki + całkowitej zmiany diety nie wykazuje żadnych oznak bólowych, co w takich warunkach zdarzało nam się rzadko. Zatem u nas myślę, że na razie eksperymentalnie ta sieczka z sukcesa działa - a badyle z allegro nie działali.

Mój kobył też wybredny i nie zje samą sieczkę - dostaje albo z treściwym albo przed jazdą przemycam z wysłodkami.
To moja wszystkożerna jest  🤣
A jak dodacie garstke musli do niej albo jabłko pokrojone albo starte? Przejdzie tym smakiem i może zje.
Albo sieczka z Nuby ma tam kawałki owoców i warzyw suszonych
Mój kobył też wybredny i nie zje samą sieczkę - dostaje albo z treściwym albo przed jazdą przemycam z wysłodkami.


Ok czyli jak zje przy okazji sieczki przed treningiem trochę paszy na mokro to krzywdy dla żołądka nie będzie.
Edit
Enduroboy - wybierze pasze a sieczkę zostawi. Jedyna jaką jadła samą to dodsona, ale nie mogę jej u siebie w sklepie póki co dostać. To samo z granulowaną lucerną - na sucho nie ma szans, zostawi granulat, na mokro samego nie zje - muszę mieszać z mokrą paszą.
Jabłka przy wrzodach - no nie...
Perlica dokładnie ta. Zakupiłam na próbę ale granulat bardzo ładny, pachnie jak trawsko i kobyła chętnie je. W ogóle to ja mam kobyłę, która wszystko zjada i tyje z powietrza. Tak było przez całe jej życie. W końcowym okresie ciąży przestała zjadać sieczkę z lucerny kompletnie ale przestała też zjadać inne rzeczy. Teraz wyglada bardzo kiepsko, najgorzej odkąd ją znam a mój mąż ma ją już 17 lat. Zawsze walczyliśmy  z nadwagą, liczyliśmy kalorie i monitorowaliśmy czas na trawie. Przed inseminacją ważyła bagatela 720kg a teraz po odstawieniu źrebaka nie wiem czy wazy 650kg. Była bardzo mleczna ale i pakowałam w nią tyle żarcia bo młody wysysał z niej wszystko.
Teraz a właściwie już w ciąży podejrzewałam wrzody ale zdecydowaliśmy z wetem w UK, że nie ma co rozpoczynać badań i leczenia. Potem przeszła okropną kolkę w 6 miesiącu ciąży i prawie zeszła z tego świata. Wiele rzeczy wskazuje mi ewidentne na wrzody. No ale muszę jeszcze chwilę poczekać na Pani doktor.
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
08 stycznia 2020 07:16
Pytanie dotyczące pasz - obecnie moja ma podawanego Brandona XS, a szukam alternatywy (7 z 12 tygodni leczenia). Rozumiem, że warto rozejrzeć się ogólnie za paszami bez owsa, z niską zawartością skrobi - czego jeszcze mogę unikać?
Przejrzałam nieco wątek i spotkałam się z poleceniem Hoveler'a (AllInOne/Puritan), gdzieś mi śmigło ProLinen (Day Complex QH). Zastanawia mnie czy ktoś podawał Equi First Vital Mix? Może ktoś ma jakieś inne pasze do polecenia? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się