wysłodki buraczane

Ok, przyjęłam, dzięki  😉
Mam jeszcze drugie pytanie - czy łuskę sojową oprócz namoczenia trzeba podawać w jakiś specjalny sposób? Mam na myśli bilansowanie jakiegoś pierwiastka albo cokolwiek innego?
Post pod postem, ale zaczęłam wyliczać bilansowanie kilku komponentów paszowych, ale mam sporo wątpliwości czy da się to obliczyć na podstawie samych stosunków Ca:P bez konkretnej informacji ile gram danego pierwiastka jest w kg surowca. Przykładowo mieszam lucernę (Ca:P - 5:1) z otrębami przennymi (Ca:P - 1:13). Hipotetycznie jeśli lucerny będzie 5 razy więcej niż otrębów to powinno wyjść około Ca:P - 2:1. Ale to są wszystko tylko stosunki pierwiastków, a nie ich realne wartości. Jeśli HIPOTETYCZNIE w kg lucerny będzie 50g wapnia i 10g fosforu, a w kg otrębów 1g wapnia i 13g fosforu, to wcale takie zmieszanie nie zbilansuje prawidłowo, bo wyjdzie 4:1, co wiadomo nie jest jakimś strasznym błędem, ale jeśli rozbieżności (które sobie tylko dla przykładu wymyśliłam) będą większe to i błąd będzie większy. Ma ktoś dostęp do po prostu pełnej zawartości wapnia i fosforu w produktach, których używamy, tak żeby policzyć to porządnie? Ze strony agrovitala mam już wysłodki - P 1 g/kg, Ca 6,8 g/kg
Wszystkie wartości w paszach są przybliżone.
Chyba żaden z producentów nie bada na dokładną zawartość każdej partii paszy. ... Do każdej partii musiałby wtedy osobne worki drukować lub za każdym razem zmieniać skład i odnowabilansować.
Kup sobie książkę 'żywienie koni' Meyer'a ( o ile nie mylę nazwiska). Tam w tabelach są średnie wartości dla wielu produktów.
Ja rozumiem, że między partiami są i będą rozbieżności, raz gram, raz dwa gramy, czasem trzy, nie ma problemu. Chodzi o coś innego. Prześledź mój post wyżej dokładnie. Chodzi o to, że podanie stosunku tych pierwiastków to za mało, żeby móc zbilansować wzajemnie ze sobą surowce. Z samego stosunku wiemy tylko, którego pierwiastka jest przewaga i który z którym zmieszać surowcem, żeby miały szansę się zbilansować. Nie wiadomo wciąż w jakiej proporcji je mieszać, bo zarówno Ca - 100g/kg, P - 400g/kg da stosunek 1:4, jak i Ca - 1g/kg, P - 4g/kg da ten sam stosunek równy 1:4. A ilość lucerny jakiej potrzeba żeby zrównoważyć 400g fosforu i 4g fosforu jest kompletnie inna dokładnie 100 razy się różni. Jeśli się mylę to proszę powiedzcie jak wy to liczycie w każdym razie. A jeśli ktoś ma taką tabelę gdzie są wypisane zawartości średnie pierwiastków w różnych surowcach to proszę o podesłanie/wrzucenie tutaj.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
19 sierpnia 2019 11:16
Takie dane masz w tabelach wartości pokarmowej pasz. Znajdziesz je w necie też, a najlepiej w normach żywienia koni sprawdź. Te w necie są ogóle, nie masz tam EM dla koni np. alr jeśli chodzi o zawartość pierwiastków to możesz na tym się oprzeć.
dorhej oczywiście, że sam stosunek do wyliczeń nie wystarczy, musisz mieć podane wartości w gramach na kilogram.
Zielona_stajnia miała kiedyś te wartości dla podstawowych komponentów w opisie, ale gdzieś wsiąkło...
Ok, odnalazłam w tych tabelach wyszperanych gdzieś w internecie. Ciekawe rzeczy, muszę wsiąknąć w tą literaturę w wolnej chwili, poczytać inne ciekawostki. Polecacie jakieś konkretne książki o żywieniu? Co prawda wykształcenie mam medyczne nie weterynaryjne, ale jak tak czytam to sporo rozumiem, w biochemii i fizjologii jakoś tam się orientuję, a lubię sama się dowiedzieć zamiast wierzyć różnym mitom powtarzanym przez koniarzy 😉
Ma ktoś dostęp do po prostu pełnej zawartości wapnia i fosforu w produktach, których używamy, tak żeby policzyć to porządnie? Ze strony agrovitala mam już wysłodki - P 1 g/kg, Ca 6,8 g/kg



Hej jesli jeszcze potrzebujesz danych to ja polecam Normy żywienia przeżuwaczy masz tam podaną dokładnie zawartość Ca i P we wszelakich paszach, w tym również w zielonkach, kiszonkach dodatkach tj drożdże i inne. Tak na szybko:
-owies P-4,0 Ca-1,0 ( g/kg SM)
-jęczmień i tu są dla włókna surowego< 5% P-4,0 Ca 0,7
                        dla włókna sur> 5% P-3,0 Ca 0,6
-otręby pszenne P 12,8 Ca 1,5
-otręby ryżowe P 15 Ca 0,7
-nasiona lnu  P 6,9 Ca2,4
-słonecznik ( tu nie wiem czy łuskany czy nie, ogólnie w grupie "nasiona roślin oleistych"😉 P 4,8 Ca 1,8
-wysłodki buraczane suszone P 1,0 Ca 13,0
-lucerna granulowana wartości  nie podane
-lucerna susz ( wartości zależne od metody suszenia i fazy pokosu) P 2,5-3,0 Ca 11,5-15,5
Ja daje 3/4 miarki na kolacje. Zalewam wrzątkiem i są odrazu, a ogóle nie czekam, a nie są to te tzw. szybkie, tylko standardowe wysłodki.
Jakie sa wysłodki,  które dość szybko sa gotowe po zalaniu ?
agrovital, prolinen
jakie jeszcze firmy?
maxowa, st.Hippolyt. Zalewam zimną wodą przed jazdą i jak wracam są gotowe
BUCK   buttermilk buckskin
23 lutego 2020 17:56
Nuba Equi, Baileys, St.Hippolyt  🙂
maxowa wrzątkiem zalane wszystkie są szybkie.
Pavo Speedibeet po zalaniu zimną wodą puchnie w około 10minut.
Dziekuje  :kwiatek:
Słuchajcie mam dylemat...
Nie stosowałam dotąd wysłodków ale chciałam je włączyć do diety, jednak będę musiała przygotowywać je sama (te "szybkie" np z pavo itd) Stąd moje pytanie czy np podawanie ich około 5 razy w tyg do któregoś z standardowych posiłków będzie w porządku?
Nie jestem w stanie być w stajni codziennie a więc codzienne podawanie nie wchodzi w grę ;(
Pięć razy w tygodniu jest w porządku. Ja podaję podobnie, bo tak jestem w stajni. Kobyły i ja jesteśmy zadowolone.
Najszybsze wysłodki to te w formie wiór tzw. easy. Kupuję w Agrovitalu, najlepsza opcja pod każdym względem.
Słuchajcie mam pytanie żółtodziobowe, ale nie przekopię całego wątku -proszę niech ktoś mnie oświeci - to prawda że im bardziej rozmoczone wysłodki, tym więcej w nich cukru?  :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
26 kwietnia 2020 12:30
Nieprawda.
darolga   L'amore è cieco
26 kwietnia 2020 12:56
Chyba że wodą z cukrem ktoś zalewa  😁
Dzięki dziewczyny :kwiatek: wczoraj coś takiego usłyszałam, wręcz zostałam zrugana że głupotę robię i zgłupiałam. Wolałam się upewnić 🙂
Czy ktoś stosował wysłodki z Baileys Dobre beet? Ile dawaliście?
Pięć razy w tygodniu jest w porządku. Ja podaję podobnie, bo tak jestem w stajni. Kobyły i ja jesteśmy zadowolone.
Najszybsze wysłodki to te w formie wiór tzw. easy. Kupuję w Agrovitalu, najlepsza opcja pod każdym względem.

Czym je bilansujesz?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
22 czerwca 2020 21:43
Hej
Tu mnie jeszcze nie było, nie mam już pomysłu. Koń głównie terenowy, dziennie max 20 km robimy ( ruszana ok 4 dni w tygodniu +padok całodniowo )
W zimę na sianie stała i prawie nie chodziła pod siodłem ,tylko padok.Karmiona 2 razy dziennie ,siano zadawane 3 razy dziennie ) Od marca regularnie ruszana i zaczęłam podawać owies (stopniowo do 2 miarek pavo +1 miarke musli eggersmana) https://provender.pl/pl/p/Eggersmann-EMH-F-musli-30kg/826
Niestety zaczęła grymasić i zostawiać porcje nie dojedzone ,aż przestała w ogóle wyjadać. Sianem to sobie większości ścieli boks.
Teraz zaczęłam dawać musli 1 miarkę tego musli na śniadanie  https://animalia.pl/hilight-horse-pony-mix-20kg/szczegoly/26536/
Na kolacje wysłodki melasowane plus otręby pszenne (wiem że żle wybrałam przeczytałam pobieżnie wątek )
Zęby sprawdzone ,konie odrobaczone 2 krotnie , w tamtym roku badany kał i nic nie wykazał.
Nie wiem ile tych wysłodek dawać bezpiecznie i jak bilansować to z otrębami . (obecnie 1/3 miarki pavo suchych plus 1 miarka otrębów zalewam i daje )
Ciesze się bo je ,a wstydzę się pokazać ją bo wydaje mi się coraz chudsza . Nie wiem co robić . 

Ktoś doradził by mielić siemie lniane i dawać ok 100 gramów . Pasze buldin up testowałam już dwie i był foch ....Boje sie kupować kolejnych .
Drugi koń z którym jest od 7 lat ,jest za tłusty ...
gajara18, zrobić gastroskopię i wykluczyć wrzody
Gillian   four letter word
23 czerwca 2020 16:30
Dokładnie, zbadać żołądek.
BASZNIA   mleczna i deserowa
26 czerwca 2020 17:24
gajara18, jedna z moich dostaje dwa razy po miarce suchych.
Jakkolwiek cis jest nie tak po prostu i trzeba znaleźć co.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 listopada 2020 10:19
Ile otrąb pszennych dać na 100 g wysłodków, żeby zneutralizować Ca:P?
Podbijam pytanie u góry, bom też zainteresowana.
Dziewczyny, trzeba zbilansować całość posiłków z jednego dnia. No chyba, że koń je tylko wysłodki z otrębami i siano (też trzeba je uwzględnić). Stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić 2:1. Tabela wygląda tak:
wysłodki Ca 9-12 P 1-2
otręby pszenne Ca 1,2 P 12
otręby jęczmienne Ca 1,2 P 5,1
owies   ca 1,2 P 3,6
siano łąkowe Ca 6-4 P 2,2 - 1,4
pastwisko Ca 2,2 P 0,6

Moje dostają przykładowo: 100 gram wysłodek, 30 gram otrąb i 30 gram owsa, resztę uzupełnia siano. Nie przywiązujcie się do podanych wag, dziewczyny pytały o 100 gram. Mniej więcej wychodzimy na proporcje, 2:1. Konie wyniki mają dobre, są zdrowe, w dobrej kondycji.

edit. dopisek, nieprecyzyjnie się wyraziłam 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się