ciąża, wyźrebienie, źrebak

jezeli chodzi o pierwszą ruje, to mamy kilka takich kobyl, co lapia od razu i sa zrebne, natomiast jak sie przegapi ta pierwsza, to potem trzeba kryc 2-3 razy.
ale my kryjemy naturalnie klacze slaskie.
No u nas jest maluch, ogierek, ale mamy z nim ciężko, urwanie głowy...

w temacie !

PILNE

czy ktoś zna tą metodę o stosował ze źrebiętami ?
https://equimanagement.com/news/madigan-foal-squeeze-procedure-neonatal-maladjustment-syndrome-27269

Czy ktoś miał źrebaka mocnego, zdrowego, który przez 20 godzin uparcie nie podejmuje próby ssania wymienia. Mimo pracy nad źrebakiem brak chęci samodzielnego ssania klaczy.

Proszę o opinie doświadczonych hodowców.
W wolnej chwili podzielę się swoimi doświadczeniami.

a z butelki pije i ma odruch ssania np na palcu?
Znam kogos kto stosowal z zalecenia weta. Udalo sie.
A to nie Falbana miała taki przypadek? W sensie  z maladjustment syndrome

Tak, tu jest opis: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,57.msg2688619.html#msg2688619
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
13 stycznia 2020 20:58
Reformin Plus , ma dobry sklad, granulki, konie chętnie to jedzą. Przy zakupie worka 25 kg za 215 zł wychodzi ekonomicznie. Dla moich trzech ogonow, w tym dwie wysokoźrebne mam na prawie miesiąc


jak dawkujesz?
wchodzimy lada moment w 8 miesiąc 🙂

na stronie jest napisane, że dla koni hodowlanych 150g, wydaje mi się bardzo mało  🤔
z moich wstępnych wyliczeń wychodzi, że worek wystarczy na 5,5 miesiąca, czyli na miesiąc wychodzi około 40zł
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
13 stycznia 2020 21:44
na stronie jest napisane, że dla koni hodowlanych 150g, wydaje mi się bardzo mało  🤔


To są witaminy a nie pasza, więc dawkowanie jest mniejsze.
a z butelki pije i ma odruch ssania np na palcu?


Odruch był słabiutki, język wypadał bokiem, nie umiał się przyssać.

A to nie Falbana miała taki przypadek? W sensie  z maladjustment syndrome

Tak, tu jest opis: http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,57.msg2688619.html#msg2688619


Dzieki, to warto jest przeczytać. Wzbogaciłam w ostatniej dobie swoją wiedzę na temat ogólnie zwany "dummy foal"

U nas raczej już wszystko w porządku, sytuacja wygląda na opanowaną,
mogę więc przedstawić FABIO po Bonie
Przyszedł na świat po dość krótkiej ciąży, 319 dni i absolutnie nie miał zamiaru jeść, na szczęście zmienił zdanie.

[img]https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/82131548_2885367484826935_1355851017056419840_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_eui2=AeHgAwWIdAnN_iufJUe3jRcud9muNlLJV0euQyzlN3WTgDIKosnGBiNiz2lgU6kVc-r--0OZbsvzg5WT-uDLVqkkbWwxfjYbumehgY4GyzNfYg&_nc_ohc=b6NQjRUyA6IAX8Zi-DR&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=70e646c2de60762ecb517f30deac051e&oe=5EDB75E1[/img]

[img]https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/82692650_2885367674826916_4097106330291011584_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_eui2=AeFxu9zmQmB9eyQlmvNBZlHQR9wqnes0BA_XLha9ezzIlnNSnVjvJEdX92_3-QzLCeYyor3JwL1LW77N-jU9b52rKscoy36nvrcHgVfy09w2tA&_nc_ohc=i3FOU4ndcVIAX9qGk5Q&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=e46d81f1b8e20db22a0818a056895865&oe=5EA4E3BF[/img]

[img]https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/82125431_2885367638160253_6931587147090624512_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_eui2=AeE3FTYcSJDV6VBvyFOMZwckKXgEZt9k_FdbDBhYNbyND2wWFJl_mP4BBuv87MkC6J-84FlZhjuoV4Cm1BgQwq6Ix680elpu3_zwYl0URTyG4A&_nc_ohc=p1gF3hbY7dYAX9Rsv6C&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=4bd9cfa5ffe79d6a77fa161bc784db3d&oe=5E97C1AB[/img]
Hej hej  🙂 mam pytanko o zastrzyki wywołujące ruje.
Stosował ktoś ? Jeśli tak to co i kiedy?  Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna
Hej hej  🙂 mam pytanko o zastrzyki wywołujące ruje.
Stosował ktoś ? Jeśli tak to co i kiedy?  Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna


w zeszlym  roku aplikowalismy dwom kobylom, ktore sie nie chcialy grzac. efektów  nie bylo, rui nie bylo widac, wet powiedział, ze moze zadzialac, ale nie musi. takie fity-fifty.
z mojego doswiadczenia o wiele lepiej sie sprawdza usg i probowanie przy ogierze.
przy braku widocznych objawow jak posikiwanie, odstawianie ogona pobudliwosc, rzenie latwiej jest utrafic.
zdarza sie tez, ze ludzie przywoza swoje kobyly, zeby je wyprobowac i wioza do innych lub inseminuja lub  np wstawiaja kolo ogiera, zeby pobudzic kobyle.
montana śliczny maluch 🙂
Hej hej  🙂 mam pytanko o zastrzyki wywołujące ruje.
Stosował ktoś ? Jeśli tak to co i kiedy?  Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna


Zeby prostaglandyna zadzialala musi byc cialko zolte z poprzedniej rui, więc trzeba odczekac pare dni po owulacji. Wtedy podajesz a na usg kwet kontroluje po paru dniach od podania jak sie sytuacja rozwija. To jest manipulacja długością cyklu, mozna go skrocic z mojego doświadczenia okolo tygodnia (czyli ok 2 tygodnie miedzy owulacjami a nie 3) co jest przydatne jak robi sie późno w sezonie.


Montana ladniutki i super ze juz wszystko ok
NNo właśnie kurczę jak kryłam swoją kobyłe trzy lata temu to średnio się grzać chciała.I wtedy zawiozłam właśnie do ogiera,postała tydzień aż wreszcie miała ruje i dopuściła ogiera do siebie
Dlatego właśnie ciekawa jestem jak to z tymi zastrzykami.
To masz jeszcze inny problem, jak w ogole nie wchodzi w cykl. Zawiez do kliniki do dobrego weta od rozrodu. Tylko teraz to normalne ze na jajnikach jest cisza, poczekaj tak do kwietnia
Tzn ma ruje ale są dużo bardziej wyciszone niż kiedyś...Może z racji wieku? Klacz 14 lat kończy w tym roku.
No zobaczymy jak to będzie wyglądać jak zacznie się grzać wiosną.
Ale kobyly nie zawsze pokazuja ruje, dlatego sie robi usg a nie zgaduje. U mnie w jednej rui nie pokazuja nic, w innej stoja smyraja sie po slabiznach i sikaja do siebie nawzajem. Plus mozesz miec ruje bezowulacyjne, więc wet i usg to jest podstawa, a nie sama obserwacja zewnetrzych objawow. Plus dobre prowadzenie zapisków (data badania, wielkość pecherzyka, obrzęk macicy, czy jest jakis plyn albo inny problem, podane leki, daty inseminacji). Wtedy wet ma z czym pracować.
Oki,dziękuję za odpowiedź.
Będę w takim razie dzwonić do weta na usg się umówić
Hej,
Nie wiem czy to tu, jak nie to mnie gdzieś przekierujcie  🙂
Źrebak 7 miesięcy na szyi pod grzywą opuchniete miejsce wielkosci dłoni... Nie mocno wypukłe, ale czuć jak się przejedzie dłonią po szyi..
Martwić się i dzwonić do weta czy raczej może oberwał?  🤔
pewnie gdzieś się uderzył i zrobił się krwiak. Grzałabym 🙂
Dziękuję

Hej,
Nie wiem czy to tu, jak nie to mnie gdzieś przekierujcie  🙂
Źrebak 7 miesięcy na szyi pod grzywą opuchniete miejsce wielkosci dłoni... Nie mocno wypukłe, ale czuć jak się przejedzie dłonią po szyi..
Martwić się i dzwonić do weta czy raczej może oberwał?  🤔


Mieliśmy po zaczipowaniu taką reakcję na czipa. Zaczipowany ?
montana nie, nie czipowany.
Właśnie podejrzewam, że to od urazu, bo się ostatnio wywalił na korytarzu między boksami. Chyba samo zejdzie co?
Grzać, masować, obserwować 🙂
montana  jaki słodziak  😍 😍 😍 jak ja bym chciała takiego gniadoszka  😍 tylko u mnie pewnie wyjdzie rude..
Ile czasu wam zajęło zasuszanie klaczy ?
[quote author=Malina_M link=topic=57.msg2906514#msg2906514 date=1579032660]
montana  jaki słodziak  😍 😍 😍 jak ja bym chciała takiego gniadoszka  😍 tylko u mnie pewnie wyjdzie rude..
[/quote]
Lepsze rude niż siwe 😀 ja bym się z rudego cieszyła, jakby mi wyszedł, ale szansa mała.
montana, Cudowny malec!
Siwa239 u nas takie zupełne zasuszanie, że nie było już ani kropli to 2 miesiące. Takie, że wymię się sporo zmniejszyło a ilość mleka była nieduża to około 2 tygodnie.
I przez te dwa miesiące dostawała tylko siano ?
Siwa953 to jest wystarczająca dawka - to jest mieszanka witaminowo-mineralna, a nie pasza. Moje dwie klacze źrebne dostają tę dawkę od około 7 miesiąca ciąży, wcześniej ok 100 g

Na próbę kupiłam jedno opakowanie EQUINE NUTRI PLAN Foaling Pro Formula (Q3), ale po porównaniu składu w 1 kg i przeliczeniu ilości w zalecanej w dawce dziennej wyszło, że jednak Reformin Plus wygrywa i na dodatek wychodzi dużo bardziej ekonomicznie. Kupując worek 25 kg na allegro plus koszt wysyłki płacę 230 zł - przy dawkowaniu 150 g wychodzi około 1,40 zł dziennie dla klaczy źrebnej, a przy dawce 100g na konia - niecały 1 zł.

Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
15 stycznia 2020 11:13
Siwa953 to jest wystarczająca dawka - to jest mieszanka witaminowo-mineralna, a nie pasza. Moje dwie klacze źrebne dostają tę dawkę od około 7 miesiąca ciąży, wcześniej ok 100 g

Na próbę kupiłam jedno opakowanie EQUINE NUTRI PLAN Foaling Pro Formula (Q3), ale po porównaniu składu w 1 kg i przeliczeniu ilości w zalecanej w dawce dziennej wyszło, że jednak Reformin Plus wygrywa i na dodatek wychodzi dużo bardziej ekonomicznie. Kupując worek 25 kg na allegro plus koszt wysyłki płacę 230 zł - przy dawkowaniu 150 g wychodzi około 1,40 zł dziennie dla klaczy źrebnej, a przy dawce 100g na konia - niecały 1 zł.




Dziękuje bardzo za informacje 
Siwa239 Ja przez dwa tygodnie ucięłam zupełnie pasze dla karmiących i zmniejszyłam sporo żarcie a potem już wróciłam do jedzenia jak dla konia w lekkiej pracy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się