Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zipa Ja mam hucuła, też typ "tyjący z powietrza". Brandona XL dawałam dość długo i moje odczucia są takie, że jeżeli to ma być pasza "żeby coś do żłobu dostał" to trochę bezsens. Ta pasza jest nie dość, że raczej droga to jeszcze ciężka co powoduje, że objętościowo się to ekonomicznie na pewno nie sprawdzi. Jeśli chodzi tylko o to, żeby koń miał coś w żłobie to może sieczka z tych o niskiej zawartości cukru i skrobi jak przykładowo dengie hi fi bez melasy ( to ma też troszkę granulatu więc może uda Ci się to przegadać jako zamiennik paszy)?
A może tylko sieczka i witaminy w granulkach/koncentrat z takich tylko do siana?
Dzięki za dalsze opinie. Zasadniczo to nie chcę zmieniać marki tak całościowo, szukam tylko musli które mogłabym dodać do pozostałych komponentów żywienia. Z HippoVetu generalnie jestem bardzo zadowolona i jakościowo i co do współpracy, tylko to drobne musli nam nie pasuje.... :/
a macie coś sprawdzonego na poprawę koncentracji u konia?

Mój jest jednocześnie bez energii ale wszystko go interesuje tylko nie robota.
Preparaty na koncentrację są najczesciej dla tych z gorącą glowa, więc nie wiem jak to ugryźć.
Marzena, - a co je obecnie? Ja bym poszła w oleje i energię wolno uwalnianą w diecie + mimo wszystko coś na koncentrację, może magnez?
Obecnie próbuję go "obudzić" więc zaczął jeść Unipasza, póki co pół na pól z owsem na śniadanie (miarka unipasza, miarka gniecionego owsa), na kolacje 2 miarki gniecionego owsa +witaminy+zioła.
I ciągle mi sie wydaje, ze moze za mało je.

Do tej pory standardowo dostawal 4x miarki owsa dziennie.
Klami, ale dlaczego sztucznie? Dla mnie to najlepsze pasze, ale utraciłam dobrą dystrybucję, a przy obecnej musiałabym brać paletę co dla jednego konia słabo mi się opłaca....


A szczecińska galopada nie ma egerssmana w ofercie i wysyłki za darmo na pasze?
Marzena, - ja bym sprawdziła selen (często konie nie tyle nie mają energii, co regeneracja jest słabaq), do tego dorzuciła coś z wolno uwalnianą energią, paszę lub olej, żeby podnieść ogólną energię, a nie dać właśnie takiej "szybkiej", co to się koń nafuka, zrobi dwa podskoki i potem będzie zamulał Też mam konia z natury niezbyt ruchliwego i na większej dawcqe owsa było tak, że był paskudy do jazdy i totalnie nie myślący o pracy. Je obecnie mniej, ale inaczej i jest mega fajny w robocie, sprawdziły mi się bardzo mocno energetyczne i skoncentrowane pasze, ale właśnie z wolno uwalnianą energią.
Jakie zioła dajesz? Nie powodują one może również jakiś niepożądanych skutków?
Jeśli obawiasz się, że za mało je to może dorzuć owsa i sprawdź co będzie? Lepiej, gorzej, to zawsze jakiś trop 🙂
[quote author=Perlica link=topic=25.msg2906956#msg2906956 date=1579256801]
Klami, ale dlaczego sztucznie? Dla mnie to najlepsze pasze, ale utraciłam dobrą dystrybucję, a przy obecnej musiałabym brać paletę co dla jednego konia słabo mi się opłaca....


A szczecińska galopada nie ma egerssmana w ofercie i wysyłki za darmo na pasze?
[/quote]
O właśnie. Ktoś coś się orientuje?

Marzena, Więcej owsa/paszy (ogólnie treściwego) + może więcej urozmaicenia na jeździe? 👀
Czy wrzodowcom można podawać całe ziarno słonecznika? Bo że samą łuskę to wiem, że nie, a potrzebuję jakiegoś stabilnego źródła tłuszczu.

Ogólnie to jestem w kropce, bo póki co żadnej paszy dedykowanej dla koni wrzodowych mój koń nie zaszczycił uwagą. W przeciwieństwie do dylematów większości właścicieli wrzodowców u nas nie brakuje ani masy mięśniowej ani masy w ogóle.
Brakuje mocy niestety. Mam konia, który biega tyle, ile zje. Zabranie całej skrobi z diety zadziałało, jak wyjęcie wtyczki z gniazdka - no nie ma z czego jechać.
Białko mamy na poziomie 11-12% obecnie, mogę jeszcze dorzucić tłuszczu, włókno idzie całe w dupę - dalsze zwiększanie dawek nie ma sensu.

Zastanawiam się nad mniejszym złem i włączeniem jednak jakiejś tam ilości skrobi ze zbóż do diety, tylko zbuforowanej dużą ilością lucerny.
Ktoś ma podobny problem? Jak sobie radzicie?

Ja nie wiem, nie kupuję pasz w sklepach, bo i po co, skoro można bezpośrednio u dystrybutora w lepszej cenie.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
20 stycznia 2020 09:01
lillid a próbowałaś Eggersmann Green Power, Baileys Ease&Excel czy Pavo Ease&Excel?
A wykluczyłaś niedobory? Anemię?

Marzena koniowi, który nie skupia się na pracy, nie podawałabym dużych ilości owsa. A z Unipaszu jaki rodzaj masz?
Jeśli brakuje mu energii to polecam zrobić morfologię i biochemię.
Moon   #kulistyzajebisty
20 stycznia 2020 09:04
Marzena, zaczęłabym o najtańszej opcji - czyli "wincyj owiesa" ;-) i zaobserwuj czy jest różnica.
lillid, ja miałam ciut podobny problem na paszy niskoskrobiowej,ale nie sportowej.
Na paszach dla wrzodów, ale z odpowiednim poziomem energii wogóle ten problem nie występuje:
1) Green Power
2) Brandon XS wraz z XP
3) Hoveler Pur Sport ( ale tu mi koń zaczął tracić masę, ale energia była super)


lusia722 teraz będziemy testować właśnie Pavo - Ease&Excel i 18 Plus, bo to podobno jest najchętniej jedzone przez wybredne konie. W sensie jakiś tam kompromis, bo to nie jest typowa pasza dla wrzodowców.
W Eggersmannie jest możliwość zamówienia próbek?

Krew z pierwiastkami robiona niedawno, wszystko w normie. Koń jest suplementowany. Ogólnie wygląda bardzo dobrze, nie ma problemu ani z masą mięśniową, ani z sierścią, ani z kopytami. Był do przodu, czasem aż za bardzo, póki jadł normalne wysokoenergetyczne musli ze skrobią na poziomie 35%. Spadek energii wynika bezpośrednio z odstawienia tej paszy.

Perlica dzięki za rekomendację! Brandon już sprawdzony, niestety nie wchodzi 🙁 Ten Hoveler w sumie wygląda całkiem ciekawie. O masę się nie boję, bo pakuję trawokulki i bezzbożowy mesz. To kobyle wchodzi w każdych ilościach, czasem pakuję nawet po 2 wiadra żarcia na mokro dziennie.


lillid, ze smakowitością nie pomogę niestety, bo mój żre wszystko ...
Perlica ja się dwa razy zastanowię, nim znowu kupię sobie kobyłę 🙄 ona potrafi przestać pić wodę z poidła, bo za zimna.


Ogólnie to jestem w kropce, bo póki co żadnej paszy dedykowanej dla koni wrzodowych mój koń nie zaszczycił uwagą. W przeciwieństwie do dylematów większości właścicieli wrzodowców u nas nie brakuje ani masy mięśniowej ani masy w ogóle.
Brakuje mocy niestety.




Ja ci mogę polecić w takim wypadku produkty Equine Nutriplan - ogólnie, a jako paszę Equine Nutriplan Master Formula Sport.
Oni jako chyba jedyni na świecie (serio) mają w składzie jakiś ich opatentowany szczep drożdży, który dał jednoznaczne wyniki badań redukcji (zasuszania) wrzodów. Schodziły im konie na tych preparatach ze stanów IV do III i II (bez kuracji omeprazolem).

W ogóle to są bardzo, bardzo dobre pasze i przede wszystkim balancey i suple bo twórca tago ma fizia na punkcie szeroko rozumianej jakości. Więc jak się czyta skład to na pierwszy rzut oka tam nic ich niby nie wyróżnia (bo nie ma nawalone niewiadomoczego i skład się nie ciągnie przez 3 strony🙂😉 ale oni mają wszystkie substraty fenomenalnej jakości i proces produkcyjny jest dopilnowany na tip top. Żadne spleśniawki, mole srole tam nie jadą w tych samych liniach produkcyjnych.
Do tego naprawdę dobrze zbilansowane to jest. Szczególnie stosunki pierwiastków tzw. antagonistów.

No i oni wyszli od produktów klinicznych - tam jest takie nie wiem jak to nazwać- "kliniczne" podejście do każdego produktu.
anetakajper   Dolata i spółka
20 stycznia 2020 10:57
Perlica ja się dwa razy zastanowię, nim znowu kupię sobie kobyłę 🙄 ona potrafi przestać pić wodę z poidła, bo za zimna.


Amen  😎 mam to samo  🙄
Ja wyboru za dużego nie mam. Strata czasu i kasy z szukaniem paszy dla takiego konia. Większość pasz ma olej, albo melasę czego nie tyka wcale. Pozostało mi dawać jej tylko co lubi. Jęczmień mikronizowany, śruta słonecznikowa, wysłodki, otręby pszenne i lucerne . Większość pasz dla koni wrzodowych zawiera te składniki więc podaję to osobno.
Do tego dokupuję drożdże yarowiia -gorzkie i ohydne to strasznie a ten koń to samo je  🤔
kotbury dzięki za pomysł. Ten Sport to akurat ma sporo skrobi, ale już np. Everyday Work wygląda na papierze niemal idealnie. No i cena jest baaardzo przystępna, jak na niskoskrobiową paszę.
W jakiej to jest formie? Granulat?

anetakajper psychicznie się szykuję na to samo, czyli mieszanie samodzielnie ze składników, które koń akceptuje. Wolałabym nie, bo oznacza to bajzel w paszarni i skomplikowaną rozpiskę dla stajennego, a on już i tak ma co robić...
lillid, - hippovet właśnie puścił struktur e w wersji bez zboża dla takich koni. To nowość, opini nie ma, ale może spróbuj? Ja ze zwykłego struktura byłam zadowolona 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
20 stycznia 2020 11:20
lillid wysłodki szybkie mam z st.hypolita i akurat je lubi- jedyne  co ma trochę olejów. Jęczmień i śrutę słonecznika osobno. Tak więc 3 wory  😁
keirashara struktur nawet zwykły jej nie podszedł 🤣 ogólnie Hippolyt zawsze był na cenzurowanym - jak tylko kupiłam konia, wystartowałam z Hippovetem, bo go znałam.
I mamy tak: wysłodki nie, Brandon, nie, Struktur nie, Natur Solo nie, otręby ryżowe nie. Tylko Mebio Build Up wchodził jako tako.

Nie pytaj, dlaczego 😵 Może dlatego, że zbyt intensywnie pachną i nie do końca jest to naturalny zapach? Kiedyś podawałam preparat z MSM na stawy, który miał intensywny zapach wanilii. No sama bym to zeżarła, bo pachniało, jak ciastki. Ileż ja się musiałam nagimnastykować, żeby jej to dać...
Tego nowego Struktura widziałam, bo koleżanka kupiła dla swojego i poza typowym dla Struktura zapachem jest to bardzo drobna pasza. Szczerze mówiąc wyglądała tak sobie 🤔

Wydaje mi się, że moją jedyną nadzieją jest pasza w formie pelletu, ewentualnie z dodatkiem sieczki. Inaczej będzie grzebanie, ciężkie modły i ostatecznie foch.
kotbury, skład paszy niezbyt dla wrzoda: 24 % skrobii,mało włókna. mało wit E i Selenu ( pod kątem wysiłku sportowego).

lillid, spróbuj Green Power: to jest jakby sieczka z granulkami plues muesli, raczej smakowita ( na podstawie innych koni piszę).




lillid, prócz nowego Hippolyta jest jeszcze Dodson dedykowany wrzodowym sportowcom: https://www.animavet.pl/manufacturer/dodson-horrell/dodson-horrell-elite-sport-musli-20-kg.html

Marzena, na pewno bym nie szła w owies czy wszelką energię ziarnopochodną, bo tylko Ci się nafuka, przez moment będzie rozkojarzony power a potem zonk. Poszłabym w pasze energetyczne typu staypower + oleje. Dodatkowo sprawdziła parametry np. selenu.
Dzięki wszystkim za rekomendacje! Nie pozostaje mi nic innego, jak próbować... Mam nadzieję, że przedstawiciele wszystkich wymienionych marek są skłonni przesłać próbki.
W przeciwnym razie będę w najbliższym czasie bardzo hojnie dokarmiać kolegów z sąsiednich boksów 🤣

(serio, ostatnio regularnie odstępuję komuś paszę :zemdlal🙂
Klami, dziwny skład tego Dodsona, gdzie na 1 miejscu jest jęczmień, który jak wiadomo ma dużo wiecej skrobii niż owies, ale konie wyglądają na nim top , bo jest mega tuczący ( super się sprawdza przy trzodzie chlewnej ).
Energia 11,5 to jednak nie wiele żeby dać kopa....

lillid, daj znać co podeszło i jakie efekty, bo żywo jestem zaintersowana tematem.
Sama się nawet interesowałam czy by nie sprowadzać jakiejś fajnej marki z zagranicy, bo w zasadzie składem to mi odpowiada nie wiele wrzodowo-sportowych pasz, ale efekt nie zawsze jest oczekiwany.



Skoro dzielicie się tu opiniami a ja czytam i korzystam często, to napiszę i ja. W końcu trafiłam na paszę, po której koń zaczął nabierać ( w przeciągu tygodnia ), którą zjada chętnie ( niejadek ) i która odpowiada mi składem. Koń 24 letni, 700 kg, ciężki do opasienia. W końcu tyje, Alleluja  💃
Nowy Spillers Digest Conditioning Cubes ( skrobia i cukier 14,5%, dużo Wit E, chelaty miedzi i cynku, 18% włókna)
https://www.forhorses.pl/digest-conditioning-cubes-20kg-spillers-p-175.html
Od dystrybutora powyżej 250 zł przesyłka za darmo
mikstura, także widziałam tą paszę i ją rozważałam, bo forhorses są blisko mnie.
A kto jest dystrybutorem Spillersa?

Edit:
lillid Mi się przypomniała ta pasza jeszcze:
https://www.forhorses.pl/pasza-bezzbozowa-releve-20kg-saracen-p-567.html

Ponoć ciekawa smakowo, miałam konie na tym 2 przez chwilę, ale też niestety dawkowanie mi wychodziło dość duże, a konie pochudły.

Generalnie dla mnie dobre dawkowanie to : 3kg do 3,5 kg dziennie, jeśli muszę dawać 4kg lub więcej to dla mnie jest to niefektywne.
Na tą chwilę najlepiej Brandona XS+ XP= 3200 kg.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się