Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Karmię Cavalorem dla młodzików miarka rano, miarka wieczorem + po miarce owsa rano i wieczorem + wieczorem witaminy Megabase Equistro. Oczywiście siano do oporu.

Tylko Haru stoi 24h na dworze z kolegami. Konsultowane z wetem z kliniki.
Ja to nie ogarniam jak one szybko rosną.... Wchodzę oglądam foty i nie poznaję  🤣

Właśnie pisałam w wątku paszowym ale i tu wspomnę bo zadowolona jestem bardzo z Energys Baby, Rudasek (1,5r) 1,2kg na dzień.
1. mój 8-mio miesieczny zrebak przy swoim wujku 166 cm
2. w stadku przy matce i ciotce



Mój jutro kończy rok i 9 mcy, mierzy 167 cm.

tajnaa, taki ,,maluszek,,  🙂
W jakim wieku powinny zejść ogierkowi jądra, kiedy zaczynać się martwić?
Spokojnie mogą zejść do 2 roku życia a nawet dłużej.
Mój przy odsadzeniu miał dwa a teraz schował i nie ma. Czekam aż któregoś dnia się pojawią na nowo.
Haru miał 1,5 roku jak pojechał do klinki. Przy operacji wyszło, że nie dałoby rady zejść same, bo było za głęboko i niewykształcone, malutkie.
Ale słyszałam, że nawet do 3 roku życia, szczególnie przy wystawieniu na klacze.

Co innego jak miał a schował. Mój od urodzenia nie miał jednego.
Nie wydaje mi się, żeby mojemu młodemu cokolwiek schodziło wcześniej. Ostatnio też nic nie widziałam, a za dwa tygodnie ściągam go do siebie do stajni i trochę się martwię, żeby na wiosnę nie zaczął skakać...
Przepraszam za post pod postem, ale w sumie minęły dwa dni.


Ile wasze młodziaki miały w wieku 9msc? Mój młody dobija 140cm 😲 Nie wiem, czy zaczynać suplementować, żeby wesprzeć te stawy czy cokolwiek...
Mój też skończył właśnie 9 miesięcy i prawie 140cm wzrostu.
Mój na 5.5 msc i ma 140.
Moja ma 8 miesięcy i 136 cm ( typ pogrubiony )
pare postów wyżej wstawiłam swojego młodego , ma 8,5 miesiąca zapewne min. 150 cm , stoi w towarzystwie klaczy 162-163 cm
Przepraszam za post pod postem, ale w sumie minęły dwa dni.


Ile wasze młodziaki miały w wieku 9msc? Mój młody dobija 140cm 😲 Nie wiem, czy zaczynać suplementować, żeby wesprzeć te stawy czy cokolwiek...


Moje chłopaki 9 miesięcy, starszy ma 152 cm, młodszy 146cm.  Suplementy non stop, jak i klacze tak  źrebaki. Źrebaki dostają makuch lniany, czarnuszkę, kredę pastewną, witaminy i minerały, marchew, owies itd. 
W jakim wieku powinny zejść ogierkowi jądra, kiedy zaczynać się martwić?


To zalezy jak często obserwujesz, moj 5 latek do dzis sobie potrafi schowac jedno albo drugie  🤣
Mój Tivento ma 9,5 msc i równe 140cm. Od urodzenia miał 2 jajka, ale za to drugi który ma 2,5 roku czasami sobie chowa raz jedno,raz drugie jajo  😜
Niech już się zrobi ciepło i niech zrzuci to swoje futro bo wygląda jak mamut, a czyści się to potwornie  😁
Prosimy o kciuki, dzisiaj zwozimy małego z powrotem do stajni, gdzie się urodził. Trochę się denerwuję ale wierzę, że będzie tak grzeczny jak wtedy, kiedy go zawoziłam 😀
peeepejack Kawał chłopaka z niego. Będzie giga Tinkerem. Jeszcze chwilę i już nie będzie mamutem. Mój chyba wie więcej na temat nadchodzącej wiosny bo oficjalnie zaczął zrzucanie futra.
Windziakowa i jak poszło? Zachowywał się młody?

Wstawiam na koniec Ryśka mego

draskaeb, tak! Aż jestem w szoku, że wszedł lepiej niż niektóre dorosłe, regularnie jeżdżące konie 🤣 Trochę potrzebował motywacji, przy czym wyszła cecha, którą ma w 100% po Grubej - za żarcie zrobi wszystko 😂 Stał spokojnie i jadł sianko, jestem z niego mega dumna.
Poza tym, dzisiaj wylazł z matką na dwór. Gruba trochę się kuliła, ale później pozwalała mu na wszystko, czasem tylko się odsuwając 🤣 Niedługo spróbujemy dorzucić go do reszty stada, choć też wałaszek mojej siostrzenicy wykazuje chęć na zakumplowanie się z Gnomem, więc może być różnie.
Ale przeogromnie się cieszę, że jest już w domu. Od razu mi lżej, że ktoś oprócz mnie ma nad nim nadzór.
draskaeb ładny ten twój "maluch"  🏇

Wczoraj zauważyłam, że pierwszy raz musiałam młodego czyścić "pod górkę". Czyli pewnie 160cm osiągnie w dorosłości :p
Draskaeb, fajny chłopak!

Mojej już 2.5 rocznej Doob-Dee-Doo nie było tu z półtora roku... Podrosło się trochę młodej i z gniadej zaczął się robić siwek. Duża raczej nie będzie, ale chyba dość ramowa. Wygląda, że charakter ma bardzo dobry - po matce. Jest od niedużej, ale kalibrowej folblutki z super papierem (Giant’s Causeway/Boreal)  po Castle Rock.

Tak wyglądała jako roczniak:


A tutaj w wieku 2 lat i 4 miesięcy:








draskaeb Twój młody jest przecudowny! 😍 Czy on miał w ogóle okres brzydkiego kaczątka?  👀
czeggra1 Piękna ta Twoja dziewczynka, a z siwieniem jej "do twarzy"  💘
czeggra1 bardzo fajna Twoja dziewczynka, w moim typie.

peeepejack okresu brzydkiego kaczątka nie miał jeszcze ale za to jest czarną owcą naszej rodzinki. Ma niezwykle silny charakter i jest dosyć niezależny. W sumie nie powinnam się cudów spodziewać bo jego matka dała czadu w młodości, teraz nikt nie chce uwierzyć bo taki z niej aniołek. Mam tylko nadzieje, że w pakiecie z tym charakterkiem idzie odwaga i jezdność.
Jestem przerażona.
Nie mogę sprzedać mojego młodziaka. Chłopak w kwietniu skończy dwa lata, a dostaję mnóstwo telefonów czy jest ujeżdżony i skacze.
Masakra po prostu.
EDIT: Wybaczcie, usuwam post. To nie miejsce na problemy zdrowotne mojego konia.
tajnaa, ja niedawno dostałam ofertę - zajeżdżanie. Wolę prowadzić treningi na koniach ogólnie już zajeżdżonych (choćby podstawowo i stępo-kłusem), ale żaden piniądz nie śmierdzi, więc mówię - okej, co to za koń? "2 lata skończył, 2,5 trzeba wsiadać". . . . Argumentów, że to za szybko - nie chce się słuchać.
Myślałam, że w XXI wieku to trochę już przebrzmiała melodia....
Na szczęście mój młody poszedł w odpowiedzialne ręce, nie będzie zajeżdżony szybciej niż 3,5-4 lata.
Żeby ktoś nie pomyślał - ja nie mam zamiaru żadnego konia tak wcześnie zajeżdżać. Dziwi mnie tylko, że są ludzie, którzy mają takie życzenia odnośnie swoich koni.
uszatkowa   Insta: kingaielif
01 kwietnia 2020 20:23
Hej, zastanawiam się nad kupnem roczniaka, czy można takiego młodziaka wstawić do "typowej stajni", gdzie konie w dzień wychodzą na wspólny wybieg i wieczorem trafiają do boksów, czy do jakiegoś wieku powinien chodzić po łąkach i być na "odchowaniu"?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się