wrzody żołądka

Ja ten test znam tylko z pojemniczkiem - piasek po rozpuszczeniu kupy spada na dno, ale rękawiczka dużo bardziej poręczna 🙂.

Jeszce wrócę do wcześniej omawianego tematu - bo ostatnio mam całkiem mętlik w głowie odnośnie żywienia. Czy jest tutaj może ktoś, kto swojego wrzodka rzeczywiście karmi owsem lub owsem z lucerną lub innymi dodatkami i jest ok? Czy ewentualnie są różnice między różnymi odmianami owsa?
Gillian   four letter word
27 stycznia 2020 09:57
Ja karmię owsem bo rzuciłam pracę i nie stać mnie na karmienie paszą  😂  gastro wyszło dobrze.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 stycznia 2020 12:30
Ja karmię owsem i jest wszystko ok. Takie były zalecenia naszej doktor, żeby jak najmniej modyfikowaną paszą karmić(nie kombinować z muesli i granulatami, które zawsze są przetworzone) poza tym nie zmieniać dotychczasowej tj. owies+otręby. Dodatkowo podaje wysłodki i siemię lniane. A jak jeszcze był w treningu to jęczmień i sieczką z lucerny. Ale to wszystko zależy od konia, mój nigdy nie kolkował, tylko miał problem nabrać masę i był lekko mówiąc totalnym chamem na treningach i to spowodwalo decyzję o gastroskopii.
Gilian, i jak długo był na owsie przed gastroskopią? (w listopadzie też dobrowolnie pożegnałam się z pracą, zatem twoje argumenty do mnie mocno przemawiają  :lol🙂
Gillian   four letter word
27 stycznia 2020 12:52
Kilka miesięcy jakoś. Obecnie też dostaje owies jako podstawowy posiłek, plus siemię i olej do kolacji najczęściej.
xequus, możesz rozwinąć odniośnie tego, że był nie fajny na treningach? W jakim sensie ?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
27 stycznia 2020 16:59
Perlica to Ci najbardziej zobrazuje o co chodzi z byciem nie fajnym na treningach 😉



Były momenty, że koń chodził jak złoto, po czym kolejny trening to była walka o przeżycie, wszelakie próby pozbycia się mnie z siodła. Wszyscy trenerzy zwalali winę, że taki ma charakter... Nie chciałam w to uwierzyć, bo wtedy byłby zabijaką na każdym treningu. Najważniejszy objaw łykawość. Plus najgorzej zaczął się zachowywać na zawodach, kiedy był najbardziej zestresowany. Zaczęłam czytać i łączyć fakty, najgorszy był na jesien/zimę, chudł, przy popregu zaczął coraz bardziej się denerwować, na łydkę odpowiadał dębami, waleniem z zadu. Plus problem z sianem/trawą - w stajni, gdzie kiedyś stał nie miał zapewnionego dostępu 24h. Diagnoza wrzody 3/4 skali, po wyleczeniu chamski charakter jak ręką odjął 🙂
xequus, to ci żartowniś  😵

U mnie łykawość jest jedynym objawem wrzodów . Trochę mnie to przeraża,  bo mam schizę ,że bym najchętniej non stop powtarzała gastro żeby wiedzieć co w środku. Robię kuracje 2 razy w roku profilaktycznie, z tym że teraz 1 raz zrobię z past a nie z abrazolu.

Edit: czy ktoś może polecić siatkę na siano łatwo nakładalną?
Znalazłam coś takiego , ale nie ma na stanie.
http://pieceofhay.pl/produkt/siatka-z-ramka/

Czy ktoś wie gdzie można kupić coś podobnego?
Ja również konie wrzodowe karmie owsem. Z mojego doświadczenia wynika ze im mniej wynalazków w żarciu tym lepiej.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
28 stycznia 2020 19:14
Perlica u nas stajenni poradzili sobie w ten sposób, że zrobili taka obręcz z haczykami, na którą nakładali górę siatki, żeby była szeroko otwarta i wrzucali cała kostkę 😉
xequus, znam ten sposób, ale ja sobie nie zrobię takiej obręczy bo nie umiem ( chyba ), a w pensjonacie musi to być łatwo napełniane, dlatego szukam czegoś takiego jak w linku albo może są jakieś inne urządzenia o kótrych nie wiem, że moga być do siana?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
28 stycznia 2020 19:44
Dokładnie ten sam patent co wrzuciła epk stajenni zrobili tylko samoróbka i chwalili. A jak duża siatka to bez problemu wrzucali całą kostkę i zajmowało im to minimum czasu 😀
Dobra, ale jest z tym zabawy, bo trzeba to gdzieś robić i jest to dodatkowa praca plus miejsce trzaby na to mieć, bo na boksie odpada.
Taka siatka z ramką wydaje mi się jedynym rozwiązaniem w tej akurat stajni.


Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
29 stycznia 2020 07:21
Dziewczyny jaką dawkę podajecie ulgastranu? :kwiatek:
3 x dziennie 60 ml
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
29 stycznia 2020 08:23
Hermes Dopasowana do wagi konia. Mój smok 180cm dostawał 100ml.
Epk to chyba jedynie taka. U nas stajenni ściągali wszystkie siatki i pakowali w wiacie z sianem.
A taką da się ładować łatwo w boksie,żeby jej nie ściągać?
http://pieceofhay.pl/produkt/siatka-na-siano-poducha/

Hermes, 3 x po 60 ml
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
29 stycznia 2020 11:27
Moim zdaniem tak. To taka siatka jak te wszystkie prostokątne białe z np. Yorka lub horze. W ośrodku gdzie pracowałam każdy koń ma taką prostokątna przypięta na stałe, a sznurki zastąpione karabińczykami i stajenny podjeżdża pod każdy boks i ładuje siatkę.

Nie wiem jaka ta ma wielkość, ale mój koń miał biała z horze i mieściło się tylko pół kostki. Drugi minus pomimo czterech karabińczyków i tak wkładał pychol od góry i szybko wyjadał 😉



xequus, dzięki za opinię, mój to pewnie ją porwie na strzępy, więc ja sobie chyba odpuszczę .
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
29 stycznia 2020 11:31
Wrzuciłam Ci w poście wyżej zdjęcie jak to wygląda napakowane. Te białe są dość wytrzymałe, a te z pieceofhay wydają się jeszcze bardziej.
Gillian   four letter word
29 stycznia 2020 12:01
Piece of Hay są mega trwałe. Moja jest już połatana ale w sumie to moja wina, bo sznurki rozmiękły od moczonego siana. Poza tym zero zastrzeżeń, totalnie planuję kupno kolejnej. Wchodzą mi dwa snopki siana średniej wielkości. Napakuję wieczorem i mam spokój do następnego dnia popołudniu.
Witam Trochę nie w temacie chce zrobić gastroskopie u swojego rumaka w Grudziądzu czy ktoś by miał namiar na jakiegoś weta co robi takie badania z kujawsko pomorskiego z góry dziękuje za każdą odpowiedź 
xequus, , Gillian, dzięuję za informację  😉
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
30 stycznia 2020 12:13
robertm1 zapytaj w wątku o weterynarzach może ktoś z Twojej części Polski dojeżdża. Wiem, że dr Biazik jeździ po całej Polsce, ale wiadomo, że dochodzi wtedy duży koszt paliwa.
Nasuwa mi się jeszcze pytanie: karmiłam konia kiedyś owsem plus balancer ( pavo GoldE/ Pavo Top Sport) i wtedy koń wyglądał najlepiej. Przeszłam na pełnoporcjowe karmienie z uwagi na wrzody, na paszach koń nie wyglądał nigdy tak dobrze jak na owsie,niby wygląda dobrze, ale nie jest taki błyszczący, ani taki okrągły jak był na owsie.
Teraz moje pytanie: czy jest tak, że jeśli koń wygląda lepiej na owsie niż paszy to lepiej przyswaja ten owies? Czy to tylko zasługa wysokiej skrobii z owsa?
Z jednej strony nie chce wracać na owies, bo wrzody, ale z drugiej skoro koń wygląda dobrze to może powinnam?
Sama już nie wiem co jest lepsze, a może owies na 1 tylko posiłek?
famka   hrabia Monte Kopytko
30 stycznia 2020 14:21
miałam te same dylematy Perlica, przy przejściu na samą paszę koń wcale dobrze nie wyglądał
od zaleczenia choroby czyli jakieś już 5 lat mój dostaje owies, wszystkie trzy posiłki ma jednakowe owies+brandon+agrovital dla łykawców wszystko w proporcjach 1/3 na cały posiłek
nie zauważyłam żeby czuł się gorzej wręcz przeciwnie jak kombinowałam z samymi paszami było i na humorze słabiej i wyglądowo też
famka, Ktory Brandon?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
31 stycznia 2020 06:59
Czy ktoś z okolic Tłuszcza/Radzymina/Wołomina chciałby się dołączyć do wizyty dr Kamionki? Muszę wezwać do swoich, bo kobyle muszę zrobić kontrolę, a u swojego Rudego coraz bardziej podejrzewam, że jednak są wrzody 😵
famka   hrabia Monte Kopytko
31 stycznia 2020 07:28
famka, Ktory Brandon?

xs oczywiście
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się