konie fryzyjskie

Łosiowa   😁
A Jakie siodła sprawdzają się u Was?
(inne niż omega mercedes)
🏇 🏇 🏇
Tiri
Ja mam Erre, ale na razie siodło to trochę moja zmora - chwilę poleży dobrze, a zaraz zaczyna mi się bujać i muszę znowu coś kombinować  🤣  Taki urok krótkiego, okrągłego i brzuchatego konia  🤣  Na szczęście pojawił się już kłąb, bo kupiłam ją jako bezkłębową beczułkę  😂  Muszę ją w końcu zmierzyć, ciekawa też jestem do ilu cm urośnie jeszcze.
Za 5 dni mamy 4 urodziny  🤔 




A jak Twój młody? Wykastrowany?

Łosiowa to jak znajdziesz cos na , cytuję: krótkiego, okrągłego i brzuchatego konia - to się podziel :kwiatek:

Ja co prawda nie mam fryza, ale mam wielkiego (175), potężnego, krótkiego, okrągłego i trochę brzuchatego kucyka
Jeżdżę w Equipe Olympia, nic sie nie buja, leży całkiem Ok, ale w ruchu ma tendencję do zsuwania sie do tyłu (urok wielkiej łopatki?).
Skokówek/wszechstronnych mierzyłam chyba z 15 ostatnio, prawie wszystkie były za wąskie , a te nieliczne które były wystarczająco szerokie zjeżdżały do tyłu na potęgę 😵
Najmniej zjeżdżało Amerigo Vega, więc je przygarnęłam (teraz jeżdżę z napierśnikiem)  😂

Z niego nawet derka polarowa  do tyłu zjeżdża (podczas odstępowania w ręku)... :emot4:
Dziewierz derki też mi ciagle zjeżdżają  🤣  Natomiast siodło raczej leci do przodu, ale to dlatego, że mamy bardzo zaznaczone najwęższe miejsce zaraz za łokciem (ponoć kobyły taką budowę głównie mają, że tak wyraźnie zaznaczone) i popręg jak tylko nie dopnę to tam sobie wjeżdża.
EDIT bo mi ucięło coś  😵
Z Erre jestem całkiem zadowolona. Poszerzyłyśmy mocno kanał, więc nic na kręgosłupie nie przeszkadza. Wcześniej miałam Prestige'a i było za wąskie. Znam też kilka fryzów chodzących w tych siodłach i wiem, że się da dopasować do takich grzebietów  🤣  I te siodła są mega wygodne  😜
Na razie to moje z racji wykłębienia konia zrobiło się za szerokie, ale ogarnęłyśmy to podkładką i chwilowo jest ok. Uroki młodego konia  😵
Dziewierz, kupiłam 2 miesiące temu siodło wyprodukowane w Islandii na ichnie kucyki - to jest sztos. Oo Z 10 centymetrów krótsze niż standard (sprawdzałam, od którego siodło się wytarł, zakładam to, a wytarcie dobrych 6-7 centymetrów za końcem panela 😀), na płaskich panelach, prawie że ławkach. Jednotybinkowe. Obczaj sobie Tolthestery, ja też kupiłam ujeżdżeniowe. I jeszcze do tego fotel. Oo
Ooo, widziałam jakieś w ogłoszeniach, wyglądało na strasznie płytkie  👀
Łososiowa, w ogłoszeniu nie było widać, ile to siodło ma wypełnienia na siedzisku i jakie jest miękkie. Jakieś wybitnie głębokie nie jest, ale ja wcześniej jeździłam w Kiefferze, płytkim jak deska, więc dla mnie to i tak dużo. :P
A ktoś używał bates dressage WIDE ?
Łosiowa, Sivrite :kwiatek:

Popaczam, chociaz z Equipe jestem dość zadowolona, koń też 😉
😵 😵 😵 😵 😵
AAA łososiowa z racji że pod zdjęciem w ogóle przeoczyłam Twoje pytanie.
Jajka Geryona się nadal uchowały jako , że pogoda nie dopisuje .
W tym układzie może dobije do 2gich urodzin 🙂

🏇 🏇
Mam małą obsesje na jego punkcie. 😵
Chciałam kupić odsadka fryzyjskiego. Mam doświadczenie z młodymi końmi oraz warunki do odchów koni (zaprzyjaźniona stajnia prowadzi taki odchów - jest sprawdzona). Jednak nigdy nie interesowałam się tematem. Dotarły do mnie informacje, że są one do 6 roku życia chorowite i dużo z nich umiera na kolkę lub serce. Ktoś mógłby się odnieść do tego ?
Eeee... Skąd ten news i czym poparty? 😀 Głupota kompletna. Ich jedyna dodatkowa chorowitość to choroby skórne, ewentualnie dość słabe nogi. Nie przypominam sobie teraz żadnego, który przekręciłby się na kolkę, która nie byłaby kolką okołoporodową ani na serce w młodym wieku. A trochę już tych fryzów poznałam przez te prawie 20 lat. :P
Większość ras ma jakieś predyspozycje zdrowotne. Związki Hodowców  mają generalnie na celu ich badanie i eliminacje.
U Fryzów zdaje się występuje zwiększona tendencja do olbrzymiego przełyku  ,osteochondrozy I pękania aorty. 🙄
No i te problemy skórne .
O kolce I sercu nic nie wiem .
O Korelacji z wiekiem też nie.
Polecam pytać u źródeł
HkF z moreny -niewyczerpane źródło wiedzy.

http://www.fryzywczarnowce.pl/konie-fryzyjskie/artykuly/24-konie-fryzyjskie/konie-fryzyjskie-artykuly/6-o-rasie-subiektywnie
Pytanie z innej beczki ma ktoś pomysł czemu mi koń tak spłowiał pod siodłem? Jakieś sugestie dostaje witaminy z pavo vital, Hippovet Krauter musli, owies oraz siano do oporu.
A nie jest w trakcie zmiany sierści? Wtedy większość rudzieje.
A nie jest w trakcie zmiany sierści? Wtedy większość rudzieje.

W zeszłym roku wyblakl ale cały w teraz tak dziwnie bo pod siodłem podejrzewam ze jeszcze wyblaknie po całości ale czemu teraz tylko pod siodłem, przekomicznie to wyglada
Bo pewnie wychodzi spocony na padok po jeździe? :P
aż taki spocony to on nie jest choć może trochę faktycznie pod siodłem...?  I tak odrazu ma padok idzie bo jest 24h na dworze z wiata. Zadam głupie pytanie, ale kto pyta nie błądzi i też po to jest to forum, żeby ktoś mądrzejszy pomogły🙂 pytanie: czemu się tak dzieje ze jak jest spocony i idzie na padok to blaknie/płowieje pod siodłem?
Z tego samego powodu, co Twoje włosy na słońcu - promienie UV niszczą melaninę. Efekt ten jest silniejszy, gdy włosy są mokre. Teoretycznie fryzy homozygotycznie karę nie rudzieją na słońcu, ale nawet takie w chowie wolnowybiegowym by zrudziały, po prostu ciężej im to przychodzi. Czasami chodzi też o hormony, mam wrażenie, że ogiery dłużej są czarne. Moja kobyła była kara jak węgiel jeszcze w środku lipca, a tydzień po porodzie w połowie ruda, więc stawiałabym też na hormony.
U fryza dużo wychodzącego musisz się z tym po prostu pogodzić. Przynajmniej będzie mu odrobinę chłodniej. :P
Dziękuje Ci bardzo bardzo za odpowiedz :kwiatek: bo już depresji dostawałam co mu się stało a na to co napisałaś najzwyczajniej w świecie nie wpadłam 🙂 jednak dobrze pytać.
Po zdjęciu nie jestem w stanie ocenić, ale o ile jest brązowy, ale błyszczący i ten włos nie jest widocznie osłabiony, to nie ma się czym martwić. Samo bycie rudym nie jest powodem do niepokoju.
W trakcie zmiany sierści to rude może być takie trochę matowe, włos taki porowaty, a nie śliski i może być trochę za długie. Ale gdzieś za miesiąc już powinien być brązowy, ale błyszczący, futro powinno się różnić wyłącznie kolorem, a nie fakturą.
Z tego co pamietam  😉 a dziś jeździłam to poza kolorem to niczym ten włos się nie różni od reszty włosów.
Sivrite Widzę ze temat fryzow opanowany a w spawie wędzidła tez dasz radę udzielić mi rady bo się waham co kupić. Do tej pory jeździłam na Sprenger wh ultra długość 14/14,5cm grubość 16mm chodził niby Ok, ale postanowiłam go sprawdzić na starym wędzidle podwójnie łamanym 14,5cm grubość 18mm i od tego czasu chodzi jeszcze lepiej bardziej (rozluźniony) ale w tym wędzidle mam ściągnięte gumki i dopiero teraz zauważyłam ze te 14,5 jest za małe🙁 chce mu kupić nowe wędzidlo ale nie wiem, które będzie lepsze podwójnie łamane 15cm o grubości  21mm czy 16cm i grubości 18mm. Co sadzisz?
Nie powinnaś przeginać na pewno z grubością, większość fryzów ma dość mało miejsca w pysku plus małe wcięcie wargowe. Dziwię się, że 18 nie jest za grube, ale na pewno nie idź w grubsze. Zajrzyj też, czy na pewno dobrze leży to 18 w środku, czy jest na nie wystarczająco miejsca.
Jutro postaram się zrobić zdjęcia jak to u niego wyglada spróbujesz ocenić ?malego pyszczka to on nie ma, wiec chyba 16cm będzie lepsze niż 15? Wiem ze to trochę „wróżenie na oko”
Odnośnie małej ilości miejsca mówiłam o grubości. Długość o wiele łatwiej ocenić, po prostu sprawdzasz, ile wystaje. :P Więc najpewniej Twoja ocena jest trafna. Ale żebyś nie przeginała z grubością.
Zmierzyłam pyska mojego konia ma 15,5cm to wedzidlo podwójnie łamane oliwkę  15,5 czy z luźnymi kołkami 16?
Zmierzyłam pyska mojego konia ma 15,5cm to wedzidlo podwójnie łamane oliwkę  15,5 czy z luźnymi kołkami 16?

To już wróżenie, oba mogą mu podejść lub nie, mogą być też takie same. Jeśli wyszło Ci 15,5 z mierzenia paszczy, to ja bym brała 16, najwyżej gumki dokupisz.
Mam problem zeby sprawdzić z miejscem w pysku nie potrafię tego zmierzyć
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się