Zero waste - jak żyć bez śmieci

dea, może pasta z migdałów?


trusia nie do końca mnie zrozumiałaś. Zwierzęta nie mają uczuć abstrakcyjnych, czyli nie tęsknią za tym czego nie znają (np wspomniane kury, które całe życie żyły w klatce). A dobrostan okazują m.in. tym, że się niosą, są zdrowe, nie dziobią się, nie wyrywają piór i nie upadają. Co nie zmienia faktu, że ja jestem przeciwna trzymaniu w klatce jakiegokolwiek zwierzęcia. I jajka kupuję tylko wsiowe, od kur, których warunki chowu znam i widziałam na własne oczy.


Wobec tego niezrozumienie po obu stronach. Przecież nikt nie twierdził, że kury w sensie ludzkim tęsknią za czymś. Ale każdy gatunek ma jakieś zakodowane wrodzone potrzeby i zachowania. W klatce są stłumione, co nie znaczy, że po wypuszczeniu z klatek te kury nie będą potrafiły dziobać na podwórku. Dlatego nie można mowić o dobrostanie kury w klatce, bo nawet jeśli ma co jeść, nie może wyrazić standardowych kurzych odruchów i nie ma swobody ruchów. Nie wiem, jak Beethoven może zastąpić swobodę ruchów.


Wrócę do mojego pytania do efeemerydy, która pojawiła się z apokaliptyczną wizją dzieci chorujących po zjedzeniu jajek od kur wolnowybiegowych i niestety zniknęła. Czy ktoś może wie, co jest złęgo w myciu jajek? Męczy mnie to, bo ja myję, ale może nie powinnam. Przypomnę, skąd to pytanie: “wystarczy jajko na miękko, nie daj boże wcześniej umyte."
efeemeryda   no fate but what we make.
17 lutego 2020 20:21
trusia spieszę z odpowiedzią  :kwiatek:
Jajka maja naturalna barierę ochronna na powierzchni, dzięki której bakterii nie przedostają się do środka. Taka bakteria która może bytować na powierzchni jajka jest Salmonella. Zatem jeśli mamy jajko, które ma na powierzchni Salmonellę i umyjemy je pod woda to sprawimy ze bakterie, których wcześniej w środku jajka nie było dostaną się tam, dodatkowo jeśli spozyjemy takie jajko bez konkretnej obróbki termicznej tzn. na miękko czy tam kogiel mogiel albo płynna jajecznica to zatrucie gotowe. 

Zdanie na temat bezpieczeństwa żywności wyrobiłam sobie podczas studiów, jest poparte zdobyta wiedza, doświadczeniem wykładowców, a także własnym doświadczeniem w czasie stażu w zakładach przetwórstwa czy na fermach.
Nie mam natomiast zamiaru tu żadnej krucjaty prowadzić, niech sobie każdy robi co chce.  :kwiatek:
efeemeryda, dzięki za odpowiedź. Pociągnę dalej temat.  Surowe jajka - rozumiem. Ale wyguglałam, że salmonella ginie w temperaturze 60-65 stopni.  Dlaczego wobec tego by miała skazić jajka na miękko? 

Czy sparzenie wrzątkiem zamiast mycia jej nie zabije? 
efeemeryda   no fate but what we make.
18 lutego 2020 07:48
trusia
zależy jakie na miękko  🤣 ja np. lubię mocno lejące i nie jestem taka przekonana czy ona wtedy zginie czy nie  😉
najlepiej nie myć jajek w ogóle ! po prostu umyć ręcę po kontakcie z jajkiem i tyle, a zawartość jajka ugotować czy tam inaczej obrobić  😉
trusia, tu info ze stacji PSSE:
https://www.psse.bielsko.pl/a-salmonella.html

Z tego co ja zrozumiałam to każą myć jajko.

efeemeryda, ja nigdy nie słyszałam tego co piszesz, a skończyłam Techn. Żywności.
Ja jem bardzo rzadkie lejące jajka, nawet białko nie do końca ścięte, jajecznicę też tylko aby aby. Nie myję jajek, kupuję ze wsi, nigdy się nie zatrułam.
efeemeryda   no fate but what we make.
18 lutego 2020 08:00
espana
może właśnie dlatego, że ich nie myjesz  😀 też nie myję, też jem wiejskie i też wszystko lejące  😀

Perlica
nie wiem co mam na to odpowiedzieć, mnie uczono o tym na mikrobiologii na drugim roku już, a potem w katedrze Higieny zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, tzw. "mięso" i tzw. "puszki"  😉
trusia
zależy jakie na miękko  🤣 ja np. lubię mocno lejące i nie jestem taka przekonana czy ona wtedy zginie czy nie  😉


Jakie by nie było, chyba zawsze gotuje się we wrzątku, a konsystencja zależy od czasu gotowania. Mylę się?

Perlica, dzięki za linka.  Przed smażeniem będę parzyć, ale zastanawiam się, czy jest sens parzyć przed gotowaniem, skoro i tak we wrzątku wylądują – zakładając, że wkładam do wrzącej wody, a nie do zimnej – może to robi różnicę?

He, he, wydawało mi się, że przygotowanie jajek jest takie proste, a tymczasem im więcej się o tym myśli, tym więcej pytań powstaje. Dobrze, że swoje kulinarne zapędy do jajek ograniczam, bo w bardziej zaawansowanych potrawach bym pewnie w rozprawach naukowych ugrzęzła i z głodu zdechła, zanim do jakiś wniosków bym doszła.
espana
może właśnie dlatego, że ich nie myjesz  😀 też nie myję, też jem wiejskie i też wszystko lejące  😀



Może 🙂 Tzn myję je bezpośrednio przed włożeniem do wrzątku jak są z kupą, bo jednak nie chcę ich gotować w kupie  😁 A takie wiejskie są jednak ubrudzone. No i przez skorupkę to przenika.
efeemeryda   no fate but what we make.
18 lutego 2020 08:15
espana
no kupę też bym pewnie umyła gdybym miała je gotować całe, bo jak tylko rozbić to nie  😀 ale znam osoby które potafią myć mydłem czy innym detergentem każde jajko przed użyciem  😲
Generalnie wydaje mi się rekomendacje PSSE powinny być ok, ale nie wiem sama.

Ja nie myję, gotuję w kupie 😀 i też żyję. Ja nigdy w życiu nie miałam sraczki nawet, raz jelitówkę tylko  😁
efeemeryda, Perlica ja to w ogóle mało higieniczny tryb życia prowadzę, a co do sraczki to u mnie też prędzej w drugą stronę  😁 Klątwa faraona nigdy mi nie grozi, na wyjazdach mam odwrotny problem  🤣
efeemeryda   no fate but what we make.
18 lutego 2020 08:52
dziewczyny ja tym bardziej sterylnego trybu życia nie prowadzę  😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 lutego 2020 09:26
"jedz mniej mięsa"
Mniej, nie 'przestawmy cały gatunek ludzki na weganizm' 😉 Z jedzeniem mniejszych ilości mięsa całkowicie się zgadzam.
Nie zgadzam się natomiast z radosnym używaniem GMO. Po pierwsze, silniejsza roślinność wypiera lokalną (Meksykanie i ich +50 różnorodnych gatunków kukurydzy mają ogromy problem, bo wypiera je masowo superkukurydza - modyfikowana - z USA). Silniejsze rośliny mają też wpływ na powstawanie silniejszych pasożytów i chorób tychże roślin, to napędza stosowanie pestycydów. I się kółko zamyka. Serio stosowanie GMO na szeroką skalę jest potencjalnie groźne dla naszej planety na równi z masową hodowlą chorych zwierząt.
Mamy globalny problem 'jedzeniowy' i popadanie w skrajności nas nie uratuje.

Po za tym, ja sobie nie wyobrażam tyle jeść. Znajoma w pracy ma ustawioną przez dietetyka dietę wege. Wege, nie wegan, je jajka, czasem nieortodoksyjnie rybę. Dieta ustawiona pod badania i pod jej aktywny styl życia. I już rzyga ilością cieciorki i innych strączków, które musi jeść, poważnie rozważa włączenie w dietę odżywek białkowych bo nie wyrabia z dostarczeniem go roślinnie.
Nie, dziękuję, wolę czasem zjeść mięso :/
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 lutego 2020 09:29
wszystko zależy jak się tę dietę ułoży. Da się być grubaskiem na weganie ;P faktycznie, jedzenie ma mniejszą gęstość kaloryczną, ale to wszystko zależy od tego, ile tłuszczu wrzucimy w dietę.
Jakie by nie było, chyba zawsze gotuje się we wrzątku, a konsystencja zależy od czasu gotowania. Mylę się?

Konsystencja zależy od tego, do jakiej temperatury doprowadzi się jajko – w zależności od temperatury ścinają się kolejne białka (czy jakoś tak, specjaliści to lepiej opiszą).
Możesz włożyć do zimnej wody, zagotować i zostawić do wystygnięcia. Jeśli wody było wystarczająco dużo, to w trakcie jej zagotowywania wystarczająco dużo ciepła przeniknie do jajka, podgrzeje je i zetnie. Możesz zalać zimne jajo wrzątkiem – i przy zachowaniu super warunków, bez strat ciepła, przy odpowiedniej ilości wody i dłuuugim czasie jajo się zetnie. Możesz włożyć do wrzątku i gotować ileś tam minut. Ostatecznie liczy się ta górna granica, do której się białka podgrzały, procedura rzecz osobna.

Teoretycznie można gotować w 57. stopniach przez godzinę i jajo będzie totalnie lejące (nawet nie "na miękko"😉, ale też będzie sterylne, pasteryzowane. Nie wiem, po co takie komu 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 lutego 2020 09:38
ale ja nigdzie nie napisałam o byciu grubaskiem. To nie ilość kalorii jest problemem, problemem jest ilość jedzenia, które musi zjeść by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka. Co by nie było takim problemem (nie byłoby tak objętościowe) gdyby czasem zjadła kawałek wołowiny :P dieta ułożona przez ogarniętego dietetyka, pod treningi wspinaczkowe. I fanka cieciorki już nie może na nią patrzeć :P

madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 lutego 2020 09:39
a co jest nie tak z odżywką białkową?
smartini oprócz GMO to również nawożenie i pestycydy. W USA od 200 lat na jednym polu kukurydza bez płodozmianów  🤔 Bez silnej chemii nie ma to racji bytu. Monokultura na takich obszarach prowadzi również do wyginięcia zwierzyny drobnej, więc również zmienia się populacja zwierząt, nawet gdy ich nie jemy.
Polecam zmianę z jedz mniej mięsa na jedz szczęśliwe mięso. Ja mam ten luksus, że mogę wyjść do lasu i wrócić z najzdrowszym mięsem. Dziczyzna jest teraz coraz bardziej dostępna w zwykłych sieciówkach a i cena nie jest wygórowana, a patrząc na galopujące podwyżki to stek wołowy jest większą fanaberią. Od kolegi, od którego kupuję jajka, biorę również kury rosołowe i króliki, ostatnio kupiłam gęś. Zawsze to jakiś kompromis, no i mam pewność, że nie ostrzykane jakimś syfem.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 lutego 2020 09:48
To, że sprawia, że wątpię w pełni zbilansowaną wege dietę dla każdego, szczególnie wegańską, i że to takie proste i cudowne 😉

espana o to to 🙂 ja jeśli tylko mam możliwość dorwać dziczyznę to z tej okazji korzystam. Teraz sąsiadka w bloku przywiozła od rodziców jajka, od szczęśliwych kurek. O zgrozo nawet pieczątki nie mają :P a jakie dobre to żółtko <3 w Krakowie jest dostawca wołowiny, u którego ja wprawdzie nie byłam ale znajoma i owszem bo się z nimi przyjaźni, krowy mają wielkie łąki na pagórkach, dodatkowo właściciele pracują nad przywróceniem terenów łąkowych w tych okolicach, razem ze zwierzyną drobną, lokalną roślinnością itp. Super sprawa.
To jedz mniej mięsa dla mnie to właśnie mniej ale dobrej jakości z dobrego źródła. Bo dla niektórych to faktycznie jest codzienny obiad ze schabowym. I ani to dobre ani zdrowe. I tu ta redukcja ma bardzo dużo sensu.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 lutego 2020 09:56
sport zmienia zapotrzebowanie i naprawdę wielu sportowców się suplementuje czy korzysta z odżywek. Wegańskich i mięsnych. Jedynymi suplami, których potrzeba na weganie to D3 i B12, ale ludzie z niedoborami to nie tylko weganie.
Nie namawiam nikogo, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że to rocket science. Oczywiście, jak ktoś był do tej pory na tradycyjnej polskiej diecie, to może wydać się trudne.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 lutego 2020 09:59
madmaddie, ona żaden sportowiec, chodzi sobie na ściankę. Może i nie rocket science ale nie remedium na całe zło tego świata.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 lutego 2020 10:02
remedium byłoby duże, gwałtowane zmniejszenie populacji ¯\_(ツ)_/¯
busch   Mad god's blessing.
18 lutego 2020 10:15
espana, nie ma opcji zapewnić szczęśliwsze mięso wszystkim ludziom. Nie mamy dość miejsca na coś takiego. W związku z tym Twoje rozwiązanie działa tylko dla małej, wybranej grupy ludzi. W skali makro tylko wege/wegan się dopina... Lub wojny klimatyczne 🤣
[quote author=trusia link=topic=102288.msg2911980#msg2911980 date=1582013036]Jakie by nie było, chyba zawsze gotuje się we wrzątku, a konsystencja zależy od czasu gotowania. Mylę się?

Konsystencja zależy od tego, do jakiej temperatury doprowadzi się jajko – w zależności od temperatury ścinają się kolejne białka (czy jakoś tak, specjaliści to lepiej opiszą).
Możesz włożyć do zimnej wody, zagotować i zostawić do wystygnięcia. Jeśli wody było wystarczająco dużo, to w trakcie jej zagotowywania wystarczająco dużo ciepła przeniknie do jajka, podgrzeje je i zetnie. Możesz zalać zimne jajo wrzątkiem – i przy zachowaniu super warunków, bez strat ciepła, przy odpowiedniej ilości wody i dłuuugim czasie jajo się zetnie. Możesz włożyć do wrzątku i gotować ileś tam minut. Ostatecznie liczy się ta górna granica, do której się białka podgrzały, procedura rzecz osobna.

Teoretycznie można gotować w 57. stopniach przez godzinę i jajo będzie totalnie lejące (nawet nie "na miękko"😉, ale też będzie sterylne, pasteryzowane. Nie wiem, po co takie komu 😉
[/quote]

Kiepsko sformułowałam, co miałam na myśli. Chodziło mi o to, że po włożeniu do zimnej wody, zanim ta woda dojdzie do zabójczej dla salmonelli temperatury, jajko straci swoją naturalną barierę ochronną, o której pisała efeemeryda, tak jak podczas mycia.  I że może z tego powodu jajka na miękko mogę mieć salmonellę. Chociaż takie rozumowanie kupy się nie trzyma, bo do jajek na twardo też by przeniknęła podczas podgrzewania wody.

Więc nadal nie rozumiem, skąd salmonella w jajku, które było w wodzie o temperaturze powyżej tej, w której salmonella ginie, czy to jajko o konsystencji płynnej, czy innej.
Wydaje mi się, że większość zarażeń bierze się z niewłaściwej obróbki przemysłowej czy braku zachowania wymogów higienicznych w przetwórstwie (kawiarnie, producenci, restauracje), jakieś kremy na bazie surowych jaj, desery, etc a nie w gospodarstwach domowych. A jednak duzi odbiorcy kupują pewnie najtańsze jaja - w domyśle "trójki".
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 lutego 2020 12:37
espana, niewielkie miejsca gastro, które nie mają wydzielonego pomieszczenia na jajka (pomieszczenie w którym się je rozbija, nie robi się tego bezpośrednio w kuchni) kupują jaja już rozbite, zapakowane w woreczki (próżniowe często) więc pytanie też jak wygląda ten proces
Ano właśnie, albo, co gorsza, jaja w proszku.

edit: skoro jesteśmy w temacie jaj to dopiszę jeszcze, że sieci takie jak Aldi, Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Tesco, Kaufland, Netto i Stokrotka zadeklarowały wycofanie jaj "3" ze sprzedaży do 2025 roku. Dodatkowo Aldi deklaruje wycofanie tych jaj ze wszystkich produktów własnych. Warto zatem patrzeć nie tylko na to co się kupuje ale także gdzie 🙂
No i między innymi stąd te wypowiedzi producentów jajek od kur z klatek.  Widzą trend i się bronią.
dea   primum non nocere
18 lutego 2020 18:05
Z myciem chodzi o to, żeby nie myć po kupieniu, długo przed użyciem. Bezpośrednio przed użyciem można, a nawet trzeba umyć jeśli jest w kupie. Jak się umyje przed włożeniem do lodówki, to salmonella i inne dziady mają szansę sobie swobodnie zmigrować do wnętrza jajka w czasie przechowywania. W czasie gotowania nie zdąży 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się