Płacz i płać - czyli wszystko o podatkach

No właśnie wiem, że można ale nijak nie mogę tego znaleźć  🙇  a niestety nie mam księgowego...
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
20 lutego 2020 20:10
kolebka, pit rozloczasz na piechote czy online?
Musisz wypełnić załącznik PIT-O tam wpisuje się darowizny które program, przenosi do PIT-u głównego.
Spróbuj zaznaczyć kwadrat przy załączniku PIT/D. Powinien Ci się otworzyć i tam można wpisać darowizny.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 lutego 2020 05:38
PIT-D jest do ulg budowlanych. Kwote darowizn wykazuje sie w PIT-37, a szczegoly kreowane sa w PIT-O. Zaraz bede w pracy to Ci powiem dokladnie, która to pozycja.

Edit

Darowizny wykazujesz w PIT-37 poz 108 oraz PIT-O cześć D.1
Dziękuję  :kwiatek: online wypełniam, jeszcze do tego się nie zabrałam bo czekam na jeden pit (mam łącznie cztery do ogarnięcia za poprzedni rok  :icon_rolleyes🙂, w przyszłym tygodniu pewnie przyjdzie.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 lutego 2020 12:32
kolebka, online masz dostepne wszystkie swoje 11 i mozesz je podejrzeć.
Do kogo można się zwrócić z zapytaniem podatkowym?  Do US czy do Izby Skarbowej czy jeszcze do innej instytucji?

Pytanie dotyczy zgłaszania darowizny w pierwszej grupie podatkowej. Dla mnie laika podatkowego jest to na tyle skomplikowane, że samym czytaniem przepisów problemu nie rozgryzę. 
Krajowa Informacja Podatkowa 801 055 055
dzięki wielkie
tylko najlepiej dzwonić z samego rana bo potem możesz być 120 w kolejce i czekać 2h na połącznie  😵
I nie zrażać się, bo kolejka wbrew pozorom szybko idzie 😉
W poniedziałek wobec tego wystartuję, skoro lepiej rano.  Mam się spodziewać, że połączę się z omnibusem, czy w zależności od tematu przekierowują do różnych specjalistów? 
Temat wybierasz na klawiaturze po połączeniu. Trzeba wysłuchać długiego gadania...

I próbuj kiedy masz czas, nie ma reguły jak długo będziesz czekać, chyba że są to jakieś gorące terminy, typu ostatni dzień na składanie jakiejś deklaracji.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
02 marca 2020 13:25
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 marca 2020 14:39
Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem
Publikacja:  2020.03.11 14:13 Aktualizacja:  2020.03.11 14:17


Przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości. 



W sytuacji negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorców wynikających z epidemii koronawirusa urzędy skarbowe będą brać pod uwagę te szczególne okoliczności przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących przyznania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty, umorzenia zaległości podatkowych itp).

Wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.



[url=[[a]]https://www.dolnoslaskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-we-wroclawiu/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/VF1z/content/kontakt-z-urzedami-skarbowymi-%E2%80%93-informacja-dla-podatnikow?redirect=https%3A%2F%2Fwww.dolnoslaskie.kas.gov.pl%2Fizba-administracji-skarbowej-we-wroclawiu%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_gI9M%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_8zTX__column-1%26p_p_col_count%3D1[[a]]#p_p_id_101_INSTANCE_VF1z_]Komunikat IAS Wrocław [/url]
Dziewczeta pomozcie 😕 Z jakiegos powodu wyskakuje mi blad kiedy probuje sie zalogowac. Wpisuje pesel (wiadomo), przychod za 2018 z rubryki 62 z pita-37 z zeszlego roku. Przychod z tego roku mam na 2 pitach-11. Jeden z umowy o prace (wpisuje z rubryki 29), drugi z umowy zlecenia (wpisuje z rubryki 51). Wpisywalam je razem (po dodaniu 2 kwot), wpisywalam jeden z tego z umowy o prace i za kazdym razem blad. Co ja robie zle? 🤔
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 marca 2020 16:02
ashtray, przychód z jednego pit-11 za 2019r.
Tak tez wpisywałam. Z jednego- z tego z umowy o prace. I tez zle. Kurłaaa.
Ashtray, załóż sobie profil zaufany. To pomaga w wielu sprawach, nie tylko w rozliczeniu zeznania.
https://pz.gov.pl/pz/index
Norbilla dzieki! Kompletnie o tym nie pomyslalam, a udalo sie 😅
Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, może komuś ta informacja się przyda, dotyczy odliczeń na dzieci.  Kolega z pracy zaczął sprawdzać, czy przysługuje mu ulga na córkę, która w 2019 coś zarobiła i teraz rzuca panienkami lekkich obyczajów.

Odliczenia na dzieci bez limitów zarobków rodziców przysługują, jeśli dzieci jest co najmniej dwójka, przy jednym dziecku jest limit pozwalający na to odliczenie.  Jeśli jedno dziecko zarobi ponad ustawowy próg jego zarobków, traci się ulgę na to dziecko. Co więcej, jeśli dzieci jest dwoje, to po utracie prawa do ulgi na dziecko, które zarobiło, drugie dziecko traktowane jest jako jedynak. Co z kolei wiąże się z tym, że jeśli łączne dochody ojca i matki przekraczają określoną kwotę, ulga na jedynaka nie przysługuje. Czyli w takiej sytuacji traci się ulgę na dwoje dzieci. To właśnie dotknęło mojego kolegę.       
Dodaj jeszcze, że ustawowy próg zarobków dziecka to 3 000 z kawałkiem rocznie(!). 3389 - jakoś tak.
Przy czym dodać trzeba, że dotyczy to dzieci po 18 roku życia.
Te do 18 mogą zarabiać bez ograniczeń, i ulgi się nie traci.
Wiem, bo w 2018 moja córka, studentka, miała nieszczęście zarobić ca 3 500, za raptem 2 zlecenia czy umowy o dzieło.
Oprócz tego, że wcięło ulgę na nią, to nasz najmłodszy "przestał" być 3 dzieckiem co ma dalsze konsekwencje.
Nie pamiętałam, jakie to są limity, ale fakt, że niewielkie. Nie wiedziałam, że do 18 roku mogą zarabiać bez ograniczeń.

Myślałam, że problem jest tylko przy dwójce, bo nagle drugie staje się podatkowym jedynakiem. Przy trzecim też działa taki mechanizm?       
Limit dochodu pełnoletniego dziecka uczącego się to 3.089zł, i nie zmienił się on od hohoho jeszcze dawnej,  przy czym jest to dochód podlegający opodatkowaniu czyli od kwoty przychodu z PIT-11 odejmuje się koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenie społeczne, jeśli były pobrane. Nie wlicza się do tego dochodu renty rodzinnej.

Limit dochodu rodzica przy jednym dziecku to 56.000zł, dla małżeństwa razy 2 czyli 112.000zł i tu tak samo jest to dochód podlegający opodatkowaniu czyli j/w

Na 3 dziecko ulga wynosi 2.000,04zł więc jeśli trzecie staje się drugim to automatycznie ulga spada do kwoty 1.112,04zł czyli mamy w kieszeni prawie 900zł mniej


Termin rocznego rozliczenia podatkowego przesunięty do 31 maja.
Mam pytanie dotyczące rozliczenia podatków w tym roku. Wszystko co znalazłam na ten temat to przesunięcie terminu złożenia deklaracji do 31 maja, natomiast niczego nie znalazłam na temat terminu zapłaty podatku. I zastanawiam się, czy to znaczy, że ten termin pozostaje bez zmiany czy też gdzieś w przepisach jest, że oba terminy są takie same, czyli że zmiana terminu złożenia deklaracji automatycznie oznacza zmianę terminu zapłaty podatku.

Chodzi mi o PIT.

Czy ktoś może zna odpowiedź na moje pytanie?  :kwiatek:  Jeśli nie, spróbuję dodzwonić się do informacji podatkowej, której numer kiedyś pestka podała. 
Ustawa z 31 marca 2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (swoją szosą opublikowana 31.03.2020 o 23.30!! z mocą obowiązująca od 01.04.2020)

Art. 15zzj. Złożenie organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie, nie później jednak niż w terminie do dnia 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19). W takim przypadku organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a wszczęte umarza.

Tak na ludzkie: termin 30.04.2020 nie został wydłużony!!! ustawą tylko zagwarantowali, że jeśli obie rzeczy zostaną zrobione do końca maja to tak jakbyś złożyła zeznanie czy zapłaciła podatek po terminie i złożyła przy tym ten żałosny "czynny żal" 😵 nie będą wtedy wyciągać konsekwencji.

plotka mówi, że jeśli zrobisz to po terminie czyli po 30.04.2020 a przed 31.05.2020 to US nie przekaże 1% wskazanej organizacji OPP - ale tu nie chce mi się sprawdzać czy to prawda....
:kwiatek: pestka, jesteś wielka.    🙇

A ja ciemna masa szukałam w przepisach podatkowych, nawet Ordynację Podatkową przeczytałam. W ogóle nie przyszło mi do głowy, żeby w innych aktach prawnych tego szukać.

Zeznanie już wysłałam, bo się wyjątkowo jakoś zmobilizowałam, akurat wtedy, kiedy mobilizacja nie był potrzebna.  😉  Mam nadzieję, że US nie zinterpretuje tego jako ustalenie terminu wpłaty w terminie do 30 kwietnia. 
Pytanie, czy dobrze rozumiem:

Zgłaszam darowiznę, potwierdzoną przelewem bankowym. Instrukcje wypełnienia formularza punkt po punkcie kończą się informacją o złożeniu. Czy wobec tego dobrze rozumiem, że z formularzem nie wysyłam potwierdzenia przelewu, okazuję dopiero na wezwanie US?   
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się