PSY

madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lutego 2020 19:24
to super! 🙂 trzymam kciuki  :kwiatek:
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
29 lutego 2020 19:37
madmaddie łee masz rację, dopiero teraz przeczytałam hill'sowy skład... no bieda faktycznie.. :/
Podsunęłam pomysł z tego względu, że jako karma weterynaryjna jest polecana i faktycznie skuteczna na gastro problemy
Masz jakieś fajne artykuły o psim/koci żywieniu? Albo książki godne polecenia?
W koniach zdecydowanie lepiej siedzę w temacie 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lutego 2020 20:04
o kotach to wiem tyle, że są  🤣

z blogów to Śledziowy blog:
https://sledztezpies.pl/
tutaj też:
https://karolinaholda.com/wiedza/
(ona pisze artykuły do czasopism, więc warto sobie spojrzeć czasem co tam w spisie treści mają psie periodyki)

ta grupa jest fajna:
https://www.facebook.com/groups/rozmowyusledzi/

Ogólnie o żywieniu i etykietach warto sobie przeczytać wytyczne FEDIAF (dotyczą rynku europejskiego).
Jak ktoś nie ogarnia, to można sobie korzystać z tej strony, choć jest na niej nieco błędów, ogólem jest pomocna:
https://przewodnikpokarmach.pl/

Poza tym, sporo sobie grzebię na temat pojedynczych składników.

Ja generalnie patrzę, żeby w karmie było mięso. To taka podstawa. Najlepiej, jeśli jest właśnie napisane "mięso", ale "kurczak bez kości" czy "kurczak" też jest spoko. "białko" i "mączki" odrzucam. Warto sobie sprawdzić zawsze stronę producenta, bo sklepy czasem źle przepisują skład. Druga sprawa to tłuszcze. Dobrze, żeby były sprecyzowane i najlepiej zwierzęce. "tłuszcz zwierzęcy" nie wiadomo z czego pochodzi.
Wypełniacze - wedle gustu, choć ja nie jestem za karmami z 40% strączków. Raczej, żeby nie było pszenicy i kukurydzy, mąk,  takich rzeczy. Tak samo - patrzę, żeby były sprecyzowane, a nie było napisane "zboża", bo wtedy nie wiem co daję psu. Generalnie psu w diecie zboże niepotrzebne, ale jak kogoś nie stać na dobrą bezzbożówkę, to już lepiej kupić karmę z ryżem, niż kiepską bezzbożową.
Reszta do dopasowania do psa - krótkie składy dla wrażliwców i alergików. Bogate, multiproteinowe - dla całej reszty, o ile jest aktywna. Dla kanapowców chudsze, dla sportowców tłuste.

Od jakiegoś czasu kupuję karmę dla sąsiadki, bo przygarnęła wyrzuconą bidę, a nie ma kasy na porządną karmę, więc po prostu wybieram taką, żeby było mięso, a no cierpi na tym sekcja wypełniaczy. Pies przywykł i dobrze to trawi, mój ma biegunkę jak dałam trochę na smaczki (bo Szkodnik miłością niewyjaśnioną darzy karmy zbożowe :P )
madmaddie sprawdzę to Exclusion może akurat nie będzie jej uczulać, dzięki  :kwiatek: :kwiatek:

Edit.
Poszłam wczoraj z psem do weta, bo miała objawy zapalenia pęcherza, zaczęła mnie wołać na dwór zaraz po powrocie, zsikala się tez, piszczała, widziałam, że ją coś boli. I dostałam leki bez badania moczu, już nie mogli wysłać bo weekend. A we wtorek mam przyjść z psem na usg i cystocenteze... Zgodziłam się, ale teraz się zastanawiam czy jest sens robić usg pęcherza psu który ma niewiele ponad rok? Czy ona może już mieć kamienie? Pytam, bo na prawdę nie mam pojęcia, a w tej przychodzni mają trochę tendencje do robienia wielu badań... nie wiem czy zawsze koniecznych. Ja ogólnie zawsze jestem za diagnozowaniem, ale czy tutaj nie wystarczyłoby jakbym złapała sama mocz i by mi go zbadali?  👀  Miał ktoś z was może podobna sytuacje? Czy w przypadku takich objawów, występujących 2 dni, drugiego już poszłam do weta, trzeba robic usg?
madmaddie, ty kiedyś pisałaś o karmie Eden? Ona jest półwilgotna, ale to jest coś takiego jak Alpha spirit?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lutego 2020 21:36
Epk, si, ja karmilam Edenem, ale suchym 80/20. Tego półwilgotnego nie miałam w rękach.
I jak ten Eden? Czemu już nie karmisz?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lutego 2020 21:53
Bardzo fajnie. Wydajny, dobrze pachnie, smakuje, wpływ na psa dobry, kupy malutkie, żadnych gazów. Zmieniłam, bo mój pies nie zje 24kg z rzędu tej samej karmy, a ryb nie chciała tkąć. Miałam epizod z Alphą, a potem kupiłam na szybko Essential i został. Na pewno będę do Edenu wracać, tylko muszę pracę znaleźć 😉
madmaddie, no ja tak ją oglądam, ma niskie dawkowanie więc wbrew pozorom wcale nie wychodzi tak drogo. Przy tej zawartości białka i tłuszczu może się okazać, że to dawkowanie "tabelkowe" faktycznie się sprawdzi. I mogłabym spróbować domieszki innych mięs, bo nie mają tłuszczu z kurczaka w składzie.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
29 lutego 2020 22:06
Ja dawałam według tabelki i było ok. Na długo starcza.  Dla mnie to top skład na rynku z taką ilością białka.
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
29 lutego 2020 22:34
My również na Edenie 80/20 właśnie z polecenia madmaddie i zdecydowanie polecamy. Pixel mega dobrze zareagowala na jej wprowadzenie, a trochę w akcie desperscji wrzuciłam ją niemalże od razu, z marszu. Do tego karma jest na tyle smakowita, że na treningach zastępuje nam część smaczkow  😉
A ja się pochwalę, że zrobiłam pierwsze badania krwi ( rozszeżone ) z powodu Barf i wyszły idealne odpukać  😀
Czyli nie taki Barf straszny, skoro jako początkująca ogarnęłam na szczeniaku szybkorosnącym  😜

A next week zaczynam sprawdzać koty  😉 te na Barfie mam dużo dłużej jednak.
Tak się wtrące, potrzebuje świecącą obrożę dla Jacka/Parsona... Widziałam kiedyś takie co się przycina do odpowiedniej długości, czy to są te:
https://zooart.com.pl/product-pol-23570-HILTON-LED-obroza-silikonowa-1-4x0-8x40CM-z-usb-dla-psa-zielona.html
Jeśli nie to możecie polecić, niedrogie, bo na kilka psów, w dodatku rozrabiaków co na pewno z chęcią będą próbowały się ich pozbyć  😁
madmaddie   Życie to jednak strata jest
01 marca 2020 08:53
Ja mam te z linku, są spoko 😉

Perlica, super, to zawsze cieszy 😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 marca 2020 09:45
Piaffallo, ja mam z aliexpress za kilka złotych, spełnia swoją funkcję ;P
borkowa.   silesian team
01 marca 2020 11:47
chciałabym się tylko zameldować, że udało mi się znaleźć psa idealnego 😉 dzięki Wam ( :kwiatek🙂 zaczęłam bardziej szukać, znalazłam grupę na fb, gdzie polecono mi masę hodowli i akurat jedna z Pań miała jamniczka idealnego, do tego niedaleko i od wczoraj mieszka z nami taka oto paróweczka 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 marca 2020 12:01
borkowa., oooh, co za rozkosz, gratulacje 😀
borkowa. Gratki i zdrówka! :kwiatek: Dawaj więcej foteczek!
Dzieki dziewczyny! Czyli moge te z zooarta przyciąć do szerokości szyi moich zbójów  😀

borkowa. gratuluje!
madmaddie   Życie to jednak strata jest
01 marca 2020 14:22
borkowa, ale słodziak  😍

czy ktoś miał puszki zooplus bio? 👀
o ta dokładnie:
https://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_mokra/zooplus_bio
Pytanko do ludzi mieszkających w krajach UE, ewentualnie często jeżdżących i wożących psy w klatkach. Powoli szykuję się do zmiany auta (niestety nie mam wpływu na to co to będzie - tzn już wiem co to i albo to albo w ogóle 😉) - samochód ma wysokość bagażnika 74cm, co oznacza że wejdzie klatka ok. 72cm. W tej chwili moje psy jeżdżą w klatce, która ma 67cm - są w stanie w niej siedzieć i stać, ale głowę mają wtedy w poziomie do kłębu a nie swobodnie. Założenie zresztą jest takie, że mają w niej leżeć.
Wczoraj usłyszałam, że np. w DE jest przepis mówiący o tym, że pies ma swobodnie siedzieć z w pełni uniesioną głową. Szczerze mówiąc to klatka musiałaby mieć lekką ręką wtedy 78-80cm, bo przy siedzeniu to mój pies jeszcze nos unosi do góry i to się robi 80cm (w kłębie mają 61 i 63)
Czy ktoś się spotkał z czymś takim? Czy jestem skazana na samochody pół transportowe z dwoma retrieverami? Wydaje mi się to lekką przesadą, szczególnie że np. dedykowane dla tej rasy klatki safedog (czyli chyba jedna z najlepszych firm, certyfikowane klatki) przewiduje klatkę 69cm. Przeżyłam w związku z tym niezłą załamkę 🙁
epk moje psy chwilę były na półwilgotnym Edenie - choć skład super, to piły wodę na potęgę po tej karmie. Jak się potem okazało, sporo psów znajomych na tej karmie również sporo piło i najprawdopodobniej to efekt gliceryny, która sprawia, że groszki są takie miękkie. Teraz używam jej jako smaczków, bo pachną lepiej i są miększe niż Alpha Spirit.

A co do klatek: to zależy. Jeśli klatka służy Ci głównie do przewozu psów z miejsca A do miejsca B, to opcja, w której pies może podnieść głowę maksymalnie na wysokość kłębu w siadzie jest ok, ale jeśli jeździsz na seminaria i pies Ci w tej klatce ma siedzieć potem cały dzień, to słabo. Na dłuższą metę to nie jest fizjologiczne dla mięśni i musiałabyś po każdym wyciągnięciu psa z klatki pamiętać o porządnym rozciąganiu przed ćwiczeniami.
figura, ja nie pytam o to co jest dobre na seminaria, bo moje psy w klatce leżą a nie siedzą - i nic im głowy nie przygniata. Niestety tylko bracco w rozmiarze największym ma tyle miejsca a ja mam flaty a nie wilczarze 😉 no i nie wejdzie mi żadnym otworem do kombi. Ja pytam o przepisy w krajach UE - zamierzam w tym roku trochę pojeździć i nie chcę mieć problemów jak mnie policja w przykładowych Niemczech sprawdzi.


smartini   fb & insta: dokłaczone
01 marca 2020 19:13
epk, ja po Niemczech nie jeździłam więc tu nie pomogę 🙁 ale Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia - nikt nie sprawdzał w ogóle, czy i że psa mamy a co dopiero w czym podróżuje
Może zapytaj na fb na 'Wędrówki z psem', tam chyba najwięcej podróżujących znajdziesz 🙂 aczkolwiek nie kojarzę żadnych takich przepisów w kontekscie psa w samochodzie. Transporter do samolotu to co innego i tu faktycznie restrykcyjnie podchodzą do tematu i potrafią się przyczepiać, gdy psu w stój zagina się sterczące ucho o sufit. No ale tu też problemem jest fakt, że sprawdza to obsługa pokładowa która może mieć lub nie mieć jakiegokolwiek pojęcia o psach.
smartini, no właśnie ja to usłyszałam od "owczarkarza", który dużo po DE jeździ, że takie coś jest. I szokłam. Bo serio jeśli w UE są takie przepisy to nie bardzo się ruszymy z psami 🙁. Jak wsadziłam go do klatki na owczarka to mógł po niej biegać. No tylko ta wysokość...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
01 marca 2020 19:26
epk, a myślałaś o klatce na wymiar do samochodu? Jak np. kojce.info robią?
madmaddie, tak tak, dokładnie taką chcę, ale otwór załadunkowy ma wysokość 74cm, większa klatka niż 72 mi po prostu nie wejdzie. A żeby siedząc miały przestrzeń nad pyskiem musi mieć jakieś 78.
epk, dlatego ja nie mogłam kupic nigdzie klatki, gdzie wejdzie mój pies, bo przy zakupie klatki było wpisane że wysokość psa w kłębię + 5cm , a takiej klatki nie ma niestety nigdzie.
Tzn tak było w Vario cage w instrukcji jak zmierzyć psa. Dlatego też na tej stronie jak ktoś miał psy duże to pozostaje mu kupić Variogate ( pokazywałam ci chyba to przez fb).
Ale Flat to chyba taki wielki nie jest.

Edit: zamówiłam Dry Bed jak radziłyście, to mój Piesotto zjadł posłanie  😵 jako dziecko nie robił nawet takich rzeczy, ale teraz przez ten brak wychodzenia na dwór to nie wie co ma ze sobą zrobić i albo liże kota non stop swojego ulubionego albo włąśnie zjadł róg swojego spania  😀
Więc zakupię nowe posłanie, tym razem okrągłe żeby nie miał jak zjeść od rogu,ale poczekam już do rozbiegania, które ma nastąpić lada dzień ponoć.
No właśnie nie jest. Tak jak wcześniej pisałam moje mają 61 i 63 cm w kłębie. Plus 5cm daje makx 68. ALE! Jak siedzą to głowa młodszego jest na wysokości 78cm, starszy o dziwo niższy o 7cm (długość szyi robi różnicę i wielkość głowy) i nie ma opcji, żebym poza bracco znalazła klatkę która jest tak wysoka, żeby na siedząco miał jeszcze ten 1cm przestrzeni. A bracco nie wejdzie mi do auta na wysokość. Nie mówiąc o dwóch.
Variogate dla flatów jest przewidziana XL - ma wysokość całkowitą 71,5cm.

Dlatego pytam o te przepisy. Klatkę będę robiła na wymiar i zrobię maks co wejdzie, ale no serio nie potrzebuję dla psów, które w podróży leżą klatki (a także samochodu dostawczego, żeby ta klatka weszła) dla jakiegoś dziwnego wymysłu. Szczególnie, że moje psy jak stoją to mniej potrzebują miejsca niż jak siedzą bo nie wyciągają tak szyi w górę w naturalnej pozycji.
Tylko jak mówię, dowiedziałam się o tym od faceta który tam jeździ stale i oni wszyscy robią takie mocno wysokie klatki dla owczarków bo podobno taki przepis jest. Ale ja nic nie znajduję w necie.
epk, no niestety nie znam przepisów, ale żeby mieć spokojną głowę to może kup Vario Gate, mają przestrzeń do sufitu wtedy i wszędzie to wejdzie, potem na inne auto także w razie czego także.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się