Podróże

drabcio, Swanetia to raczej bardzo gory 😉 i zdecydowanie nie po "stronie Tbilisi".

Niemniej na pewno polecam 🙂
ale widzialam tam jakies trasy do jeziorem czy inne płaskie. Ceny lotow wizirem sa tak absurdalnie drogie ze chyba sie skusze jednak na Tbs i stamtąd dojazd dalej. Masz jakies sprawdzone trasy bardziej na plasko ewentualnie dla normalnego zjadacza chleba? zadne tam 5 tys i raki 😀
Hej, mam stary dowód osobisty, który jest ważny jeszcze kilka lat, przy meldunku pani w urzędzie zapewniała mnie że nie muszę go wymieniać. Tylko że teraz wybieram się za granicę samolotem i czytałam że ktoś nie został wypuszczony z kraju z takim dowodem  😲 bujda czy jest to możliwe? Trochę się obawiam  🙄
Z jednej strony różni "eksperci" nie raz pisali, że jeśli zmieni sie jakaś informacja w dowodzie, np. adres zameldowania, dowód trzeba wymienić, bo traci ważność. Z drugiej strony mój TŻ ma dowód z adresem zameldowania nieaktualnym od 2 lat. Mieszka za granicą, podróżuje, lata, załatwia różne sprawy. Nikt mu nie robił żadnych problemów. Albo ma chłopak szczęście, albo nie czepiają się tych adresów.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
17 stycznia 2020 15:01
magda bujda 😉 dowód osobisty w przypadku podróży po UE określa przynależność państwową. Może kogoś nie wpuszczono, bo miał nieaktualny dowód? Przecież nikt nie sprawdza adresów zameldowania, a jedynie zgodność danych z dowodu z danymi na bilecie. Ba, w ogóle nie musisz mieć wpisanego zameldowania w dowodzie  😉
Ano nieprawdopodobne mi się to wydało ale w kontekście planów wyjazdowych trochę się zestresowałam 😉 Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
Averis   Czarny charakter
18 stycznia 2020 12:50
Przecież nowe dowody nie mają wcale adresu 🙂 Także spokojnie!
Na przełomie stycznia i lutego wybieram się do Neapolu, czy możecie polecić mi miejsca godne uwagi? Interesuje mnie coś nieoczywistego, czego nie znajdę w przewodniku. A jeśli jakieś popularne zabytki zrobiły na was piorunujące wrażenie, to też dajcie znać proszę  :kwiatek:
kamcia665, podziemne miasto - bardzo polecam 🙂. Tak samo jak katakumby - zarówno San Gaudioso, jak i San Gennaro. Ogromne wrażenie zrobił na mnie cmentarz Fontanelle. No i generalnie włóczenie się po starym mieście. I to nie tylko wieczorem - w dzień te stare uliczki mają niepowtarzalny klimat. Rozwalił mnie kompletnie sposób robienia zakupów bez wychodzenia z domu - prosto od sprzedawcy na balkon na 5 piętrze 😉.
Mi się też podobały Pompeje, choć od wielu ludzi słyszałam, że ich znudziły. No mnie starożytność nie nudzi tylko niesamowicie fascynuje, więc dla mnie fantastyczne miejsce.
A ja mam pytanie jeszcze co do surfowania na Sri Lance (nigdy nie surfowałam nigdzie) czy to w piance trzeba czy stroj wystarczy?  👀
Drabcio, strój kąpielowy na to dostajesz w wypożyczalni do każdej deski koszulkę surfingowa. Za ciepło tam na pianki jest. Ale koszulka to mus, inaczej sobie ma początek możesz obejrzeć brzuch, próbując wstać na deskę.
drabcio, sorry za refleks, jeszcze tak odnosnie Swanetii - jak najbardziej jest mase tras dla Januszy gor 😉 calkiem plaskich albo tylko z upierdliwym podejsciem (kondycyjnie, zero technicznych rzeczy) i potem chillowym chodzeniem po gorach. IMO pojedz marszrutka do Mestii i popytaj, to mocno turystyczne miejsce i ktos zawsze doradzi.

Akurat w Swanetii w zeszlym roku nocowalismy na dole (tj. nie pod namiotem) bo to byl pazdziernik, pizgalo w nocy konkretnie, a zadne z nas nawet przyzwoitego spiwora na takie temperatury nie ma 😡 wiec za bardzo nie pomoge.

Ktos byl w Nepalu? Lece za dwa tygodnie, nic nie ogarnelam jak to ja 😁 Jakies ogolne tips & tricks, ciekawy rzeczy do zobaczenia, o ktorych nie wie tripadvisor :kwiatek:

Jeszcze mnie interesuje Korea Poludniowa  i Malezja (Borneo zwlaszcza) bo jestem o krok od kupienia biletow 🙂
I Tajlandia w maju - fakap jesli chodzi o pogode czy da rade cos robic?

Ktos byl w Nepalu? Lece za dwa tygodnie, nic nie ogarnelam jak to ja 😁 Jakies ogolne tips & tricks, ciekawy rzeczy do zobaczenia, o ktorych nie wie tripadvisor :kwiatek:



Jeszcze nie był, ale chętnie poczyta wrażenia jak wrócisz 🙂
kokosnuss ja tylko Singapur i Malezja jakbys miala pytania  😉
Czy mamy tu kogoś po trekkingu na Sri Lance? (Knuckles Resort, Horton plains)  👀
drabcio, Horton plains, imo nic szczegolnego i bez zachwytu.

Lena, jutro lece 😀 wracam kiedys jakos za 3 tygodnie. Tylko ja jestem kompletnie bezczasowa 😡

Ten Seul tez kupilam z rozpedu 😜 w kwietniu lece.
A czy podjeżdżałaś tam wynajętym autem czy tuk tukiem?
Kolejna i już niestety ostatnia norweska atrakcja odhaczona. Niby rok to tak długo, a zleciało tak szybko, że zdążyłam zobaczyć tylko dwa miejsca, wstyd. 😵
[img]https://scontent.fosl3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/88093518_1501999236648347_6853914969939902464_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_sid=b96e70&_nc_oc=AQlS63880I11YdcSqkGjQ-u9Uvqy7V6MP0QUojLF0VJPDPKI0Bv7jMKTrYjmwA44k-ZNcaxB_vlKzkxPKgyn3ze7&_nc_ht=scontent.fosl3-2.fna&oh=4335786be6e76ec4e9a634937e2fa91f&oe=5EB92A0B[/img]
[img]https://scontent.fosl3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/87154212_3020899324616587_1667612604194881536_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_oc=AQnse4ce0xzJvDbnhHSJHVXYfeE4JkspRL4I2nvVun4G5CX6KdxOuTPHiNu-OZ2MEb5ZsXIBzzjwvynuW7nwOVGY&_nc_ht=scontent.fosl3-1.fna&oh=17e397a42f14fc935d9892ea6cb786c8&oe=5EF10DF8[/img]
[img]https://scontent.fosl3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/87763466_1067437903607556_4509420471992713216_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=b96e70&_nc_oc=AQnc7iNoiCKURGHS0dPStMK3uvntk2BPqJ-EEd5Y1N_zv-ItaxMyWry3c1hczGTgqlqTUQD9WXRI_Td462PS_Uhy&_nc_ht=scontent.fosl3-1.fna&oh=054862c6f565576e907c96fcbc34f610&oe=5EFC3A79[/img]
[img]https://scontent.fosl3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/87654151_506593596919028_6799690045755228160_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_sid=b96e70&_nc_oc=AQm3HFh7kXHS_5bq1rbIPmez8DbfRLtdhGR5uz_Pl7ujIZRaAh2vvtI3hrS45C2Ovb0YylMCpYyvwPyzS_EJRH_Y&_nc_ht=scontent.fosl3-2.fna&oh=2ba1254edc866f876b527405ab27fb47&oe=5EFCE929[/img]

Wodospad Månafossen, czyli około 90 metrów spadającej wody. Zdjęcia wszystkie praktycznie identyczne, bo właściwie to tam są tylko dwa punkty, z których można coś fajnie uchwycić. Trekking można kontynuować i zajdzie się do typowej norweskiej wioski na odludziu. Nam niestety nie było to dane, ale tak to jest jak się kończy pracę dopiero o 16, dojazd prawie półtorej godziny, a zachód słońca przed 18. Nie pchałyśmy się więc, żeby nie schodzić w dół w totalnej ciemności. Wspinaczka nie jest długa ani bardzo ciężka, ale skały są na tyle wypolerowane już, że miejscami gdyby nie łańcuch, to trzeba by było po prostu z nich zjechać siedząc. 🤣
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
03 marca 2020 08:16
Jak zwykle wpadam z pytaniami  😵 😁

Macie może do polecenia jakieś sprawdzone, nierujnujące portfela noclegi w Barcelonie? Chyba chciałabym zabrać chłopa na jego urodziny na 4 dni (3 noce) i szukam czegoś przyzwoitego  👀

Będę ogromnie wdzięczna za wszystkie podpowiedzi!  :kwiatek:
Wlasnie wrocilam z Nepalu (znaczy sie literalnie dzisiaj) i bylo... niesamowicie intensywnie przede wszystkim 😀 co jest bardzo ladnym slowem na przeszlo dwa tygodnie spania przy ujemnych i ledwo dodatnich temperaturach bez mozliwosci skorzystania z normalnego prysznica 😁 😉

Jakas zajawka foto zanim normalne zdjecia zgram (a jeszcze zeszloroczna Gruzja czeka w kolejce 😡  )



Bylismy (my czyli ja i chlop moj biedny, co go znowu przymusem w dzicz zawloklam 😀 ) +/- tydzien w Langtang na trekkingu i drugie tyle w Chitwan na safari i chill oucie. Dolina Langtang jeszcze przepieknie pusta o tej porze roku 😍 kolo 4K bylismy jednymi z 10? zywych ludzi na miejscu juz z lokalsami wlacznie. Safari bylo w wersji ekstremalnej lekko :P czyli po 20-30km dziennie pieszo po dzungli, w tym jeden dzien w wiekszosci boso w rozlewisku rzeki 😀 Tez przepieknie pusto i bezludnie i udalo nam sie "upolowac" wszystkie zwierzeta poza tygrysami. Safari w Chitwan to zupelnie inna bajka niz koszmarne komercyjne safari w Kenii z terenowkami nielegalnie podjezdzajacymi do spiacych z dala od sciezek duzych kotow (pisalam na ten temat w styczniu 2019) i to chitwanskie faktycznie odbywa sie przy akceptowalnie malej ingerencji w srodowisko i zycie dzikich zwierzat. W bonusie noclegi podczas safari byly w wiosce w okolicy, w bardzo autentycznych i intensywnych 😜 warunkach.
Poza przepiekna przyroda Nepal to tez tlok, brud, slums i smiec scielacy sie gesto wszedzie, gdzie mozna mowic o jakiejkolwiek urbanizacji. Katmandu jest pod tym wzgledem bardzo interesujacym przezyciem, acz niezbyt przyjemnym.

Jak ktos jakies szczegoly chce to prosze pytac, ogolnie chcialam napisac pelna relacje zarowna z Nepalu jak i offroadowych przygod jesienia w Gruzji 🙂 ale jestem wiecznie bezczasowa niestety.

Poki co nastepny kierunek w kolejce nieznany (bo corona, buu, a miala byc Korea i/lub Japonia) za to na maj rozkminiamy wspolnie Madagaskar 👀 acz jakby nie chlop to bym cisnela raczej w strone Irkuck/Bajkal/Mongolia.

Byl ktos w Mumbaju ? Da sie jakos fajnie zagospodarowac +/- tydzien wzglednie w okolicy, bez tracenia czasu na loty wewnetrzne i podroze pociagiem etc? Albo w okolicy Bangkoku ?
kokosnuss, zależy co lubisz, są ludzie zafascynowani Bangkokiem, ja niekonkecznie bo mnie męczy 😉 tzn 3 dni spoko, ale czy cały tydzień to ciężko mi powiedzieć. Niedaleko jest Pattaya i blisko z Bkk ale ja tam nie byłam. 3h od Bkk są wodospady Erewań, też nie byłam ale wyglądają ładnie 😉
Za to w Chaing Mai spędziłabym tydzień bez zastanowienia.
efeemeryda   no fate but what we make.
04 marca 2020 08:36
kokonuss pokaż więcej zdjęć ! zwłaszcza z safarii  😍

Pocieszcie mnie proszę, bo zaczynam właśnie się poważnie niepokoić nie mówiąc panikować, co z moimi wakacjami w Turcji, w związku z koronawirusem  😵 wczasy od pół roku wykupione, miało być dwa tygodnie leżenia plackiem na ollu, a boję się przymusowej kwarantanny albo całkiem odwołanego wyjazdu  🤔
wiem, że nikt nie wie co przyniesie przyszłość, ale może przemówicie mi trochę do rozsądku  😂
efeemeryda, ja bym się do Turcji pewnie pojechała, ale sama zrezygnowałam z Rzymu, a miałam byc teraz, więc chyba Ci nie pomogę 😉
efeemeryda   no fate but what we make.
04 marca 2020 11:09
Cri
teraz to ja też nie widzę przeciwskazań w sumie, ale... jedziemy dopiero pod koniec lipca, albo będzie do tej pory już dobrze, albo całkiem źle  😜
Cricetidae, samo miasto mnie zmeczy po 1 dniu 😉 ja jestem dzik z lasu i turystyki miejskiej nie lubie jakos szczegolnie, chyba, ze jest postsowiecko :p albo czysto i po zachodniemu 😉 A azjatyckie miasta to juz w ogole masakra. To Katmandu wymeczylo nas oboje pomimo, ze bylismy tam po pol dnia i z tego 90% w hostelu albo restauracji.

  Bardziej chodzilo mi o to czy gdzies w okolicy z dobrym dojazdem mozna porobic cos bardziej outdoorowego 🙂 bo ja wiem, trekking, rafting, kajaki czy cos w tym stylu.

Mozesz cos wiecej opowiedziec o Chiang Mai? :kwiatek: jakies wrazenia ogolne, co mozna robic w okolicy etc? Wyglada ciekawie a loty krajowe z Bangkoku sa krotkie i smiesznie tanie.
kokosnuss, właśnie widzę że masz podobnie jak ja i lubisz pochodzić 😉 nie mam dostępu do kompa a z telefonu kiepsko mi się pisze, potrzebujesz odpowiedzi na już?
Ja zrezygnowalam ze Sri Lanki i siedze w Szklarskiej Porębie takze  😂
Ja zrezygnowalam z Bali.

A teraz i tak siedze w kwarantannie poniewaz kretynska nowa wspollokatorka poleciala tydzien temu do Milano w samo epicentrum wirusa bo ¨bilety tansze¨ (btw nawet nie raczyla poinformowac na poczatku).  🙄
santa   Po każdej wojnie ktoś musi posprzątać.
09 marca 2020 10:57
Dobra, w końcu się zabieram za opisanie naszej wycieczki na Bałkany 😀
.....

Wyjazd był niesamowity, nie byliśmy w wielu typowo turystycznych miejscach, głównie siedzieliśmy gdzieś w dziczy, ale znaleźliśmy sporo fajnych miejsc, których nie znajdzie się w przewodnikach. No i oczywiście ludzie - to chyba jest najcudowniejsza rzecz w tego typu wyjazdach. Poznaliśmy tylu wspaniałych ludzi, nasłuchaliśmy się historii, dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy. Już się zastanawiamy, gdzie jechać za rok i co na pewno musimy poprawić w busie, żeby było jednak trochę bardziej komfortowo - ale zasłonki w alfabet na pewno z nami zostają  😁

A mogłabyś opisać co chcecie poprawić i na czym się skupić?
Planuję wyjazd busem (trochę mnie zainspirowałaś) w tym roku i się zastawiam za co się zabrać?
santa, przede wszystkim działająca lodówka - planujemy taką na gaz, żeby nie trzeba było jej wyłączać na postojach. Poprzednio mieliśmy tylko lodówkę na prąd i oprócz tego, że włączaliśmy ją tylko, jak jechaliśmy, żeby akumulator nie padł, to i tak się zepsuła po kilku dniach i do końca wyjazdu musieliśmy pić ciepłe piwo 😂 poza tym chcemy kupić lub zrobić przenośny prysznic, bo pogoń za prysznicem to był momentami dość spory problem. Ostatecznie polewaliśmy się woda z 5l baniaka, no ale to zawsze trzeba było mieć drugą osobę do mycia, jednak przenośny prysznic dużo by ułatwił. Mieliśmy też pod łóżkiem rowery, w tym roku już ich nie weźmiemy, bo skorzystaliśmy z nich dwa razy, ciężko je było wyciągać, a zajmowały masę miejsca. Nie mieliśmy deski do krojenia - niby drobiazg i oczywistość, ale też by się przydała. Pomyślimy też jeszcze nad opcjami, jeśli chodzi o zasłanianie przednich szyb. Co noc rozkładaliśmy kartony, było to dość męczące i czasochłonne. Na razie tyle mam w głowie, jak na coś jeszcze wpadnę, to napiszę. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to polecam się :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się