Podłoże do jazdy - jak zrobić?

My mamy zrębki z iglastych- wiec tez dużo igieł na padoku przed stajnia- fanie łapie wilgoć i dzieki temu nie ma błota.
Trudno powiedzieć jak długo żyje, bo mamy od lata. Na razie straciło zielony kolor i fajny sosnowy zapach, ale nadal ogranicza  błoto

Nie wiem jak pod katem ścieżek, bo po padoku nie jeździmy  😉
Czy ktoś ma pomysł co dosypac\jakie czary odprawić, żeby zmniejszyć kopność podłoża? Póki co mamy piach w dość grubej warstwie, ale ostatnio strasznie mnie irytuje, konie się zapadają, ja się zapadam i razem z właścicielką stajni, która ma świadomość że jest słabo, kombinujemy jak to poprawić...
Ujeżdżalnia zewnętrzna, jak mamy słabą pogodę jeździmy na hali, ale kisić się tam w lecie to wątpliwa przyjemność, dlatego trzeba to w miarę szybko i bezboleśnie dla portfela naprawić
Będę niesamowicie wdzięczna za wszystkie odpowiedzi
A jest jakas podbudowa? Czy to naturalne podloze? Czy na naturalne nawieziony piach?
Freszmaker możesz wrzucić jakieś zdjęcia jak to wygląda, jakiej wielkości te zrębki są mniej więcej? Jak wyglądało wykonanie tego podłoża, po prostu na naturalną ziemię ( piasek, glinę?) nasypane zrębki czy coś wykonane pod spodem?
fanaberia200 mamy ziemie klasy 6, wiec właściwie sam piach, raczej walczymy z kopnoscia podłoża, niż z błotem, ale wybieg przed stajnia rządzi się innymi prawami, bo konie jednak potrafią nawet piach ubić na beton  🙇

Mam za duże zdjęcia a na telefonie średnio mi idzie zmniejszanie, możesz mi na priv podesłać kontakt na messengera albo whats up? to ci podrzucę
Freszmaker, ja tez poproszę bo u mnie ziemia klasa 4B i 5 i plan jest dodac do tego zrebki. Wysylam kontakt na priv
Czy ktoś ma pomysł co dosypac\jakie czary odprawić, żeby zmniejszyć kopność podłoża? Póki co mamy piach w dość grubej warstwie, ale ostatnio strasznie mnie irytuje, konie się zapadają, ja się zapadam i razem z właścicielką stajni, która ma świadomość że jest słabo, kombinujemy jak to poprawić...
Ujeżdżalnia zewnętrzna, jak mamy słabą pogodę jeździmy na hali, ale kisić się tam w lecie to wątpliwa przyjemność, dlatego trzeba to w miarę szybko i bezboleśnie dla portfela naprawić
Będę niesamowicie wdzięczna za wszystkie odpowiedzi


a  nie można wybrać po prostu koparką - najtaniej? I zobaczyć co pod spodem i czy znów nie zrobi się tak samo?

Ostatnio byłam w ośrodku, gdzie po pomiarach i odwiertach stwierdzono, że inaczej niż z wylewką się nie da, bo taka gleba i będzie się wiecznie zapadać.

A jest jakas podbudowa? Czy to naturalne podloze? Czy na naturalne nawieziony piach?


Pod spodem była trawa, z perspektywy czasu już wolałam tą trawę, bo mimo że bywało twardo, to lonze mogłam spokojnie prowadzić, a na dzień dzisiejszy szkoda mi ścięgien koni żeby biegały po kole na tym piasku po którym nawet mi się ciężko idzie... (uczucie porównywalne do spaceru po plaży, ale z takim sypkim piachem)
Na śladzie, gdzie to wszystko jest lepiej ubite jest niewiele lepiej, też po każdym kopycie zostaje dziura na pół metra
Aktualnie przewertowałam cały wątek i mamy krótkometrażowy plan działania, czyli zmniejszenie warstwy piachu i domieszanie hydrożelu, może to trochę ułatwi trzymanie wilgoci i zagęści ten mały koszmarek
Czy ktoś bardziej doświadczony może się wypowiedzieć czy ma to szanse działać?
Myślę jeszcze o tym wspominanym ze 2 strony temu mule tudzież glinie dla zagęszczenia, ale nie wiem w jakiej proporcji to mieszać
Madzikowska wejdźcie sobie na mapę geologiczną i zobaczcie jaki macie tam rodzaj podglebia - to da chociaż zarys tego co jest u Was i na tej podstawie będzie można dalej gdybać.
I oceńcie poziom wód gruntowych.
Co do wybierania to pytanie co jest pod spodem. Mam podobny problem (dopiero zaczynam rozkminiać) - kopny piach, a pod spodem...z 8 m tegoż samego piachu, ot takia naturalna piaskownica (w okolicy są nawet kopalnie piaskowe) i tu wybranie raczej niewiele zmieni.
Natomiast mam nadzieję, że u mnei się ten piasek jednak pod końmi/walcem uda trochę ubić - w miejscu ścieżek, po których chodzimy jest już twardo mocno więc liczę na to, że i plac się uleży/walec da radę to ubić do stanu używalności.

Ma ktoś doświadczenie z dosypywaniem fizeliny do takiego piasku (bez żadnej podbudowy itp). Domyślam się, że pomogą z utrzymaniem wody, zastanawiam się tylko jak szybko znikną z placu, jeśli od tych spodnich pokładów piasku nie są w żaden sposób oddzielone. :kwiatek:
Co do wybierania to pytanie co jest pod spodem. Mam podobny problem (dopiero zaczynam rozkminiać) - kopny piach, a pod spodem...z 8 m tegoż samego piachu, ot takia naturalna piaskownica (w okolicy są nawet kopalnie piaskowe) i tu wybranie raczej niewiele zmieni.
Natomiast mam nadzieję, że u mnei się ten piasek jednak pod końmi/walcem uda trochę ubić - w miejscu ścieżek, po których chodzimy jest już twardo mocno więc liczę na to, że i plac się uleży/walec da radę to ubić do stanu używalności.

Ma ktoś doświadczenie z dosypywaniem fizeliny do takiego piasku (bez żadnej podbudowy itp). Domyślam się, że pomogą z utrzymaniem wody, zastanawiam się tylko jak szybko znikną z placu, jeśli od tych spodnich pokładów piasku nie są w żaden sposób oddzielone. :kwiatek:



Po dosypaniu flizeliny do kopnego piachu - masz kopny piach z flizeliną. Sprawdzałam u siebie. Owszem po polaniu mniej się kurzy ale "kopność" pozostaje bez zmian.
fabapi, a cos poradziliście na tę kopność?
Fabapi - na kopność to wiem, ale ten mój piach mam nadzieję się ubije sam z siebie (testy pokazują, że tak), natomiast na pewno latem tam jest bardzo sucho i dumam jak złapać więcej wilgoci  :kwiatek:
a jakby tak wybrac, utwardzic gruzem, polozyc mate, zeby kamienie nie wylazily, zakryc piachem?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
24 lutego 2020 18:12
Ile cm piachu (rzeczny płukany), jeśli dam pod spód geowłókninę bezpośrednio na trawę (lub zbronowaną i wyrównaną łąkę)? Chciałabym, żeby nie było zbyt kopnie. Obok jest studnia i z polewaniem nie będzie problemu.

Muszę zorganizować miejsce do pracy po taniości przynajmniej na ten rok. Dziki poszatkowały łąkę, która służyła za plac trawiasty 👿
Na_biegunach, z 10cm wystarczy. Tylko trzeba równać i lać.
A z ciekawości, skąd będziesz brała piach?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
24 lutego 2020 19:01
Piach raczej kupię. Rekonesans wskazuje, że rzeczy płukany najlepszy. Przyda się w przyszłości jak zrobię drenaż.
Druga opcja to piach z budowy. Sąsiad koleżanki będzie się budował na terenie piaszczystym i byłby za free. Tylko a) nie wiem czy się opłaca (większość ceny piachu to i tak transport) b) nie wiem na 100% kiedy zacznie roboty. Przy moim niezbyt intensywny tuptaniu może być warto zaoszczędzić trochę.

whisperer13 - mam stajnię na dwa swoje rekreacyjne konie - utwardzanie/maty itp się ekonomicznie nie kalkulują niestety w tej chwili - oraz sam gruz raczej wylezie spod tych mat? 👀
To z ekonomicznych nam kiedys polecano domieszac gliny do piachu, żeby zmniejszyć kopnosc. Mieszać najlepiej partiami, żeby nie przedobrzyć.

Nie wypróbowaliśmy, bo przenieśliśmy się pod dach na nowe podliże i tam głównie jeździmy
poradzcie mi proszę  czym zasypac dziure na placu, zeby nie zrobilo sie grzasko? Chcialabym wyrównać  plac i teoche go podniesc ponad
poziom wody. Denraz juz jest. Boje sie tylko, ze jak wrzuce piach to zrobi sie kopnie...
na gore planowalam  piasek z glinka  🤔
Czy ktoś robił u siebie podlewanie placu DYI? Narazie jest etap planowania - pewnie trzeba będzie kopać dodatkową studnię (ta przydomowa jest za daleko) i tu pytanie czy ktoś ma doświadczenie jaka pompa będzie potrzebna, szerokość rurek i jakie spryskiwacze, żeby to dało radę? W tym temacie jesteśmy również niewiedzący😀
Plac 40x30 m.
https://www.perrot.de/pl/main-menu/kontakt

U nas robili ale pewnie można tam kupić elementy dopytać co i jak i zrobić samemu
Pytanie do mających na placu zmieszany piasek z trocinami, na jaki metraż sypaliście 1m³ trocin?

Z tego co się dowiadywałam, to big bag ma ok 1.5 m³ i nie do końca wiem, ile powinnam sypnąć na plac 880 m², a nie chciała bym przedobrzyć  🤔

Help  😉
Wczoraj skończył wał ubijać plac, taki własnej roboty. Wcześniej łąka na przepuszczalnej glebie z pokładem piachu pod spodem. Zrobiliśmy odkrywkę i piach poszedł na zewnątrz. Pod spodem ziemia ubita wałem, na wierzch ok 20 cm piachu, też ubity wałem i jest kopnie.  Wczoraj wjechałam i szkoda mi było konia. Jaka jest szansa, że warunki atmosferyczne zrobią swoje i to wszystko siądzie i ile czasu potrzebuje? Czy może zostanie piaskownicą na zawsze ? To byłby cios, lepsza była już ta trawa, zdrowsza dla nóg końskich  🙁
Milordka, zależy jaki piach. Jak ziarenka są okrągłe to niewiele z tym zrobicie. One się po prostu nie zagęszczają bo nie klinują się o siebie.
Milordka 20 cm to strasznie dużo, jeśli chodzi o piach na ziemi.. nawet jeśli trochę się zklinuje to według mnie i tak będzie mocno kopny  🤔
Masz możliwość zebrać trochę tego piachu?
Milordka 20 cm to strasznie dużo, jeśli chodzi o piach na ziemi.. nawet jeśli trochę się zklinuje to według mnie i tak będzie mocno kopny  🤔
Masz możliwość zebrać trochę tego piachu?


Zabrać to byłby taka możliwość
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
13 maja 2020 15:56
Ile cm piachu to minimum? Będzie wybrana i wyrówna ziemia, geowłóknina i piach.
Ja mam 7-8cm i. mam dobrze, powyzej 10 robi sie kopnie
Dolączam do wątku.. wymienilam podloże i mimo obietnic wykonawcy że wybrany piach się super zagęści to się nie zagęścił:/ nie jest bardzo źle, ale nie tak jak chcialam- ciut za kopno. Była firma nr 2, chcą dosypać mączki granitowej lub takich mikro kamyczków. Zgadzać się?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się