ciąża, wyźrebienie, źrebak

jeśli chodzi o kamerę to ja mam [url=https://ozikam.pl/pl/kamery-ip/45-110-kamera-ip-zewnetrzna-wifi-hd-zapis-na-karte-onvif-yoosee.html#/26-wybor_kart_sd-bez_karty] taką [/url] jest nieduża bez zbędnych bajerów ( nie ma mikrofonu i głośnika, nie ma przybliżenia i nie jest obrotowa), działa z bardzo fajną polskojęzyczną aplikację yoosee, dzięki temu bez problemu sama zrobiłam pierwszą konfigurację. Pewnie można kupić tańszą, ale mi zależało żeby prócz samego produktu mieć możliwość jakiego wsparcia ze strony sprzedawcy w razie jakiś problemów z konfiguracją. No ja do biegłych komputerowców nie należę...
Do tego dokupiłam antenę panelową i bez problemu łączy się z domowym wifi.

asiaj Jeśli chodzi o nerwy przedporodowe  🤣, mnie sporo uspokoiła chyba ta kamera. W sumie to niby nic takiego, ale zawsze mam podgląd na tel w nocy. Co prawda kobyła więcej czasu spędza na pastwisku niż w boksie, a tam podglądu nie mam. Mąż się śmieje że pewnie tam się wyźrebi by zakpić sobie z mojego podglądania...  😂
Ostatnio byłam u znajomego rolnika. Facet trzyma grube kobyły. Co roku ma 2-3 źrebaki. Konie schodzą z pastwiska na jesień do stodoły razem z krowami. Stoją na łańcuchach aż do wiosny. Tak też się źrebią. Nie dostają żadnych dodatkowych specjalnych pasz, witamin. Siano i owies. Od 15 lat facet nie miał żadnych problemów ani z porodami ani z odchowem źrebiąt ( albo się po prostu nie przyznał ). I choć osobiście nie pochwalam takiego sposobu utrzymania koni, to z drugiej strony uważam że czasem im mniej się do czegoś przykładamy, to lepiej to wychodzi. Jak zaczynam się sama nakręcać na wyimaginowane problemy, to przypominam sobie o nim, i jakoś trochę się wówczas uspokajam że jednak staram się robić wszystko by było ok  😉 a jak będzie to zobaczymy
Tajna czym czarnulkę bzyknęłaś? Mi jej papier bardzo się podobał. W ogóle ona mocno w moim typie.

Przepraszam, dopiero teraz zobaczyłam.
Tym: http://www.mareklewicki.pl/ogiery/islander/
tajna będę czekać na foty twojego źrebola, też się zastanawiałam nad Islanderem, ogólnie bardzo mi się podobała ale... nie lubię siwych...
Malina_M, Mam dokładnie tak samo. Nie cierpię siwych. Mam jeszcze genetyczny wachlarz całych 30%, że jednak nie wyjdzie siwy.
Ogier jest przepiękny, rusza się tak, że nie jeden ujeżdżeniowy by mu pozazdrościł galopu. 😜
Nasienie ma bardzo dobre, bardzo żywotne. Ilość plusów przesłania maść 😀
Nie wiem czy moje pytanie będzie pasowało do tego wątku, ale spróbujmy.
Ogólnie czy w przypadku koni jest możliwość podania leku poronnego? U psów takie leki są dostępne. Jak właśnie z końmi? I w jakim terminie od ewentualnego krycia zrobić badania?
Kucek można, nie pamiętam teraz już dokładnie w jakim terminie się ten lek podawało ale na pewno trochę trzeba było odczekać od momentu ewentualnego zapłodnienia.
Nie wiem czy moje pytanie będzie pasowało do tego wątku, ale spróbujmy.
Ogólnie czy w przypadku koni jest możliwość podania leku poronnego? U psów takie leki są dostępne. Jak właśnie z końmi? I w jakim terminie od ewentualnego krycia zrobić badania?


badanie mozesz zrobic od dwóch tygodni po kryciu i wet od razu da lek
Nie wiem czy moje pytanie będzie pasowało do tego wątku, ale spróbujmy.
Ogólnie czy w przypadku koni jest możliwość podania leku poronnego? U psów takie leki są dostępne. Jak właśnie z końmi? I w jakim terminie od ewentualnego krycia zrobić badania?


Lek wet w przypadku potrzeby przerwania ciąży może podać prostaglandynę jeśli dobrze pamiętam.

Malina_M kamerki mam w boksach źrebnych i im częściej tam zaglądam tym bardziej doszukuję się problemów których nie ma 🙂 :emot4: pewnie przez to że ostatnio jedna z kobył mnie porządnie nastraszyła, kilka dobrych godzin po powrocie z pastwiska nerwowo chodziła po boksie i grzebała nogami gdzie nigdy tego nie robi. Wet mnie uspokoił że źrebak się musiał przekręcać a ona odczuwała dyskomfort.. Do terminu mamy 3 tygodnie, wymiona raz większe raz mniejsze. No zobaczymy kiedy się dziewczyny rozpakują  😀
Mojej rudej zostało 1,5 miesiąca.
A wygląda jakby za tydzień miała się źrebić  👀

Czy wasze źrebaki też jedzą ziemię? Mają siano na wybiegu, gałęzie sosnowe do ogryzywania, jakieś pieńki i inne gadżety do skubania i memłania, a one co i rusz łapią pyskiem i żują aż trzeszczy piasek między zębami  👿
Klacz dobrze suplementowana, źrebaki jedzą starter Hovelera, siano do woli. Co może być przyczyną - jakieś braki ?
Nie mogę na to patrzeć, przeganiam jak widzę, no ale nie mogę stać cały dzień na wybiegu, ani ich zamknąć w boksie.
jedzą ziemię.
mialam tez dwa kucyki, ktore przed kupnem (1 i 8 lat) nigdy nie byly na dworze i zamiast trawy, jadly piach, tak jakby sobie uzupelnialy jakies niedobory... potem przestaly.
Na pewno fizjologiczne jest jedzenie odchodów dorosłych koni- zdobywają w ten sposób fizjologiczną florę jelitową przez co jest tez ryzyko zarobaczenia
tajnaa jeśli chodzi o maść to ja mam trochę spaczony gust, jedynie słuszna to gniada i druga to karo-srokata  😂
Moja kobyła też ruda pokryta gniadym, myślę że mam jakieś 50% szans na gniadego  ❓  😂
Ja się trochę martwiłam że mojej ten brzuch jakoś słabo rośnie, ale od jakiegoś tygodnia to rośnie jej okropnie, a jak się położy to wg wygląda jak by miała pęknąć z wielkim hukiem...

asiaj Ja to spałam jak kamery nie było, a teraz przed pójściem spać muszę trochę popatrzeć, jak się w nocy przebudzę to też muszę sprawdzić czy wszystko ok, z rana jak tylko oczy otworzę od razu łapię za telefon  😂
Czasami wieczorem potrafi tak ładnie stanąć bokiem do kamery że widać jak się źrebak w brzuchu rusza  😍 , normalnie uwielbiam na to patrzeć  😍
borkowa.   silesian team
12 marca 2020 05:36
345 dzień i ogierek 😉


Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 marca 2020 06:27
Gratuluje Słodziaka! To tej pierwiastki?
borkowa. gratulacje  :kwiatek:

Malina_M u mnie 315 i 316 dzień wiec puki co śpię w nocy 😉 obie pierwiastki więc kompletnie nie wiem czego się spodziewać, mam nadzieję tylko że coś pokażą wcześniej, nie chciałabym zaskoczenia.
borkowa., Cudowności! Gratulacje!
asiaj, Ja też czekam na dwie pierwiaski, o jedną się boję mniej, natomiast druga to elektryka i boję się, że będzie uciekała przed tym co jej będzie z tyłu wychodzić. 😉
montana   małopolskie
12 marca 2020 09:17
Gratulacje ! ciąża dość długa, u nas same krótkie w tym roku były.

Tez czekamy na pierwiastkę, aktualnie 306 dni.
A najstarszy źrebak właśnie skończył 2 mce.
Pierwsze klacze na kolejny sezon już  pokryte
borkowa.   silesian team
12 marca 2020 11:22
dzięki :kwiatek:
Na_biegunach nie, od pierwiastki był pierwszy, ten jest od klaczy już doświadczonej, co ciekawsze, zawsze miała klaczki, więc jest zaskoczenie, że to ogierek jednak 🙂
dzisiaj chyba czeka nas trzeci i ostatni poród 😉
borkowa widzę, że u Ciebie też w tym roku urodzaj na chłopaki  😂 , trzymam kciuki, oby tym razem klaczusia się urodziła
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 marca 2020 13:59
borkowa., trzymam kciuki za ostatnią nieprzespaną noc i kobyłkę tym razem 🙂 W tym roku chyba chłopaki opanowali wątek, nie?
Na_biegunach, weź wypluj. Ja nie miałam jeszcze ani jednej klaczki. Same ogiery.
Tak bardzo liczę, że któraś (szczególnie Ruda) da mi dziewczynkę.
Tymczasem zaraz koniec ciąży,  a ja ani u jednej ani u drugiej nie widziałam ruchów płodu. Ani po zimnej wodzie ani nic :/
Zapowiadają się leniwi chłopcy 🙁
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
12 marca 2020 14:56
tajnaa, przesądy! Do póki się nie wykluje jest szansa. Może właśnie teraz klaczki kontratakują?
borkowa.   silesian team
12 marca 2020 18:30
tajnaa trzymam kciuki, może akurat się uda i będzie dziewczynka 😉 ja też bym nie narzekała, jakby tym razem była to klaczka, a nie ogierek 😁
mam tylko nadzieję, że jak już postanowi się oźrebić po 1 w nocy, bo wtedy tato wróci z pracy 😉
Nie, no najważniejsze, żeby poród był bezproblemowy i źrebięta zdrowe. 🙂
borkowa., Ja tak samo modlę się, żeby baby rodziły jak mąż będzie w domu. 
Sama za bardzo panikuję, jeśli chodzi o moje konie. Innych porody mogę odbierać  🤔
borkowa.   silesian team
12 marca 2020 21:55
dwa porody w jeden dzien 😁 trzeci i ostatni zrebak, oczywiście ogierek 😂
Borkowa, gratulacje, ale wez nie strasz. Jak mi jedna z kobyl urodzi ogiera to się załamie  😀 reszta handlowa więc płeć obojętna
Tajnaaa Bobek się w brzuchu ruszał jak szalony, a po wodzie to tak, że aż kobyła podskakiwała. Więc to chyba przesąd 😀
tajnaa mam to samo, jedna spokój można dotykać ją wszędzie A druga wiercipieta i dotknąć brzucha bliżej wymion zapomnij, trzepie nogami tak że aż mam stracha jak sobie pomyślę jak na źrebaka zareaguje
borkowa gratulacje, to to mamy po męskim zestawie  🙇  😍, a jak też liczyłam na chociaż jedną klaczkę, po tym jak mi się 7 czy 8 chłopaków pod rząd rodziło. No cóż, będą rozrabiać  🥂

Tajnaaa Bobek się w brzuchu ruszał jak szalony, a po wodzie to tak, że aż kobyła podskakiwała. Więc to chyba przesąd 😀


Nie wiem, czy taki przesąd, raczej predyspozycje. Wg mojego doświadczenia, to się sprawdziło, że jak źrebak w brzuchu bardzo dokazuje, to potem też jest bardziej energiczny. Tak było z poprzednimi źrebakami i dokładnie tak jest w tym roku.
Jednej w brzuchu ruchów prawie wcale nie widziałam, aż się martwiłam i chłopak jest bardzo spokojny, niewiele go rusza. Natomiast drugi podskakiwał w brzuchu bardzo często i teraz też jest bardziej energiczny i dynamiczny w ruchu, więcej widzi, szybszy w reakcjach.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się