wrzody żołądka

Wet powiedział że msm na wrzody nie szkodzi. Co do reszty nie wiem 😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
11 marca 2020 16:38
Noo nie jestem pewna, może zależy od organizmu, bo mój wrzodowy koń bardzo źle zniósł podabie prepartu z MSM (o czarcim pazurze nie wspomne). Chyba trzeba obserwować, bo informacje sprzeczne
Viridila   ZKoniaSpadłam & NaturalBitsBay
11 marca 2020 21:52
Moja kobyła z KSS (+ wrzody) ma zalecone suple na stawy, boswellia się nam sprawdza + bezpieczna dla żołądka z tego co pytałam i czytałam.
Już w tym wątku ktoś kiedyś pisał, że msm ok, ale rozpuszczone w wodzie. Może podobnie bedzie z innymi suplami. Mój starszy wrzodek przy podaniu msm rozmieszanym w wysłodkach nigdy nie mial żadnych problemów. Ale co koń, to przypadek...
Rozpuszczone w wodzie bo to jest tak gorzkie, że żaden koń tego nie zje takie "nieprzemycone" w paszy. A nie, że jak rozpuszczone to nie podrażnia śluzówki.
Ja głupia oblizałam łyżeczkę za pierwszym razem jak to dawałam ( z ciekawości) i puściłam pawia tak mnie wygięło. W życiu czegoś ohydniejszego nie miałam w ustach.
gorszy jest equest pramox. Kiedyś zębami zatyczkę zdjęłam i jakaś milionowa część kropli znalazła się w buzi. Dwa dni czułam gorycz w ustach. Coś okropnego.
kotbury, na pewno też była rozmowa o tym w kontekście drażnienia żołądka.
tajna i ja potwierdzam, że Equest Pramox jest najobrzydliwszy. Też ściągałam ustami zatyczkę przed podaniem i teraz już wiem, czemu konie nie chce nic przegryźć po tej paście. To była gorycz w buzi przez dobę i zero czucia smaków.
Tak z ciekawości - dajecie wrzodkom przed podaniem odrobaczania coś osłonowo na żołądek?
darolga   L'amore è cieco
15 marca 2020 20:35
Gorsza jest Enrofloxacyna  😁 😁 😁 Plus drętwieją śluzówki, które miały z nią styczność - od ust po oczy, zależnie gdzie sobie zaaplikowaliście  😁 😁 Nie polecam i nigdy nie zapomnę tego smaku i uczucia. To było też jedyne co wyzwalało w moim koniu demona, bo tak to można go odrobaczać, kłuć, sondować, badać rektalnie, grzebać w wypływającym oku czy szyć bez kantara 😉
darolga, mój koń enro wcina jak smaczki, fakt - wymieszane z cukrem, niewielką ilością. Wcina. Nawet się nie zająknie, że smak nie taki. Ręce mi wylizuje :P
darolga   L'amore è cieco
15 marca 2020 20:52
epk - jaki fetyszysta  🤔 serio po tym drętwieje paszcza, może jara go to uczucie?  😁 😁 To jest jedyne do czego Ślepemu nie tylko trzeba było zakładać kantar (a to już szok), ale i trzymać, a po dłuższym czasie kuracji to to trzymanie przypominało już wyjście na spacer z latawcem rozmiarów Boeinga w solidną wichurę  😁
Coś ty, ja jak muszę to wlewam do żłobu enro z cukrem i wracam za 2 min - wylizane. Ale jakiś inny antybiotyk, co to konie nie chcą jeść w ogóle - to n mi z ręki jadł proszek. Także ten...
darolga   L'amore è cieco
15 marca 2020 21:18
epk - nie mam pytań  😁 ale wierzę, bo jako barmanka widuję w klubach podobne zjawiska w wersji ludzkiej...  🤣 🤣 🤣
Witam,
jestem tu nowa choć obserwuję wątek od 3 lat.
Kupiłam konia kilka lat temu i od zawsze był koniem nerwowym i trudnym do budowania masy.
Już u poprzedniej właścicielki różni "żywieniowcy - magicy" na podstawie wyglądu i badania włosa ustalali mu dawkę żywieniową bez efektu.
Koń chodził różnie, więc zmienił właściciela i trafił do mnie. Robiłam krew: morfologia z biochemią oraz makro i mikroelementy wychodziły ok, z pasożytami spokój.
Próbowałam odkarmić na otrębach pszennych, ryżowych, wysłodkach, paszach z wolnouwalniającą się energią, olejem lnianym, sianem do oporu itd.
Koń cały czas był wybredny, nigdy żłób nie był wylizany, zawsze coś zostawiał. Na treningu patrzący ale nie przekładało się to na chęć ruchu do przodu.
3 lata temu zaczął ziewać i mniej wyjadać. Innych objawów nie było.
Postanowiłam bez gastroskopii przeleczyć go omeprazolem i już od podania 2 tubki cudowne ozdrowienie. Kuracja trwała 2 miesiące. Przestawiłam go od tamtego czasu na dietę dla wrzodków ale żadna mu nie smakowała. Saracen re leve chyba najdłużej u nas gościł. W efekcie trzeba było wrócić do St hyppolyta build up albo kreutermusli.
W listopadzie 2019 miał ostrzykane stawy i po 2 dniach zaczął się kryzys. Spędziliśmy na kroplówkach 5 dni.
Po konsultacji z dr Biazik w oczekiwaniu na termin gastroskopii włączyłam omeprazol. Tak się złożyło że gastro robiłam po miesiącu podawania pełnej dawki omeprazolu a wrzody potwierdziły się i to 4 stopnia... Mam zalecone kolejne 4 miesiące omeprazolu i kontrolną gastroskopię. Oczywiście te wszystkie inne dodatki typu rokitnik ulgastran sieczka olej również.
I tu moje pytanie
koń wałach 14 lat, 176 cm, ok 650 kg, w treningu ujeżdżeniowym na poziomie N C klasy
czy możecie mi podpowiedzieć czym go jeszcze karmić i najlepiej w jakich ilościach? ile on powinien w ogóle jeść na dobę? w kg ? posiłki ma 4.
Na leczenie idzie majątek bo lecę na pastach 1 dziennie (abprazole nie wyjadał), ulgastran 1 butelka dziennie, nie mam możliwości ustawić na żywienie pełnoporcjowe za 500-700 zł miesięcznie, muszę mieszać coś z owsem. Najlepiej żeby było musli bo peletu nie chce jeść.
Może ktoś z Was pomoże?
toxic_fem Myślę, że najlepiej by było skonsultować w tym przypadku żywienie z dr Biazik 🙂 O tym dokładnie jak i w jakich ilościach skarmiać nie będę się wypowiadać, bo to zależy od osobniczych preferencji, ile energii potrzebuje, czy wygląda dobrze, czy trzeba odpaść. Na odpasienie dobre wysłodki, ale wiem, że są wrzodki, które źle na nie reagują. Z moich osobistych perypetii mogę polecić Brandona XS (niestety granulat) plus sieczkę z lucerny - dopiero po dodaniu sieczki koń zaczął mi odbijać, wcześniej sam Brandon dawał o wiele mniejsze efekty. Mebio Build Up (musli) jako dodatek był chętnie zjadany, ale bez spektakularnych wyników. Teraz zamierzam spróbować Agrovital Gastro (musli) - jakaś nowość na agrovitalu, bo wcześniej nie widziałam, ale też tak jak mówię - nie jestem w stanie wypowiedzieć się co do jakości. Tu na pewno przemawia do mnie niska zawartość skrobi i cukru, a i cena całkiem przystępna się wydaje 🙂

Może spróbuj napisać np. do Hippolita do dietetyków z prośbą o ułożenie jak najbardziej budżetowej diety? Wiem, że chętnie pomagają. Plus z tego co mi wiadomo i co nam zalecono to odstawienie owsa przy wrzodach.

Mi odpasienie konia wrzodowego do formy jako-takiej zajęło pół roku, a ze wszystkiego najbardziej pomogło nam ograniczenie stresu do minimum i odstawienie od pracy co najmniej na czas leczenia i proponuję nad tym się zastanowić jeśli masz taką możliwość 🙂 Albo jakiś suplement łagodzący objawy nerwowości?
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
19 marca 2020 06:36
Ja zauważyłam duża różnice w energii i ze w końcu kobyła zaczęła nabierać na paszach mastersa. Pani Ola ułożyła mi dietę dla rudej i rudego w sumie i fajnie to zaczęło wyglądać wtedy 🙂
Hermes, próbowałam znaleźć paszę wrzodową masters, ale jakaś jestem nie udolna i nie widzę.

toxic_fem, na pewno polecam Brandona XS, bo mi koń odpasł się w 2 tygodnie.
Co do owsa to wrzodowce nie mogą pobierać NSC więcej jak :
The current recommendation regarding non-structural carbohydrate intake (NSC = starch + sugar) is to feed:
• Less than 1g of NSC per kilogram of bodyweight per meal i.e. less than 500g per meal for a 500kg horse
• Ideally less than 2g of NSC per kilogram of bodyweight per day i.e. 1kg per day for a 500kg horse
Więc jeśli jest pasza, która prawie nie ma NSC ani ziaren, na naszym rynku to będzie np. Green Power to wtedy można dokładać owsa.
Ja dołożyłam mojemu koniowi po pół miarki owsa na każde karmienie, bo mi się mieściło w podanych ramach, ale już zabrałam cześć z powrotem bo koń zaczął przesadzać , a teraz nie ma zawodów to nie ma co go futrować.
W Twoim przypadku 4stopnia żywienie ma ogromne znaczenie i radziłabym jednak przejść pełnoporcjoowo do poprawy stanu. Najnowsze badania kliniczne Spillersa mówią o tym,że przy 4 stopniu wrzodów większe znaczenie niż omeprazol miała pasza pełnoporcjowo, niż leczenie omeprazolem plus paszą. Po zejściu do 2 stopnia wrzodów już karmienie nie miało wpływu na zejście wrzodów.
4 stopień to już ryzyko perforacji jest, więc zamiast leczyć tyle miesięcy i tracić kasę to chyba lepiej postawić na 2 miesiące na paszę np. Gastro Havens, Spillers Ulca, Brandon XS, Re leeve itp gdzie najtańszy masz Havens i leczyć, a potem już dodać owsa do dawki żeby wyszło nie drogo i pasze zmienić na tańszą np ten Agrovital?
Oczywiście zawsze sieczka.
ja mam inny problem, bo mój wrzodek jest tłusty jak pączek, ograniczać niczego nie mogę, stoi na all in one z hovelera. Chodzi 5 - 6 razy w tygodniu z czego 2 raz ma trening, wychodzi na padok  👀
prib, ale na 33% NSC to pewnie większość koni wygląda jak pączek w maśle, to prawie tyle co w owsie.
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
19 marca 2020 07:52
Perlica, bo one w sumie chyba nie są skatalogowane jakoś dobrze. To są te dwie pasze: omnia, nawet teraz jest na jakiejś promci a to jest strucovit. Generalnie dawałam jej najpierw po pół miarki obydwu i do tego lucerna. Później dawałam po miarce.

prib, jeśli jest grubaśny i potrzebujesz właśnie odwrotnie to samo to muesli omnia, które wrzuciłam wyżej powinno dać radę, aczkolwiek lepiej będzie jak nawet przez stronę zgłosisz się żeby zaproponowali Ci dietę dla konia 🙂
Cześć, ja polecam preparat od Yarrowi Gastro Formula EDIT: tu byla reklama :P
 multi spam nawet.
witam wszystkich
zaczełam się zastanawiać nad zmniejszeniem ilosci skrobii w diecie konia...
czy jest jakiś sposób żeby obliczyć skrobię (i cukier) jeśli ma się dane:

składniki analityczne (przykład):

energia 11,7 MJES

białko ogólne  13,40%

tłuszcz 4,85%

włókno surowe 8,00%

popiół surowy 6,20%

czy raczej pisać do producenta paszy?
fikka1970, ale nie masz tu podanych zawartości skrobii i cukru to jak chcesz obliczyć?
Perlica ta pasza ma 28%, dostaje jej łącznie 2 miarki dziennie... To myślisz, żeby zmienic na coć z mniejszą zaw. skrobii? Żeby też miało trochę energii...
prib, Niestety, ma 28 % skrobii, a zapmniałaś o cukrze, więc NSC ma 33%.
A co jeszcze je prócz tego i ile ?
To zaraz policzymy dawkę dzienną i zobaczymy czy się mieści.
siano ma cały czas, do karmienia ma pół miarki sieczki, czyli dziennie je 2 m all in one i 2 m sieczki...
prib, miarki takie jak np. Pavo czy Hoveler? Hoveler jest inna niż pozostałe Pavo, Eggersman, Saracen itp.
Jaka sieczka konkretnie? Każda ma inną zawartość NSC.
miarka pavo a sieczka to zwykle lucerna z sukcesu
Hermes   Może i mam podły charakter, ale za to dobre serce.
21 marca 2020 06:52
Dziewczyny w Was nadzieja jeszcze. Koń mojej przyjaciółki, tez wrzodek od dłuższego czasu ma straszne rozwolnienie. Czasami zdarza się, ze zrobi normalna kupę, ale niestety w dużej mierze jest to luźna kupa. Było dwóch wetow, żaden nie ma pomysłu na to. Wrzody są zaleczone, nie ma powrotów choroby. Nie jest jakiś osowiały, ani dziwny, troszkę schudł, ma matowa sierść. Czym można go wspomóc albo czy macie jakiś pomysł kogo w mazowieckim wezwać? Miał ostatnio robione badania krwi tez.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się