Dopasowanie siodła

Mam nietypowego konia który ma mega kłąb i jest przy tym dość szeroki oraz potrzebuję siodła o dość płaskich panelach.


Wysoki kłąb = wąski rozstaw. L w DM nadaje się na bezkłębowe kule.
BTW - wysoki kłąb też na ogół wymaga siodła na wyższym panelu.
rudziczek   Małe i duże.
24 marca 2020 20:05
Lillid
To nie do końca tak jak piszesz. Szerokość grzbietu nie zawsze idzie w parze z wysokością kłębu. Ja mam konia obdarzonego szerokim grzbietem i wysokim kłębem. (To duży koń, 183cm w kłębie). Analogicznie: u kucyków walijskich kłębu często nie ma wcale, a plecy wcale nie są szerokie i rozstaw łęku powinien być wąski. O ile odstający pod niebiosa z przodu łęk może być wadą tylko estetyczną, o tyle leżenie siodła na wystającym jak płetwa rekina kłębie to już zawsze jest duży problem. Tak samo jak problemem jest za wąski rozstaw łęku, choć wydaje mi się, że lepiej mieć łęk za wąski niż za szeroki.

Wysokość kłębu zależy od długości wyrostków kolczystych w tym odcinku kręgosłupa i nie zawsze jest wprost proporcjonalna do szerokości grzbietu, a to sugerujesz w swoim wpisie.
rudziczek Rozstaw łęku to rozstaw łęku, szerokość kanału, to szerokość kanału, a szerokość terlicy, to... szerokość terlicy. Nie mylmy pojęć!
Im wyżej Ci wyłazi kłąb z konia, tym bardziej stromy stożek wychodzi w miejscu, gdzie leży przedni łęk. Innymi słowy, będzie węziej skątowany. Owszem, ten stożek może mieć szerszą lub węższą podstawę - konie równie wykłębione mogą potrzebować siodeł o różnym rozstawie, ale nie ma opcji, żeby na któregokolwiek z nich pasowało szerokie-szerokie siodło! No nie da się, nie L Daw Maga...
Owszem, ten kłąb może być lepiej lub gorzej opakowany mięśniami, ale - dobrze opakowany kłąb zrobi się mniej wystający, a jeśli jest i wysoki, i umięśniony, to cała terlica musi być szersza, a niekoniecznie rozstaw (kąt) szerszy.
Wzrost konia nie ma nic do rzeczy.
rudziczek   Małe i duże.
24 marca 2020 20:55
lillid
Tak jak pisałam- wysokość kłębu zależy od długości wyrostków kolczystych, a ich długość może być skorelowana z wielkością całego szkieletu, a więc wielkością konia. Tak jak pisałam- to że kuce walijskie nie mają kłębu nie oznacza, że mają mieć siodło o bardzo szerokim łęku, bo wtedy panele leżą przy kłębie za szeroko  i siodło się buja, nie dlatego, że panele mają zły kształt, tylko dlatego, że nie mają się na czym oprzeć. Dlatego np. joy jumper prestige ma standardowo płaski przedni łęk mimo wąskiego rozstawu, żeby dobrze leżał na kucykach (i mimo wąskiego rozstawu, przedni łęk nie sterczał 10 cm nad kłębem). Analogicznie- nie każdy koń, który potrzebuje szerokiego siodła ma płaski kłąb.
Kiedyś myślałam tak jak Ty- efekt był tego taki, że koń chodził w siodle z za wąskim łękiem. Jeśli nie przyjmujesz tego co piszę do wiadomości to jest to naprawdę Twój wybór.
Ja na swojego konia (szeroki grzbiet i wysoki kłąb) dopasowałam Euroridin Diamant. 
lillid
Tak jak pisałam- wysokość kłębu zależy od długości wyrostków kolczystych, a ich długość może być skorelowana z wielkością całego szkieletu, a więc wielkością konia. Tak jak pisałam- to że kuce walijskie nie mają kłębu nie oznacza, że mają mieć siodło o bardzo szerokim łęku, bo wtedy panele leżą przy kłębie za szeroko  i siodło się buja, nie dlatego, że panele mają zły kształt, tylko dlatego, że nie mają się na czym oprzeć. Dlatego np. joy jumper prestige ma standardowo płaski przedni łęk mimo wąskiego rozstawu, żeby dobrze leżał na kucykach (i mimo wąskiego rozstawu, przedni łęk nie sterczał 10 cm nad kłębem). Analogicznie- nie każdy koń, który potrzebuje szerokiego siodła ma płaski kłąb.
Kiedyś myślałam tak jak Ty- efekt był tego taki, że koń chodził w siodle z za wąskim łękiem. Jeśli nie przyjmujesz tego co piszę do wiadomości to jest to naprawdę Twój wybór.
Ja na swojego konia (szeroki grzbiet i wysoki kłąb) dopasowałam Euroridin Diamant. 



Tak. Nie które konie wołają o pomstę do nieba jeśli chodzi o dopasowanie  siodeł. Kupiłam nie dawno winteca  z wymiennymi łękami i łęk 31 pasował bardzo dobrze ale było za mało miejsca na kłąb oraz leciało trochę do tyłu  . Każdy kto ma większe pojęcie o dopasowaniu siodeł i widzi jego grzbiet to mówi że ma nie typową budowę. A jeszcze ma mocno wystające łopatki  🤣 Niestety na domiar złego mam mocno ograniczony budżet inaczej kupiłabym siodło na miarę.
karoszata, ostatnio byłam świadkiem  pomiarów na siodło szyte na miarę, jakieś wschodniej marki/roboty, nie znam kompletnie, i pomiar brała:

https://www.facebook.com/FiKo.FizjoterapiaKoni/

i słyszałam ze do jazdy rekreacyjnej bardzo fajne siodła. No i cena była bardzo miła bo dość znacznie poniżej 3 tys.  Nie wiem więcej, byś musiała u źródla pytać.
Siodło ma więcej parametrów, niż rozstaw łęku.
I miałam napisać cały elaborat na temat tychże, ale chyba mi się nie chce.

"było za mało miejsca na kłąb oraz leciało trochę do tyłu" - bo łęk był za szeroki (w sensie rozstawu) i nie w tym kształcie, co powinien.

To jest rozstaw:


A to szerokość terlicy:


Czujecie różnicę, czy nie?
Nie. To i to to są łęki, nie terlica.
Na drugim zdjęciu są trzy łęki tego samego rozmiaru/kąta ale innego kształtu.
karoszata, za 1900zł można kupić wszechstronne siodło na miarę z firmy Equi Grand. Do 3000zł są też inne fajne modele. Aktualnie czekam na siodło od nich (jednak przez koronę poczekam trochę dłużej), jak dostanę je w ręce to mogę napisać jak z jakością, wykonaniem itd. 🙂
Od fizjoterapeuty słyszałam, że są naprawdę spoko na tę cenę. 🙂
halo ten kształt (konkretnie promień łuku) przekłada się bezpośrednio na szerokość terlicy - w tym na szerokość twistu.
Nie bez powodu tak kochamy siodła włoskie z łękiem w V - bo nam w nich wygodnie. W siodłach z łękiem w U siedzi się jednak inaczej, inna jest przestrzeń dla konia wokół kłębu i ogólnie wyrostków kolczystych. Kształt przedniego łęku determinuje kształt całej terlicy. Taki jest fakt.
Ogólnie tu cały czas chodzi o nomenklaturę i rozróżnianie tych dwóch rzeczy - szerokości i kąta.
U nas potocznie kąt (rozstaw) jest utożsamiany z szerokością.
W nomenklaturze angielskiej odnośnie "kształtu" (szyli szerokości łęku u góry wynikającej z innego promienia łuku) obowiązuje zwrot "gullet/tree width" - stąd piszę o szerokości terlicy.

Nie uda nam się merytorycznie porozmawiać na ten temat, jeśli nie zaczniemy rozróżniać tych dwóch parametrów...
lilid, wiesz może które marki w relatywnie przystępnej cenie mają łęki U? Bo mam wrażenie, że wszystkie "tanie", mają łęki V ... i tyle się kiedyś naszukałam. Co prawda koń aktualnie ma fajne siodło dla niego (dziwne rajdowe), ale kurcze czasami jeszcze marzy mi się kupić jakąś ujeżdżeniówkę fajną też dla mnie (lub może następnego, jak całkiem mojego łośka emerytuję). Moje doświadczenie jest takie, że jak tylko koń zacznie poprawnie pracować grzbietem, to tak się umięśni, że wszystkie siodła z łękami "V" (i wąskim twistem) są do D... i koń wcale nie musi mięć duże gabaryty.
Wydaje mi się że Euroridingi mają kształt bardziej U niż V, a przynajmniej mój już całkiem leciwy  Opal
unity Trochę się wtrącę, ale sama szukam siodła o łęku U-kształtnym, więc już trochę ich obejrzałam.
Passier - są w dobrych cenach, nawet starsze siodła mają kanały niezwężające się (chociaż te całkiem stare już nie). Na dobresiodla można dostać takiego nawet w granicach 1000 zł. Tylko trzeba dokładnie oglądać, bo czasem są krzywe, ale to się tyczy każdej marki.
Kieffer - tutaj można się naciąć właśnie na wąski kanał, bo te tanie (=stare) są właśnie z takim, ale jak się dobrze poszuka to i do 1,5 tys. można coś znaleźć.
Euroriding - dla mnie to takie pomiędzy U a V, ale ja to mam oko scentrowane :P Być może zależeć to od modelu, ale wydaje mi się, że raczej U . Pełno w ogłoszeniach Diamanta w granicy 2 tys.
Albiony też chodzą w bardzo dobrych cenach, niektóre typowe U, a niektóre mają łęk powyżej paneli wyciągnięty w bardzo wysokie V, ciekawe.

Też szukam siodła nie za miliony i skupiam się na tych markach, być może ktoś jeszcze coś podpowie i sama skorzystam 🙂
unity myślę, że to wynika głównie z wieku siodeł. Kiedyś po prostu robiło się V, zamknięte z przodu, z panelem wysoko wjeżdżającym w przestrzeń wokół kłębu. Łęki U i ogólnie siodła bardziej otwarte z przodu robi się stosunkowo od niedawna.
Na pewno Euroriding, Passier, Hulsebos, Sommer, Albion, Fairfax (tu to jest trochę inaczej rozwiązane), sądzę, że Kieffer też. Na pewno jest tego więcej, ale nie przychodzi mi teraz do głowy.
Emara, - bo Albion zmienił terlice w pewnym momencie. Stare są na drewnianej, nowe mają terlice Adjusta - info o niej wybite jest tam gdzie numery. Plus są różne modele i różne warianty ich, najpopularniejszy to chyba SLK, ale to nie oznacza, że jedyny 😉
unity, - wąski twist nie oznacza wcale, że terlica jest w V, patrz rzeczony Albion, który szyję z łękiem U i ma wąskie twisty w siodłach.
Popieram- ten mój Opal, którego wkleiłam wyżej (nie wiem czemu teraz jie widać zdjęcia...) wygląda na szerokie, a ma bardzo wąski twist.
Ooo, dziewczyny, bardzo dziękuję za podpowiedzi  :kwiatek:. Nawet kiedyś rozważałam euroridingi, bo jeszcze to tego muszę mięć terlicę prostą i mało "bananowatą", ale akurat nie było żadnego blisko mnie, żeby obejrzeć. Na pewno porozglądam się po podanych opcjach.  :kwiatek:
unity, - to zerknij sobie też albiona, bo to na prawdę rewelacyjne siodła i idzie czasem wyrwać w przyjemniej cenie. Nawet te starsze są całkiem si, nie robią się z nich dechy 🙂 Jest szansa, że by przypasował.
Ok, dzięki  🙂.
Genialne łęki mają KNy (Karl Niederssus) Większość to stare siodła, ale niemal niezniszczalne.
Te łęki są niemal "omega", a twisty wąskie. Tylko takie siodło musi być perfect zrównoważone, bo ciut nie tak -
i poleci w tył, albo, co gorsza dla jeźdźca - rzuci na przedni łęk.

Wysoki kłąb = wąski rozstaw. ....
BTW - wysoki kłąb też na ogół wymaga siodła na wyższym panelu.


Niestety prawda tylko przy koniach standardowej wielkości i to też nie zawsze. Czyli nie prawda.

Mój koń ma wysoki kłąb, szeroki rozstaw (coś koło 34 prestige i to tylko dlatego tak mały bo dopiero rozwija się) i do tego duże płaty mięśni- szerokie - bo duży koń i najlepiej lezą siodła właśnie takie blisko na panelach.

To w PL ze względu na stosunkowo dużą ilość (populacyjnie) małopolaków czy folblucich miksów ta zasada, o której piszesz może mieć zastosowanie.
Przy rosłych wykłębionych hanowerach jest nierealizowalna, bo przy wąskim rozstawie, to siodło leży dosłownie na kręgosłupie. Także kanał często musi być mega- giga szeroki.
UWAGA!!!

Piszę z pytaniem i prośbą do wszystkich osób posiadających siodła ujeżdżeniowe firm takich jak: HB Contact, Elfab Horse, Passier, Sommer, Dewocoux, Antares itd. Oraz właścicieli koni fryzyjskich/ półfryzów.
Jak u was wygląda dopasowanie do koni, na co się zdecydowałyście szukając siodeł dla swoich koni i dla siebie? Proszę pisać o każdym aspekcie, chętnie poczytam 🙂 szukam już od dłuższego czasu czegoś dla nas i nic nie spełnia oczekiwań w 100%...
kotbury widzisz, a właśnie ja uważam, że takie konie, o jakich piszesz, potrzebują nie tyle dużego rozstawu, co szerokiego łęku/terlicy/kształtu w podwójne U. I wtedy kanał jest szeroki, kłąb ma luz po bokach i łopatka ma się gdzie ruszyć. Dlatego tak nalegam, żeby rozróżniać te dwie rzeczy...
BTW szerokość kanału nieszczególnie zależy od rozstawu.
A na Twojej kobyle lepiej leżą siodła na płaskim panelu, bo jest dość wysoka zadem (gdzieś tam wstawiałaś zdjęcie). Dlatego z tym panelem napisałam "na ogół" - bo nie zawsze ten wysoki panel jest potrzebny.
Akurat ten typ budowy znam na wylot, bo moja klacz ma bardzo podobną kłodę, z tym, że jest malutkim konikiem  😂
rudziczek   Małe i duże.
28 marca 2020 09:40
Lillid
W moim odczuciu, zdjęcia które wrzuciłaś ilustrują dokładnie to, co napisałam. Czyli, że może być taka sama szerokość łęku, ale miejsca na górze na kłąb mniej lub więcej. Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć, że ZAWSZE kiedy siodło leży na kłębie, lub nad kłębem jest za mało miejsca, oznacza to, że potrzebny jest węższy rozstaw łęku?

A na Twojej kobyle lepiej leżą siodła na płaskim panelu, bo jest dość wysoka zadem (gdzieś tam wstawiałaś zdjęcie). Dlatego z tym panelem napisałam "na ogół" - bo nie zawsze ten wysoki panel jest potrzebny.
Akurat ten typ budowy znam na wylot, bo moja klacz ma bardzo podobną kłodę, z tym, że jest malutkim konikiem  😂



To może mówmy zgodnie z polska nomenklaturą:
szerokosć to szerokość  - po polsku nie ma innego znaczenia
a kształt to kształt

I jest wiele koni, które potrzebują zarówno taki kształt "szeroki" z dużą ilością miejsca po bokach wysokiego kłębu, równocześnie potrzebując szerokiego rozstawu łęku.

A nasz wysoki zadek nijak się ma do wysokości panela a nawet jego kształtu bo jest tak daleko, że hoho, bo koń jest mega długi. nawet siodło 18+" ma jeszcze meeetry do wznoszącego się zadku🙂. 😁
Obszerność ruchu u nas via wielkie mięśnie ma na to wpływ. Przy wysokim panelu łatwiej o tracenia przez siodło równowagi . Im "bliżej" leży siodło, tym stabilniej.

Ogólnie patrząc po rynku to właściciele dużych koni mają przegwizdane, dlatego, że standardowa powierzchnia przylegania panela może być często za wąska.

Do tego upolować używkę z szerokim łękiem to też nie jest łatwo. Same 32 najczęściej.
Rottek
Hej, w stajni mamy 2 siodla HB, co prawda nie na fryzach, ale jeden z koni ma bardzo nietypowy grzbiet, a siodło leży super i koń chodzi świetnie, więc z czystym sumieniem mogę polecić tą firmę 🙂
Witam. Mam ujeżdżeniowe siodło HBContact. Mój koń niby typowy, a wiecznie był problem. Szeroki długi kłąb, duża różnica między wysokością kłębu a grzbietem. Uszyliśmy na miarę. Przy okazji też pode mnie. Leży świetnie. Mogę z czystym sumieniem polecić. Bardzo dobry kontakt z firmą tzn z Państwem Dąbrowskimi podczas "produkcji" i potem też. Czy aby wszystko nadal dobrze. Jakość siodła super. No i wygląd też. Polecam. Polecam.
Mam używkę HB Contact i ostatnio dawałam do pasowania i wymiany wypełnienia. Z polecenia HB przyjechała do mnie Pani Kasia Hetmaniuk i pomierzyła kobyłę. Siodło z pomiarami pojechało do HB, teraz mam je już u siebie i naprawdę leży świetnie. W łopatkach mam więcej luzu i przedni łęk jest bardziej "odsunięty od kłębu. Kobyła od razu lepiej galopuje  🙂
Dzięki dziewczyny 🙂 u nas właśnie jest dosyć nietypowa budowa, bo kobyła  bardzo szeroka w łopatkach (34 rozstaw aktualnie, a koń ma 5,5 roku) i mało miejsca na panel. Przetestowałam chyba wszystko co można na rynku znaleźć i zawsze coś jest nie tak 🤔wirek:

To czekam w takim razie na swój termin i dam kiedyś znać jak poszło.
Cześć pytano co sądzicie siodło na fryzie, Wintec 2000 z białym lękiem, podkładka winderen 18mm z korekta ( 3mm filc)włożona w środkowej części podkładki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się