Jakie pasze dajecie swoim koniom?

na wysokości klaty u mnie nie przejdzie, raz tak powiesiłam na zawodach i rano zastałam konia z nogą w siatce, spoconego, wystraszonego. Ile tak wisiał, nie wiem. Pół biedy, że stał spokojnie i czekał na poratowanie a noga była w grubej owijce z kocykiem bo mogło być różnie :/ siatka daje mi pewność, że koń ma siano przez większość czasu a to dla mnie priorytet,


A próbowałaś te takie prostokątne długie z drobnymi oczkami. One są trudniejsze do zaplątania się.
Gillian   four letter word
24 marca 2020 20:11
Tak, miałam taką i porwał ją w strzępy. Potem kupiłam Piece Of Hay ogromną I męczę już rok, połatana i dalej śmiga. Ale faktycznie, dzięki za ten pomysł, być może wrócę do prostokątnej siaty :kwiatek:
Tak, miałam taką i porwał ją w strzępy. Potem kupiłam Piece Of Hay ogromną I męczę już rok, połatana i dalej śmiga. Ale faktycznie, dzięki za ten pomysł, być może wrócę do prostokątnej siaty :kwiatek:


Może taką prostokątną zabezpieczyć palndeką od góry, żeby tylko pasek na dole był siatką. wtedy mniej zaplątania i mniej opcji do porwania- a siano na dół zlatuje zawsze, więc pobieranie będzie normalnie działało.

Ktoś by ci musiał uszyć na zamówienie chyba.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
25 marca 2020 09:33
Ja zawsze wieszam siatki w narożniku przy drzwiach, jeśli jest taka możliwość.
Jeśli nie to na ścianie z drzwiami. Można tez kupić torbę zamiast siatki i jest dużo bezpieczniej.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
25 marca 2020 21:36
Mam pytanie, która pasza wypada lepiej dla konia z EMS i po lekkim ochwacie? Tak porównałam i Brandon wypada chyba troche bardziej "na bogato" czy jednak się myle?
Kucka dostaje po 60g Brandona XL dwa razy dziennie tak żeby przemycić suplementy wszelakie. Jesteśmy w kontakcie z Hippovetem, wetka od nich była u nas na konsultacji, niczego sama nie wymyśliłam 🙂
Może ktoś rzucić okiem na skład tych pasz? Której skład wygląda lepiej?
https://sklep.hippovet.pl/produkty/brandon-xl-25-kg/
https://hoeveler-sklep.pl/hoeveler/28-hoveler-original-puritan-20-kg.html
Robaczek M., składy są dość podobne ,ale Brandon wydaje mi się lepszy, bo masz drożdże, Beta glukany, więc na pewno pozytywnie na żółądek ro działa.

Na Puritianie mi koń schudł, więc lepiej przyswajalny jest na pewno XP,więc tym tropem brałabym pewnie XL.
Info uzupełniające do poprzedniej dyskusji, bo czuje, że jestem to winna producentowi. Przed tym jak napisałam zapytanie do producenta czym są „produkty branży piekarniczej” i odpowiedział mi, ze to suchy chleb, zamówiłam już dwa worki na próbę. Dzisiaj przyszły i okazało się, że skład jest zmieniony, nie ma w nim chleba, a jak na tą cenę to jest zadziwiająco dobry. Nie wiem tylko czemu producent nie zmienił informacji o składzie na Allegro, bo taki jaki dostałam- jest dużo bardziej zachęcający.
Karmelita, a mozesz go przepisac czy zrobic zdjecie tej karteczce i wkleic?
Ne wiem czy umiem wstawić zdjęcie, ale spróbuję 🙂
[img]https://zapodaj.net/e75d7598a3b66.jpg.html[/img]

Z jakiegoś powodu to nie działa, wstawiam lik do zdjęcia: https://zapodaj.net/e75d7598a3b66.jpg.html
Byloby calkiem spoko 🙂
Ja widzę ucięte zdjęcie
Dobra to przepiszę, bo nie umiem tego zrobić.
Otręby pszenne, pszenica, makuch z nasion słonecznika, śruta z nasion słonecznika, siemię lniane, melasa, węglan wapnia, oleje i tłuszcze roślinne, fosforan jednowapniowy, węglan wapniowo magnezowy, ekstrakty z ziół. Witaminy: A, D3, E, B1, B2, Niacyna, Kwan pantotenowy, B6, B12, Biotyna, Kwas foliowy, Betanina, Żelazo, Wit. C, Miedź, Cynk, Selen (...)

Zapłaciłam 38 zł za 20 kg z dostawą do paczkomatu.
Czy ktoś podawał

HorseLinePRO Muscle Maker
lub
HorseLinePRO GammaOryzanol  ?

szukam jakiegoś dodatku na rozbudowę mięsni, przytycie 🙂
monikaaa2208,
dawałam musclemaker i chyba działa 😉
mam też gammaoryzanol, ale jeszcze nie podawałam.

przy okazji zapytam czy takie rzeczy można wrzodkom podawać? ktoś wie?
monikaaa2208,
dawałam musclemaker i chyba działa 😉
mam też gammaoryzanol, ale jeszcze nie podawałam.

przy okazji zapytam czy takie rzeczy można wrzodkom podawać? ktoś wie?


Dzięki za odpowiedź 🙂, a ile czasu podawałas?
Cześć.  🤣
Jeden z moich chłopaków cierpi niestety na alergię i pokasłuje, moczymy siano, wypróbowaliśmy już czosnek jako dodatek do paszy, ale szczerze powiedziawszy, szukam czegoś lepszego. Zastanawiałam się na czarnuszką z ProLinen i rozważam również Eggersmanna. Ale może doradziłybyście mi coś sprawdzonego, czego same używacie bądź używałyście?  🙇
kajkosz, - zioła 🙂 Z czosnkiem radzę uważać, długotrwałe podawanie może być negatywne dla układu pokarmowego.
Podstawową i pierwszą mieszanką były: jeżówka, tymianek, podbiał, rumianek, szałwia i chyba coś jeszcze, ale nie mogę sobie przypomnieć. Kupowałam "ludzkie" w herbapolu i mieszałam sama, patrzyłam dwie łyżki na szklankę, po ostudzeniu dolewałam do jedzenia. Możesz też sprawdzić gotowe mieszanki ziołowe dla koni i samemu odtworzyć, wychodzi dużo taniej 😉
Karmelita, ja swoim klaczom zamówiłam od nich paszę i jedzą aż się uszy trzęsą.  Tylko ta pasza to zamiennik otrąb, bo cena worka otrąbi tej paszy jest porównywalna.
kajkosz, - zioła 🙂 Z czosnkiem radzę uważać, długotrwałe podawanie może być negatywne dla układu pokarmowego.
Podstawową i pierwszą mieszanką były: jeżówka, tymianek, podbiał, rumianek, szałwia i chyba coś jeszcze, ale nie mogę sobie przypomnieć. Kupowałam "ludzkie" w herbapolu i mieszałam sama, patrzyłam dwie łyżki na szklankę, po ostudzeniu dolewałam do jedzenia. Możesz też sprawdzić gotowe mieszanki ziołowe dla koni i samemu odtworzyć, wychodzi dużo taniej 😉


Po dwie łyżki każdego zioła, rozumiem?  🤣
Znalazłam też syropy, m.in. z Eggersmanna, ale nie umiem się ustosunkować...  👀
Patrztoja, suplementy na przyrost masy mięśniowej:
Eggesrsmann Aminoral
Equitop Myopast
Derbymed Myocrescat
Derbymed Orysanol E albo inny preparat z gammaoryzanolem, najlepszy efekt daje w połączeniu z preparatem aminokwasowym jak powyższe lub po prostu białkiem w postaci chociażby lucerny
Otręby ryżowe Maxeglo albo Build & Grow Dodsona, zawierają gammaoryzanol więc łączyć je najlepiej z preparatami zawierającymi aminokwasy, np. trzy pierwsze
Humavet Gammaorysanol

Pasze, np. Spillers Conditioning Mix, Dodson Build Up


czy to dobry pomysł żeby podawać Derbymed Myocrescat i Derbymed Orysanol E razem ?🙂
kajkosz, poczytaj składy.
Ja mam dobre efekty po syropie Equinatury, a mizerne po Bronchi z OverHorse. Każdy koń jest inny. Jeśli interesuje Cię suplementacja kaszlaka zapytaj w temacie o COPD.
tajnaa, wiadomo, ale cała moja rozkmina sprowadzała się do tego czy nie wyrządzę nią więcej szkody niż pożytku, zakładając, że w składzie byłby chleb.
kajkosz, - nie, dwie mieszanki 😉
Czym różni się sieczka z lucerny od lucernokulek, oprócz formy?

Czy są jakieś różnice w przyswajalności bądź jakości?
Czy sieczka podobnie jak lucernokulki spowalnia pobieranie pokarmu?

Kończą nam się lucernokulki i zastanawiam się, czy zamawiać kolejne wory, czy zamówić sieczkę.

Proszę o polecenia godnych firm  :kwiatek:

edit. Ktoś używa tej?
https://www.nubaequi.pl/pl/sieczki-dla-koni-nuba-chaff/139-nuba-lucerncocooil.html
To przede wszystkim sieczka spowalnia jedzenie.
O sieczkach nuby bylo juz miliard razy - wpisz w wyszukiwarke.
ratatuj   Moje rude szczęście
31 marca 2020 13:12
ratatuj, info: 2 litry np. gniecionego owsa ważą ok. 0,5 kg.
Zakładam, że jęczmień jest gnieciony, pszenica w jakiej formie?
W każdym razie, jeśli to gniecione/płatki, to nawet 1/3 pełnego owsa nie zmieni za bardzo masy.
Czyli twój koń dostaje, w trzech posiłkach w sumie, ok. 1,3 kg paszy treściwej (wysłodki to nie jest pasza treściwa,
to jest energetyczna objętościowa). Licząc ten litr wysłodków można szacować energię w  tych 3 posiłkach na maks 20 - 25 MJ dziennie.
Przy czym godzinka umiarkowanej pracy pod siodłem zżera ok 40 MJ, taki lekki trening, a ile koń zmieści polskiego (kiepskiego) siana zapewnia zaledwie
(i bywa - z trudem) energię bytową. Dla pokrycia potrzeb bytowych koń musi zjeść (nie wdeptać) kilkanaście kilo niezłego (polskiego) siana.
I jeszcze dobrze je strawić/wykorzystać. Wychodzi mi że twojemu koniowi (chyba że leciutki) aktualnie codziennie brakuje ponad 15 MJ energii. a to jest ponad kilo owsa więcej.
Tak dwie miarki pełnego owsa więcej. Żeby nie chudł bardziej. Oczywiście tej energii nie musi dawać owies.
Ale bilans musi się zgadzać. Chyba że twój koń nie chodzi pod siodłem, albo tylko spaceruje. Ale chyba nie, skoro chudnie.
Zatem bilans się nie zgadza.
A chyba chcesz podtuczyć, zatem tej energii, nadmiarowej, trzeba jeszcze więcej.
Szklanka oleju da ci mniej niż 10 MJ, a więcej starszemu koniowi bym nie dawała.
Na moje: koń potrzebuje sporo więcej jeść, możliwe że mniej kombinowania a kilogram balancera.

"W stosunku do energetycznych potrzeb bytowych konia o średniej masie ciała 550-600 kg, które wynoszą 68-77 MJ energii strawnej, zapotrzebowanie energetyczne konia obciążonego wysiłkiem odpowiednio wzrasta: przy pracy lekkiej o 10-30%, przy pracy średniej o 30-50%, a przy ciężkiej o 50% i więcej"
Tu kilka uwag: kilo niezłego siana można oszacować w Polsce na 5 MJ. 12 kg da 60 MJ, przy dobrych wiatrach.
Te procenty przy pracy są niedoszacowane, tj może i są, kwestia wyobrażeń co to jest "lekka praca".
Obecnie coraz więcej osób mierzy, ile koń spala w czasie pracy. I taka "zwykła" jazda w 3 chodach, godzinka, dla przeciętnego konia, o przeciętnych chodach,
daje właśnie 30 - 40 MJ, czyli łapie się na pracę średnią.
Koń regularnie skaczący czy "robiący elementy", bez wypasu, z reguły potrzebuje 110 + MJ w dni treningowe.
Na wypasie, duże obciążenia, to i 150 MJ, a nawet więcej jeśli duży/ciężki.
To nie jest bajka, że koń w solidnej pracy potrzebuje x, koń bez pracy  x/2.
Jasne że są konie, które mają niskie zapotrzebowanie bytowe (to jeszcze zależy od temperatury otoczenia, derkowania etc.)
Koni na dobrych sianach non stop (raczej nie w Polsce) czy sianokiszonkach dla koni, czy w czasie zasobnego pastwiska - w ogóle
niema co porównywać do koni na przeciętnych dawkach przeciętnego siana, Bo Dobre siano może dać i 80 MJ w 10 kg.
A rzadko który koń zmieści/zje więcej niż 15 kg takiego siana po 5 MJ (co daje ledwie 75 MJ). Często bywa siano i po 4 MJ, pewnie i mniej się zdarza.
Takie po 6 MJ to rarytas.
Dlatego taka standardowa dawka dla przeciętnego wierzchowca, bez specjalnych wysiłków, to w polskich warunkach:
siana opór,  2 -2,5 kg owsa lub zamienników (energetycznych - żeby te  30 -35 MJ dodać)


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dokupiłam sieczke i otręby ryżowe z Nuby. Dawkuje następująco: 200g sieczki do śniadania i 200 do kolacji+ 150g otrębów ryżowych i 150g do kolacji. Będę kontrować efekty 🙂
ratatuj   Moje rude szczęście
31 marca 2020 13:23
Przesyłam zdjęcia mojego 25-latka z ostatniej niedzieli 🙂 Co sądzicie?
[quote author=mindgame link=topic=25.msg2919310#msg2919310 date=1585303980]
monikaaa2208,
dawałam musclemaker i chyba działa 😉
mam też gammaoryzanol, ale jeszcze nie podawałam.

przy okazji zapytam czy takie rzeczy można wrzodkom podawać? ktoś wie?


Dzięki za odpowiedź 🙂, a ile czasu podawałas?
[/quote]

Jedno opakowanie. Starcza jakoś na 1.5 m-ca z tego co pamiętam, ale głowy nie dam sobie uciąć.
ratatuj, obserwuj. Gdyby nadal ci chudł, możesz stopniowo dodawać do szklani oleju rzepakowego dziennie (docelowo).
On nie jest zły, ale starsze osobniki mają to do siebie, że łatwo im spadać z masy a trudno przytyć.
Najlepsza dla starszego konia jest sytuacja constans, stabilna masa.
Miał ktoś sieczkę Eggersmana Struktur Mix ? Jak wypada ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się